ilginç bir alet

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • yandan bakınca eski fare tuzaklarına benziyor.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• çok şahane antika bir crongraf x;.zx;.z yakından incelemek isterdim

• aslında çok basit mekanızması var bunu belki bizde yapabiliriz gücü ölçeriz ama ne doğru hız veri
    leri elde edemeyiz sanırım.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• Pelletin çarpmasıyla ileri giden ağırlığın hızı ölçmesi için tasarlanmış mekanik kronograf.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• İLKER ABİ ben o kronografı değilde ppellet o alete carpınca orada durupda okumaya calışan aptalı merak ediyom adamın gözüne damarına kaçar saçma onu okuyana kadar saygılar

• Zaten yazmış adam "Beware of flying fragments" Uçan parçacıklardan sakının diye :)

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Sanırım bu bir çevirim skalası,
    örneğin 700fps ile gönderilen 7 grain .177 cal pelletin, .22 cal 14 grain olursa olursa kaç fps ile gönderileceğin yada bunun tersini hesaplamak için yapıldığını sanıyorum.

Koronograf ta olabilir ama hızı lçebilmesi için pelletin çarptığı bir yer olması lazım ki, onun basıncına göre hızını belirleyebilsin. Ama ben pelletin çarptığı bir yer göremedim :him:s

• Havalı silahlar için yapılmış eski tip bir hız ölçme cihazı. Bu tip cihazlara "balistik sarkaç" (ballistic pendulum) adı veriliyor. Pellet, alt ortada görülen metal parçanın diğer yüzüne çarpıyor, hareket eden sarkaç ibreyi, salınımın üst noktasına kadar taşıyıp orada birakıyor. İbre altındaki skaladan hız okunuyor. Her atıştan önce, ibrenin tekrar sıfır noktasına getirilmesi gerekiyor. Doğruya yakın ölçüm yapabilmek için, pellet ağırlığının sabit olması ve pandül yüzeyine tam dik açı ile atış yapılması çok önemli. Kesin sonuç vermese de, farklı silahları karşılaştırmak veya modifiye sonrası farkı görebilmek için yeterli bir alet.

• harika bir alet

ben bunu hız yerine güç hesaplamasında da yaklaşık karşılaştırmalı fikir vermesi açısından çok kullanışlı gördüm

aslında benzer bir alet amatörce tasarlanabilir mi acaba
    mesela pelletin çarpacağı kısım biraz daha büyükçe olursa 20 - 30 - 40 metrelerde farklı farklı atışlarda silahın ne kadar güç ürettiği felan anlalşılır.
    belki net değerler ortaya çıkmaz ama eğlencelik amatörce bir şey olurdu
    ben böyle bir şeyle en az 8-10 atışlık eğlence çıkartırdım kendime
    değişik pelletler değişik mesafeler ne keyfli olurdu kimbilir

• Fatih güzel fikir de Ülkü abimin dediği gibi tam merkezine aynı açıda vurması gerekir. Sağlıklı olmaz uzaktan, yakından fikir sahibi olunabilir anca.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Aşağıdaki şekilde bir alet tasarlanabilirse vurduğu yer farketmez. Şöyle ki Gri ve Beyaz çizgilerden oluşan hedefimize vuran pellet yeşil noktaya dikey uzaklığına göre farklı güçler uygulayacaktır. Bunu basit bir kaldıraç formulü ile hesaplayabileceğimiz bir tabloya dökebiliriz. Sistem ise şöyle işleyecek. Göstergede gözüken rakam x tablodan göreceğimiz değer. Örneğin

göstergede 60 fps ve çarpan pellet pembe. Yeşil noktanın merkeze uzaklığının yarısında. Sonuç:60 x 2 (Merkeze olan uzaklığını elimine edebilmek için)=120

Yada: çarpan pellet mavi ve yeşile göre yarım kat daha uzakta. Gösterge 220 fps. Sonuc 220 / 3 x 2=146,66 gibi.

Tabi yapacağımız tablo sayesinde 3, 2 gibi tamsayılar yerine daha ayrıntılı bir hesaplama yapabiliriz. Saygılarımla.

[Resim Engellendi: http://s10.directupload.net/images/081219/temp/lnfmp24m.jpg]

• bu aleti en çok luna parklarda bulunun o yuvarlak kum torbalı alet yokmu varya,işte ona benzettim :him:s

hani yumruğu vurunca deri top yukarı çarpıyo,,çarpma şiddetine göre ibre yukarı doğru çıkıyordu ya, işte o aletin bir değişik versiyonu gibi geldi bana :him:s