FX Gladiator de Namlu Tutucunun isabete etkisi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Güzel bir düşünce olmuş , ilk mesajı ben yazayım madem. İlk olarak gladiatörde ön tüp atış yaparken ir yere yaslanırsa namlu tutucu da mevcutsa isabeti negatif etkiliyor. Bu sorunu açtığımda mustafa abi namlu tutucunun üzerine setuskur atıp sorunu çözelim dedi ama benim aklıma yatmadı. Çünkü namlu tutucu gayet sağlam duruyor. Ben de dün kundağı söktüm ve ön tüpün vidalandığı yere arka tüpte bulunduğu gibi contalı pul taktım ayrıca mobilyaların parleyi çizmemesi için kullanılan yapışkanlı keçelerden en incesinden kundağın içine yapıştırarak tüpü güzelce desteklemesini sağladım. Yarın imkan olursa deneyeceğim ve sonucunu yazacağım.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Official Post

Murat namlu tutucuyu kullanacaksan tüp altına koyduğun keçe isabeti bozar,

Gelelim senin mevzuya, namlu tutucu bağlı iken tüpü her hagi bir yere yaslayarak atış yapmanız halinde isabet bozulacaktır esnemeden dolayı,

Benim mutlak altını çizdiğim uygulama ya namlu tutucu var iken tüpü bir yere yaslamadan, tüp altında tüple kundağı birbirine temas ettirecek bir şey koymayacaksınız, yada destekli kullanımda tüpün üzerine yaslayarak atış yapıyorsanız namlu tutucu kulanmayacaksınız,

Benim daha önce anladığım namlunun bir yere çarpması vs.. sonucu namlu tutucunun tek vida ile tutturulmasından dolayı alt taraftan dönme olabiliyordu, o yüzden 3 vida ile tutturulması önerisi yaptım.

Namlu konusuna gelirsek, Weihrauch, hatsan ve bir çok firma namluyu ST52-3 yada (1020) gibi bir sıcak çekme çeliğin içini özel matkap ve raybalarla deliyorlar ve yiv-set çekiyorlar, Oysa Lothar Walther, ST52-3 soğuk çekme kullanıyor ve içide bu soğuk çekme sırasında delik çıkarılıyor, 200 - 600 bar basınçlara dayanabilen basınçlı çelik tüplerde aynı yöntemle ST52-3 soğuk çekme üretilir, Bu yöntemde çelik içerisinde moleküller muazzam sıkışır ve muhteşem bir esneme kaabiliyetleri vardır, eğersin bırakırsın eski haline döner,
    Ve FX silahlarda namlu bağlantı kısımları, özellikle kullanılan 7000 serisi, yine soğuk ekstrüzyon çekme yöntemi ve özel ısıl işlemle o bilindik alüminyumlarla alakası kalmamaktadır, yani yeterli sertlik ve esneme yeteneklerine sahiptir,
    Şimdi sözüm odurki namlu tutucu kullanmayın, korkmayın bir şey olmaz, esner ama zarar görmez.

• Bir deneyeyim bakalım abi olmazsa çıkartırım namlu tutucuyu. Ben mümkün olduğu kadar tüpü yaslamamaya çalışıyorum. Tüp esnemezse namlu da esnemez mantığından yola çıkarak böyle birşey denedim. Tüp esner aradan kaçak yapar diyerek araya contalı 1/4 bsp pul koydum (elimde fazladan vardı) namlu tutucuyu görsel olarak beğendiğimden çıkartmak istemiyorum. Kundak herhalde Verminatör ile aynı alt yapıyı kullanma amacıyla ön tarafta biraz kısa tutulmuş, biraz daha uzun olsa bu sorun yaşanmazdı.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Official Post

Sende ön kundak kısmının uzun olanını ahşaptan yaptır Kamuran a ve siyaha boyat olsun bitsin.

• Sende ön kundak kısmının uzun olanını ahşaptan yaptır Kamuran a ve siyaha boyat olsun bitsin.

Ne kadar basit anlatmışsın Mustafa abi :) İşlerden başımı bir alabilsem ah ahhh nler yaparım ben...

Peki desteksiz atışlarda sol el manometrenin olduğu kısımda olacak şekilde (silahı herhangi bir yere yaslamadan ve ön tüpe dokunmadan) atışlarda isabetle ilgili sorun olabilir mi?

• Official Post

Peki desteksiz atışlarda sol el manometrenin olduğu kısımda olacak şekilde (silahı herhangi bir yere yaslamadan ve ön tüpe dokunmadan) atışlarda isabetle ilgili sorun olabilir mi?

Kamuran Murat ın yazdığı gibi kundak ve tüp arasına bir destekleyici koymadığın takdirde hiç bir sorun olmaz, yani namlu tutucu takılı halde tüpü bir yere yaslamadığın sürece manometrenin olduğu kısımlar yani kundak kısımlarından destek sağlamakta bir beis yok.

• Bugün tüple ilgili deneme yapma fırsatı bulamadım çünkü yarışma yaptık. Yalnız benim şarjör sorunu tekrardan başladı, vida gevşemişti sıktım düzeldi fakat yarışmada şarjörü çeviremediği için 3 atışta boş attım. Bu vidaya loctite sürsem birşey olmaz değil mi?

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Vaktiyle benim T_12'nin dürbün sıfırlamasını yaparken [destekli 35 metre; JSB Exact] namlu tutucu takılı ve takılmamış durumdayken atışlar yaptım. Destek, kundağın oturduğu tripod idi. Açıkcası isabetlilik bakımından her iki durum arasında belirgin bir fark gözlemlemedim.
    Daha sonraları namluyu üstten hafifçe bastırdığımda tüpün kundağa yaklaştığını, baskı kalktığında ise eski yerine döndüğünü gördüm. Her ne kadar atış sırasında böyle bir bastırma hareketi sözkonusu olmuyor ise de, isabete olumsuz etki yapabileceği düşüncesi ile, tüp ile kundak arasına yukarda konu edilen keçe parçalarından 2 tane yerleştirdim.
    Keza belirgin bir sapma görmedim atışlarımda.
    Silahımı kullanırken azami özeni göstermekle birlikte muhtemel bir çarpma-düşme-darbenin çözümsüz bir olumsuzluk yaratmaması için namlu tutucuyu çıkarmayı düşünmedim.
    Konu yorumlarınıza, önerilerinize açıktır.

S&W 686-6

• Official Post

Bugün tüple ilgili deneme yapma fırsatı bulamadım çünkü yarışma yaptık. Yalnız benim şarjör sorunu tekrardan başladı, vida gevşemişti sıktım düzeldi fakat yarışmada şarjörü çeviremediği için 3 atışta boş attım. Bu vidaya loctite sürsem birşey olmaz değil mi?

Murat senin silahta o vida locktite uygulaması sanırım az yada atlanmış, sadece o vidayı sök ve en ucuna çok hafif sür ve aşırı olmamak kaydı ile (kapak bombe yapmasın) sık.

Vaktiyle benim T_12'nin dürbün sıfırlamasını yaparken [destekli 35 metre; JSB Exact] namlu tutucu takılı ve takılmamış durumdayken atışlar yaptım. Destek, kundağın oturduğu tripod idi. Açıkcası isabetlilik bakımından her iki durum arasında belirgin bir fark gözlemlemedim.
    Daha sonraları namluyu üstten hafifçe bastırdığımda tüpün kundağa yaklaştığını, baskı kalktığında ise eski yerine döndüğünü gördüm. Her ne kadar atış sırasında böyle bir bastırma hareketi sözkonusu olmuyor ise de, isabete olumsuz etki yapabileceği düşüncesi ile, tüp ile kundak arasına yukarda konu edilen keçe parçalarından 2 tane yerleştirdim.
    Keza belirgin bir sapma görmedim atışlarımda.
    Silahımı kullanırken azami özeni göstermekle birlikte muhtemel bir çarpma-düşme-darbenin çözümsüz bir olumsuzluk yaratmaması için namlu tutucuyu çıkarmayı düşünmedim.
    Konu yorumlarınıza, önerilerinize açıktır.

Polat abi her ne şekilde olursa olsun (isabete negatif etki olmaması için) şayet namlu tutucu kullanıyorsanız, tüp ile kundan arasına hiç bir şey yerleştirmemelisiniz.

• Polat abi her ne şekilde olursa olsun (isabete negatif etki olmaması için) şayet namlu tutucu kullanıyorsanız, tüp ile kundan arasına hiç bir şey yerleştirmemelisiniz.

Teşekkürler Mustafa Arkadaşıma: ilk fırsatta keçeler sökülecektir. ½bay£bay`;

S&W 686-6

• Mustafa Abi bu konuyla alakalı değil belki ama benim gladiatorun namlusu sola doğru
    eğik duruyor (az bir açıyla belki ama dürbün kızağından gözle hizalarsam bariz belli oluyo)
    ben de namlu tutucuyla hafif sağa eğdirerek dürbün kızağıyla aynı hizaya getirip setskuru sıkıyorum.
    Yanlış bişey yapmıyorumdur umarım...

Fx Maverick Sniper ,25

bursateam.png

• Bende hep namlum eğik diye tırsanlardanım. Dürbün rayından iple hizaladım eğimi ölçen inşaat malzemeleri ile inceledim namlu eğik değil ama sürekli onun korkusu var. ;rofl.; Namlunun hafif eğik olması ne gibi dezavantajlar oluşturur?

• Official Post

Mustafa Abi bu konuyla alakalı değil belki ama benim gladiatorun namlusu sola doğru eğik duruyor (az bir açıyla belki ama dürbün kızağından gözle hizalarsam bariz belli oluyo) ben de namlu tutucuyla hafif sağa eğdirerek dürbün kızağıyla aynı hizaya getirip setskuru sıkıyorum. Yanlış bişey yapmıyorumdur umarım...

Doğru olanı yapıyrsun, aslında namlu sola eğik değil ve olamazda, namlu tutucunun al bölümündeki setiskuru gevşetip çıkarman halinde düz olduğunu görürsün,

• Namlu tutucu takılı iken kızak üzerinden çıplak gözle bakıldığında, göz yanılması olabiliyor. Namlu tutucuyu çıkarıp bakarsanız namlu düz görünür. Biz de Ankara da aynı tecrübeyi yaşamıştık. Ben namlu tutucu takılı iken ve takılı değilken grup denemiştim. Namlu tutucu takılı değilken grup daha başarılı olmuştu ancak; hem görüntüsü hem de olası bir darbede içimin rahat etmesi açısından namlu tutucuyu çıkartmıyorum.

• Benim sorunum barrel support ile ilgili olduğundan yeni konu açmadım;

Atışlarda, yok barrel support isabeti etkiler mi, gevşek mi dursun, sıkı mı dursun takayım çıkarayım derken..... u½%; tahmin ettiğiniz gibi barrel suppot u ön tüpe tuturan (sıkıştıran) setuskur vidanın yuvasını biraz genişletmek suretiyle yalama yapmış bulunmaktayım. Bu durumda daha geniş dişli vida kullanmak yerine başka ne yapabilirim. Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

• Official Post

Kamuran bu konuda senden ricam, bana namlu tutucuyu gönder, 3 gün sonra geri göndereyim, yeni hali ile beğeneceğinden eminim.

• Official Post

Sağol Mustafa abi imdadıma yetiştin. Yarın sabah göndereyim o zaman. Adres olarak Katresunun adresine gönderiyorum değil mi?

Evet aynı adres :)

• İşte firma,işte servis.Helal olsun. ;d; ;d;

Fx T12 Typhoon 5.5 /Leapers 6-24x50 Mil-Dot AO - Norica twin 5.5-4.5 Scuba (Drager 300 Bar)
    Armsan A612S Slug 61 cm.

Kemal Yılmam

• ... ve de malum ekonomik durumlar sonucu (maaalesef) henüz randımanlı çalışamadığı halde x;.zx;.z

S&W 686-6