Gamo tetik problemi...

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba arkadaşlar, sanırım bu konuda mümkün olan her fikire ihtiyacım var.

Bildiğiniz gibi bir Gamo CFX sahibiyim. Bir kaç gün önce sağolsun Osman(Teknosman) abiden temin ettiğim yay, keçe, yay tutucu ve yay önü ağırlığını taktım. Bugün ilk atışlarım gayet zevkli geçti fakat 10-15 atış sonra tüfek kurulmamaya başladı. Kurma kolu pistonu geriye itiyordu fakat tetik tırnağı pistonu tutamıyordu. Evde tüfeği söküp baktım ve problemi teşhis edebildim. Tetik tırnağı yaya temas ediyor ve yay, tırnağın pistonu tutmasına yetecek kadar piston içine girmesine engel oluyor. Daha iyi anlatabilmek için bir şema çizdim:
    [gallery]1298[/gallery]

Şemada üstteki çizim olması gereken, alttaki ise şu anda olan durum. Kırmızı ile işaretlediğim noktada yay tırnağı geriye itiyor ve tüfeğin kurulmasına engel oluyor. Sanırım başta böyle bir sorun yokken atış yaptıkça yay kendi ekseninde dönerek bu pozisyona geldi.

Nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Bu arada Ankara'daki arkadaşlar içinde CFX yayını takabileceğimbir yay takma aparatı sahibi olan var mı? Yayı en son takarken 117kiloluk babamla iki kişi girmediğimiz şekil kalmadı da.. =)

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Geçmiş olsun,

Bence tetik tırnağı aşındı. Tetik tırnağı ısıl işlem yapılmış malzemeden tekrar yaptırılırsa sorununuz çözümlenmiş olur sanırım.

• Hayır Engin, tetik tırnağı aşınmış değil. Tüfeği kurarken yayın tırnağı dışarı ittirdiğini gözlerimle görüyorum. Piston tırnağı öne çekerken tırnak yayın üzerine tırmanıyor, ve sonunda piston kurtuluyor.

Webley Raider 10 .22

• Selam, cfx'te yay tutucu değiştirildiği zaman benimde başıma geldi benimki hiç kurulmamıştı, yay tutucu üzerindeki yuvarlak siyah plastik parçanın biraz kısaltılması ile çözüm bulunmuştu ve mükemmel oldu. Ben kendim hiç tüfeği açmadım ama yıba çarşısında 1.katta Burak silah tamirhanesi var Murat usta 5 dakikada halleder.

• İlgilendiğiniz için teşekkürler. Tetik tırnağının ucundaki kamburu zımparalayınca sorun halloldu. Bu vesileyle tetik grubunda alta çizdiğim parçanın yayını da biraz yumuşattım ve tetik ağırlığını da biraz daha düşürmüş oldum. Şu bir haftadır tetikle o kadar haşir neşir oldu ki herhalde artık gözüm kapalı söker takarım... =)

İleride rotary breech de başıma iş açacak gibi bir his içindeyim(hareketi yumuşak değil, hafif de deformasyon mevcut) ama artık İlker abinin ellerinden öper işin o kısmı. Beni aşar.. =)

Webley Raider 10 .22

• Engin tüfeği aldığımdan beri şemada kırmızı ile işaretlediğim noktada tetik tırnağı bir az yuvarlak bir yapıdaydı. yani köşesi çok keskin değildi. Tırnağın ucu keskinleşene kadar yüksekliğini azaltacak şekilde zımparalayınca sorun çözüldü. Aynı zamanda işlemi 1200 numara zımpara ile yaptığımdan çok iyi işlenmemiş olan tırnak iyice parladı ve tetik hareketi de yumuşaklık ve akıcılık kazandı. İleride tetik grubunun diğer elemanları için de bu parlatma işlemini uygulayabilirim.

Bu arada eski ve yeni yayların yanyana fotoğrafını da koyayım. Aralarında 11cm fark vardı.

[Resim Engellendi: http://img178.imageshack.us/img178/4941/cfxyayiq4.jpg]

Webley Raider 10 .22

• Sorun tam olarak neymiş?

benim anladığım kadarıyla yayın arkasındaki plastik parça ya hiç yok yada kısaltılmış..
    yeni yayda eski yaya oranla hafif çapı daha geniş olduğundan tetiğin pistonu tutmasına izin vermiyor.

şayet dediğim gibiyse silah kurulu iken silhın tetiği çekmeden kendi kendine boşalması ihtimali var ...

Gamo Hunter 440 4,5 mm
    Gamo cfx 4,5 mm Tasco 3- 9 *40
    Benjamin Discovery 5,5 mm Nikula 6-24*50

• Yay arkasındaki plastik parça kısaltılmıştı fakat yeni yay tutucu montajında zaten kısaltılması gerekiyor. Yeni yay da orijinal yayı. Ölçmedim ama aynı çapta olmalı. Fakat bir şekilde tetiğin pistonu tutmasına izin vermediği doğru.

Webley Raider 10 .22

• yeni yay tutucu dediğiniz kendi orjinal yay tutucusu değilmi

birde kalın yay veya 33 sipirden daha fazla sipiri olan yaylarda o plastik parçanın kısaltılması gerekiyor.
    bunu yapmadığımız taktirde tetik pistondaki tırnağa ulaşamıyor ve tüfek kurulamıyor:

Gamo Hunter 440 4,5 mm

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen hamzaali ().

• Hayır, Mustafa Serdar imalatı olan yay tutucu. Orijinal yayı zaten 35 spir fakat kurulmama problemi tamamen tırnak pistonu tutacağı anda yayın tırnağı dışarı itmesi ve buna engel olmasından kaynaklanıyordu. Yani piston yeterince geriye gidiyordu. Zaten dediğim gibi problem ortaya çıkana kadar yaklaşık 15 atış yapmıştım.

Webley Raider 10 .22

• Official Post

Evren asıla asıla beni konuya çektin, ;kihhik,

Yarın gönder bakayım ;tacli#

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• Evren asıla asıla beni konuya çektin, ;kihhik,

Yarın gönder bakayım ;tacli#

Teşekkür ederim abicim ama şimidilik hallettim gibi görünüyor. Sorun devam ederse yollarım. Tekrar teşekkür ederim. =)

Webley Raider 10 .22

• Evren işe girişmeden önce danışsaydın, ben sana teknik olarak yardımcı olurdum. Ayrıca yeni yay takarken yay setlenmemiş olduğundan zor girecektir. Basit bir aletle yayı setleyip daha kolay takılmasını sağlayabilirdin. Şu anda yayı söksen eskisi ile aynı uzunluğa geldiğini göreceksin. Yayda hesap spir sayısı ve tel kalınlığı ile yapılır. Uzunluk önemli değildir. Aynı spir sayısında ve aynı tel kalınlığında yay kullandığında kurulma problemin olmazdı. Tetik konusunda da parçaları sadece parlatmanı ama traşlamamanı öneriyorum. İstenmedik sonuçlarda hem geri dönüşü olmaz hem de güvenlik zaafiyeti yaşanabilir. Ayrıca tüfeğin kundağını yerleştirmeden tüfek kuruluyor mu diye de deneme :) Bu yüzden ben başparmağımı kırmıştım zamanıda ... Rotary breach zor dönüyorsa ve şişme yaptıysa çıkartman çok zor ve o parçayı teminin de zor. Bir çok cfx de bu parça yanındaki o ringin kaçırması sebebiyle, pistonun hızlı vurmasıyla şişip orada temelli kalabiliyor. (ya da boş atış yapılınca) Kolay gelsin.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Murat abi yay spir sayısı ve kalınlığı aynı. Orijinal CFX yayı. Eski yay çok yorulmuş gibi geldi bana. Zaten tüfeğin gücü de bayağı düşmüştü.

Başparmak hikayeni biliyorum, o yüzden kundak sökülüyken tüfeği sabitleyip bir yerimi kırmayacağımdan emin olup öyle kurdum. Kundak sökülüyken kurma anını incelemesem sorunun nerede olduğunu hayatta bulamazdım. Tetik tertibatında tabii ki traşlama yapmam. Zaten çok milimetrik hareketler, hata payı çok az. Yalnızca 1200 zımpara ile parlatma yaparım ki onu da uzun süre yapmam herhalde. Bir dahaki sökümde artık.

Rotary breech şişme yapmış değil. Plastik stopunu sökersem silindir içinde hareket ediyor. Geri takabileceğimi bilsem sökebilirim yani ama bu zıkkımın montajı çok zor diye biliyorum. Breech'in açılış ve kapanış hareketi eskisi gibi akıcı değil. Ayrıca yeni yağladığımda silindir tarafında kalan oringin breech etrafına gres kaçırdığını gördüm. Sanırım hem namlu, hem de silindir tarafındaki oringlerin değişmesi gerekiyor. Zaten onlar da değişirse her şey tamam olacak.. =)

Webley Raider 10 .22

• Cfx in musluğundaki orinden her halükarda bir miktar hava kaçağı oluyor.
    bunada bir çözüm bulabilsek güzel olacak.

o musluğun arkasına piston keçesi giydirsek nasıl olur acaba
    fikirleriniz varsa paylaşalım...

selamlar

Gamo Hunter 440 4,5 mm

• tahminimce ya o ring in aderans boyu arttırılacak ya da kaçağın olduğu bölümde akım boyunu arttırılacak sanırım. üstadlar ne der bilmiyorum