süper poze hakkında?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • abilerim arkadaşlarım süper poze sahibi olmama rağmen bazı konularda hiçbir fikrim yok sorularım şunlar:
    1: ejector ne işe yarar?
    2: tek tetik olmasının avantajı nedir?
    3: mobil şok veya genel olarak şok ne işe yarar?
    4: sadece evde bulunduracağım ruhsat çıkarmama gerek varmı satın alma belgesi işimi görmerzmi?

şimdiden teşekür ederim..

Hatsan mod 95 SAS + hillman 3-12x42 mm mildot +Optima 1*40 Red Dot +Hatsan Bipod+kılıf
    Huğlu süper poze
    çakı,kama,pala vs....

korfezteam.png

• 1 boş fişeği fırlatır
    2 daha hızlı atış yapma imkanın olur
    3 takacağın şok un cinsine göre saçmaları daha toplu gönderebilirsin.
    4 bulundurma belgesi yeterli olacaktır.

imzabdaki huğlu senin değil mi?

• eyvallah madmax saol kafamda bi soru işareti kalmadı şimdi benm sayılır ama şahsen değil evde durur yani babamın.
    çok atış yaptım ama fazla bi av deneyimm olmadı o yuzden şok vs ilgilenmedm.

Hatsan mod 95 SAS + hillman 3-12x42 mm mildot +Optima 1*40 Red Dot +Hatsan Bipod+kılıf
    Huğlu süper poze
    çakı,kama,pala vs....

korfezteam.png

• 1 boş fişeği fırlatır + zaman zaman arıza yapar.
    2 daha hızlı atış yapma imkanın olur + zaten iki tane sıkacağın için iyi gözle ondan sonra ateş et.Dont panic.
    3 takacağın şok un cinsine göre saçmaları daha toplu gönderebilirsin. + tavşandasın 2 nolu şok var , domuz geldi tek kurşun atamazsın
    4 bulundurma belgesi yeterli olacaktır. + diyeceğiim bir şey yok

Huğlu 601 GA Otomatik, Çiftsan Sp. , Sarsılmaz 2000 Mega 9mm

• bazi süper pozelerde mobil sok denen olay yoktur. Yani bazi silahlar kendinden sokludur. Genelde üst namlu full sokludur. Trap tüfeklerinde iki namluda ayni sokla üretilir. Eger babanin silahi kendinden sokluysa aman üst namluyla tek kursun atayim deme .

• 4: sadece evde bulunduracağım ruhsat çıkarmama gerek varmı satın alma belgesi işimi görmerzmi?

Konu eskimiş ama aynı şeyleri merak eden olursa diye yazıyorum. Arkadaş bulundurma ruhsatı yetermi diye değil satın alma belgesi yetermi diye sormuş. Hayır yetmez. satın alma belgesi tüfeği alman için bir izindir. Tüfek alındıktan sonra 30 gün içinde ruhsatı çıkartılması gerekir. Aksi halde satınalma belgesinin hiç bir mantığı olmaz. Kaldı ki zaten işin zor kısmı satınalma belgesi alıncaya kadar olan kısmı. Bütün evrakları satınalma belgesi almadan önce hazırlıyorsun. Tüfeği aldıktan sonra yapman gereken tek şey emniyete gidip tüfeği gösterip ruhsatı almaktır.

Hatsan Airmax Quattro 3-9x32 optima dürbün

• bu arada şunu farkettim birden biz şok diyoruz türkçede ama ingilizce de "choke" aslında "boğma" anlamında hani bildiğimiz şok değil.ilk defa düşündüm o kadar oturmuşki terim.

Ankara TR

• şoklu namkuda tek kurşun atınce ne olur ve her ne oluyorsa neden kaynaklanır
    nedendir bilmiyorum ama bu konuyu okuyunca sorasım geldi yoksa yivsizlerle pek ilgilenmiyorum

Arkadaşım Yivsiz Av Tüfeklerinde Mobil Şok Denen Bir Kavram Vardır. Mobil Şok 5 Adettir ve Gittiğin Ava Göre Şok Değiştirirsin.

Şoklarda etkili menzil

5 numara (*****) 17m. 30m.
    4 numara (****) 20m. 35m.
    3 numara (***) 22m. 40m.
    2 numara (**) 25m. 45m.
    1 numara (*) 27m. 75m.

Yani Bir Tavşan Avında 3 No Şok İyi Sonuç Verecektir. Şoklar Bi Anlama Namluyu Daraltır , Saçmalar Daha Uzak Mesafede Dağılma Yapar. Fakat Bu Sıkacağın Fişeğe Göre Değişir . Ava Göre Seçtiğin Fişek Ne Kadar Önemli İse Kullanılacak Şokta O Kadar Önemlidir. Domuz Avını Bilirsiniz. Çoğumuz Tek Kurşun ve Şevrotin ( 9 lu ) Kullanırız. Şevrotin ve Özellikle Tek Kurşun Sıkarken 5 No Şok Kullanılır. Çünkü Tek Kurşun Namluda Sürtünme Ne Kadar Az Olursa O Kadar Etkili ve İsabetli Olur. En Geniş Şok 5 No Olduğu İçin Sürtünmenin En Az Olduğu Şoktur. Bu 5 No İle Saçma Atılmaz Anlamına Gelmez. Keklik , Çulluk , Bıldırcın Gibi Yakın Mesafeden Kalkan Avlarda 5 No Şok İyi Sonuç Verir Çünkü Saçmalar Çabuk Dağıldığı İçin Avı Vurmak Daha Kolay Olur. Zaten Yukarıda Şoklar ve Etkili Menzillerini Verdim. 4 , 3 , 2 , 1 No Şoklarla Kurşun ve Şevrotin Atarsanız Aksi Taktirde Namlu Büyük Hasar Görür ve İyi Verim Alamassınız. Yardımcı Olabildiysem Ne Mutlu Bana Havalı Silahlarda Baya Acemiyim f;s;s , Ama Yivli Av Tüfeklerinde Usta Gibiyimdir ;grin; . İyi Günler

Saygılarımla.

Kah Çıkarım Gökyüzüne İzlerim El Alemi ;keyfs; Kah İnerim Yeryüzüne İzler El Alem Beni ;tufey#

• şokların etkili menzillerini vermişsiniz fakat ya bir eksiklik ya da bir yanlışlık var ustam.
    Etkili mesafe 17 mt mesafe den mi başlıyor.bıldırcın ayağımızın dibinden kalkınca atıyoruz 5 mt de düşüyor.tüfeğin sesinden ödü mü patlıyor.
    Bence mesafeleri verirken verdiğiniz ilk rakamları silip "0" (sıfır) yapmalısınız.ilk okumada yanlış anlaşılıyor.ben öyle anladım.mesela sanki 5 numara şok sadece 17-35 mt arası etkili 10 mt de etkisiz gibi olmuş.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• 5 nolu şok takıldığında kurşun namluya sürtünmüyormu? 4,3,2,1 numaralı şoklarla kurşun atınca namlu nasıl hasar görüyor?

S410

• Vaayyy, Alper beyim foruma düşmüş. Av sezonunun kapandığı belli oluyor ;,;-

Sayende iyi ördek vurduk valla helal olsun ;tufey#;tufey#;şrofls;.

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• sorma valla abi bende bu sene 400 psikolojik sınırını geçemedim . 5 hafta ava gidemedim. ama merak etme abi bi kaç avda gölde efsane yarattım.

S410