Webley Patriot kilit vida sorunu..!

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba:
    Webley patriot silahımda namluyu gövdeye bağlayan vidanın çözülmesini önleyen kilit vidayı bir türlü açamıyorum... Açmaya zorladıkça da vidanın tornavida ağzı epey bozuldu, ağzı sağlamken açılmadı şimdi ağzı bozuldu tornavida iyice tutunamıyor bu haliyle hiç açılmaz heralde... Yine de tavsiye edeceğiniz bir yöntem var mı ?
    Silaha bakım yapmak amacıyla sökmeye çalışmıştım, kilit vidayı ve ardından namluyu gövdeye bağlayan büyük vidayı sökmeliyim ki kurma kolunu gövdeden kurtarıp pistonu falan sökebileyim... Kilit vida açılmadığına göre namluyu sökmeden sadece kurma kolunun, namluya olan bağlantısını söküp, kurma kolunu gövdeden böylece kurtarmayı düşünüyorum... Ama kurma kolunun namluya bağlantısı nasıl sökülecek pek anlayabilmiş değilim, yanlış birşey yapmadan üstadlara soruyorum; kurma kolunun namluya bağlantısı nasıl çözülmeli?

• Official Post

Namlu gövde bağlantılarını ince bir matkapla çürüterek ters kılavuz ile sökmelisiniz,
    Namlu kurma kolunu ayırmak içinde o pimi matkapla delerek düşürmelisiniz, çünkü pim sıkı geçme, kolay kolay çıkabilecek bir şey değil, hal böyle olunca o pimi çakarak çıkarmaya çalışmanız silahınızda berelenmelere yol açacaktır.

• Tavsiyeniz için teşekkür ederim...
    Kurma kolu olayına hiç girmeyim ben o zaman. Zaten uğraşırken küçük de olsa bir çizik oluştu, içim gitti. :(
    En kısa zamanda anlattığınız gibi matkapla deniyeceğim...
    İnce matkap ucu var da ters kılavuz yok.
    bir kılavuz alır almaz deniyecem...

• Webley patriot silahımda namluyu gövdeye bağlayan vidanın çözülmesini önleyen kilit vidayı bir türlü açamıyorum... Açmaya zorladıkça da vidanın tornavida ağzı epey bozuldu, ağzı sağlamken açılmadı şimdi ağzı bozuldu tornavida iyice tutunamıyor bu haliyle hiç açılmaz heralde... Yine de tavsiye edeceğiniz bir yöntem var mı ?
    ...

açmaya çalışırken aynı şekilde kilit vidasının ağzı benim tüfektede de bozuldu. sanırım kalitesi düşük vidanın. ben tornavida ve çekiçle açtım aşağıda resimde basit paint dosyasında göstermeye çalıştım. kilit vidasının kenarına tornavidanın ucunun keskin tarafını getirip tornavidanın kafasına çekiçle ufak ufak tıklayarak dönüş yönünde çıkardım. birkaç tıklamadan sonra açıldı. zaten bakım için söktüğünüzde o vidayı değiştirmeniz gerekecek. kolay gelsin

http://s11b.directupload.net/file/d/1728/9rmjzvgl_jpg.htm

webley patriot 5.5

• Bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar.
    Şunu söyleyebilirler mi?

Hatsan bu 1. nesil Patriotların tüm vida vs. lerinin hepsini Loctite ile yapıştırmış. ;hirr;
    Eğer bu cıvatalar bu şekildeyse biz bunları zarar vermeden nasıl sökebiliriz. :him:s
    Yoksa bakım için sökeceğiz derken silahın sağını solunu çizik içinde mi bırakacağız. ;#^+.
    Her bakımda cıvata mı değiştireceğiz. :him:s

• Official Post

Donmuş LockTite ı çözüp silahın boyasına zarar vermeyecek bir sıvı çözücü varsa bu işi halleder sanıyorum. ;avci;

• Loctite ısı uygulandığında açılmaktadır bilginize. Yalnız ne kadar ısı gerekiyor teknik dokümanına bakmak gerek. Eğer Mavi olan 243 kullanılmış ise 150 derece sıcaklıkta normal direncinin 4 te 3 ünü kaybediyor.

http://www.loctite.sg/sea/content_data/93815_243EN.pdf

Dokümanda şöyle diyor

For Disassembly
    1. Remove with standard hand tools.
    2. In rare instances where hand tools do not work because
    of excessive engagement length, apply localized heat to
    nut or bolt to approximately 250 °C. Disassemble while
    hot.

Söküm için

1. Normal el aletleri kullanın
    2. El aletlerinin işe yaramadığı nadir durumlarda, civatayı lokal olarak 250.C sıcaklığa kadar ısıtın. Sıcak olarak sökün.

Umarım işinize yarar.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• locktite sürülmüş civataları sökerken kulanılan takımı civataya tam oturtmak,uygun takım kullanmak ve ilk hareket esnasında baskıyı iyi ayarlayıp sıyırmamak gerekiyor.yüksek sıcaklık locktite eritir ama silahada zarar verebilir.civataları söken arkadaşlar 12.9 kalite civata alıp kullanırlarsa civata bozulması ihtimali kalmaz.çok nadir istisnalar hariç.

bursateam.png

• Fabrikasyon olarak loctite sürülmüş dandik vidaya yapacak bir şey yok ne yazıkki :(

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Official Post

Fabrikasyon olarak loctite sürülmüş dandik vidaya yapacak bir şey yok ne yazıkki :(

+ 1
    Ham demirden farksız zaten