Dürbün modifikasyonu

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • merhaba kardeşlerim,arkadaşlarım ve üstadlarım;

dile getireceğim konuyu sitede çok araştırdım fakat tatminkar bir cevaba ulaşamadım(benim cahilliğimden de olabilir).
    piyasada bulunan ucuz yollu dürbünler veya hatsanlar ile gönderilen dürbünler ile sıfır ayarı yapmak mümkün değil.her nekadar dampa veya tekli dürbün ayağı,durdurucu vs...kullanılsada kar etmiyor.sıfırlansa dahi (heleki tüfekte çok tepiyorsa) 10-15 atışta bir sıfır ayarı kayıyor.

Dürbün ayağının ve dürbünün kaymadığından %100 emin olduğumuz durumlarda dahi kalitesiz dürbünlerin içindeki mekanizma oynayarak sıfır ayarını bozuyor.

Bu nefret ettirici ve atıcılık hevesinden soğutan durumdan kurtulmak için herkezin bildiği gibi kaliteli bir dürbün almak gerekir.fakat sitemizde çok fazla kullanıcının da sahip olduğu hastanın verdiği veya ucuz yollu dürbünlere birkaç işlem yaparak daha stabil hale getirile bilir mi?

Benim aklıma gelen ;
    1-dürbün üzerinde 2mm kalınlığında hassas delikler açılsa.(resimdeki gösterilen yerlere)

http://s10.directupload.net/file/d/1738/3dfcejjz_jpg.htm

clip_image001.jpg
    2-dürbünün dış tüpü ile lenslerin bulunduğu iç tüpün arasına silikon enjekte edilse.silikon lenslerin önünü kapatmayacağı için görüntüde bir kusur oluşmaz diye düşünüyorum.
    3-silikon hemen sertleşmediği için sıfır ayarını yapıp donmaya bırakırız.
    4-silikon donduktan sonra ufak bir kayma varsa zaten silikon elastik olduğu için ayar vidaları ile ince bir ayar yapılır.
    5-bu sayede dürbün iç mekanizmasının oynamasının önüne geçilmiş olur ve silikon elastik bir materyel olduğu için silahtan gelecek şokları absorbe ederek dürbüne ömür katacağına inanıyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum.
    Saygılar.

HATSAN TORPEDO 155 .22 CAL.+ 3-9*32
    GAMO HUNTER 440 .177 CAL.+ TEK PARÇA AYAK 3-9*44
    MARKSMAN 1010 AIR PISTOL .177 CAL.
    SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.
    REMINGTON 870 MAGNUM 12 GA TEFLON KAPLAMA

• Boşa harcanmış emek zaman ve para olur bence.Dürbünün büyütmesini değiştirdiğinizde içerideki tüp de oynadığından zaten bir işe yaramayacaktır.Ayrıca artıkıldaki milimetreden bile küçük oynamalar sıfırlama noktasını bozacağından bu kadar hassas bir işlem olacağını düşünmüyorum.En güzeli kaliteli bir dürbün alarak alacağınız her tüfekte kullanmak bu hobiden soğumamak aksine daha çok bu hobiye ısınmak.Sonuçta bunun adı hobi ve ne kadar harcarsanız o kadar tatmin olursunuz

HATSAN AT44 - 10 .22 cal & Remington 6-24x50
    HATSAN Mod125 .22 cal & Tasko 3-9x44
    HATSAN Mod95 SAS .177 cal & Optima 3-9x32
    HATSAN Modxyz .177 cal (Kadim dost) & Optima 1-40 Red Dot
    GAMO CFX Royal .177 cal & Tasco 2-8x32 Bugbuster

uɐʞɹǝs™
    ll|l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• Boşa harcanmış emek zaman ve para olur bence.Dürbünün büyütmesini değiştirdiğinizde içerideki tüp de oynadığından zaten bir işe yaramayacaktır.Ayrıca artıkıldaki milimetreden bile küçük oynamalar sıfırlama noktasını bozacağından bu kadar hassas bir işlem olacağını düşünmüyorum.En güzeli kaliteli bir dürbün alarak alacağınız her tüfekte kullanmak bu hobiden soğumamak aksine daha çok bu hobiye ısınmak.Sonuçta bunun adı hobi ve ne kadar harcarsanız o kadar tatmin olursunuz

Üstad yeterli zaman , emek ve para varsa cesaretini teşvik etmek iyi olur. bu tip boş bile olsa uğraşlar daha iyi fikirlerin ortaya çıkmasına yardımcı olur kanaatindeyim

• teşekkür ederim yorumlarınız için,
    önceden aldığım kullanmadığım sabit zoomlu 6*40 çin malı dürbünüm var.tasarladığım düşüncemi kobay olarak bu dürbün üzerinde deneyeceğim.

zamana konusuna gelince,şuanda işsizim evde bol bol zamanım var boşa harcanacak ;dance; sıkıntıdan torpedo 155 imi söktüm bakımını yaptım gresledim. gamo hunter 440 ın piston keçesini diana piston keçesiyle değiştirdim.yayı ise orjinal gamo taktım. silah gerçekten eski gücüne kavuştu. gamo 102 metreden tek atışta diana high power pellet ile kara efes şişeyi dağıttı.
    para harcama konusuna gelince ise zaten evde silikonum+matkabım ve matkap ucum var.artı bir para harcamama gerek yok ;şrofls;.
    bu işi yaparken web cam den fotolarını çekebilirsem eklerim.nasıl sonuç verdiğini yorumlarım.

saygılar

SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.

• Tamam kolya gelsin yaparsan bize de bilgi verirsin

HATSAN AT44 - 10 .22 cal & Remington 6-24x50
    HATSAN Mod125 .22 cal & Tasko 3-9x44
    HATSAN Mod95 SAS .177 cal & Optima 3-9x32
    HATSAN Modxyz .177 cal (Kadim dost) & Optima 1-40 Red Dot
    GAMO CFX Royal .177 cal & Tasco 2-8x32 Bugbuster

uɐʞɹǝs™
    ll|l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• 40-50 arası dün ve bugün deneme atışları yaptım.dürbün sıfırı ayarladığım noktadan kaymadı.önceden 15-20 atışta sıfır ayarı bozuluyordu.

SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.

• Değişik ve güzel bir çalışma olmuş,ellerinize sağlık. ;tese;kkur

Fakat aklıma takılan şu ki,sizin içeriye sıktığınız silikon nasıl olurda görüntüyü etkilemez ve zoom yapınca görüntüde sorun yaşanırmı. :him:s

AT 44 WX 10-LW BULL-PUP :love:

Blow Tabanca 4.5 mm

Üzümlü Kaplan 7+1 12 Cal Otomatik

HER MODEL TÜFEĞE İSTEDİĞİNİZ MODELDE AHŞAP KUNDAK YAPILIR.

[Resim Engellendi: http://i45.tinypic.com/33omgjo.jpg]

Musa KARAOĞLAN

• baştan şunu hatırlatayım,delikleri ayar vidaları ile artıkılın arasında açıyorum.yani dürbüne baktığımız tarafa yakın.dürbünün ayar vidalarından ileride delik açılırsa silikon merceklerin önüne akacagı için dürbün çöp olur aman dikkat!

birde kobay olarak kullandığım dürbün zoomlu değil.sabit zoomlu 6*40 dürbün.dün W&S 3-9*44E zoomlu dürbünü söküp inceledim.onada aynı işlem yapılabilir fakat delerek değilde söküp hareket etmeyen noktalara silikon yapılıp takılabilir.birgün onuda uygulayacağım videosunu koyarım.

dürbünün dış metalinin altında artıkılın bağlı olduğu bir silindir daha var .ben uygulamayı dış katmanı delip içteki silindire zarar vermeden yaptım.
    neticede dürbün dış katmanı ile içteki silindir arasına silikon uyguladım.silikon merceklerin bulunduğu bölüme sızamadığı için görüntüde hiçbir problem yaratmaz.

burada dikkat edilecek husus;dürbün ayar noktalarından enjekte edilen silikon miktarıdır.aşırı olursa içteki silindirde bulunan merceğin ucuna kadar taşabilir.

SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.

• tebrikler sende benim kafadansin kardes ;tacli# dampa almamak icin ki o zamanlar 150 ytl idi,yapmadigim kalmadi,dampa parasi harcamistim ;şrofls;. ama cok eglenceli oluyor insanin sevdigi is üzerinde calismak ;tacli# dürbünü söküp ic gömlege kople uygulesaniz daha kayda deger birsey olur diye düsünüyorum :him:s ama dürbün ayaklarin dan gelen sert darbeye ne kadar dayanir onu kestiremiyorum :him:s

bendeki dampa ayagin alt ve üst parcasinin arasinda komple boydan boya sari kaucuk yerlestirdim,ister istemez yanlardan yukari dogru darbe gidebilecegini kestirdim,bir nevi önlem aldim ^^
    kolay gelsin

• güzel çalışma olmuş devamını bekleriz ;d;

;tufey# Hatsan AT44WX10 Premium Combo 22. cal OPTİMA(3*12-44)

;tufey# mod 95 sas 177. cal ZOS (3*9-42) ve muhtelifler.

• yorumlarınız için teşekkürler.

son yolladığım mesajımdaki laf kalabalığıma daha açık düşünce olur diye foto ekledim.

SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.