Toshiba Portege G500 ithalatçısı yada dağıtıcısı ticari anlayışını kınıyorum.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.

• Heh kayıt yazılımı örneği doğru değil çünkü ben ev kullanıcısı için OS kolaylığından bahsediyorum, sen ise profesyonel kullanıcı için kayıt programının karmaşıklığını örnek veriyorsun. Bilgi işlemci için, yazılımcı için, IT elemanı için tabii ki kolay kullanım ön planda olmayacaktır. Ben de zaten ev-ofis kullanıcısının ihtiyaçlarından bahsettim hep.

Gel şu Mac kovasını %85 yapalım, anlaşalım.

TPM konusunu detayını bilmiyorum fakat o konuda yanıldığını biliyorum. Çünkü benim bir Mac yanında verilmiş retail dvd'den bir PC'ye en ufak bir hack yapmadan bizzat kurduğum bir Mac OS çatır çatır otomatik update yapıyor. TPM falan bu noktada pek önemli değil galiba, durum bu çünkü.

Ayrıca suç konusunda da yanılıyorsun. EULA kanun değildir. Senin de açılımını yazdığın gibi EULA, Son kullanıcı linans anlaşmasıdır. Son kullanıcı ile sağlayıcı arasında lisansın kullanım şeklini belirleyen bir anlaşmadan ibarettir. Apple bu anlaşmada ürünün Apple etiketi taşımayan -ki bu tabirin muğlaklığı bile bu maddeyi hukuken batıl kılmaya yeter nitelikte- bilgisayarlara kurulmamasını öngören bir madde eklemiş olabilir ve kullanıcı bu maddeyi ihlal ederek anlaşmayı bozmuş olur. Sağlayıcının bu konuda yapabileceği tek şey anlaşmanın kendi tarafına yüklediği sorumluluklardan caymaktan öteye geçemez. Yani en fazla ürün desteği vermez, bir gün bir bakarsın ürünün update olmaz, en fazla lisans kodun kara listeye girer. Ama EULA ihlali hiç bir şekilde suç olarak nitelenemez. Sonuçta kullanıcı parasını vererek yasal bir lisans edinmiştir ve bunu yasadışı satış, dağıtım, yayma gibi bir lisans ihlali yapmaksızın istediği şekilde kullanma hakkına da sahip olmuştur. Borçlar hukuku yani, çok temel, çok kesin.

Opensource'a çok fazla inanıyorsun. Benim gibiler inan bir DAW'a 20.000lira vermeye çok meraklı değil. Mecburlar. Ayrıca 20.000liralık bir yazılımın daha iyisini yapabilecek kapasitede yazılımcılar da bu işi hayır olsun diye yapmıyor genelde. Bir kaç yazılımcı bugün Pro Tools'a rakip olabilecek bir yazılım geliştirsin, inan bana bu yazılımı open source yapmanın fikrine bile gülerler. Bu adamlar sahip oldukları bilginin bu kadar para ettiğini farkettikleri anda opensource'a elveda diyorlar. Yani opensource aslında yazılımcıların maharetlerini sergiledikleri bir işçi kahvesi. Patronlara göz kırpıp "beni al beni al" dedikleri bir platform. El kadar plug inler bile azıcık yayılınca bir bakıyorsun reklam falan almış, resmi sitelerine bağış linkleri koymuş oluyor. İstisnalara saygım sonsuz tabii ki.

Her neyse, demem o ki; Apple ürünün hamallığını kullanıcıya yüklemeyen, şahane bir firma. Plug'n Play, Fire'n Forget. Tak fişi, bitir işi. Bas düğmeye, gerisini unut. Bu kadar basit aslında.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Bu arada "Mac desktop or server with Intel processor" cümlesi iki farklı anlama gelebilir:

1- "Intel işlemcili Mac masaüstü ya da Mac server"
    2- "Intel işlemcili Mac masaüstü ya da Intel işlemcili server"

Bu iki anlam da doğrudur ve hukuken geçerlidir.

Bu arada bildiğim kadarıyla Apple'ın zaten Intel işlemcili bir server makinası mevcut değil. Eski Xserve server modelleri var ama onlar da PowerPC işlemcili ve Snow Leopard PowerPC işlemci desteğine sahip değil yani gereksinimlerde belirtilen serverın Xserve olması imkansız. Sadece Mac OS X Server ile birlikte gelen Mac Mini ve Mac Pro modelleri var ki bu modeller de masaüstü modeller zaten. . Yani ikinci anlam daha olası.

Webley Raider 10 .22

• Evren sanırım o daha çok hani ileride tekrar bir server platformu üretirsek gibi yazılmış bir şey de olabilir.Hoşuma gitti bu konuda böyle seviyeli tartışmak üşenmedim biraz daha araştırdım mac ci amcaların derdi okuduklarım kadarı ile zaten ürettikleri kaliteli donanıma kaliteli yazılımla bir satmak yani bir nevi bundle satış politikası izliyorlar ikisini ayrı satmak adamların hesaplarında-yakın gelecek planlarında yok ama bazıları vm üstüne izin vermelerini tamamende işletim sistemi satışı konseptinden kopmak istemedikleri macos un kesinlikle ayrı bir ürün olmadığı vs hissini de çok yansıtmak istemedikleri vs gibi yorumluyor ki belki ileride bu konuda bir pazar olasılığı görürlerse hepten hazırlıksız olmasınlar bu konuda vs gibi.

Ankara TR

• Mantıklı bir açıklama o da. Zaten dediğim gibi ben Apple'ın PC üzerine Mac OS X kurulumuna karşı en ufak somut bir önlem almıyor oluşunu da Steve Jobs'ın bir PC pazarından müşteri kapma statejisi olduğunu düşünüyorum. Bir nevi viral reklam olarak kullanıyorlar korsan dağıtımı. Mac OS X resmi olarak PC platformu için satılşa sunulmuş olmadığı için birilerinin bu sistemi korsan olarak PC'ye kuruyor olması Apple için maddi bir kayıp da oluşturmuyor. Adamlar Hackintosh işi ile uğraşaların önemli bir kısmına gelecekte Mac satacaklarını biliyorlar. Korsan yayılımdan reklam anlamında yararlandıkları gibi bir de bu korsan yayılıma update anlamında gayrıresmi bir destek vererek sempati topluyorlar. Umarım bu politikalar sadece Steve Jobs'un ürettiği politiklara değildir. O adamın başına bir iş gelirse Apple'ın ikinci bir Microsoft olmasını hiç istemem.

Tartışmak güzeldir yahu. ;şrofls;.

Webley Raider 10 .22

• Öncelikle seviyeli bir şekilde böyle fikir çarpıştırmak gerçekten keyifli hiç seviyeyi bozmadan devam ettirdiğin tartışma - paylaşım için teşekkürler Evren ama daha da uzatırsak mail ile filan devam edelim airgunturkü donanımhabere çevirmeyelim bence yoksa üşenmeyip okuyan var ise bize bir kaç pellet deliği kazandırabilir ilk buluşmada.

Alıntı

Heh kayıt yazılımı örneği doğru değil çünkü ben ev kullanıcısı için OS kolaylığından bahsediyorum, sen ise profesyonel kullanıcı için kayıt programının karmaşıklığını örnek veriyorsun. Bilgi işlemci için, yazılımcı için, IT elemanı için tabii ki kolay kullanım ön planda olmayacaktır. Ben de zaten ev-ofis kullanıcısının ihtiyaçlarından bahsettim hep.

İşte bende bunu söylüyorum ben profesyonel kullanımdan hatta bir geek ten örnekliyorum ihtiyaç olarak bundan bahsediyorum ve aradaki farkı anlatmak için o örneği verdim.senin bana bunu önermen - benim sana bunu önermeme benzer gibi.Yani esasen bence örnek doğru.

Alıntı

Gel şu Mac kovasını %85 yapalım, anlaşalım.

%80 olsun ayağımız alışsın.

Alıntı

TPM konusunu detayını bilmiyorum fakat o konuda yanıldığını biliyorum. Çünkü benim bir Mac yanında verilmiş retail dvd'den bir PC'ye en ufak bir hack yapmadan bizzat kurduğum bir Mac OS çatır çatır otomatik update yapıyor. TPM falan bu noktada pek önemli değil galiba, durum bu çünkü.

Macos ta tpm durumunu biraz daha araştırdım haklı olabilirsin muhtmeldir,bazı kaynaklarda epey önce tpm i donanıma koymalarına rağmen disable ettiklerine yerine DRM denilen başka bir non apple hardware de çalıştırılmaması için bir önlem getirdiklerine vs dair bir şeyler okudum.2006 dan sonra tpm i disable ettiklerini söyleyen kaynaklarda var ,hackintosh durumu ile ilgili kaynaklardada kırdık TPM i -emule ettik alın macos kurun mevcut generic pc nize gibi iddialarda var.Daha ayrıntılı araştırmak lazım belki net bilgi için.

Alıntı

Ayrıca suç konusunda da yanılıyorsun. EULA kanun değildir. Senin de açılımını yazdığın gibi EULA, Son kullanıcı linans anlaşmasıdır. Son kullanıcı ile sağlayıcı arasında lisansın kullanım şeklini belirleyen bir anlaşmadan ibarettir. Apple bu anlaşmada ürünün Apple etiketi taşımayan -ki bu tabirin muğlaklığı bile bu maddeyi hukuken batıl kılmaya yeter nitelikte- bilgisayarlara kurulmamasını öngören bir madde eklemiş olabilir ve kullanıcı bu maddeyi ihlal ederek anlaşmayı bozmuş olur. Sağlayıcının bu konuda yapabileceği tek şey anlaşmanın kendi tarafına yüklediği sorumluluklardan caymaktan öteye geçemez. Yani en fazla ürün desteği vermez, bir gün bir bakarsın ürünün update olmaz, en fazla lisans kodun kara listeye girer. Ama EULA ihlali hiç bir şekilde suç olarak nitelenemez. Sonuçta kullanıcı parasını vererek yasal bir lisans edinmiştir ve bunu yasadışı satış, dağıtım, yayma gibi bir lisans ihlali yapmaksızın istediği şekilde kullanma hakkına da sahip olmuştur. Borçlar hukuku yani, çok temel, çok kesin.

Sözleşmede aksini kabul ediyorsun I Agree diyerek non apple hardware e kurmayacağım diye.Sözleşmenin ihlali en optimistik ihtimalle al kardeşim paranı geri ,ver ürünümü geri kullanma ile biter tabi başka yaptırımlar belirtilmedi ise.Ama işin etik yönü de var adam arkadaş benim ürünüm bu kullanımına şu şartlarla sunuyorum ya böyle kullan ya kullanma kullanırsan bunları kabul etmiş sayılırsın diyor sana Esas borçlar hukuku vicdanen bende yaptırım şart değil.

Alıntı

Opensource'a çok fazla inanıyorsun. Benim gibiler inan bir DAW'a 20.000lira vermeye çok meraklı değil. Mecburlar. Ayrıca 20.000liralık bir yazılımın daha iyisini yapabilecek kapasitede yazılımcılar da bu işi hayır olsun diye yapmıyor genelde. Bir kaç yazılımcı bugün Pro Tools'a rakip olabilecek bir yazılım geliştirsin, inan bana bu yazılımı open source yapmanın fikrine bile gülerler. Bu adamlar sahip oldukları bilginin bu kadar para ettiğini farkettikleri anda opensource'a elveda diyorlar. Yani opensource aslında yazılımcıların maharetlerini sergiledikleri bir işçi kahvesi. Patronlara göz kırpıp "beni al beni al" dedikleri bir platform. El kadar plug inler bile azıcık yayılınca bir bakıyorsun reklam falan almış, resmi sitelerine bağış linkleri koymuş oluyor. İstisnalara saygım sonsuz tabii ki.

Çok fazla inanmamam için hiç bir sebep yok.20000 liranın yanında komik kalacağı fiyatlara sahip yazılımların ücretsiz opensource alternatifleri ile koca bir sistem çalıştırıyoruz tüm firewalllarımız ids ips sistemimiz tüm ofis sunucularımızdaki proxy sinden tut geçen tüm trafiği tarayan antivirüsüne ,mail sunucularımız spam engelleme sistemlerimiz yedekleme sistemlerimiz tamamı linux üzerinde "0" yazılım maliyeti ile çalışıyor.Sadece bu tip lisanslama deklare ettikleri için delikanlılık yapıp biz ticari kullanıyoruz alın size 500 dolar dediğimiz bir yazılım var bunların arasındaki 5000 in bile helali hoş olsun alternatifleri 10 bilnerce dolar iken.Hatta piyasada 25000 dolarlık bir appliance ın üreticisinin bir ben yaparım diye ballandırdığı şeyi 700 dolarlık desktop pc den bozma sunucuda yapıyoruz kendi yazdığımız 5-10 satır script ile.

Yine dediğim noktaya geliyor bu alternatiflerin ortaya çıkması o konuda ihtiyacın oluşması projenin desteklenmesine bağlı.Birde çok yanlış yerden girmişsin aslında opensource o şekilde işlemiyor GNU mantığında açık kaynaklı başlıyor proje bir çok insan tarafından destekleniyor yani bir community work olarak ilerliyor sen bu ihtiyaç için bir proje fikri ortaya atıp kişilere ulaşmaya çalışıyorsun mesela sourceforge da bir proje açıyorsun ve kamuran abi ile beni buluyorsun aynı konu ile ilgili sen arayüzü için grafikler tasarlarken işin mesela kullanıcı arayüzü tarafı ile uğraşırken ben falanca donanım ile nasıl konuşacağı ile o arada kamuran abi uzaktan bağlantıyı nasıl yapacağımızla uğraşıyor gibi düşünebilirsin dolayısı ile opensource yapalım diye gülme durumu çok olası değil %90 ıunda bu tip geliştirmelerin çünkü zaten opensource başlayıp opensource gidiyor iş.

Bu communitiyler tabiki sonradan büyük şirketlere satılabiliyorlar zaman zaman ya da bağış kabul ediyorlar ama orasına burasına reklam alan linux yazılımı adware henüz ben rastlamadım.Para kazanma kısmındaki "istisna değil Mainstream gidiş" ise proje belli bir kıvama geldiğinde kullanım belli bir orana çıktığında end user ve non-profit organizationlar için ücretiz kalmak ve kaynak kodu ne olursa olsun açık kalmak şartı ile ya ticari kullanımsanız delikanlılık yapın ödeyin birkaçyüz dolar ödemezsenizde canınız sağolsun bir yaptırımız yok ile devam ediyor ya da destek anlaşması yapalım destek aboneliği alırsanız yılda şu kadar dolar ile devam ediyor ki ücretsiz destek te veriliyor verilmiyor değil hatta bazı yazılımlara bildirdiğimiz buglar lisans ve özelliştirmesine yüzbinlerce dolar harcadığımız ORACLE a açtığımız ticketlardan daha çabuk çözümleniyor bedavaya ama bu durumda tabii ki bir mecburiyeti yok yazılımı üretenin zaten ücretsiz dağıttığı bir şey adamın.Bu arada neresi yanlış bağış kabul etmenin bunuda anlamadım ne yapsın yani adamlar yemek yemesin su içmesin mi :) İşçi kahvesi ise tüm sektörün artık itici gücü haline gelmiş durumda en basit örnek Microsoftun windows 7 sinde yaptığı görsellik kurgusu 1999 da mandrake linux te kullandığım enlightenment pencere yöneticisinin nerdeyse aynısı çünkü ve bu işçi kahvesi hepimizin para verip aldığı bir çok yazılımada alternatif ürettiğinden bir yandan da kullandığımız tüm yazılımların kalitesini yükseltmek zorunda bırakıyor üreticileri.

Alıntı

Her neyse, demem o ki; Apple ürünün hamallığını kullanıcıya yüklemeyen, şahane bir firma. Plug'n Play, Fire'n Forget. Tak fişi, bitir işi. Bas düğmeye, gerisini unut. Bu kadar basit aslında.

bunda zaten hemfikiriz apple kaliteli ürün veren bir firma hem yazılım hem donanım hemde bunların birlikte uyumlu oynaşması anlamında.Biraz daha ucuzlatsalar en azından ilk aşamada ev kullanıcısında artış yakalasar microsofta karşı mutlu bile olurum en azından unix kullanır insanlar ota çöpe restart etmezler bu bile yeter tek başına mutlu olmama.

Ankara TR