PCP El Pompaları

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Official Post

Bakın benim ana fikrim şu idi

Şimdi biz neticede kol kaslarıyla belli bir adet basma suretiyle atıyorum 180 cc tüpü 120 baerdan 210 bara çıkarabiliyorsak
    Buy pompanın kolunu kol kasları yerine bastırabilecek elektirli bir motora bağlı dişli sistemiyle çalışan bir hidrolik kol yapılabilir.
    Bu kola bir zaman rölesi bağlamak sureti ile yavaş yavaş yani tüpün ısınmasına müsade etmeden bunu doldurabiliriz gibime geliyor.,
    Bilemiyorum yani bir fikir işte ben mühendis değilim ama
    Başarılı olursa 6 lt tüpler bile bu yöntemle doldurulabilir.

Ne hidrolik kolu,baksana adamlar yapmışlar,yukarıdaki kasnağın arkasına redüktörlü düşük devir bir motor bağla tamam. :thumbup:

• yoo değil bu baya kompresör fişi takıp kolltuğuna oturuyor ve kahveni içiyorsun g;$i elektrik motorlu.

:love:(Ahh.Bir karar verebilsem !)
    egeteam.png

• yahu benim anlamadığım bişi var

bizim fabrikada eşşek kadar ikşi tane 50 kw motor bağlı vidalı komprasör var
    yahu bir görün eşşek kadar dediysem az söylemişim fil gibi
    ama bizim işletme basıncı 4-6 bar

bu dandirik gromofon tipli şey şimdi bu koca tüpe 200 bar basınçlı hava ittiiricek bizim dev piramit vari vidalı komprasörler nasıl basamıyor arkadaş nedir bu işin mantığı ?

• erdem abi güzel bir noktaya değinmişsin gerçekten...çeviri içinde teşekkürler

ben hiç pompa kullanmadım ama kullananlar ömür törpüsü dediğinden hiç yanaşmadım... benim asıl kaçındığım nokta şu;
    bu pompayla 200 kez indir kaldır yaptıktan sonra kalp atışımız tavana vuracak ve kollarımız zangır zangır titreyecek,ozaman tüfeği nasıl sabit bir şekilde tutabiliriz ? ancak mustafa abinin dediği 3 kanallı pompalar, bu pompalama sayısını 70 lere falan düşürüyorsa, bu iş olabilir. birde değişik kriko vazifesi gören bir sistemle normalde harcağımızdan çok daha az güç harcayarak bu işlemi yapacak bir sistem halen varsa pompalar çok kullanışlı olur ... ilk başlarda zorlansak bile zamanla alışılabilir. fxlerin pompası gelince bir deneme yapalım. açıkcası bu pompalar sırtta falan taşınacak bişeymi bilemiyorum ama benim 2.7lt lik tüpten ağır ve taşıması zor bir alet olacağını zannetmiyorum. denemekte fayda var ama çok yorulacağımız garanti ;#^+.

ben hiç pompa kullanmadım ama kullananlar ömür törpüsü dediğinden hiç yanaşmadım... benim asıl kaçındığım nokta şu;
    bu pompayla 200 kez indir kaldır yaptıktan sonra kalp atışımız tavana vuracak ve kollarımız zangır zangır titreyecek,ozaman tüfeği nasıl sabit bir şekilde tutabiliriz ? ancak mustafa abinin dediği 3 kanallı pompalar, bu pompalama sayısını 70 lere falan düşürüyorsa, bu iş olabilir. birde değişik kriko vazifesi gören bir sistemle normalde harcağımızdan çok daha az güç harcayarak bu işlemi yapacak bir sistem bulunsa pompalar çok kullanışlı olurdu ... ilk başlarda zorlansak bile zamanla alışılabilir. fxlerin pompası gelince bir deneme yapalım. açıkcası bu pompalar sırtta falan taşınacak bişeymi bilemiyorum ama benim 2.7lt lik tüpten ağır ve taşıması zor bir alet olacağını zannetmiyorum. denemekte fayda var ama çok yorulacağımız garanti ;#^+.

ben yorulmayı, FX Gladiatör/HW100 elimde, ben onlara, onların bana bakmasına tercih ederim. Emeksiz yemek olmaz. Zaten bu birincil tercih olmaz, ben şimdi bedelsiz basınçlı hava kullanabilirken kendime eziyet bu aleti kullanmıyacağım, ama gerektiğinde her yerde her zaman kendi bilek gücümle basınçlı hava üretebileyim, olay budur. Ha bir iki denerim hoşuma gider, spor olsun diyede bununla silaha hava basarım :rolleyes:

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Yazı için teşekkürler insan okuyunca gidip pompa alası geliyor ama kullanan biri olarak çok tavsiye etmem booze unda dediği gibi 200 kere indirip bindirdikten sonra en az bir 5 dk dinlenmek lazım ki sağlıklı atış yapılsın. Birde genelde dolum yapılan ortama dikkat edilmesinden bahsediliyor yani açık alanda dağda bayırda toz tortu varsa çok uygun olmayabilir. Fakat güzel bir yanı varki bahsetmeden edemeyeceğim 200 bara zar zor geldiniz, her ne kadar o ringlerin sağlığı için tavsiye edilmesede, çok az bir çaba ile 250 bara çıkabiliyorsunuz.

Weihrauch HW 100 S .22 - Nikko Stirling 8 - 32 x 60 IR
    Webley Scott Raider .22 - Bushnell 6 - 18 x 50
    Gamo Stutzen .177 - Airrifle 6 - 12 x 50
    Daisy 717 .177
    Baikal Drozd .177 - Walther Red Dot
    Walther CP 99 Compact .177 BB
    Double Eagle M83 - Airsoft
    Tokyo Marui Steyr AUG - Airsoft
    marmarateam.png

• Fakat güzel bir yanı varki bahsetmeden edemeyeceğim 200 bara zar zor geldiniz, her ne kadar o ringlerin sağlığı için tavsiye edilmesede, çok az bir çaba ile 250 bara çıkabiliyorsunuz.

250 bara çıkmak bir işe yarıyormu? yani hw100 regülatörlü olduğundan atış sayısımı yükseliyor?

.

ankarateam.png

• Atış sayısı çok değişmedi gibi geldi max 5-6 atıi oynamıl olabilir

Daisy 717 .177
    marmarateam.png

• Yazı için teşekkürler insan okuyunca gidip pompa alası geliyor ama kullanan biri olarak çok tavsiye etmem booze unda dediği gibi 200 kere indirip bindirdikten sonra en az bir 5 dk dinlenmek lazım ki sağlıklı atış yapılsın. Birde genelde dolum yapılan ortama dikkat edilmesinden bahsediliyor yani açık alanda dağda bayırda toz tortu varsa çok uygun olmayabilir. Fakat güzel bir yanı varki bahsetmeden edemeyeceğim 200 bara zar zor geldiniz, her ne kadar o ringlerin sağlığı için tavsiye edilmesede, çok az bir çaba ile 250 bara çıkabiliyorsunuz.

sanırım arkadaşların yazdıklarını tam okumamışsınız booze: 200 kere zor basılabileceğini söylüyor ama ''Mustafa abinin dediği gibi 3 yollu ise bu 70 lere düşebilir diyor ! yine Raptorx(Erdem bey)bu yeni nesil pompalarda bulunan hava filtresinden bahsediyor yani dağda bayırda kullanılabilir anlamına geliyor. g;$i

egeteam.png

bu pompayla 200 kez indir kaldır yaptıktan sonra kalp atışımız tavana vuracak ve kollarımız zangır zangır titreyecek,ozaman tüfeği nasıl sabit bir şekilde tutabiliriz ? ancak mustafa abinin dediği 3 kanallı pompalar, bu pompalama sayısını 70 lere falan düşürüyorsa, bu iş olabilir. birde değişik kriko vazifesi gören bir sistemle normalde harcağımızdan çok daha az güç harcayarak bu işlemi yapacak bir sistem halen varsa pompalar çok kullanışlı olur ... ilk başlarda zorlansak bile zamanla alışılabilir. fxlerin pompası gelince bir deneme yapalım. açıkcası bu pompalar sırtta falan taşınacak bişeymi bilemiyorum ama benim 2.7lt lik tüpten ağır ve taşıması zor bir alet olacağını zannetmiyorum. denemekte fayda var ama çok yorulacağımız garanti ;#^+.

Yo yazıyı gayet net okudum 70 lere falan düşürüyorsa diyor düşürdüğünden yana bir kesinlik yok. Ayrıca benim kullandığım çift yollu olmasına rağmen 200 kez basınca 200 bara çıktı. Bunun dışında yeni nesil tüm pompalarda kendilerine göre filtreler var. Fakat şunu unutmamak gerek ne kadar kirli ortamda kullanırsanız o filtre o kadar çabuk ömrünü bitirecek. Yeni filtre yeni maliyet. Benim herkese önerim pompa almaya niyetlenen arkadaşlarının kararını vermeden önce muhakkak bunu bir denemeleri

Daisy 717 .177
    marmarateam.png

• Gençler belki pompayı pratik bulabilir; ama ben şahsen pompaya vereceğim parayı 15 litrelik ikinci bir tüpe veririm olur biter. Zaten atışa giderken araba ile gidiyorum. Tüpleri koyarım bagaja olur biter.

S&W 686-6

• Gençler belki pompayı pratik bulabilir; ama ben şahsen pompaya vereceğim parayı 15 litrelik ikinci bir tüpe veririm olur biter. Zaten atışa giderken araba ile gidiyorum. Tüpleri koyarım bagaja olur biter.

Polat abi zaten dediğim gibi pompa tüpün mümkün olmadığı zaman/yerlerde kullanılabilir, tam bağımlılıktan kurtaracak bir alet olarak görüyorum.

.

ankarateam.png

• şimdi fxlerle birlikte bu 3 kanallı pompalardan geliyorsa birini deniyelim zaten ben olaya halen kuşkuyla bakıyorum. acıkcası 60 -70 pompada bu işi halledebiliyorsak bile böyle bir alet sadece dağda bayırda kalmamak için düşünülebilir.
    ya da tüpü idareli kullanamamız gereken durumlarda pompayla 100-120 bar dolum yapıp, işin zor kısmını tüplede yapabiliriz birde şu filtreler pompanın genelde dışında oluyor sanırım belki acıp yıkayarak tozunu pisliğini temizlemek mümkün olabilir.

birde şimdi aklıma geldi bu pcplerde şarjör olduğundan arada gaza gelip patır patır sıkıyoruz...bu pompalardan kullanırsak mermilerin "manevi" değeri bizim işin çok artacaktır... düşünsenize her mermi için 2-3 kez pompalamak lazım !!

• 1. ya da tüpü idareli kullanamamız gereken durumlarda pompayla 100-120 bar dolum yapıp, işin zor kısmını tüplede yapabiliriz birde şu filtreler pompanın genelde dışında oluyor sanırım belki acıp yıkayarak tozunu pisliğini temizlemek mümkün olabilir.

2. birde şimdi aklıma geldi bu pcplerde şarjör olduğundan arada gaza gelip patır patır sıkıyoruz...bu pompalardan kullanırsak mermilerin "manevi" değeri bizim işin çok artacaktır... düşünsenize her mermi için 2-3 kez pompalamak lazım !!

1. güzel fikir.

2. ben sırf bu yüzden hw100'e tekli şarjör alacağım. nerdeyse müsabakada kullanılacak silahları, düğünde sıkar gibi sıkıyoruz :)

.

ankarateam.png

• benim aklıma bununla ilgili şöyle bir fikir geldi;Mustafa abinin aldığı kevlar tüpten edinmek ve gün içinde spor olsun diye basmak o zaman görev gibi olmayacağı ve enerjimizi bölerek ''imanı gevretmeden''bu işi yapacağımız için o kadarda eziyet olmayacaktır diye düşünüyorum. #birtday£

egeteam.png

• Ben de şu pompa işine sıcak bakmaya başladım, eğer PCP silahım olursa pompadan mutlaka alırım gibi ve Exador Fatih abimin resmini verdiği düzeneği kendim yapabilirim, temiz havalı ortamlarda yaparım en azından dolumu bir yere bağımlı olmam. :) PCP'de en çekindiğim nokta tüp dolumu çünkü.

• bende uzun süre dağ başında dalgıç tüpüyle gezilirmi ne yapacağız bu pcpleri diye çok düşündüm...ama aslında büyütülecek bir olay değil .yani pcp tüfeğin varsa bir tüpün olmalı diye düşünüyorum.bende 2.7 lt tüp var sırt çantasına sığıyor ve 220 bar doldurunca ciddi atış yapılıyor. birde düğün dernek havasına girip patır patır sıkmazsak oldukça yeterli...
    asıl sorun dağ başında 10 gün kalınca başlıyor. mesela memlekette evin bulunduğu yere en yakın yerleşim merkezi 2 km orada da anca aygaz tüpü doldurmak mümkün...
    işte böyle zamanlarda insan bir pompa olsaydı iyi olurmuş diyebiliyor.

• bende bir 15 lt beleş gelen bir tüp var
    şimdik aynen bundan bir tane daha almayı düşünüyorum
    bugün gidemedim habaşa , malum tatil dönüşü iş bayağı yoğundu
    ama yarın yada öbür gün en geç ; bir 50 lt lik Azot tüpünü fabrikaya bağladım mı
    birde Mustafa abimin şu kevlar tüpü süper tam sırtta taşınacak bişey bana yeter gibime geliyor.
    ama bu pompa işide yabana atılacak birşey değil en azından oluru var

Çünkü tüp işinde durum çok enteresan mesela benim 15 lt lik tüple şu anda en fazla 150 bar basıyorum
    Maşallah HW 100 de yaratık gibi pellet ve hava yiyor.anında taban yapıyor.. 80 barlarda tekrar basıyorum.
    Ancak acemilik ve heycandan full basınçtan aşağılara inene kadar kaç dolum yaptım saymadık keşke hesaplasaydım ama ne yazıkki Türk işi yaptık
    TÜRK İŞİ ( Bulgaristan da deyimmiş bu laf acelele ve düşünülmeden yapılan iş manasına geliyormuş)(ilk duyduğumda hadi len dedim ama doğru yahu )

• benim tüfek o konuda çok iyi valla

190 bardan 140 bara kadar tam güçte 27 atış yapıyorum atış ortalaması 314 m/sn 16 grn AA mermiyle yarım güçe aldığım zaman zaten havayı kokluyor resmen...güçüde 265-270 m/snlere geliyor tabi bu rakamları yazın yaptığımız ölçümlere göre veriyorum aslında birdaha ölçüp sonuçlara bakmak lazım eminim hız düşük çıkacaktır

• Valla hız olarak çok iyi ya
    Ben Polat Abinin silahtan biliyorum hava tasarrufu oldukça iyi hw dende tüp olarak daha kapasiteli
    Bu konuda air arms iyi, heleki Fx gladiotörü düşünemiyorum.
    Yoksa bu atış sayısına ben mi çok takıyorum