KOLAY DÜRBÜN AYARI

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • selamlar,

dürbün ayarı için basit ama kullanışlı bir ayar tavsiye etmek istiyorum.bilenler içinde hatırlatma diyelim.ateşli silahlarda az mermi ile yapılan

en pratik ayardır.öncelikle ayarlamak istediğiniz mesafeyi belirleyin 15-20m idealdir,sonra destekli tabir ettiğimiz şekilde tüfeği mümkünse

kum torbasıyla sabitleyelim,hedefe yaptığımız atıştan sonra mühimmatın vurduğu nokta ile hedefin orta noktası arasındaki farkı ters işlemle

yani ikinci atışı hedefe değilde vurduğumuz noktaya nişan alalım.dürbünün ' + 'sı vurulan noktaya sabitlenecek.sonra + hedefe gelene kadar

ayarlarla yönlendirilecek.ayar işlemi bitince ikinci atış göreceksiniz hedefi tam bulacak.2veya 3 atışla yapılabilecek en iyi ayar yöntemidir...

acizane, saygılar.... ;tufey#

• Bende bu hafta dürbün alıcaktım bu bilgiyi verdiğin iyi oldu ayarı kime yaptırcam diye kafaya takmıştım =) fakat bu 15 20m de yaptığımız ayar zoom yaptığımızda bozulmazmı?

• sevgili samanyolu,

ayar yaptığınız mesafe mühimmatın sıhhatli uçuş yolu tabir ettiğimiz mesafeler içerisinde.farklı mesafelerde de ayar yapılabilir ama en sağlıklı

mesafe bu ve buna yakın mesafelerdir.zoom meselesine gelince bu ayar mesafesi genel kullanım için yeterlidir zoom'lamanın zararı olmaz

öyle olsa her mt için ayrı ayar yapmak gerekir.zira zoom mesafenin aynı orantıda yaklaştırılmasıdır.saygılar

• Tüfeği sabitleyebilirsek ikinci nişan almaya gerek kalmadan ayar yapabiliriz de.Tüfeği sabitleyip atış yapalım.Dürbün artıkılını pelletin vuruş noktasına ayarlayalım ayar tamamdır : ))

HATSAN AT44 - 10 .22 cal & Remington 6-24x50
    HATSAN Mod125 .22 cal & Tasko 3-9x44
    HATSAN Mod95 SAS .177 cal & Optima 3-9x32
    HATSAN Modxyz .177 cal (Kadim dost) & Optima 1-40 Red Dot
    GAMO CFX Royal .177 cal & Tasco 2-8x32 Bugbuster

uɐʞɹǝs™
    ll|l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• pistonlu tüfeklerdede uygulana bilirmi bu ? her atışta ayar bozulur diye şeyler okudum forumda.

Gamo CF-X 4.5mm + 3-12x44 AOE optima ;box;x
    Kalem, fırça, mermer nedir birer oyuncak,
    Şaheserler süngülerle yazılır ancak!

bursateam.png

• Tüfeği sabitleyebilirsek ikinci nişan almaya gerek kalmadan ayar yapabiliriz de.Tüfeği sabitleyip atış yapalım.Dürbün artıkılını pelletin vuruş noktasına ayarlayalım ayar tamamdır : ))

sevgili serkan,pelletin vuruş noktasına ayarlarsak,pellet 3cm sol vurdu diyelim.ohalde fark 6cmye çıkar öyle değilmi.buradaki püf nokta artıkılı vuruş noktasına

nişan alıp hedef noktasına doğru artıkılı ayarlamak.sevgiler,saygılar...

• sevgili serkan,pelletin vuruş noktasına ayarlarsak,pellet 3cm sol vurdu diyelim.ohalde fark 6cmye çıkar öyle değilmi.buradaki püf nokta artıkılı vuruş noktasına

nişan alıp hedef noktasına doğru artıkılı ayarlamak.sevgiler,saygılar...

Sevgili spartan asıl senin yöntemde biraz problem var gibi. Şimdi attın hedef sola vurdu.Ama sen merkeze bakıyorsun.Tuttun vurduğun yere bakıp artıkılı tam merkeze yönlendirdin. O zaman fark daha artar. Serkan arkadaşımızında söylediği gibi doğru yöntem ; Tüfeğinizle merkeze atış yapın. Sonra merkeze sabitleyip artıkılı vurduğunuz noktaya ayarlayın. Bu kadar basit.

• Hiç bunlara gerek yok daha pratik kesin çözüm 2 atışta işlem, biraz hesap kitap bilmek yeterli nasılmı:
    dürbünlerde genelde artıkıl sapması 1 yardda 0,0635 mm dir. oda 1 clicke eşittir
    kaç yarda sıfırlayacan diyelim 10 yarda ,0,0635*10=0.635mm=1click.
    örnek : hedefe attın 2 cm aşağı vurdu (sağa , sola yada üste de vurabilir, cetvelle ölç ) yani 20 mm.
    10 yard için katsayımız neydi 0.635 o halde 20/0.635=yaklaşık 32 click ayar düğmesinden up yani yukarı yaparsın 2. atış tam isabet hemde mm rik, tabiiki tetik hatası nefes kontrolü ve tüfek sabitliği şartları yerinde olmak kaydıyla.
    Not:1 yard = 0.914 cm dolayısıyla 10 yard 9.14 cm dir.
    Kolay gelsin.

sıfırlama mesafeleri örnek verilmiştir..
    7 yard *0.0635=0.44
    10 yard *0.0635=0.635
    15 yard *0.0635=0.95
    20 *0.0635=1.27
    25 *0.0635*25=1.59
    ....böyle formül devam eder gider

• arkadaşlar uzak mesafe için aşağı yukarı ayarını atacağınız mesafeye göre üst clik ayarını sayarak çevirin,işiniz bittiğin de tekrardan ayarı yerine getirin,( bu işlemi yaparken yavaş yavaş çevirerek doğrum sayım yaptığınız dan emin olun)

şimdi çoğumuz genelde kısa mesafe atışları yapıyoruz 50 metreye kadar,bunun için 10 metre ye sıfırlamak yeterli olur,baktınız 45 civarı düşme yapıyor pellet bir kaç clik üst ayarı sola çevirin yeterli ayarı yaptığınız dan emin olmak için kendinize küçük boyutlu hedefler seçin,

ben 10 metre ye sıfırlarken 5 kuruş şeklinde bir daire çiziyorum,fazla büyük olmuyacak,başlıyorum atışa ;tacli# ilk önce üst clik ayarını yapıyorum, hedef noktanın tam hizasına gelene kadar ( sağ veya sol tarafına gelene kadar) aynı atışı yapıyorum,
    ardın dan sağ clik ayarına geçiyorum,
    şimdi:

üst clik ayarının görevi:

saat yönün de sağ tarafa çevirirsek ayarı aşağı doğru ( hedef noktaya yaklaştırmış oluruz)

tam tersi üst clik ayar düğmesini sol tarafa çevirirsek ayarı yukarı çekmiş oluruz

sağ clik ayarının görevi:

ayar düğmesini saat yönün de çevirir sek yapmış olduğumuz ayarı sol tarafa çekmiş oluruz,

yine sağ clik ayar düğmesini saat yönünün tersi istikametince çevirirsek ayarı sağ tarafa çekmi oluruz,

dürbün ayarlamak aşağı bakkala gidip gelmek den daha kolay bana ;şrofls;.

• sideprensi; sen fx le bunları yapıyorsunda benim alfamax da clickler sanki biraz ayarsız gibi :) bide arasıra ayarlayım derken çıkıyor. alfamax gibi tüfeklerde neler önerirsiniz ?

bursateam.png

• :!: Bu mu pratik. :him:s;,;-
    Dağda 9,14 mt mesafeye hedefi dik. Atış yap. Vurduğu yeri CTC cetvelle ölç. (5 cm) Çıkar hesap makinesini. 100 / 0,635= 160 clik sayamaya başla. Çıt Çıt Çıt. Sakın eksik sayma yada fazla. Aa bide baktın genelde 0,635 ama seninki tam değil 5 cm sağa vuran şey 10 cm sola vurmaya başladı.

• Bu ne ya Dürbünden soğutacaksınız Milleti ?( ;kihhik,

• sideprensi; sen fx le bunları yapıyorsunda benim alfamax da clickler sanki biraz ayarsız gibi :) bide arasıra ayarlayım derken çıkıyor. alfamax gibi tüfeklerde neler önerirsiniz ?

fx glad dan önce çok tüfeğim oldu,ve bunların çoğunluğu hatsan idi :)

alfamax da hangi pelleti kullanıyorsun kardeş? yerli ucuz pelletler istikrarsız pelletler,clikler çıktığına göre sen o dürbünü haklemişsin ;kihhik, dampa ayak ve uygun bir dürbün almanız lazım

• :!: Bu mu pratik. :him:s;,;-
    Dağda 9,14 mt mesafeye hedefi dik. Atış yap. Vurduğu yeri CTC cetvelle ölç. (5 cm) Çıkar hesap makinesini. 100 / 0,635= 160 clik sayamaya başla. Çıt Çıt Çıt. Sakın eksik sayma yada fazla. Aa bide baktın genelde 0,635 ama seninki tam değil 5 cm sağa vuran şey 10 cm sola vurmaya başladı.

Yok, öyle karışık değil benim anlatımım biraz karışık uygulamada öyle değil 2 adımda ( atışda ) iş biter.
    Bir yapmaya başla bir daha başka sıfırlamazsın, zaten zırt pırt sıfırlama olmaz her attığın mesafeye sıfırlamaya çalışırsan tabiiki bunun içinden çıkılmaz . Bütün dürbünler özellikle havalı silahda kullandığımız dürbünlerde clik katsayısı 0,0635 dir benim "genelde" lafımı ters anlamışınız yada ben ifadeyi yanlış kullandım ayrıca cetvelle grup ölçümüde yapmıyoruz hedefin sağından,solundan alttan yada yukarıdan keç cm sapma yaptıysa normal cetvelle ölçeceksin atla deve değil yukarıdaki örneğinizde 5 cm 50 mm yapar oda 50/0,635 = 78 clik yapar.
    Bu yöntemle kesin ve net mm rik sıfırlama yaparsınız ve 2 atış yaparsınız, ha siz daha sonra üstüne cila çekmek isterseniz bir kaç atış daha yapabilirsiniz keyfe keder... ½bay£bay`;

• fx glad dan önce çok tüfeğim oldu,ve bunların çoğunluğu hatsan idi :)

alfamax da hangi pelleti kullanıyorsun kardeş? yerli ucuz pelletler istikrarsız pelletler,clikler çıktığına göre sen o dürbünü haklemişsin ;kihhik, dampa ayak ve
    uygun bir dürbün almanız lazım

ince mehmet kullandım. o bitincede avsan sivri uçlu aldım. ince mehmet çok daha iyi sanırım bide daha güçlü gibime geldi. dürbün zaten bedava verdinler evlere şenlik bişey :) Bursalı arkadaşları bir yerde yakalayım bu işleri iyice öğrenmem lazım :) düzgün bi tüfek alacağım.

bursateam.png

• bu isin kisa ve net anlatimi sudur;

hedefimizi belirleyip atisimizi yapiyoruz.

sonra tekrar hedefe nisan aliyoruz.

sonra; tufegi hic oynatmadan, durbun arti kilini/merkezini atisimizin olusturdugu deklige denk getiriyoruz.

bu sayede ''tufegin attigi ile durbunun baktigi yer'' ayni oluyor. daha sonra ince ayar cekilebilir.

• Sn. İhsan Yüce ince memet peletler çok istikrarsız. Peletin biri sağa giderken diğeri sola gidebiliyor. Bence gamo pro magnum falan kullanın, tabi daha iyi peletler var ama pro magmun fiyat olarak orta seviyededir. İllaki yerli pellet kullancaksanız size ideali tavsiye ederim.
    İnce memete göre daha istikrarlıdır.

Hatsan Mod 99 5,5mm + Optima 3x9-32 dürbün

• Sn. İhsan Yüce ince memet peletler çok istikrarsız. Peletin biri sağa giderken diğeri sola gidebiliyor. Bence gamo pro magnum falan kullanın, tabi daha iyi peletler var ama pro magmun fiyat olarak orta seviyededir. İllaki yerli pellet kullancaksanız size ideali tavsiye ederim.
    İnce memete göre daha istikrarlıdır.

bu güne kadar kötü pellet kullandıysam demek ben baya iyi bi nişancı olabilirim :) tavsiyelerin için sağol biraz daha kaliteli pellet edinicem. yine birşey aklıma takılırsa danışırım.

bursateam.png

• tüfegin namlusunu mengeneyle sıkıstırın atısı yapın sonra dürbünün atrıkılını vurdugu yerın ustune getırın bukadarrrrr