Hatsan 85X + Tasko 4-16x50 AOE Mildot kombinasyonundan neler bekleyebilirim?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • 85X + Tasko 4-16x50 AOE Mildot sahibiyim... Forumdan sn. sniper007'den aldım... Henüz elime geçmedi ama bu konfigürasyondan beklentilerim ne olmalı ki hayal kırıklığı olmasın? Benim beklentilerim 50 m. civarı atışlarda güzel gurupman ve çok bakım gerektirmeyen, sadece temizliğini yaptıktan sonra yeni atış gününe hazır olabilecek bir silah... Bazı sorularım da olacak eskilere...

Üstatlar;

1- Bu dürbün iyimidir? Tüfeğin Hatsan olduğu düşünülürse 50 mm. lens çok risklimidir?
    2- 4,5 mm. (.177 cal.) bir tüfek 85X... Buna en uygun pellet sizce nedir? İsabet ön planda, tahribat önemli olmaksızın düşünelim lütfen...
    3- Dampa ayak mutlaka şartmıdır? Tek parça bir yüksek ayakta gelecek silahla birlikte, ona bir modifikasyon yaparak, dampa gibi extra dürbün koruması sağlanabilirmi?
    4- Temizlik esnasında hangi yağı önerirsiniz namlu içi için?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar... Değerli yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler...

Sevgiler,

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• Teşekkürler sn. Teknosman ve sn.Sert_?...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• merhaba öncelikle hayırlı olsun.
    benim ilk tüfeğim hatsan mod 85x için foruma tüm bilgilerimi aktardım.oradan okuyarak aklınıza takılanları sorarsanız cevaplayabilirim.
    pelet olarak fx in 4,52 peletleri gibisi yok ama daha ekonomik istiyosanız gamo pro hunter veya pro magnum diyebilirim.30 metrede 7 cm sağ sol kaçarları var fx için bu yorum yanlış olur.ayrıca küt burunlu peletleri kullanmayın 50 metrede saparlar ve pelet yuvasına zarar verirler.
    dürbün ayağı için herzaman dampa derim dürbününüz zarar görmesin diye.dürbün yeterli 50mm riski yok rahat olun.o silahta 6-24x50 dürbün kullanmıştım.
    yağ konusunda mustafa abiden öğrendiğim kadarıyla sprey yağlar kullanmayın kimyasalları zararlı olabilir.bu konuda mustafa abi sizi daha ii aydınlatabilir.
    saygılar...

FX Typhoon T12 & GAMO 6-24X50 AO
    ARMTAC RS-X2 ;tufey#

• Selamlar Cem bey. Forumda tabiki bizlerden çok uzman kişiler var ancak hatsan yolundan geçmiş; dengi biraz daha üstünde modeller kullanabilmiş biri olarak şunları söyleyebilirim.

Tasko dürbününüz orjinal Tasco olmadığından dolayı kalite yönünden farklılık gösterebilir. Ancak bende de 3-9 32 Tasko var görüntüsünden gayet memnunum. 4.5'luk bir tüfek için 1000fps namlu çıkış hızı bana göre biraz fazla. Daha stabil atışlar yapılabilmesi için ( ki siz isabetin ön planda olduğunu belirtmişsiniz) gücü belki biraz azaltılabilir. Ayrıca dampa kullanmayacaksanız 50 ön merceğe sahip bir dürbünün dağılma olasılığı diğer küçük çaplı dürbünlere göre daha yüksek olacaktır. Dürbün ayaklarının iç kısmına dürbünün oturduğu yere kalın bisiklet iç lastiği koyarak dürbüne giden darbeyi bir nemze olsa azaltabilirsiniz ama dampa gibi bir etki beklemek hata olur. Temizleme konusunda ben plastik yüzey için otomobiller için kullanılan slikon bazlı spreylerden azıcık kullanıyorum. Metal aksamlar içinde wd40 gibi metali koruyacak az yağlı bakım spreyi tercih ediyorum. Umarım tüfeğinizi kazasız, belasız bir şekilde kullanırsınız.

• Ayrıca dampa kullanmayacaksanız 50 ön merceğe sahip bir dürbünün dağılma olasılığı diğer küçük çaplı dürbünlere göre daha yüksek olacaktır. Dürbün ayaklarının iç kısmına dürbünün oturduğu yere kalın bisiklet iç lastiği koyarak dürbüne giden darbeyi bir nemze olsa azaltabilirsiniz ama dampa gibi bir etki beklemek hata olur.

;şrofls;. ;şrofls;. ;şrofls;.

ARMTAC RS-X2 ;tufey#

• ;şrofls;. ;şrofls;. ;şrofls;.

Sn. faef, o kahkahalardan ne anlamam gerektiğini açık yazarsanız sevinirim...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• kahkaha değil onlar seni onaylıyorum bu konuda haklısın demek
    ben kahkaha olarak göndermedim yanlış anlamalara sebep olmasın sakın...

ARMTAC RS-X2 ;tufey#

• Selamlar Cem bey. Forumda tabiki bizlerden çok uzman kişiler var ancak hatsan yolundan geçmiş; dengi biraz daha üstünde modeller kullanabilmiş biri olarak şunları söyleyebilirim.

Tasko dürbününüz orjinal Tasco olmadığından dolayı kalite yönünden farklılık gösterebilir. Ancak bende de 3-9 32 Tasko var görüntüsünden gayet memnunum. 4.5'luk bir tüfek için 1000fps namlu çıkış hızı bana göre biraz fazla. Daha stabil atışlar yapılabilmesi için ( ki siz isabetin ön planda olduğunu belirtmişsiniz) gücü belki biraz azaltılabilir. Ayrıca dampa kullanmayacaksanız 50 ön merceğe sahip bir dürbünün dağılma olasılığı diğer küçük çaplı dürbünlere göre daha yüksek olacaktır. Dürbün ayaklarının iç kısmına dürbünün oturduğu yere kalın bisiklet iç lastiği koyarak dürbüne giden darbeyi bir nemze olsa azaltabilirsiniz ama dampa gibi bir etki beklemek hata olur. Temizleme konusunda ben plastik yüzey için otomobiller için kullanılan slikon bazlı spreylerden azıcık kullanıyorum. Metal aksamlar içinde wd40 gibi metali koruyacak az yağlı bakım spreyi tercih ediyorum. Umarım tüfeğinizi kazasız, belasız bir şekilde kullanırsınız.

Çok teşekkürler sn. senc79... Bence de namlu çıkış hızı fazla, düşürülmesi için neler yapılabilir sizce? Dampa dürbündeki olası sorunları kesinlikle çözer mi yoksa daha verimli bir ayak sistemi varmı? Ben tabancamda da WD40 kullanıyorum ve son derece memnunum... Tekrar teşekkürler...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• kahkaha değil onlar seni onaylıyorum bu konuda haklısın demek
    ben kahkaha olarak göndermedim yanlış anlamalara sebep olmasın sakın...

Anladım... Ama yanlış biliyorsunuz; Laugh out Loud=LOL yani yüksek sesle gülmek, kahkaha atmak...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• Benim Nighthawk Murat beyden (Murat abi :) ) almış olduğum webley patriot var. Kendisi tüfeğin yayını birkaç spir eksiltmek sureti ile gücünü düşürmüş. Bana tüfek bu halde gelmişti. Daha önce Hatsan torpedo nun bir benzeri olan Webley&Scott un Special Edition tüfeğini kullanmıştım. O tüfekten sonra kuzu gibi gelmişti bana patriot. Çünkü çok kuvvetli olan W&S yi zaptedemiyordum. Dürbün durmuyordu sanki g3 le atıyormuş gibi tepiyordu tüfek. Yay kısaltma işi çok etkili olmuş. Dampaya gelince benim bildiğim en etkili ve tek çözüm dampa. Katresuda Mustafa beyin kendi üretimleri olan dampalar mevcut bence güzel ve hesaplı. Ben ucuza bulduğum için, bir dürbünle beraber sportsmatch dampa aldım. Yoksa bende yatagun dampa alacaktım. Aynı işi göreceği halde dahada kaliteli olduğuna inanmadığım bir malzemeye 2 misli para vermek hata bence. Tekrar selamlar, sevgiler.

• Benim Nighthawk Murat beyden (Murat abi :) ) almış olduğum webley patriot var. Kendisi tüfeğin yayını birkaç spir eksiltmek sureti ile gücünü düşürmüş. Bana tüfek bu halde gelmişti. Daha önce Hatsan torpedo nun bir benzeri olan Webley&Scott un Special Edition tüfeğini kullanmıştım. O tüfekten sonra kuzu gibi gelmişti bana patriot. Çünkü çok kuvvetli olan W&S yi zaptedemiyordum. Dürbün durmuyordu sanki g3 le atıyormuş gibi tepiyordu tüfek. Yay kısaltma işi çok etkili olmuş. Dampaya gelince benim bildiğim en etkili ve tek çözüm dampa. Katresuda Mustafa beyin kendi üretimleri olan dampalar mevcut bence güzel ve hesaplı. Ben ucuza bulduğum için, bir dürbünle beraber sportsmatch dampa aldım. Yoksa bende yatagun dampa alacaktım. Aynı işi göreceği halde dahada kaliteli olduğuna inanmadığım bir malzemeye 2 misli para vermek hata bence. Tekrar selamlar, sevgiler.

Alakanız için teşekkür ederim sn. senc79...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• Anladım... Ama yanlış biliyorsunuz; Laugh out Loud=LOL yani yüksek sesle gülmek, kahkaha atmak...

Sevgiler,

yanlış anlama olmuş ben onaylama olarak betimlemiştim.daha uygun bişey seçebilirdim.
    saygılar...

ARMTAC RS-X2 ;tufey#

• Ayrıca dampa kullanmayacaksanız 50 ön merceğe sahip bir dürbünün dağılma olasılığı diğer küçük çaplı dürbünlere göre daha yüksek olacaktır. Dürbün ayaklarının iç kısmına dürbünün oturduğu yere kalın bisiklet iç lastiği koyarak dürbüne giden darbeyi bir nemze olsa azaltabilirsiniz ama dampa gibi bir etki beklemek hata olur.

Mantıklı aslında bende mercek kelepcelerini vidalarını uzatıp dürbünle kelepce arasına slikon uygulamayı düşünüyorum slikon daha esnek oldugu için darbeleri daha çok emer diye düşünüyorum bu tür işlere elim çok acayip yatkındır ama denemek lazım önce ^^

Hatsan AT44-10 TH LW .22 Stoeger x50 Synthetic combo 5.5 / Stoeger x20 Synthetic 4.5mm / Hatsan mod 99 limited edition 5.5 / hatsan mod 88 4.5mm / Dıana 460 magnum 5.5 /hatsan mod 135 5.5 /gamo cfx 5.5 / kıral safari 5.5 / hatsan mod 95 4.5 / hatsan mod 125 4.5-5.5 / kıral magnum 4.5 / kıral kanas 5.5 /jet 4.5 / sarsılmaz crom :thumbup: 4.5 /hatsan mod 45 4.5 /flaş 4.5

• cem bey iyi günler...

1- Bu dürbün iyimidir? Tüfeğin Hatsan olduğu düşünülürse 50 mm. lens çok risklimidir?
    -dampa ayak ister geri tepmesi fazla bir tüfek diyebiliyotum ki yaylılar için her zaman bi tehlike vardır.

2- 4,5 mm. (.177 cal.) bir tüfek 85X... Buna en uygun pellet sizce nedir? İsabet ön planda, tahribat önemli olmaksızın düşünelim lütfen...

gamoları önermem özellikle ts-10 ları çapalı çünki hem hesaplı hemde çapaksız ve benimde beğemdiğim remigtonlar yada çankırı caddesinde kolayca bulunabilicek crossmanları tavsiye ederim.

3- Dampa ayak mutlaka şartmıdır? Tek parça bir yüksek ayakta gelecek
    silahla birlikte, ona bir modifikasyon yaparak, dampa gibi extra dürbün
    koruması sağlanabilirmi?

- el becerinize bağlı ama hassasiyeti düşürebilir.lastik koyma yada silikon destek yapmakdan bahsediyorum.

4- Temizlik esnasında hangi yağı önerirsiniz namlu içi için?
    ben silah temizliğinde kullanılan namlu temizleyiciyi kullanıyorum ve namluyu güzelce temizliyor yiv setlerin zarar görmemesi icinde penye toz bırakmayan ince bez parçalar kullanıyorum...

--- Gamo Hunter 440(GRTIII altın tetik) 4.5mm ---

ankara

• Selamlar Cem Bey. Bildiğiniz gibi daha çok müsabaka tipi ürünler kullanan benim 4 tane kuzenim var. Belki benden etkilenmeleri belki bu işe yatkın olmalarından dolayı koleksiyon derecesine varabilecek durumda silah koleksiyonuna sahipler. Bizzat görüp kullandığım için bir tavsiyede de ben bulunayım.
    1: 50 mm lens risklidir. Ama 85x te risk biraz daha düşer
    2: 4,5 mm pellet alacaksanız TR de rahat bulabileceğiniz Fx ve Jsb pellet kullanmanızı tavsiye ederim. Bu iki pellette yapıları itibariyle isabetli , içerikleri itibariyle daha yumuşak ve tahribatı fazla peletlerdir. Sonrasında Gamo Prohunter tavsiye ederim. Promagnum onun kadar başarılı değil
    3: Dampa ayak mutlaka şarttır. Yaptığınız tüm modifikasyonlar ekstra koruma sağlasada dampa kadar olmayacaktır. Dampa bile tam korur diyemeyiz kaldı ki başka türlüsü. Dampa hem kalıcıdır bir şey olmaz. İleride alacağınız iyi bir yaylıda kullanırsınız.
    4: Wd40 önermişler ancak dikkatli olunması lazım. Oringlerin en büyük düşmanıdır.Çok az makina yağı sürülmüş bir atlet benzeri kumaşı ip yardımıyla namlu içinde hareket ettirmeniz en temiz ve en kolay temizleme yöntemi olacaktır. Üstüne de aynı işlemi kuru olarak tekrarlamanız yeterlidir.

Ek olarak Tüfeğin hızının 1000 fps olduğunu düşünmüyorum. Bunlar yanıltıcı bilgiler. Elinizden gelirse tüfeği ilk aldığınızda sökün güzelce temizleyin ve yeşil gres uygulayın. Hem stabil atış elde edersiniz hemde uzun ömürlü keçeniz oringleriniz ve tüfeğiniz olur.

• Selamlar Cem Bey. Bildiğiniz gibi daha çok müsabaka tipi ürünler kullanan benim 4 tane kuzenim var. Belki benden etkilenmeleri belki bu işe yatkın olmalarından dolayı koleksiyon derecesine varabilecek durumda silah koleksiyonuna sahipler. Bizzat görüp kullandığım için bir tavsiyede de ben bulunayım.
    1: 50 mm lens risklidir. Ama 85x te risk biraz daha düşer
    2: 4,5 mm pellet alacaksanız TR de rahat bulabileceğiniz Fx ve Jsb pellet kullanmanızı tavsiye ederim. Bu iki pellette yapıları itibariyle isabetli , içerikleri itibariyle daha yumuşak ve tahribatı fazla peletlerdir. Sonrasında Gamo Prohunter tavsiye ederim. Promagnum onun kadar başarılı değil
    3: Dampa ayak mutlaka şarttır. Yaptığınız tüm modifikasyonlar ekstra koruma sağlasada dampa kadar olmayacaktır. Dampa bile tam korur diyemeyiz kaldı ki başka türlüsü. Dampa hem kalıcıdır bir şey olmaz. İleride alacağınız iyi bir yaylıda kullanırsınız.
    4: Wd40 önermişler ancak dikkatli olunması lazım. Oringlerin en büyük düşmanıdır.Çok az makina yağı sürülmüş bir atlet benzeri kumaşı ip yardımıyla namlu içinde hareket ettirmeniz en temiz ve en kolay temizleme yöntemi olacaktır. Üstüne de aynı işlemi kuru olarak tekrarlamanız yeterlidir.

Ek olarak Tüfeğin hızının 1000 fps olduğunu düşünmüyorum. Bunlar yanıltıcı bilgiler. Elinizden gelirse tüfeği ilk aldığınızda sökün güzelce temizleyin ve yeşil gres uygulayın. Hem stabil atış elde edersiniz hemde uzun ömürlü keçeniz oringleriniz ve tüfeğiniz olur.

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim sn. Beefeater...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png

• Sn. anadol, verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim... Görüşmek dileğiyle...

Sevgiler,

C NS 4,5 w O RD

ankarateam.png