Dürbün Problemi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Selam arkadaşlar, geçenlerde 4-16x50 Tasko dürbün aldım monteledikten sonra evde 8m de güzelce sıfırladım atış alanına gitmeyi bekleyemedim ilkkez paralaks lı dürbün kullanacağımdan 80m civarı bir bacada grup yaptım ;şrofls;. yanlız yaklaşık 20 santim sağa çekti sonucta grupta problem yok, neyse dedim belki rüzgardandır gerçi fırtına olaması lazım o mesafede 20cm sapma olaması ıcın :) Tabi emin olmak için atış alanında atışlar gerçekleştirdim 8m de önce kontrol ettim sıfırlama duruyor 40m ye atış yaptım sağa çekti yine ;hirr;

Eve geldim tekrar bu problemin neyden kaynaklandığını anlamak için bazı denemeler yaptım. Dürbünde zoom ve pralaks ayarı değişincemi sapmma oluyordu acaba diyerek zor bir test gerçekleştirim 8m ye 16x zoom dusuk paralaks ayarı ile atış yaptım problem yok daha sonra 4x zoom ile 100m pralaks ayarıyla bulanıkta olsa yine atışı başardım ve yine tam isabet oldu, kısaca dürün ayarları ile alakalı birşey yok diye düşücüyorum hem 16x hem 100m pralaks denıyemedım hiç bişey gözükmüyor ;şrofls;.

Sanırım geriye tek bir ihtimal kaldı forumdada okumuştum, dürbün ile tüfek daha dorusu namlu tam olarak aynı hizada değil ise bu olay gerçekleşiyormuş bunada göz kararı bakıyorum sorun yok gibi 1mm den daha fazla bir dengesizliği farkedeceğime inanıyorum o yüzden bundanda eminim bir fikri olan varmı arkadaşlar :S

• Kullandığın mermi ne. O da etkileyebilir.

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• Pelletler Fx başka pellet atmıyorum :thumbup: daha önce 3-9x32 takılydı problem yoktu dürbün değişince işler değişti yinede emin olmak için bu hafta yanımda eski dürbünümüde götüreceğim aynı şekilde sapma yapacağını sanmıyorum.

• Pelletler Fx başka pellet atmıyorum :thumbup: daha önce 3-9x32 takılydı problem yoktu dürbün değişince işler değişti yinede emin olmak için bu hafta yanımda eski dürbünümüde götüreceğim aynı şekilde sapma yapacağını sanmıyorum.

Eski dürbün ile aynı tüfek ve aynı pellet ile yapılan atışlarda sorun yoksa ki ; yok diyorsunuz. Dürbünden kaynaklanan bir sorun olduğu kesin. 20 ila 25 metre civarı sıfırlamanızı öneririm. Selamlar

(FX Gladiator DA(.22)
    AT44WX10(.22)
    hw45 (.177)
    crosman 2240
    crosman 2250B
    webley patriot (.22) 1.nesil

• Uzak mesafeye atmak için dürbününüzün aşağı yukarı kliklerini değiştirirken yatay ayarınız da değişiyordur. Şöyle izah edeyim artıkılınızın dikeyi namlu eksenine dik değilse ve açılı duruyorsa, yukarı alırken aynı zamanda bir miktar yana almış olursunuz.

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• Uzak mesafeye atmak için dürbününüzün aşağı yukarı kliklerini değiştirirken yatay ayarınız da değişiyordur. Şöyle izah edeyim artıkılınızın dikeyi namlu eksenine dik değilse ve açılı duruyorsa, yukarı alırken aynı zamanda bir miktar yana almış olursunuz.

Ben sizin izah etiğiniz şekilde kullanmıyorum dürbünümü, birkere 8m de sıfırladıktan sonra hangi mesafelerde ne kadar alt veya üsten vuracağını biliyorum atışlarımı ona göre gerçekleştiriyorum. Kısacası birkez sıfırladıktan sonra benim işim sadece zoom ve pralaks la artıkılım olabildiğince düz keşke sizin dediğiniz gibi olsaydı teşekkürler ilginize.

• ilk sıfırlama yaparken sola doğru hiç klik aldınımız ?

- Hatsan Mod 135 QE 6.35

- Husan Arms 20GA
    - UTG Red Dot

• bunu sormamım sebebi namlun mm derecesinde eğrilmiş olabilir.

- Hatsan Mod 135 QE 6.35

- Husan Arms 20GA
    - UTG Red Dot

• Sevgili hasanbilire katılıyorum pcp gibi güçlü tüfeklerde sıfırlama ayarları 25 m olması saglıklıdır.Aksi halde uzak mesafelerde kaymalar olabilir.Yani 8m de 2 cm kayan bir atış 80m de 20 cm olur siz 8cm deki kaymayı farketmemiş olabilirsiniz.Pistonlu ve güçsüz tüfeklerde sıfırlama mesafesi pcplere göre değişir ve sağlıklısı 10m dir.Bence sıfırlamanızı 25m de yaparsanız sorun ortadan kalkacaktır.

• herkese merhaba.benim başıma geldiği için biliyorum.öncelikle ben 14 metreye sıfırlıyorum.ayırt edici bir mesafedir.8 metrede sapmanın ne kadar olduğu pek belli olmaz.önce 14 metrede sıfırlayın ama büyük bir hedefte değil.ben 14 metrede kareli defter kağıdının karelerini boyayarak sıfırlıyorum.hem de emin olmak için 5-6 defa karenin tam ortasından geçiriyorum. sonra chair guna göre 2.sıfırlama noktasına atış yapıyorum.zaten burada dürbünün sıfırlanıp sıfırlanmadığı belli oluyor.eğer hala sağa ya da sola çekiyorsa 1,2 clicle ayarlayabilirsiniz.

Crosman 2100 Tasko 3-9*40 with mildot
    akdenizteam.png
    Fx Gladiatör, Hawke 6-24x44 Önden Parallax,Weichrauh Moderatör :love: