dürbün sıfırlama mesafesi....

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • arkadaşlar merhaba ben forumda ve havalı tüfekler konusunda yeniyim yaklaşık bir ay falan oldu yakın zamanda bir gamo cfx 5.5 tüfek aldım forumu devamlı ziyaret ediyorum kafama takılan soruların cevaplarını bulmaya çalışıyorum ama dürbün konusunda bazı düşüncelere sahibim gamo sporter3*12*40 dürbün var tüfeğimde mağazadaki arkadaş sıfırlamıştı ve o günden beridir kullanıyorum sıfırladığı mesafe 10-12 metre civarındaydı ben 30-35 metreye kadar tam isabetli atışlar yapabiliyorum ama mesafe 40 vede üzerine çıktığında saçma hedefin altını vuruyor şimdi acaba mesafe uzadığı için saçmanın hızı azalıyor ondanmı saçma aşağı ivme çiziyor yoksa dürbün kısa mesafede sıfırlandı uzak mesafede alta mı atıyor 50 metrede sıfırlasam ve hedefi tam vurduğumu farzedelim bu seferde 5-10 metre mesafede saçma hedefin üzerinemi vurur hem uzun hemde kısa mesafede direk hedefi vurabileceğim bir sıfırlama mesafesi varmıdır yoksa bu işin mantığı böylemidir dürbünsüz gez göz atışlarındada aynı şey geçerlimidir kardeşlerim ve üstadlarım konu hakkında bilgilendirirlerse sevinirim teşekkürler kazasız belasız günler diliyorum.......

HACİZ KOYDUN KALBİME İCRA MEMURUMUSUN BE ZALİİİMMMMM......

DİANA MOD 460 MAGNUM 5.5 CAL
    GAMO MATRİX 3-9X40 AO

• Sayın empaty acemiyim diyorsunuz fakat kısa zamanda olayın mantığını çözmüşsünüz.Yivli namludan çıkan çekirdekler havada düz bir hat çizmez kavisli bir yol çizer.Namludan çıkar çıkmaz önce yükselir belli bir yükselme noktasına geldiğinde ise düşüşe geçer.Bu her tüfekte farklılık çizer.Bunu anlatmak çok ama çok uzun sürer.Konuyla ilgili forumda üstadların anlatımları mevcut.Özellikle chairgun programını indirerek ve kullanımını forumdan araştırarak dürbününüzün en uygun sıfırlama mesafesini bulabilirsiniz.Şu anda düşündükleriniz tamamen doğru.Gez göz atışlarında ise dürbüne göre çok daha isabetli atışlar yaparsınız o biraz daha farklı.Forumu güzelce araştırmanızı tavsiye ediyorum

HATSAN AT44 - 10 .22 cal & Remington 6-24x50
    HATSAN Mod125 .22 cal & Tasko 3-9x44
    HATSAN Mod95 SAS .177 cal & Optima 3-9x32
    HATSAN Modxyz .177 cal (Kadim dost) & Optima 1-40 Red Dot
    GAMO CFX Royal .177 cal & Tasco 2-8x32 Bugbuster

uɐʞɹǝs™
    ll|l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• Merhaba,
    Tüfeğinizi 10 metrede sıfırlayın sonra sırasıyla 20 - 30 - 40 - 50 - 60 ... metrelerde yine sıfırlayarak atış yapın. Ama sonraki sıfırlamalarda artan mesafelerde dürbününüzün yükseltme klik sayılarını kenara not alın. Yani 20 metrede sıfırlamak için, artıkılı 10 metre sıfırlamasından 15 klik yukarı aldınız diyelim. 30 metre için 10 klik, 40 için 8 klik vs... Bunları bir kağıda yazıp dipçiğinizin yanağınıza gelen kısmına yapıştırın.
    Sonra atış yapacağınız mesafeyi biliyorsanız dipçikteki skaladan klik sayınızı ayarlayıp tek atışta hedefinizi vurun. Tabi önce tüfeğinizin en isabetli attığı pelleti bulmanız lazım. Anlatabildim mi acaba?
    Kolay gelsin.

• Merhaba,
    Tüfeğinizi 10 metrede sıfırlayın sonra sırasıyla 20 - 30 - 40 - 50 - 60 ... metrelerde yine sıfırlayarak atış yapın. Ama sonraki sıfırlamalarda artan mesafelerde dürbününüzün yükseltme klik sayılarını kenara not alın. Yani 20 metrede sıfırlamak için, artıkılı 10 metre sıfırlamasından 15 klik yukarı aldınız diyelim. 30 metre için 10 klik, 40 için 8 klik vs... Bunları bir kağıda yazıp dipçiğinizin yanağınıza gelen kısmına yapıştırın.
    Sonra atış yapacağınız mesafeyi biliyorsanız dipçikteki skaladan klik sayınızı ayarlayıp tek atışta hedefinizi vurun. Tabi önce tüfeğinizin en isabetli attığı pelleti bulmanız lazım. Anlatabildim mi acaba?
    Kolay gelsin.

o zaman her mesafe için dürbün e ayrı ayrı ayar yapmamız gerekiyor yanılmıyorsam buda oldukça zahmetli bir süre sonra dürbün fazla kaliteli değilse klik ler elimizde kalabilir verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum çok sağolun.....

GAMO MATRİX 3-9X40 AO

• Sayın empaty acemiyim diyorsunuz fakat kısa zamanda olayın mantığını çözmüşsünüz.Yivli namludan çıkan çekirdekler havada düz bir hat çizmez kavisli bir yol çizer.Namludan çıkar çıkmaz önce yükselir belli bir yükselme noktasına geldiğinde ise düşüşe geçer.Bu her tüfekte farklılık çizer.Bunu anlatmak çok ama çok uzun sürer.Konuyla ilgili forumda üstadların anlatımları mevcut.Özellikle chairgun programını indirerek ve kullanımını forumdan araştırarak dürbününüzün en uygun sıfırlama mesafesini bulabilirsiniz.Şu anda düşündükleriniz tamamen doğru.Gez göz atışlarında ise dürbüne göre çok daha isabetli atışlar yaparsınız o biraz daha farklı.Forumu güzelce araştırmanızı tavsiye ediyorum

verdiğiniz bilgi için teşekkürler bir şeye fazla ilgili olunca çabuk öğreniyor insan

GAMO MATRİX 3-9X40 AO

• Sevgili empaty size nacizane tavsiyem balistik konusunu önce bir inceleyin sonra chairgun programını kullanıp bu değerleri program üzerinde incelemesini yapın kendiniz daha rahat çözeceğinizi düşünüyorum
    saygılarımla

• cehitkeskin bey gayet yalın anlatmış. ama bildiğim kadarıyla bu klik sayılarının tam çıkması için dürbününüzün biraz kaliteli olması gerekiyor. gamo dürbünlerde bu kalite vardır herhalde.

Gamo CF-X 4.5mm + 3-12x44 AOE optima ;box;x
    Kalem, fırça, mermer nedir birer oyuncak,
    Şaheserler süngülerle yazılır ancak!

bursateam.png

• yine chairgun programını kullanarak, mil-dotların her biri ne mesafeye atış yapar onuda görebilirsiniz. mil-dotlu dürbünleri bu işte kullanmak her mesafeye ayrı klik ayarı yapmaktan bizi kurtarıyor. sıfırlamanızı belli mesafeye yaptıktan sonra her bir mildot'un ne mesafede vurduğunu saptayıp (yalnız burada ya çok iyi mesafe tahmini yapabilmek, yada kaliteli bir dürbün kullanarak netlediği mesafeye göre) ona göre nişan alabilirsiniz.

ayrıca gladiatör'de 3 güç ayarı var biliyorsunuz. en düşük güçte 20-21 m. ye sıfırlandığında, orta güçte 50, tam güçte 100 m yi vurabiliyorum. ancak bu silahtan silaha değişiklik gösterebilir, ve ufak tefek ayarlamalar gerektirebilir.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Merhaba,
    Kolay gelsin.

Bu klikler sadece üst içinmi geçerli yoksa her ikiside alınacakmı?

• Sıfırlamaları yaparken rüzgarın durumuna göre yan klikleride değiştirmeniz gerekecektir. Ama skalaya sadece yukarı kliklerini yazmanız yeterli.