Yaylı Tüfeklerde Genel Bakım ve Gresleme

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar bu başlığı gözüme bu tipte genel bakım yollarını gösteren bir başlık bulunmadığı için açma gereği duydum. Bu başlık altında sitede bulunan ustaların bizleri genel bakım ve onarımlar konusunda aydınlatabileceğini düşünüyorum.

Örnek verecek olursak birçok başlığa gözgezdirdim ve sanki herkez tüfeklerini açıp a dan z ye her parçasını biliyorlarmışcasına açıklamalar yapılmış. Şahsen kendi adıma konuşacak olursam ben tüfeğimin namlusunu ve dışta görünün kısımları dışındaki hiçbir parçasını bu güne kadar kontrol etmedim. Keçesidir, gressidir v.b materyaller okuduğum kadarıyla epey bir önem taşıyor bakım aşamasında. Ben bu parçalara nasıl ulaşırım, ne durumdalarsa değiştirme gereği duymalıyım, nelere dikkat etmeliyim ve elbette resimli anlatımlar oldukca iyi olur.

Yaylı bir tüfeği a dan z ye söküp takmayı bilmek sanırım oldukca önem taşıyor. Parçaların isimleri, nasıl sökülürler nasıl takılırlar v.b konularda beni ve benim gibi arkadaşları aydınlatırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler ...

• Arkadaşım bilinçsiz ve bilgisiz şekilde yaylı tüfeği sökmek takmak çok tehlikelidir. İçindeki yay fırlayıp ciddi kazalara sebebiyet verebilir. Ne yaptığınızı bilmediğiniz sürece bu tür işlere girişmemenizi tavsiye ederim. Ustalar bile kendilerini sakatlayabiliyorken acemilerin bu işe girişmesini doğru bulmuyorum.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Arkadaşım bilinçsiz ve bilgisiz şekilde yaylı tüfeği sökmek takmak çok tehlikelidir. İçindeki yay fırlayıp ciddi kazalara sebebiyet verebilir. Ne yaptığınızı bilmediğiniz sürece bu tür işlere girişmemenizi tavsiye ederim. Ustalar bile kendilerini sakatlayabiliyorken acemilerin bu işe girişmesini doğru bulmuyorum.

+1 ;tese;kkur;d;;d;;d;

Sevgiler,

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

İyi hoş güzel söylemişsinizde bu işe biryerden başlamak gerekir diye düşünüyorum. Sonuç olarak bu işe başlanmadığı sürece acemi olarak kalmaya devam etmek mecburiyetindeyiz. Bizlerde burada bilinçlenmek için bulunuyoruz ...

• en tehlikeli noktalardan biri ,yayın kendinize doğru iken piminin sökülmesi!
    ne olursa olsun yayın çıkacağı yuvaya bakmamak ve fırlama ihtimaline karşı önünde canlı olmamasıdır.

mümkün mertebe dikkatli olun .

kolay gelsin.

Not: orta okulda iken havalı tüfeğimin yayını abim ile değiştiriyorduk.yeni yay gergin olduğu için kasıldı ve bir yere sıkıştı.yayın arkasından gelen pimin geçeceği parça tam olarak oturmayınca bir tornavidayı yay serbest kalmasın diye pimin geçeceği yere soktuk.

fakat acemi olup,ne oldu? deyip yaya baksaydık veya önünde herhangimiz olsaydı ya ölmüştük,ya kördük yada iyi bir yara almıştık.

tornavidanın ucu kırıldı ve o anda yay tavana ve tavandan da yan duvara sekip hatırı sayılır oyuklar açmıştı.............

HATSAN TORPEDO 155 .22 CAL.+ 3-9*32
    GAMO HUNTER 440 .177 CAL.+ TEK PARÇA AYAK 3-9*44
    MARKSMAN 1010 AIR PISTOL .177 CAL.
    SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.
    REMINGTON 870 MAGNUM 12 GA TEFLON KAPLAMA

• Arkadaşım yay sökme takma aleti olmadan yaylı silahlarla uğraşmak çok ciddi bir tehlikedir. Diğer arkadaşımın da anlattığı gibi baskı altındaki yay çok büyük yük altındadır. Elle takmak çoğu silahta mümkün değildir. 2 kişi olsanız bile yay fırlarsa yaralayabilir. Forum kurucusu mustafa serdar bey'in bile bunca modifiye tecrübesine rağmen bir silahla uğraşırken parmağını kopartacak derecede yaralamıştır. Charlie Da tuna başparmağını kopartmıştı. Ben ise başparmağımı kırmıştım. Durup dururken kendinizi yaralamak istiyorsanız buyrun istediğinizi yapın. Uyarması bizden.

Forumda yay sökme takma aleti tarifleri var. Benim en tuttuğum dizayn Charlie Da Tuna üstadın dizaynı olan yay aparatıdır.

http://www.charliedatuna.com/DO%27s-%20DONT%27s.htm Önce uyarı ile başlayalım :)

http://www.charliedatuna.com/d…0Spring%20Compressors.doc

yay aparatının linki.

Kolay gelsin.

Tüfeği toplayıp ilk kurduğunuzda içine pellet koymayın ve kurma kolunu sıkı tutun, eğer birşey ters giderse kazaya mahal vermemiş olursunuz. Pellet yüklerken yaylı tüfeklerde mutlaka kurma kolunu sıkıca tutun ve parmağınızı çekene kadar bırakmayın. (başparmaktan olmak istemiyorsanız)

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Yanlış hatırlamıyorsam 10-12 yaşlarındayken şu palleti sürerken kurma kolunun kapanması olayını hatsan bir tüfekte yaşamıştım. Tetiğe kazaran kendim bastığım için kapanmıştı ve şans eseri iyi bir reflex ile parmağı kurtardım. Uzaktan her ne kadar zararsız görünselerde işin tekniğine girince gerçekten hayati hasarlar verebiliyor insana. Neyse ki bu tip şeylerin bilincindeyim ve yardımlarınızlada çıkarım sanırım bu işin içerisinden. Tekrardan teşekkürler ...

• Ben de daha dün tüfeği tam olarak parçalarına ayırabildim. önceden kundağı moderatörü söküyorduk ama dün kendimi aştım. En ufak parçasını bile ayırdım:D... gözünü karartmak önemli sanırım. birde silahı geri toplayabilmek...

• Kendine güvenmeyen zaten girişmesin bu olaya ama arkadaşın dediği kendine güvenenlerde var eli yatkın olanlarda..

Bilgi ve araştırma ile bizlerde tecrübe kazanabiliriz...

Ben sökmeye korkarken ne aşamalara geldim....

Yaydan çok korktum sitede bahsini dduymuştum ama öyle sökerken zorlamadı beni,karşı tarafa yastık gibi birşey koyarak ve ona dayayarak söktüm yastıkdan başkası yaralanmadı..

Tekniğini öğrettimi kimse zarar görmez inşallah birazda becerisi varsa...

• Birde butür söküp takma işlerine el yatkınlıgı olması şart daha önce eline tornavida bile almamış bir arkadaşımız tüfegi a dan z ye sökmek isterse bu biraz tehlikeli olur ben mesela küçüklügümden beri söküp takma işlerini çok severim bu konuda yetenekliyimde diyebilirim kullandıgım mekanik eşyaların % 60 ı ben halledebiliyorum demek istedigim bu işlerden biraz anlamak gerek ama sen bence tüfegi sökebilecek birisini bul o söküp takarken iyi takip et bu şekilde çok kısa bir sürede istedigine ulaşırsın yoksa kendi kendine işi çözmen çok zaman alır artı tehlikelide olur neyse kolay gelsin dostum kendine iyi bak ... ^^

Hatsan AT44-10 TH LW .22 Stoeger x50 Synthetic combo 5.5 / Stoeger x20 Synthetic 4.5mm / Hatsan mod 99 limited edition 5.5 / hatsan mod 88 4.5mm / Dıana 460 magnum 5.5 /hatsan mod 135 5.5 /gamo cfx 5.5 / kıral safari 5.5 / hatsan mod 95 4.5 / hatsan mod 125 4.5-5.5 / kıral magnum 4.5 / kıral kanas 5.5 /jet 4.5 / sarsılmaz crom :thumbup: 4.5 /hatsan mod 45 4.5 /flaş 4.5

• O değilde şu tüfek parçalarının isimleri araya kaynamış eminim benim gibi bu parçaların adını - şeklini şemalini görmeyi isteyen çok kişi vardır.