Pelet bu tahtayı deler mi? Saplanır mı? Seker mi?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Bakın sayın frog son noktayı koydu,hadi başka konuya..kirletmeyelim daha fazla.Çıkan talaşları da kışın yakarlar olur biter.Selamlar.

• sayın frog,

tahtanın pellet tutucu olarak kullanılmasının evin içine tahta parçaları saçılmasına neden olacağı yukarıda ben dahil değişik kişiler tarafından belirtilmiş olmasına rağmen,bu hususa bir cevap vermeden, çok basit bir şey diye söze girip yukarıda sakıncası belirtilen durumu çözüm önerisi olarak sunmanız çok ilginç bir yaklaşım.

şahsen ''çok basit'' diyerek tartışmaya dahil olan bir kişiden mükemmel bir çözüm önerisi beklerim,daha önce sakıncası belirtilmiş bir durumu çözüm önerisi olarak sunmasını değil. :)

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Bu kadar basit bir şey için,açılan başlık kirliliğine yazık.Suntanın arkasını desteklersin,sen işini sağlama al da delmesin varsın;takarsın gözlüğünü,etrafındaki insanları da uzaklaştırırsın;bu budur.

Aşağıdaki soruyu henüz böyle bir atış yapmadığım ve önerileri almak için sormuştum. Başlık kirliliğine gelince, ilginizi çekmiyorsa girip okumak ve hatta bir cevap yazmak için zahmet etmeseydiniz.

Böyle bir forum sitesinin "basit" ya da "çok komplike" gibi ek başlıklara ihtiyaç duyduğüunu sanmıyorum.

Merhaba,
    10 metre üzerindeki atışlarda açık havada kullanmak üzere dün ladin ağacından 2cm kalınlığında bir tahta parçası aldım. Önüne hedef kağıdını koyup atış yapmayı planlıyorum.
    Örneğin 10 metre atışında pelet bu tahtaya saplanırmı? deler geçer mi? yoksa seker mi?
    Henüz deneme fırsatım olmadığı için alacağım bilgilere göre güvenlik önlemini alacağım.
    Saplanır kalırsa, sorun yok.
    Deler geçerse arkasını sağlama almak lazım.
    Sekerse yakın mesafede kimsenin olmaması lazım.

Hatsan MOD 95 SAS + Optima 3-9x32 + Optima Red Dot

;tufey#

• Madem evin içinde atış yapıyorsunuz yada yapacaksınız. Hiç bir şekilde Tahta malzeme kullanmanızı önermem. Çünkü zamanla mutlaka kıymık kıymık tahtaparçaları kopup etrafa yayılacaktır. (Tecrübeyle sabittir) Eğer evliyseniz Hanımdan fırçayı kesin yersiniz :) Bazı arkadaşlarında bahsettiği gibi şaçtan yapılmış koli (kutu) şeklimde bir düzenek ve içine konacak eski giysiler (ses yapmasın diye) en iyi sonucu verecektir. Hedef kağıdını da kutunun bir tarafını açık bırakıp oraya tutturursanız işte size hedef tahtası.

FX Gladiator .22 + NikkoStirling 8-32x60

Bu Vatanın varlığının ve Bölünmez bütünlüğünün bedeli Çanakkale'de Ödenmiştir !

Arabalar ikiye ayrılır. SCENIC ve Diğerleri :) (SCENIC 2.0 16V BVA - Yollar gidişime, Kızlar duruşuma hasta :) )

Kula bela gelmez Hak yazmayınca, Hak Bela yazmaz kul azmayınca, Hak intikamını kuldan kul ile alır. Din, İrfan bilmeyen, bunu kul etti sanır.

• Bu kadar basit bir şey için,açılan başlık kirliliğine yazık.Suntanın arkasını desteklersin,sen işini sağlama al da delmesin varsın;takarsın gözlüğünü,etrafındaki insanları da uzaklaştırırsın;bu budur.

;tese;kkur ;d;

Sevgiler,

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• Herkes yöneticiliğe soyunmuş. Konunun gereksiz olduğunu düşünenler için konu altında raporla butonu var. Bugüne kadar görememiş arkadaşlar için belirtmiş olayım. Arkadaşımız ilk defa tüfek deneyecek anlaşılan. İşin acemisi olarak güvenlik önlemlerini ön plana alması örnek davranış ki yöneticilerimizden birisi bu konuda bir üyemizi uyarmış. Daha zorlamak, sınırların dışına çıkmaya çalışmak, konudaki kirliliği yaratan etmen olmuş aslında. Birbirimize sahip çıkarak hobiye yeni başlamış kardeş, arkadaş ve abilerimize destek olmak amaçlarımızdan biri olmalı diye düşünüyorum.

• Aşağıdaki soruyu henüz böyle bir atış yapmadığım ve önerileri almak için sormuştum. Başlık kirliliğine gelince, ilginizi çekmiyorsa girip okumak ve hatta bir cevap yazmak için zahmet etmeseydiniz.

Böyle bir forum sitesinin "basit" ya da "çok komplike" gibi ek başlıklara ihtiyaç duyduğüunu sanmıyorum.

+1

• hedef kağıdını eski, kullanmadığınız bir ajanda benzeri birşeye yapıştırın, arkasınada tahtayı koyun hiç bir şey olmaz. ajandaya girdikten sonra sekme ihtimali yok. hem ajanda bir süre tahtanın zarar görmesini engeller. ajandayı arasıra tersini kullanarak, evirip çevirerek kullanırsınız. sonra başka bir ajanda bulursunuz :) en güvenli yol bana göre budur.

ayrıca başlık BANA GÖRE çok yararlı. en azından bazı arkadaşlar peletin atıldıktan sonra sekme ihtimaline karşı önlem alabileceklerini öğrenmiş oluyorlar. hobiye yeni başlayanlar için faydalı.

Gamo CF-X 4.5mm + 3-12x44 AOE optima ;box;x
    Kalem, fırça, mermer nedir birer oyuncak,
    Şaheserler süngülerle yazılır ancak!

bursateam.png

• Güzel çözüm bulmuşsunuz İhsan Yüce. Birşeyi de ben hatırlatayım. Ajanda atış yaptıkça sağlamlığından birşey kaybetmemiş gibi görünebilir. Lakin aynı noktaya gelen peletler zamanla ajandayı geçip tahtayada tahribat yapmaya başlar ve farkında olmadan hedefi rahatlıkla delip geçmeye başlayabilirsiniz. Artık arkada ne varsa :)

• Aramid Elyafı - Kevlar . ;şrofls;.

agt

-Webley Raider LW Singleshot 5.5mm Tasco 6-24x42

FİLİNTA TEAM

• Bir defasında Lifli görünümlü preslenmiş sunta bulmuştuk işyeri bahçesinde. İddiaya girdik benim mod 125 dağıtır bunu diye.İncecik bişeydi. Maalesef arkadan şişkinlik bile yapmadı baya morarmıştım :) Lifli presli şeyler süper oluyor.

• Piyasada satılıyor, sert plastikten ekmek tahtaları var. Ben denemiştim, güzel oluyor. Sektirmiyor da...

Bir de arkadasların belirttigi gibi içine tıka basa gazete tepiştirilmiş ve bolca koli bandıyla sarılmış ayakkabı kutusu olabilir. Kartonu kalınsa eğer gazete kağıt parcaları da cok etrafa sacılmıyor. Tabi bantla surekli elden gecirmek faydalı olur.

Yalnız LÜTFEN evde, bahçenizde vs. atış yaparken çok çok dikkatli olun. Mümkünse sadece evde yalnızken atın. Allah korusun, dürbünden bakarken görüş alanı çok kısıtlı, etrafı göremiyorsunuz. Sadece 30-40 cm lik bir daire görüyorsunuz, bir de konsantre olmuşsunuz. Birisi giriverir bilmeden atış güzergahınıza, çok geç olur. Özellikle küçüklere dikkat...

Bulent Hamurculu

FX Gladiator (5.5 mm) + Centerpoint 8-32X56 Powerclass + Tasco 6-24 x 50

Scuba tup 10 lt

ankarateam.png

• Piyasada satılıyor, sert plastikten ekmek tahtaları var. Ben denemiştim, güzel oluyor. Sektirmiyor da...

Bir de arkadasların belirttigi gibi içine tıka basa gazete tepiştirilmiş ve bolca koli bandıyla sarılmış ayakkabı kutusu olabilir. Kartonu kalınsa eğer gazete kağıt parcaları da cok etrafa sacılmıyor. Tabi bantla surekli elden gecirmek faydalı olur.

Yalnız LÜTFEN evde, bahçenizde vs. atış yaparken çok çok dikkatli olun. Mümkünse sadece evde yalnızken atın. Allah korusun, dürbünden bakarken görüş alanı çok kısıtlı, etrafı göremiyorsunuz. Sadece 30-40 cm lik bir daire görüyorsunuz, bir de konsantre olmuşsunuz. Birisi giriverir bilmeden atış güzergahınıza, çok geç olur. Özellikle küçüklere dikkat...

+1

Sevgiler,

This is AnkaraTeam, you know...

WR LW 10 w VO 6-24X50 Mil-Dot
    C NS 4,5 w O RD
    STEYR AUG A1 modified by B.A.S.A.R
    Mod 99 w GM 4-16x50 AO on YD

Ankara / B(Rh)+"Gezcik, Gözcük, Arpa!.."

ankarateam.png

"Democracy is two wolves and a lamb voting on what to have for lunch. Liberty is a well-armed lamb contesting the vote."

• şahsen ''çok basit'' diyerek tartışmaya dahil olan bir kişiden mükemmel bir çözüm önerisi beklerim,daha önce sakıncası belirtilmiş bir durumu çözüm önerisi olarak sunmasını değil. :)

Hogo yanlış anlamayın lütfen,yapılacak doğru olan şeyi kendi kanaatimce yazdım.

En başında bu evde yapılacak bir iş değil.İyi o zaman tabancalara susturucu takıp apartmanı poligona çevirelim. ;lol;

• Arkasına 2mm sac plaka koysak???

Peki sizce açık havada nasıl bir yere hedef kağıtları konmalı?

Açık havada atış yaparken fotoğraflarını eklediğim bir hedef çervesini kullanıyorum.
    Çerçeve L-Profil demirden yapılmış bir dikdörtgen. Boyutları A-4 kağıdının 10'ar santim büyüğü.
    Çerçevenin alt kenarı üzerinde ortasından cıvata ile tutturulmuş bir demir lama var. Çerçeve kullanılmadığında lama kenarın üzerine katlanıyor. Kullanılacağı zaman kenara 90 derece gelecek şekilde kaydırılıyor ve portatif bir ayak görevi görüyor.
    Çerçeve üzerine kalın bir karton veya eski bir masa muşambası (veya benzeri sert bir altlık) yapıştırıyorum koli bandı ile. Bunun üzerine de kullanacağım hedef kağıtlarını. Bu hedef kağıtları sitemizde mevcut idi.

[Resim Engellendi: http://s6.directupload.net/images/090917/temp/rp9xes3h.jpg]

[Resim Engellendi: http://s4.directupload.net/images/090917/temp/ran4ik3z.jpg]

[Resim Engellendi: http://s2.directupload.net/images/090917/temp/6gnau96k.jpg]

Bu tertibatın taşınması da kullanması da son derece pratik. Altlık olarak kullanılan karton (veya eşdeğeri) fazla hırpalanınca yenisi yapıştırılabiliyor.

S&W 686-6

• henüz tüfeğim yok ama 8| alınca yapmayı planladığım düzeneği tarif etmek isterim. özendim de size ;dance; bence pelletin ilk karşılacacağı yüzey stretch film (kasapta ve mutfakta kulanılan şey hani...), sonra cam macunu sonra sunta, sonra sac. en son her tarafını strech film ile kaplayalım. ve bir kutunun tabanına yerleştirelim. g;$i nasıl fikir? X]#+,

• henüz tüfeğim yok ama 8| alınca yapmayı planladığım düzeneği tarif etmek isterim. özendim de size ;dance; bence pelletin ilk karşılacacağı yüzey stretch film (kasapta ve mutfakta kulanılan şey hani...), sonra cam macunu sonra sunta, sonra sac. en son her tarafını strech film ile kaplayalım. ve bir kutunun tabanına yerleştirelim. g;$i nasıl fikir? X]#+,

Bence bu kadar uğraş vermeyede gerek yok :) macun tahribat denemelerinde çok güzel olur. birde yavaş çekim yapabilen bir kamera bulunursa çok hoş görüntüler elde edilebilir.

Gamo CF-X 4.5mm + 3-12x44 AOE optima ;box;x
    Kalem, fırça, mermer nedir birer oyuncak,
    Şaheserler süngülerle yazılır ancak!

bursateam.png

• Ladin ağacı çok yumuşaktır gitarımdan biliyorum en ufak tırnak darbesinde dahi içeriye doğru göçükler oluşup küçük izler kalıyor, o kadar hızla gelen peletin ladin agacına verecegi tahribat yüksek olacaktır, delebilir diye düşünüyorum...

Stoeger X20 Caliber .177 (4.5mm)
    Gamo PT80 .177 (4.5mm)
    Winchester 3-9x32 Scope