osb adlı kullanıcının mesajları

1-Mert
    2-Ufuk
    3-Okan
    4-Anymess (Mehmet)
    5- jimih ( Rehşan )
    6- Avcı (Siyami)
    7-
    8- Kerem (Kalyoncu)
    9- İmpo (Taylan)
    10- by BASS.i.c (İmdat)
    11- osb (Ömer)
    12- Ogen (Tunç)
    13- Klingonlu (Gökmen)
    14- mbe (Bülent)
    15- triatlet (Cansın)
    16- kaynak34 (ali)

Merak ediyorum, kullanılmış pelletler bir şekilde değerlendirilebilir mi? :him:s

Kurşun malzemeden yapıldığı için çevreye zarar vermemesi adına direkt çöpe atmak sanırım pek mantıklı değil.

Büyü vs bozmak için kurşun dökdürmek isteyenler dışında neler yapılabilir?

Yine gereksiz başlık açtım diye kızanlar olur mu acaba? ;avci;

Bu konularda biraz tecrübesizim. Yatagun dampa ayak üzerine Optima 3-9x32 dürbünü monte ettim. Tüm vidaları birçok yerde belirtildiği gibi sırayla sıktım.

Ancak dampa ayağın alt ve üst bağlantı yerlerinde 1-2mm'lik boşluk oluştu. Yani ayaklar tam anlamıyla birbirine değmedi. Ekteki şekilde de görebileceğiniz yerler...

Bu normal midir? Yoksa bir yerde hata mı yaptım. Daha fazla sıkıp dürbüne zarar verebileceğimi düşünüyorum.

Bu konudaki görüşlerinizi rica edebilir miyim?

Hem dampanın hem dürbünün boğaz çapı 25.4mm. Onda bir sorun zaten yok.

[Resim Engellendi: http://s7.directupload.net/images/090917/temp/2b5vjyly.jpg]

Bu kadar basit bir şey için,açılan başlık kirliliğine yazık.Suntanın arkasını desteklersin,sen işini sağlama al da delmesin varsın;takarsın gözlüğünü,etrafındaki insanları da uzaklaştırırsın;bu budur.

Aşağıdaki soruyu henüz böyle bir atış yapmadığım ve önerileri almak için sormuştum. Başlık kirliliğine gelince, ilginizi çekmiyorsa girip okumak ve hatta bir cevap yazmak için zahmet etmeseydiniz.

Böyle bir forum sitesinin "basit" ya da "çok komplike" gibi ek başlıklara ihtiyaç duyduğüunu sanmıyorum.

Merhaba,
    10 metre üzerindeki atışlarda açık havada kullanmak üzere dün ladin ağacından 2cm kalınlığında bir tahta parçası aldım. Önüne hedef kağıdını koyup atış yapmayı planlıyorum.
    Örneğin 10 metre atışında pelet bu tahtaya saplanırmı? deler geçer mi? yoksa seker mi?
    Henüz deneme fırsatım olmadığı için alacağım bilgilere göre güvenlik önlemini alacağım.
    Saplanır kalırsa, sorun yok.
    Deler geçerse arkasını sağlama almak lazım.
    Sekerse yakın mesafede kimsenin olmaması lazım.

Sanırım tahta, sunta, yastık, kalın kitap vs gibi yöntemler yumuşatıcı ara eleman olabilir. Ancak anladığım kadarıyla sac plakalardan bir tutucu, en azından peletin tahta benzeri ilk çarpma etkisinden sonra durmasını sağlayacak sac bir arka yüzey olması gerekiyor.

Amaca göre pelet seçiminde pelet başları ve ağırlıkları anlatılıyor. Ancak sanırım daha fazla bilgi gerekli. Örneğin hafif rüzgarlı bir havada 25 metre ya da 50 metre için...

Sonuçta zaten dürbünle orta ve uzun menzilli atış yapılacaksa hafif rüzgarın yönü bile çok önemli.

Forumda hedef kağıdının yanına bir bayrak dikildiğini okumuştum sanırım. Belki başka yöntemlerde vardır.

Önümüz sonbahar ve kış... Havalar yavaş yavaş rüzgarlı hale gelmeye başladı.

1. soru: Rüzgarlı havalarda atış yapılır mı? ya da ne kadar rüzgarda atış yapılabilir?

2. soru: Rüzgarın yönü ve şiddetini ölçmek için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

3. soru: 4.5mm de hangi ağırlıkta pelet tercih edimeli?

Merhaba,
    10 metre üzerindeki atışlarda açık havada kullanmak üzere dün ladin ağacından 2cm kalınlığında bir tahta parçası aldım. Önüne hedef kağıdını koyup atış yapmayı planlıyorum.
    Örneğin 10 metre atışında pelet bu tahtaya saplanırmı? deler geçer mi? yoksa seker mi?
    Henüz deneme fırsatım olmadığı için alacağım bilgilere göre güvenlik önlemini alacağım.
    Saplanır kalırsa, sorun yok.
    Deler geçerse arkasını sağlama almak lazım.
    Sekerse yakın mesafede kimsenin olmaması lazım.

Kullanacağım peletler: (4.5mm) Gamo Pro Hunter, Gamo Pro Match, Hatsan Diablo

İstanbul Anadolu yakasında bir buluşma olsa çok iyi olur.

MOD 95 SAS yeni aldım, ancak evde (7m) ve bahçe (10m) dışında bir yerde henüz atamadım.