Hünnap meyvası

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • [Resim Engellendi: http://s4.directupload.net/images/090918/59mu9chw.jpg] ilçemizde yetişir. iğde boyunda içi çıtır çıtır harika bir meyvadır. her yerde yetişmez .toprak ve iklim seçer. şu an için üniversiteler bunun çekirdeğini kanser tedavisi amacıyla incelemektedir.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• Botanik Bilgi : Nisan-mayıs ayları arasında, sarı renkli çiçekler açan, hoş kokulu, 4-5 m yüksekliğinde dikenli bir ağacın, kırmızı kabuklu, sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklüğünde bir yemişidir. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpasi (yumuşak kısım) sari renkli ve tatlı lezzetlidir Ünnap da denilir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabânî olarak da bulunur. Asil vatani Suriye’dir. Ağacının gövdeleri silindir biçiminde, esmer kabuklu, çok dallıdır.Yapraklar karşılıklı 2 sıra hâlinde, kısa saplı, diken seklinde 2 küçük yaprakçıklıdır. Çiçekler 3-6 tânesi bir arada ve oldukça küçüktür. Çanak yaprakları 5 parçalı ve yeşil renklidir. Taç yaprakları sari renkli, kıvrık olup 5 parçalıdır.

Türkiye’de yetiştiği yerler : Marmara, Bati ve GüneyAnadolu’da yetişir. Türkiyede Özellikle Denizli Çivril'le Bağlı Gümüşsu Beldesinde Bol Miktarda Bulunmaktadır. Gümüşsu Hünnapın Ana Vatanı Diyebiliriz.

Bilinen Bileşimi : Şeker, nitrat, tartrat, pektin, müsilaj, C vitamini, tanen.

Kullanıldğı Yerler : Güneşte kurutulan olgun meyveler çerez olarak çay ile tüketilebilir. Ayrıca kaynatılıp içilmekte ve reçeli de yapılmaktadır. Bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.

Faydaları :

Çok eskiden beri yumuşatıcı, balgam ve idrar söktürücü ve kabız edici olarak kullanılmaktadır.Kalp Damar Sertliği, Nefes Darlığı Gibi hastalıklarda Çok Faydalıdır.

Hünnap meyvası : Eczacılık da 21 günlük kürler halinde (sabah aç 2 tane meyve) , Kolestrol ve lipid düşürücü olarak kullanılır.

Sabahları Aç Karna içilmesi Zayıflamayada Faydalıdır.

Hünnap Yaprağı : Çay olarak bronşit, astım, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır.

Kullanım Şekli : 4 bardak süte 30-60 gr. meyve konularak 15-20 dakika kaynatılır. Günde 4 kere 1′er bardak içilir.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• abi bilgiler güzel ;d; amaa ramazanramazan canımız çekti nasıl ulaşacağız biz bu meyvaya ?( birazda onu anlatsanıza ;şrofls;.

EVLİ MUTLU ÇOCUKLUYUM ^^

MARAŞLIM BİR HAMASET DESTANI NAKŞEDİLDİ BAĞRINA
    YURDUMUN ARSLANLARI ÖLDÜ İMAN UĞRUNA

emrahkazici@hotmail.com

• ben ardıça benzettim ama marmara bölgesinde gördüğüm ardıç meyvasından daha etli ve büyük görünüyor

webley patriot 5.5

• Şöyle 10000x25000 çözünürlükte bir resmini çekseydiniz daha iyi seçilirdi. Ben bir şeye benzetemedim de :wacko:

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Şöyle 10000x25000 çözünürlükte bir resmini çekseydiniz daha iyi seçilirdi. Ben bir şeye benzetemedim de :wacko:

Canon u biraz konuşturam dedik ;şrofls;.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• pazarda satılıyor gecen gün yedim.

FİLİNTALAR GRUBU

• Elmaya benzettim.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40