AA 270cc - FXT12 180 cc

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • şimdi burada anlamadıgım durum şu. air arms s410 un tüp hacmı 270 cc fx t12 nin tüp hacmı 180 cc. eee ama ikiside 200 bar hava alıyo burda fark ne peki ikiside 200 bar hava ile calısıyo ise neden tüp hacımleri farklı fark ne yani bilen biri acıklayabilirmi acaba bir zahmet cok merak ettim.

AİR ARMS S410 XTRA FAC. 22
    OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• Çünkü bu ikisi birbirinden farklı tüfekler. Tüpü büyük ya da küçük tasarlanabilir.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Official Post

Biri kamyon lastiği diğeri otomobil lastiği, biri büyük (daha fazla miktarda hava alıyor), diğeri daha küçük (daha az miktarda hava alıyor) her ikisininde 200 bar olması, her ikisininde basınçlarının aynı olması anlamına gelir, örneğin Gladiatorün tüpüde 200 bar basınçta ama hacmi 650cc (santimetre küp) yani hacim büyükse atış sayısı artar.

• Bar ve cc farklı birimler. Birisi basınç, birisi hacim. Kabaca anlatmak gerekirse tüpün hacmi yani cc miktarı içerisine ne kadar hava alacağını, basınç yani bar miktarı ise bu havanın ne kadar sıkıştırılmış olacağını gösterir.

AA s410'un 270cc'lik tüpü 54litre hava alır, T12'nin 180cc'lik tüpü ise 36litre hava alır. O kadar büyük hacimde havanın o kadar küçük tüpe sığması için de 200Bar basınç ile sıkıştırılması gerekir.

Bu arada Glad'ın 650cc'lik tüpü de 200Bar'da 130, 220Bar'da 143litre hava alıyor. :!:

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Official Post

Bar ve cc farklı birimler. Birisi basınç, birisi hacim. Kabaca anlatmak gerekirse tüpün hacmi yani cc miktarı içerisine ne kadar hava alacağını, basınç yani bar miktarı ise bu havanın ne kadar sıkıştırılmış olacağını gösterir.

AA s410'un 270cc'lik tüpü 54litre hava alır, T12'nin 180cc'lik tüpü ise 36litre hava alır. O kadar büyük hacimde havanın o kadar küçük tüpe sığması için de 200Bar basınç ile sıkıştırılması gerekir.

Bu arada Glad'ın 650cc'lik tüpü de 200Bar'da 130, 220Bar'da 143litre hava alıyor. :!:

Yalnız T12 nin tüpünün kullanım basıncının 220 bar olduğunu dikkate alırsanız daha fazla hava depolayabileceğiniz anlamı çıkar, yani 39,6 Litre

Ek bilgi: atmosferimizdeki soluduğumuz havanın basıncı 1 bardır, yukarıda verilen bilgilerde örneğin S410 un 270cc tüpündeki 200 bar sıkıştırılmışş hava serbest kaldığında yani 1 bar halindeki hacmi 54 litredir.

• anladım ama madem s410 un tüpü daha fazla hava alıyor ozaman fx t12 den daha fazla pallet atması gerekmıyomu. ama yatagunda iki silahta 35 atıs ortalama deniyor ve 890 fps de her ikisinin ortalama hızı verilmis. yanlısım varsa düzeltin lütfen. saygılar.

OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• Official Post

anladım ama madem s410 un tüpü daha fazla hava alıyor ozaman fx t12 den daha fazla pallet atması gerekmıyomu. ama yatagunda iki silahta 35 atıs ortalama deniyor ve 890 fps de her ikisinin ortalama hızı verilmis. yanlısım varsa düzeltin lütfen. saygılar.

S410 un valf çapı 7mm iken T12 nin valf çapı 4mm dir bu yüzden T12 havayı kullanmakta daha cimridir.

FX lerin tasarımında silahın 16grains peleti 900fps hızlarında atması gerektiği üzere en verimli valf sistemi tasarlanarak üretilmiştir, en iyi verimi 18 gram halinde iken vermektedir, T12 nin çekiç ağırlığı 18 gram, S410 un çekici ise 45 gram olarak kabul ettiğimizde, T12 18 gram çekiç ve 4 mm valf ile 900 lü fps hızlarda en verimli halde çalışır, S410 un en verili çalışabileceği hızlar 1100fps lerdir ve çekiç ağırlığı daha yüksek olmalıdırki tam verimde çalışsın, yani 4mm lik valfe 200 barda binen kuvveti 7mm lik valfte 200 bar basınçta binen kuvvete göre olması gereken çekiç ağırlığı 55,5 gram olmalıdır, çünkü T12 de 200 barda valfe binen kuvvet yaklaşık 25 kg iken S410 da valfe binen kuvvet 77 kg dır.

• birde aynı hızda atmıyorlar, farklı hava tüketmeleri normal.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• şimdi anladım tesekkürler zahmet verdim. iyiaksamlar.

OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• Official Post

FX lerin tasarımında silahın 16grains peleti 900fps hızlarında atması gerektiği üzere en verimli valf sistemi tasarlanarak üretilmiştir, en iyi verimi 18 gram halinde iken vermektedir, (T12 nin çekiç ağırlığı 16 gram, S410 un çekici ise 45 gram gramdır, T12 18 gram çekiç ve 4 mm valf ile 930 lü fps hızlarda en verimli halde çalışır, S410 un en verili çalışabileceği hızlar 1100fps lerdir) ve çekiç ağırlığı daha yüksek olmalıdırki tam verimde çalışsın, yani 4mm lik valfe 200 barda binen kuvveti 7mm lik valfte 200 bar basınçta binen kuvvete göre olması gereken S410 çekiç ağırlığı 55,5 gram dır, çünkü T12 de 200 barda valfe binen kuvvet yaklaşık 25 kg iken S410 da valfe binen kuvvet 77 kg dır.

• yani yanlıs anlamadıysam mustafa bey s410 a bir modıfıyemı gerekıyo daha verimdi olması için.

OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• Official Post

yani yanlıs anlamadıysam mustafa bey s410 a bir modıfıyemı gerekıyo daha verimdi olması için.

Silahın hiç bir yerinde geri dönüşümsüz bir değişikliğe gerek yok, sadece çekiç ağırlığı artırılması yeterli bunun içinde ben zaten arzu edenler için ağır çekiç imal ettirdim, 2 güne kadar elime gelecek, istediğinizde yine eski çekici takabilirsiniz.

Bence kesinlikle gerekli, testlerimle sabit bir konu, güç ayarını kısarak 950fps hızlarda atış yapmanız mümkün iken neden (otomobillerdeki gibi turboyu devreye sokmak gibi) güç ayarını sona alıp 16grains peleti 1200fps yada 21grains peleti 1050 fps de atmasın?

• söylediginiz modıfıye süper bişey. pekı mu modıfıyeyı tarıf ederseniz bizler yapabilirmiyiz ve mu dediginiz modıfıye ile tüfek stabil atıs sayısı düsmezmı yada kac atıs yapar sizce mustafa bey.

OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• Official Post

söylediginiz modıfıye süper bişey. pekı mu modıfıyeyı tarıf ederseniz bizler yapabilirmiyiz ve mu dediginiz modıfıye ile tüfek stabil atıs sayısı düsmezmı yada kac atıs yapar sizce mustafa bey.

Bu konuda bayramda video çekimli silahı söküp çekiç değişimini yapıp yayınlayacağım, ama herkesin yapmaması gereken bir söküm, çünkü silahın parçaları oldukça hassas, aletler kesinlikle çok kaliteli ve yeni olmalı, yanii ağzı bozuk bir allen anahtarla silahın içine etmeniz olası, bana gönderilmesi halinde işçilik hediyem yapacağım.

• vallahi buda son sorum ^^ stabil atış sayısı kac olur pekı yani dediginiz modıfıyeyi yapımta 15 atısta bir tüpü pompalamayalım.

OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• "Garantili Turbo Takılır"

;tese;kkur

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Official Post

vallahi buda son sorum ^^ stabil atış sayısı kac olur pekı yani dediginiz modıfıyeyi yapımta 15 atısta bir tüpü pompalamayalım.

Yukarıda dediğim gibi gücü kısar ve 950fps hızlarda atarsan atış sayısı değişmez ama gücü tam açarda atarsan tabiki daha fazla hava harcayacak ve atış sayısı düşecek, tam sayı veremiyorum çünkü benim S410 daki uygulamam çok daha farklı, çekiç daha ağır, yay daha sert, silahın sınırlarını test etme çalışmasıydı, mesela çekiç ağırlığı 75 gram, 16grains peleti 1325fps, 30grains peleti 1035fps hızda 71fpe güçle atıyor, 30grains peletle her atışda manometre 5 bar kaybediyor, stabil atış sayısıda 7 ama dediğim gibi bu modlama uçuk.

• cevaplarınız ve bilgilendirdiginiz için gercekten cok tessekkür ederim basarılarınızın devamını dilerim. iyi aksamlar saygılarımla mustafa bey. ben yarın eniyisi kalıtelı saglam bir alyen takımı alım sonrada sizin yapacagınız videoyu beklıyım.

OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• Official Post

cevaplarınız ve bilgilendirdiginiz için gercekten cok tessekkür ederim basarılarınızın devamını dilerim. iyi aksamlar saygılarımla mustafa bey. ben yarın eniyisi kalıtelı saglam bir alyen takımı alım sonrada sizin yapacagınız videoyu beklıyım.

Sakın çin malı alma, Türk malı CETA/FORM markayı tavsiye ederim, tabi "T" modellerden, ucu döner yada kırılırsa garantiden yenisini gönderiyorlar.

• yazdıgınız markayı not aldım o markayı ararım cok tesekkürler.

OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png