Lothar Walther Mach Grade Namlu !

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Mustafa Bey Mach grade namlunun standart lw ye göre farklı olması işçilik kalitesi mutlaka farklıdır da bundan hariç; kullanılan malzeme (metali) ya da acaba yiv-set hassasiyetimidir,bilgilendirirseniz sevinirim.

• Official Post

Mustafa Bey Mach grade namlunun standart lw ye göre farklı olması işçilik kalitesi mutlaka farklıdır da bundan hariç; kullanılan malzeme (metali) ya da acaba yiv-set hassasiyetimidir,bilgilendirirseniz sevinirim.

Yalçın bey, Namlu üretiminde çok çeşitli uygulamar var, oldukça geniş bir konu, burada L&W in havalı silah namlularının imalat sürecine baktığımızda 1020 tabir ettiğimiz ST52-3 kalibre boru kullanılır, soğuk çekme kalibre botudur ve yiv-set çakısı tabir ettiğimiz Tungsten Carbid yüksek sertlikte malzeme kullanılır, bu çakı ile bu kalite namluda firmanın kalite politikasına göre 5 bin ila 10 bin namlunun yiv-set leri açılır, çakı yeni iken namlu içinde yivler derindir ve setleri iyi şişirir, zamanla çakı aşınır ve yivleri derinlemesine oyamaz ve dolayısı ilede setler ilk başlarda olduğu gibi fazla şişmez (son 2 yıldır HW100 namlularının 5,52 gibi bol olmasının nedeni aşınmış çakının setleri fazla şişirememesinden kaynaklı.)

L&W bu yeni çakı ile ürettiği ilk 1000 namluyu Mach Grade olmak üzere ayırır ve bu 1000 adet manluda setleri kalibre eder, sonrasında lebleme tabir ettiğimiz işlemi başlatır, bu lebleme işlemi özel tezgahlarda var - gel esasına dayalı özel keçe takozlarla ve lebleme macunu dediğimiz aşındırıcı macunlar kullanılır ve uzun bir süreç sonunda namlu içine polisaj gibi parlaklık kazandırılır, yiv-set çekimi sırasında yiv-set çakısı talaş kaldırmaz, yiv derinliklerinin oluşumu iteleme ile gerçekleşir ve bu esnada yiv ve setlerde mikroskopik düzeyde balık sırtı katmanlar oluşur, bu katmanlar kalibrasyon ve lebleme yapılarak yok edilir, en son olarakta namlu ucunda crow açma işlemi gerçekleşir ve Mach Grade dediğimiz Müsabaka kalite namlu doğmuş olur ve Yarışma silahlarında ve yüksek kaliteli markalar bu namluları tercih ederler, kalite olarak birbirine çok yakın silahlarda bile namlusu Mach Grade olan silahlar %40 - %50 gibi farklı fiyatlarla satışı sunulur, çünkü bu namluların üretim süreçleri zahmetli ve bilgi birikimi gerektirir, dolayısıyla pahalıdırlar.

• bu namlular nasıl yapılıyor diye düşünüp duruyordum.çok teşekkürler.

HATSAN TORPEDO 155 .22 CAL.+ 3-9*32
    GAMO HUNTER 440 .177 CAL.+ TEK PARÇA AYAK 3-9*44
    MARKSMAN 1010 AIR PISTOL .177 CAL.
    SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.
    REMINGTON 870 MAGNUM 12 GA TEFLON KAPLAMA

• mustafa bey peki mach grade namlu kullanan markaları ve modelleri sıralayabilirmisiniz bilgilendirilme açısından teşekkürler saygılar g;$i

huglu süperpoze 12 calibre

mke çifte 12 calibre

hugsan otomatik 4+1 12 calibre

hugsan otomatik 4+1 12 calibre

ford c max 1.6 182 hp ecoboost

• Official Post

mustafa bey peki mach grade namlu kullanan markaları ve modelleri sıralayabilirmisiniz bilgilendirilme açısından teşekkürler saygılar g;$i

Ülkemize ithal edilen silahlar dışındakilerin hepsini bilmem imkansız, ayrıca bazı markalar bazı modellerinde Mach Grade namlu kullanırken bazılarında standart namlu tercih edebiliyorlar,

Ülkemize ithal edilen markalar içinde sadece FX modellerinde L&W Mach Grade namlu kullanılmaktadır.

• daha öğrenmemiz gereken baya birşeyler varmış . agt

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• peki mustafa abi fx ile airarms namluları arasında (ki ikisi de lothar walter ) geometrik olarak yada yapısal olarak ne gibi farklar var

• bu match grade olayını pek anlamadım.LW sitesinde match grade seçeneği altında sadece namlu ucu şekli ile ilgili 11 derece içe konik
    ve resessed center şeklinde bir seçenek var.namlu içi imalat farkı ile ilgili benim bulabildiğim sadece şoklu ve şoksuz şeklinde.
    http://www.lothar-walther.de/114.php
    şu ana kadar " match grade " sadece namlu ucu şekli ile ilgili imiş gibi duruyor.
    biraz daha referans olsa daha kolay araştıracağım.

saygılar

FİLİNTALAR GRUBU
    AA S410 fac extra 5.5 mm + Hawke 8x32-56 30 mm,
    AA TX 200 5.5 mm hc +bushnell 4x12-40,
    Diana Mod 54 5.5 mm +bushnell 6x18-50,
    ve diğer yaylılar

• Match grade barrels are end to end barrel uniformity of 0.0002” and exceptional internal finish. Button rifled barrels require significant amount of hand lapping to insure uniformity.

Basicly they are very accruate barrles that are not off regualr barrels can be off up to 0.05.

nette böyle birşey buldum, bu da Mustafa beyin anlattığı üretim yöntemiyle çakışıyor.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• yahoo'da bu bilgiye bende ulaştım.Mustafa beyin anlattıkları ile ilgili bir sıkıntı zaten yok.
    şöyle sorayım:match grade lw namluyu üretici firma nerede satıyor.web siteleri oldukça kapsamlı
    olmasına rağmen böyle bir seçenek yok.bu ürünleri el altından pazarlamıyor sanırım.

saygılar

FİLİNTALAR GRUBU
    ve diğer yaylılar

• Official Post

peki mustafa abi fx ile airarms namluları arasında (ki ikisi de lothar walter ) geometrik olarak yada yapısal olarak ne gibi farklar var

En önemli farklardan biri FX namlularının Mach Grade olmasıdır, bunun dışında havalı silahlarda ve .22 ateşli yivli silahlarında genelinde kullanılan 1/16 twis oranı FX tede benimsenmiştir, ama AirArms S410 larda bu yeni seri S410 SL lerde namlu 1/18 twistir, bu iki farklılık dışında önemli başka bir farklılık yoktur.

Bilgi: 1/16 twis Ne demektir? ; buradaki 16 rakamı inçtir, twis de turdur, 16*25,4= 406,4mm yani namlunun 406,4mm sinde setler tam 1 tur atıyor anlamına gelirken S410 da 18" de bir tur atıyor.

bu match grade olayını pek anlamadım.LW sitesinde match grade seçeneği altında sadece namlu ucu şekli ile ilgili 11 derece içe konik
    ve resessed center şeklinde bir seçenek var.namlu içi imalat farkı ile ilgili benim bulabildiğim sadece şoklu ve şoksuz şeklinde.
    http://www.lothar-walther.de/114.php
    şu ana kadar " match grade " sadece namlu ucu şekli ile ilgili imiş gibi duruyor.
    biraz daha referans olsa daha kolay araştıracağım.

saygılar

Mükerrem bey benim yazdığım bilgiler yıllardır öğrendiklerim, kaynak derseniz L&W sitesinde belirtmemiş olabilir, silah üreticileri bunları ve L&W ninde özel siparişle Mach namlu ürettiğini bilirler ama araştırılırsa sanırım bu bilgilere ulaşılabilir, Erdemde zaten bu bilgileri doğrular bir şeyler bulmuş zaten.

• yahoo'da bu bilgiye bende ulaştım.Mustafa beyin anlattıkları ile ilgili bir sıkıntı zaten yok.
    şöyle sorayım:match grade lw namluyu üretici firma nerede satıyor.web siteleri oldukça kapsamlı
    olmasına rağmen böyle bir seçenek yok.bu ürünleri el altından pazarlamıyor sanırım.

saygılar

belki bu match grade namluları, özel anlaşma yaptıkları firmalara satıyorlardır. perakende satış yapmıyorlardır? ama google'da aratınca match grade namlu satışı yapan yerler buldum, ama ateşli-yivli namusu idi .

.

ankarateam.png

• güzel bilgi mustafa abi teşekkürler...

FX Typhoon T12 & GAMO 6-24X50 AO
    ARMTAC RS-X2 ;tufey#

• daha öğrenmemiz gereken baya birşeyler varmış .

Tabii ki,öğrenmenin sonu yoktur.Keşke sizin gibi herkes bunu idrak edebilse... g;$i

• konuyu bende öğrenmek istedim ve üreticisine mail atarak sordum. Konu ile ilgili israrla aradaki farkları sormama rağmen sanırım kendileri için üretim prosesleri ile ilgili gizli bilgi olduğundan, en detaylı aşağıdaki yanıtı alabildim.

özetle: müşteri firmaların tasarım özelliklerine/taleplerine göre "match grade" namluları , stoklarındaki hazır namlulardan ürettiklerini söylemiş. ve "match grade namlu şöyledir, farkı şudur" gibi bir detay vermemişler/yada vermek istememişler.

Dear Sir,
    we produce airgun barrels mainly to various airgun manufacturers worldwide. With them we have various design features defined, which destincts their "MATCH" barrel from their simpler products.

From the inventory blanks we have in stock we can produce a "match grade" finished product. As the various air rifles are very sensible to
    specific design details, it's not that we can just state a match barrel is ........

It really depends on the purpose you want to use it, on the rifle etc. etc.

Mit freundlichen Grüßen / Sincerely Yours

LOTHAR WALTHER
    Feinwerkzeugbau GmbH

Dr. Frank Walther

.

ankarateam.png

• ilginç bir yanıt.spekülasyon yapmaya müsait.
    emeğiniz için teşekkürler.

saygılar

FİLİNTALAR GRUBU
    ve diğer yaylılar

• Detay vermek istememiş değiller abi, verememişler.

Match grade namluların normal namlulardan "pek çok yönden" farklılıkları bulunuyormuş.
    Stoktaki "blank"lerden yani işlenmemiş, yiv set çekilmemiş namlulardan siparişe göre match grade çıkartıyorlarmış ve farklı tüfeklerin çeşitli dizayn detaylarına karşı çok hassas olduğunu yani "match grade" namluların farklı tüfekler için farklı şekillerde işlendiğini söylemişler ve "bu yüzden doğrudan match grade namlular şöyle şöyledir diyemiyoruz." demişler.

İstanan kullanım alanına, tüfeğe göre falan değişiyormuş tasarım detayları.

Spekülasyon yapmaya falan da pek müsait değil. Üretici firma normal ve match grade olarak iki farklı üretim olduğunu kabul etmiş, sadece bunların arasındaki farkın çeşitli siparişlere göre değiştiğini, o yüzden de "şudur şudur" şeklinde açıklanamayacak olduğunu yazmış. Yani FX gidip nasıl bir namlu istediyse, FX tüfekler nasıl namlu gereksinimlerine sahipse Lothar Walther da o şekilde işlemiş.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• ilginç bir yanıt.spekülasyon yapmaya müsait.

Size tam olarak katılıyorum ;d; ;d; ;d; ,nasıl işlerine gelirse cevap öyle yani. :thumbup: AB işi gibi anlaşılan... g;$i

• verdiginiz bilgiler cok ise yarayacak turden tesekkurler ,
    peki diyelim ben hw 100 um icin yeni bir mach grade namlu istesem bulabilirmiyim , yada hw100 icin namlu alternatifi miz varmidir, aslinda namluda herhangi bir sorunum yok sadece aceba daha iyi bir alternatifi var midir , deneyen oldumu merak ettim , birde hw 100 lerde ne gibi modifikasyon yapilabilir yardimci olabileceklere simdiden cok tesekkurler... :him:s

turgayttt
    ANTALYA
    Airarms s410 xtrafac pcp 22 cal, Xd optics 10-40x60 esf y reticle & green lazer sight
    Eser 177 cal , Tasco 3x12x40
    Gamo 177 cal, Tasco 2-9x40 ;tufey#
    SUMATRA 500 22 CAL VECTOR OPTİCS 4X16 50 FFP .
    yıldız superpoze 71 cm
    huğlu 103 de superpoze
    huğlu klasik çifte
    sarsılmaz verona camo semi auto 12 cal 4+1 71 cm
    lazer magnum slug molybdenum 12 cal 7+1 47 cm
    superpoze dolma tufek el yapımı antika tek tetik.
    cz 7mm rem mag ...
    sapan ve taş :)

• Official Post

verdiginiz bilgiler cok ise yarayacak turden tesekkurler ,

peki diyelim ben hw 100 um icin yeni bir mach grade namlu istesem bulabilirmiyim , yada hw100 icin namlu alternatifi miz varmidir, aslinda namluda herhangi bir sorunum yok sadece aceba daha iyi bir alternatifi var midir , deneyen oldumu merak ettim , birde hw 100 lerde ne gibi modifikasyon yapilabilir yardimci olabileceklere simdiden cok tesekkurler... :him:s

Tabiki namlunuzu değiştirebilirsiniz ama Mach namlu bulmanız biraz zor yada şöyle söyleyeyim nereden temin edebileceğinizi bilmiyorum ama L&W namlu temin edebileceğiniz linki altta veriyorum, buradan alacağınız namlu evinize kadar geliyor tabi gümrüğe takılma riski herzaman mevcut, gelen namlu ham yani silahınıza geçecek kısmı yada namlu ucu UNF 1/2 moderator dişlerini burada yaptırmalısınız, zaten silahınızı 2007 ve sonrasında almışsanız %90 ihtimal namlunuz 5,52 seviyesinde bol bir namlu ve bana göre bu silahın bu namlusuyla mükemmel gurup yapmak biraz hayal, ancak çaplı pelet kullanılarak başarılabilir (5,52 - 5,54mm gibi)

4. sıradaki namlu ama stokda yok görünüyor, takip ederseniz yakında stoğa girer.

http://www.gunspares.co.uk/sho…har+Walther+Barrel+Blanks

Yada 6. sıradaki 6,35mm olan namluyu satın alıp şarjör ve pelet iticide modifikasyona giderek silahınızı 6,35 yapabilirsiniz.

Silahınızda güç artırıcı modlamayı arka kapağı söküp oradaki çekiç yay vidasını bir miktar sıkarak yayın stresini artırabilir ve bir miktar enerji elde edebilirsiniz.