AirArms s410 SL Xtra Fac yeni tetik sisteminin çalışma prensibi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Buyrun AirArms s410 SL Xtra Fac yeni tetik sisteminin çalışma prensibi canlı canlı karşınızda.
    Merak edip tüfeklerinizin tetik sitemini açıp bozmayasınız diye ben sizin için açıp videoya çektim.
    Uyarı: Evde dolu tüplü silahı sökmeye kalkmak çok tehlikelidir. Silahlarınızı sökmeyin!

Videoda olup biteni basitçe açıklamaya çalışıyım.

1- Öncelikle alttaki yay olmadığında veya çok gevşek kalırsa tetiğin kurulmadığı görülüyor.

2- Parmağımla yaya baskı yaptığımda tetik sertleşiyor. Yani yayın önünde bulunan setskur vidası ne kadar sıkılırsa tetik bir o kadar sertleşecektir.

3- Tetik üzerinde 2 adet küçük setskur bulunuyor. Bunlardan yay tarafında olan setskur tetiğin ne kadar ileri doğru açılacağını belirliyor. Sıkıldıkça tetik açılma mesafesi artacaktır.

4- Tetik üzerindeki 2. setskur ise tetiğin yayı bırakma mesafesinin ne kadar olacağını belirliyor. Sıkıldıkça yayı bırakma mesafesi artacaktır. Tetiği çekip boşluğu aldınız ve en kısa mesafede tetiğin yayı bırakıp atış yapmasını istiyorsunuz o zaman setskur vidasını gevşetmeniz gerekiyor. Böylece boşluk mesafesi artar ve yay bırakma mesafesi azalır.

İşte bu kadar basit...

• Official Post

Eline sağlık Tunç ;d;

Çok güzel bir paylaşım olmuş. ;tese;kkur

• teşekkürler,

ancak fazla olmayacaksa keşke tetik üzerindeki setuskur vidaları sıkıp-gevşeterek onların etkilerini de görsel olarak verebilseydiniz :)

ben o yaylı vidayı gevşeterek tetiği yumuşattım. ama Mustafa abi bununla pek oynanmamasını salık vermiş, bunun nedeni nedir Mustafa abi? çok gevşerse silahın kurulmayacak olması mı?

Tunç bey sizin tetiğin ileri açılmasından kastınız yürüme yolu sanırım, bu durumda o vida sıkıldıkça yürüme yolu uzuyor. 2. vidayı gevşetirsekte tetik hassaslaşıyor. doğru anlamışmıyım?

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Official Post

Erdem, videoda gördüğümüz Tunç'un eliyle bastığı yayın vidasını fazla gevşetmeyin demiştim, çünkü sistemi çalışır yapan yaydır o, tetiği yumuşatmak için tetik bıçağındaki 2 tane setiskur vidadan o kalın yay tarafındaki olanı sıkar diğerini gevşetirsende aşırı hassas bir ayar elde edersin.

• Ben kalın yaya hiç dokunmadan en arkadakini gevşetip , diğerini çok azıcık sıkarak "kıl tetik" haline getirdim.Hatta kalın yaya yakın olanı biraz fazla sıkmışım öksürsen tetik düşüyor ama güvenli değil diye tekrar gevşettim biraz.

FİLİNTALAR GRUBU

• Official Post

Ben kalın yaya hiç dokunmadan en arkadakini gevşetip , diğerini çok azıcık sıkarak "kıl tetik" haline getirdim.Hatta kalın yaya yakın olanı biraz fazla sıkmışım öksürsen tetik düşüyor ama güvenli değil diye tekrar gevşettim biraz.

+1
    Doğru yöntem ;tese;kkur

Kalın yay sistemin çalışmasının yanında yayın yumuşatılması tetik güvenliğini negatif yönde etkiler, yani Taylan beyin yaptığı hassas ayarda silahı yere düşürsenizde tetik düşmez ama aynı ayarda eğer sistem yayını yumuşatırsanız olası silahın düşmesi yada alacağı bir darbe - titreşim tetiğin kendiliğinden düşmesine neden olabilir, bu yüsden ana tetik yayını gevşetmeyin.

• Ben tetiğin aşırı hafif yapılması taraftarı değilim. Çünkü hafif tetikli tüfeklerin en ufak bi sarsıntıda kaza ile atış yapabileceği kanısındayım. Aşırı hafif tetikler kazaya sebebiyet verebilirler. Bu yüzden çok tehlikelidir.

• Güzel bir çalışma teşekkürler.

Diana 350 Magnum 5.5mm.
    A1Optic 1x42 Red Dot

• Tunç ellerine sağlık,güzel çalışma.

saygılar

FİLİNTALAR GRUBU
    AA S410 fac extra 5.5 mm + Hawke 8x32-56 30 mm,
    AA TX 200 5.5 mm hc +bushnell 4x12-40,
    Diana Mod 54 5.5 mm +bushnell 6x18-50,
    ve diğer yaylılar

• eline sağlık tunç abi . ;tese;kkur

FİLİNTALAR GRUBU

• eline sağlık tunç abi . ;tese;kkur

Kerem, sakın sen bu işlere bulaşma, grupta bulaşmış yeteri kadar abin var. ;,;-;şrofls;.

Bülent Eğinlioğlu

Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden, içerideki cephenin suskunluğudur.

Mustafa Kemal Atatürk

• ooo bülent abi ben artık tel maşa üzerinde kaç dk da sökerım takarım denemeleri yapıyorum :D:)

FİLİNTALAR GRUBU

• Ben de Bugün Tüfeği Söktüm hehehehe

Atış yaparken pellet yuvasının oradan hava geliyordu
    komple söktüm o-ring i değiştirdim topladım bakalım çıkış hızına ne etkisi oldu
    çekiç yayını da biraz gevşettim

-Webley Raider LW Singleshot 5.5mm Tasco 6-24x42

FİLİNTA TEAM

• Gökmen sen bütün hava çıkan delikleri tıka abicim , Bülent abinin 300 bar havayı bir günde yedi senin tüfek.Demek benimki gibi 230 bar olsa kahvaltıya kadar hava kalmayacak.

FİLİNTALAR GRUBU

• Abi Yapmayın YYYAAAAAAAAA 160 cc havayı mı esirgiyorsunuz ;#^+.

Tunçdan pellet aldım o sabah 500 lük yarısını bile atmadım daha. 200 atmış olsam 6 defa felan doldurmuşumdur.... u½%;

Mustafa abi tüpler ne zaman geliyordu :wel:co:m

FİLİNTA TEAM

• Kızma be Gökmenim takılıyoruz işte. u½%;
    Bülent abi regülatör mü taksak ne yapsak dedi diye seyettim. ;lol;

FİLİNTALAR GRUBU

• Abi siz merak etmeyin izlemedeyim çekiçle de yay ile de oynayıp optimumu bulacağım artık...

çekiç yayı için bi ayar deliği var ama kundak deliğin yarısını örtmüş oraya ufak bi oyuk mu açsam acaba setskur vidayı çevirmek için....

kundağı sökmek de çok dert değil ama böylesi daha kolay göründü gözcüme

FİLİNTA TEAM