Nem'e Çok dikkat edin !

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Official Post

Değerli arkadaşlarım,

Özellikle PCP silahını pompa ile dolduranlar ve sahil kesiminde yada nem yoğun bölgelerde yaşayanlar, pompanızdan silahınızın tüpüne yoğun nem aktarılıyor ve silahınızın tüpü içinde yoğunlaşan nem tüpün iç çederlerinde ciddi korozyona yol açmaktadır, bu korozyon silahın valf sistemine de zarar verebileceği gibi asıl önemli tehlike tüp iç yüzeylerde korozyon ile tüpün zayıflamasıdır.

Dün forum üyesi bir arkadaşlarımızın silahını ofiste söktük, henüz 2 aylık bir silah olmasına rağmen tüp içinden su boşalttık ve ciddi korozyon oluşmuştu, bu arkadaşımız sahilde yaşıyor ve sürekli pompa ile dolum yapıyor.

Kompresörlerde profesyonel nem alıcılar vardır ve scuba tüplere kuru hava doldurulur.

• abi benim tüfeği de sökmüştünüz,tüp içi temiz demişdiniz yanlış hatırlamıyorsam :him:s bende sürekli pompa kullanıyorum ;confused; ama 30 40 bar da bir tahliye vanası açıyorum,takribi 170 bar dan 220 bar dolum arası 20 25 pompa da bir tahliye vanasını açıyorum,bundan dolayı su birikmemiş olabilir mi :him:s

ayrıca kendim gözlemlediğim kadarı ile,açık arazi de pompa daha çok su damlacıkları üretiyor, 2 katı fazla su damlacıkları oluşuyor pompa nın tahliye vanasını açtığımda,2 kez arazide dolum yaptım,daha da yapmıyorum

• haydaaaaaaa daha tüfege doymadan öbür tarafamı gidicez şimdi tüfek elımde patlıcak ha. e bunun bır yolu olmalı ilk kez duyuyorum böyle bişeyey. mustafa bey bir yol gösterın bize yoksa kaza kursununa gidicez sanırım. tüfegin havasını boşaltıp sökelım dıcem bız temızleyelım yada bakım yapalım dıcem sanırım hava full bitince pompa ile doldurulmuyo. bir care lütfen neyapıcaz bir ton adam var pcp kullanan ve pompayla dolduran. saygılar.

AİR ARMS S410 XTRA FAC. 22
    OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• tüfegin havasını boşaltıp sökelım dıcem bız temızleyelım yada bakım yapalım dıcem sanırım hava full bitince pompa ile doldurulmuyo. bir care lütfen neyapıcaz bir ton adam var pcp kullanan ve pompayla dolduran

g;$i;d;

Hava komple boşaltıldıktan sonra pompayla doldurabileceğimi bilsem hiç düşünmeden ayda bir söker temizlerim tüpü. Ama ya dolduramazsam diye bu işe kalkışamıyorum maalesef ;#^+.

Hobiye ara verdim ;avci;;avci;

• ya turan ne önemı var sen sök olmazsa yaylıya gerı dönersın.

alttarafı 2.000 tl lik sılah lafımı olur ;şrofls;.

OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• ya turan ne önemı var sen sök olmazsa yaylıya gerı dönersin.
    Alttarafı 2.000 tl lik sılah lafımı olur ;şrofls;.

:!:

Ben scuba ve pompaya sahip olan AA S410 kullanıcılarından bir ricada bulunmak istiyorum. Eğer bizim gibi imkanları kısıtlı kişiler için bir deneme yapıp bizi aydınlatırlarsa çok memnun oluruz. Tüp tamamen boş haldeyken pompayla deneme yapıp doluyormu dolmuyormu diye burada paylaşırlarsa çok makbule geçer. Eğer doluyorsa ne ala. Dolmuyorsada scuba tüpleri olduğundan dolayı sorunsuz doldurabilirler. Bizim bu imkanımız yok maalesef. Bu denemeyi yapıp bizimle paylaşan olursa bizde ona göre hareket edebiliriz. Bunu özür dileyerek rica ediyorum. Saygılarımla

• turan güzel bir ricada bulunmussun. evet arkadaşlar Allah rızası için bir iyilik yapın bizlere lütfen.

OPTİMA 550. 22
    ARMSAN A612. 12
    MKE ÇİFKIRMA -12
    PİPER AYA ÇİFKIRMA 12
    TORUN 4.5
    ;tufey#karadenizteam.png

• Arkadaşlar bence mutlaka scuba tüpü alın.En kaliteli silahlara sahipsiniz.Hem tüfeği nemden-korozyondan ,hem kendinizi koruyun hemde zahmetten kurtulun.Nehirden geçip derede boğulmayın bence.Hafta sonu 1000 tane atış yapın doyasıya zevkine varın derim. ;dance; ;dance;Bu arada DRAGER 300 barlık tüp kalite ve ömür bakımından iyi bir seçim. :thumbup: Haa tüp alırsanız her gün için en az 2 kutu da pellet alın.. g;$iAR6 tüfeğin tüp ile dolum süresi:4 sn. ben contayı patlatmayayım diye daha uzun sürede dolduruyorum:10 sn. g;$i Ukala felan demeyin sadece tüp alın bana dua edin diye yapıyorum. ;şrofls;.

Mesaj 3 düzenlendi, son düzenleyen frog ().

• Ben scuba ve pompaya sahip olan AA S410 kullanıcılarından bir ricada bulunmak istiyorum. Eğer bizim gibi imkanları kısıtlı kişiler için bir deneme yapıp bizi aydınlatırlarsa çok memnun oluruz. Tüp tamamen boş haldeyken pompayla deneme yapıp doluyormu dolmuyormu diye burada paylaşırlarsa çok makbule geçer. Eğer doluyorsa ne ala. Dolmuyorsada scuba tüpleri olduğundan dolayı sorunsuz doldurabilirler. Bizim bu imkanımız yok maalesef. Bu denemeyi yapıp bizimle paylaşan olursa bizde ona göre hareket edebiliriz. Bunu özür dileyerek rica ediyorum.

Bendeki Evanix AR6 nın sisteminin AA S410 ile aynı olup olmadığını bilmiyorum.

Bir defa tüpü tamamen boş iken pompa ile doldurdum. Her on dakikada bir dinlenmek kaydıyla yaklaşık 30 dakika sürdü. İyi de kas yaptırıyor. Genç ve formda arkadaşlar benden daha kısa sürede rahatlıkla doldurabilir.

Bir de pompa ile dolumyapan arkadaşların zaman zaman pompanın nem filtresini değiştirmelerini, en azından söküp, saç kurutma makinası ile kurutmaları tavsiye ederim

• Mustafa hocam,scubayla dolum yapanlarında ara ara silahın tüpünü tamamen boşaltıp(Bu boşaltma işleminide aparatsız nasıl yapıcaz oda ayrı bir konu aslında.)temizlemesi gereği varmı?

Fx T12 Typhoon 5.5 /Leapers 6-24x50 Mil-Dot AO - Norica twin 5.5-4.5 Scuba (Drager 300 Bar)
    Armsan A612S Slug 61 cm.

Kemal Yılmam

• Official Post

abi benim tüfeği de sökmüştünüz,tüp içi temiz demişdiniz yanlış hatırlamıyorsam :him:s bende sürekli pompa kullanıyorum ;confused; ama 30 40 bar da bir tahliye vanası açıyorum,takribi 170 bar dan 220 bar dolum arası 20 25 pompa da bir tahliye vanasını açıyorum,bundan dolayı su birikmemiş olabilir mi :him:s

ayrıca kendim gözlemlediğim kadarı ile,açık arazi de pompa daha çok su damlacıkları üretiyor, 2 katı fazla su damlacıkları oluşuyor pompa nın tahliye vanasını açtığımda,2 kez arazide dolum yaptım,daha da yapmıyorum

Kadir senin Tüfek FX Gladiator ve tüpüde Alüminyum, içi dışı özel bir boya ile boyalı, korozyon oluşmamış, sadece dolum sibopu karıncalanmış, zımpara ile temizledim, sentetik gres uyguladım ve O-Ringini değiştirdim, kastım özellikle çelik tüpler.

• Official Post

Sıfır bir silahta henüz valf yuvasına alışmamışken tüpün tamamen boşalması halinde pompa ile doldurulamayabilir, bu FX marka silahlar için geçerli değil, hatta AT44 içinde, Webley Raider geçerli değil, çünkü valfleri 4mm çok küçük, baskı yüzeyi az, diyeceğim odurki 3 - 5 kutu pelet harcanmış silahın valfi yuvasına alışmıştır ve tüp tamamen boşkende, silahı kurup, kurulu halde iken pompa ile doldurabilirler, şayet imkan varsa scuba tüpü kullanın.

S410 da silahı komple dağıtmadan da tüpünü söküp kontrol edebilirsiniz, tüpün havası tamamen boşaldıktan sonra 2mm allen anahtarla namlu tutucuyu sökün ve tüpü saatin tersi istikamette çevirerek sökebilirsiniz, sonrasında tüpün kafasınıda sökebilirsini, ve içini temizleyip, tüpün iç yüzeyine sentetik gresi aşırı ince yani bir beze sürüp bezle tüpün içine ovalayarak tatbik edebilirsiniz, tekrar monte ederken yüzeylerin tam anlamı ile birbirini öptüğünden emin olun, yani alet kullanmadan sadece elle sımsıkı sıkın.

• Arkadaşlar bence mutlaka scuba tüpü alın.En kaliteli silahlara sahipsiniz.Hem tüfeği nemden-korozyondan ,hem kendinizi koruyun hemde zahmetten kurtulun.Nehirden geçip derede boğulmayın bence.Hafta sonu 1000 tane atış yapın doyasıya zevkine varın derim. ;dance; ;dance;Bu arada DRAGER 300 barlık tüp kalite ve ömür bakımından iyi bir seçim. :thumbup: Haa tüp alırsanız her gün için en az 2 kutu da pellet alın.. g;$iAR6 tüfeğin tüp ile dolum süresi:4 sn. ben contayı patlatmayayım diye daha uzun sürede dolduruyorum:10 sn. g;$i Ukala felan demeyin sadece tüp alın bana dua edin diye yapıyorum. ;şrofls;.

Yalçın abi söylediklerinde çok haklısın. Tüfeğe 2000 TL verdikten sonra 500 TL de scubaya verilir ve derede boğulunmaz. Fakat o scuba boşaldıktan sonra ne olacak? ;kihhik, Bizim burda en yakın dolum yeri Rize'de. Bana 2 saat. 2 haftada bir gidip doldurtup gelmek bana göre pompadan daha zahmetli. Yani ister istemez derede boğuluyor bizim gibi imkanı kısıtlı kişiler. Bu yüzden ayda bir tüpü temizlemek daha mantıklı şuan için.
    Bende bir ara AT44 kullanıyordum. Aynen Kadir abinin dediği gibi boş tüp pompayla rahatlıkla doldurulabiliyordu. AA S410 u ilk aldığımda tüfeğim 100 bar civarında tıslamaya başladı. Tüp tamamen boşalınca pompayla doldurmaya çalıştım. Ama ne yazıkki başarılı olamadım ve tüfeği Yatagun'a gönderdim. Sağolsunlar scuba ile doldurup geri gönderdiler. Mustafa abi yayın daha çok yeni olduğunu ve buyüzden yüksek basınçta tısladığını söyledi. Zamanla 60 bar civarına düşeceğini ve pompayla doldurulabileceğini söyledi. Ama ben yinede cesaret edemiyorum. Eğer dolduramazsam tekrar Yatagun'a göndermem gerekecek. Bundan dolayı böyle bir ricada bulundum. Umarım yardım edecek biri çıkar :whistling:

• Yalçın abi söylediklerinde çok haklısın. Tüfeğe 2000 TL verdikten sonra 500 TL de scubaya verilir ve derede boğulunmaz. Fakat o scuba boşaldıktan sonra ne olacak? ;kihhik, Bizim burda en yakın dolum yeri Rize'de. Bana 2 saat. 2 haftada bir gidip doldurtup gelmek bana göre pompadan daha zahmetli. Yani ister istemez derede boğuluyor bizim gibi imkanı kısıtlı kişiler. Bu yüzden ayda bir tüpü temizlemek daha mantıklı şuan için.
    Bende bir ara AT44 kullanıyordum. Aynen Kadir abinin dediği gibi boş tüp pompayla rahatlıkla doldurulabiliyordu. AA S410 u ilk aldığımda tüfeğim 100 bar civarında tıslamaya başladı. Tüp tamamen boşalınca pompayla doldurmaya çalıştım. Ama ne yazıkki başarılı olamadım ve tüfeği Yatagun'a gönderdim. Sağolsunlar scuba ile doldurup geri gönderdiler. Mustafa abi yayın daha çok yeni olduğunu ve buyüzden yüksek basınçta tısladığını söyledi. Zamanla 60 bar civarına düşeceğini ve pompayla doldurulabileceğini söyledi. Ama ben yinede cesaret edemiyorum. Eğer dolduramazsam tekrar Yatagun'a göndermem gerekecek. Bundan dolayı böyle bir ricada bulundum. Umarım yardım edecek biri çıkar :whistling:

Sizin orada İtfaiye felan yokmu oradan halledebilirsin.Ama yazdıklarından anladığım kadarı ile sanırım yok.Neyse zaten sözüm tüp doldurtma şansı olmayanlara değil sizinki bir istisna.Ben derede boğulmayın derkende yanlış anlamayın sakın,kimse de art niyet aramasın lütfen, bu bir tabir.Burada hepimiz dostuz.. g;$i

• :)

Fx T12 Typhoon 5.5 /Leapers 6-24x50 Mil-Dot AO - Norica twin 5.5-4.5 Scuba (Drager 300 Bar)
    Armsan A612S Slug 61 cm.

Kemal Yılmam

• Sizin orada İtfaiye felan yokmu oradan halledebilirsin.Ama yazdıklarından anladığım kadarı ile sanırım yok.Neyse zaten sözüm tüp doldurtma şansı olmayanlara değil sizinki bir istisna.Ben derede boğulmayın derkende yanlış anlamayın sakın,kimse de art niyet aramasın lütfen, bu bir tabir.Burada hepimiz dostuz..

Estafurullah Yalçın abi. :) Saygılar

• 300 bar tüpe 250 bar basan kompresörle 250 bar basıp kullanabilirmiyim?

Air Arms S410 SL XTRA Ambi Deluxe .22 40FT/LBS & Gamo 4-16x50 MD
    Benjamin Marauder Pistol .22 & Nikko Stirling NRD25 Red Dot

• Zamanını hatırlıyamadım geçtiğimiz aylarda olabilir site içi arama yaptım bulamadım hatırladığım kadarı ile 20 -30 barlar çalışan 200-250 bar arası hava basan küçük bir komprosörden bahsediliyordu her halde amerikan malı olması lazımdı amerikadaki fiyatıda çok değildi her halde bunlardan ithal edilse herkes tüp doldurma derdindende nemdende kurtulur.

FEİNWERKBAU 600

• Zamanını hatırlıyamadım geçtiğimiz aylarda olabilir site içi arama yaptım bulamadım hatırladığım kadarı ile 20 -30 barlar çalışan 200-250 bar arası hava basan küçük bir komprosörden bahsediliyordu her halde amerikan malı olması lazımdı amerikadaki fiyatıda çok değildi her halde bunlardan ithal edilse herkes tüp doldurma derdindende nemdende kurtulur.

böyle bişeydi sanırım ama yeterlimi yada kullanışlımı bilmiyorum.tahminim bu kompresörün yeterli olamayacağı.
    http://www.avpar.com/prod.asp?id=10662