Borbayre adlı kullanıcının mesajları

Alt 2 resimdeki fx t12 şarjörü ve bu şarjörlerin hepsinin iç mekanik çalışma prensipleri birbirlerinin aynı sadece tüfeğe göre özel şekillendirilmeleri elzem bir husus.Bu arada şarjörlerin sökülmesini tavsiye etmem çünkü plastik olmaları sebebiyle yay ucunun kasaya saplandığı yer ilk üretimde sıkı sıkıya geçerken her sökmede yerine sıkışarak geçmeyebilir ve yay yeni olunca tansiyonda biraz fazla oldumu istisnai bir durum yerinden attırabilir belkide bana denk geldi bir kere başıma geldi ve yayın formunu bozarak oraya saplı şekilde kalmasını sağladım, zaten arıza olmadıkça bakıma pek ihtiyaçları yoktur, aksi takdirde çözümüde pek kolaydır.Heleki sökerken yanınızda yedek yoksa çalışma prensibi yönünü bulmak ve yayı tekrardan kurulu vaziyete getirmek adına biraz zorluk çektirebilir.Aşağıdaki videoda benjamin marauder şarjörünün yay tırnağını bükerek kasadan çıkmamasını sağlamış.

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Avrupa pazarının yaygın olarak kullandığı en sağlıklı,ergonomik ve kozmetik olarak güzel şarjörlerinden biri;Cometa,benjamin,fx gibi firmaların kullandığı bu tip şarjörler yıllarca kullanılmasına rağmen üretimlerindeki indexleme doğru ise 100%100 indexleme arızası vermeyen bir şarjör tipi çünkü indexlemeyi sağlayan herhangibi bir tırnakları yoktur(sadece kasasındaki sabit stoperden yardım alıyor),indexlemeyi pelletlerin kendileri yaparlar yani bir pellet sürüldükten sonra kurma kolu çekildiğinde boşluğu diğer pellet kendi çapı ile doldurur ve indexlemiş olur(stoper ve döner top arasında indexte kalır)bu döngüde henhangibi bir başka tırnak mekanizmasına ihtiyac duymazlar,bunun yanı sıra içinde indexleme topunda kullanılan yay bazı modellerde neredeyse 0,5 uçlu bir kalem ucunun kalınlığındaki tel ile yapılıyor bu kalınlılığın vermiş olduğu kuvvet ile kazanmış olduğu tansiyona bağlı olarak çok ince yanaklı pelletleri belki bir ihtimal ezebiliyor bunun nedeni teli daha ince yapmamaları,fx t12 şarjöründe bu yayın formunu bozarak daha yumuşak dönmesini sağladım böyle bir problem ile karşılaşırsanız içerisindeki yayı çıkartıp biraz çekiştirin yani formunu bozmak iyi bir çözüm olabilir,bunun yanı sıra bazı bu tip şarjörlerde yay sipir sayısı fazla ise kurma sırasında yay tansiyon kazandığı için aynı sırada birbirinin içine geçebiliyor ve alttaki telin ucunu yukarı kaldırmasıyla yayı kullanıma hazır pozisyonundan pasif duruma düşürebiliyorlar ama başına bu tip fx,cometa,puncher olsun fark etmez saydıklarımdan biri gelirse korkmayın sorun yaydadır ve çözümü çok basittir,diğer videoda metehanın elinde gördüğüm sarjörde kasadaki raya oturması ve doğru mesafede kalması için stoper yapmışlar ayrıca ön yüzünde camda bir tırnak gördüm buda kasada tatlı sert sıkışması için yapılmış belliki,genelde h&n,gamo,crosman,diana,spot on ve sert pelletler sorunsuz olmakla beraber sonrasında tabiki jsb yi denedikten sonra sorunsuzca jsb yi bu sınıfa ekleyeceğiz umarım,aslında pellet seçmeyen bu şarjörler içindeki yay sebebiyle ince yanaklı pelletlere kötü davranabilir bununda çözümü çok basit,tabiki ön yargı oluşmasın şimdilik,zaten kırıp ezip parçalamadıktan aşınma huyu olmayan şarjörler bunlar ve yıllarca gönül rahatlığıyla kullanılıyorlar,sonuç olarak beğendim herkese keyifli atışlar dilerim.

Metehanim namlu isabette iyi ama hobicilik bakimindan hazzi yakalamak isteyenin tam manasiyla cezb olacagi bir namlu olmadigini soyleyebilirim ama isabette sikinti yok ve bunun uzerine herkes teorik yorumlar uretebilir fakat kullanilip denendikce grupmanlar yapildikca videolardan goruyoruz celigi kaliteli olsada acici bicaklari ust seviyede degil suan.Fakat yakin zamanlarda temin ettiler sanirim bir uc yardimiyla arzu edilen guzel bir mamul cikicagini ogrendim.Bence biraz daha sabredilebilir sarjor calismalari sonu bulmak uzere bayagida iyilestirilmis fakat seri uretim biraz zaman alicak malesef ama beklemeye deger.

Tasarim ve muhendislik atak arms'a ait,namlu ve bazi teknik urunler yurt disi pazarindan ithalat,webley alecto olarak yine turkiyede markalanip webley firmasina satiliyor,mesela namlulari cok hosuma gider dolar ve euro ile dalgalanir durur:)

Selam iyi aksamlar,kullanmis oldugum tufegim ilk cikan seri tufekti bununla birlikte tupun on valfi dolum tarafi valfi gibi aluminyumdu fakat kral arms bayagi zaman once bu valfleri otomat celigi olarak piyasaya surmus bende yeni ogrendim ve birkac gun once bende bu islemi tufegime uyguladim,uretilen butun bullpup tufekler celik valfli uretilmis ve puncher maxi'nin onemli bir bolumu celik valfli olarak piyasaya cikmis dis sayilarida 3-5 dis daha artirilmis haliyle eski seri aluminyum valfli olanlar var ise degistirmek istediklerinde tufegi komple yada tek olarak tupunu atis yapip bosaltarak bakima yollayabilir,valf degisimi icin bakim sart cunku tupler ayni kaliba girip dis sayilari artirilip gerekirse bakim amacli boyanip tekrardan markalanabilir gerek gorulurse sifirlanabilir de,bu arada aluminyum valflerde sikinti yok deselerde celik her zaman iyidir ve tok bir yapisi var,hersey gonlunuzce olsun.

Eski valflerin dis sayisi 9,yeni valflerin dis sayisi 13 olmus haliyle yeni valfler tupe dis bakimindan sigmayacak,tup govdeleri ayni degismemis.Valf'inizin aluminyum olup olmadigini ogrenmek istiyorsaniz resime bakabilirsiniz.Soldaki mat gorunumlu valf celiktir,sagdaki parlak gorunumlu valf ise dolum tarafindaki valf gibi parlaktir bu sekilde ayirt edebilirsiniz.Hoscakalin saglicakla.

Ben barskadan memnun kaldim,gamonunda 4x32 sini kullanmistim bir zaman,oyle arti kil sorunu olacak kadar bir hadise goremedim ikiside iyi markadir 2.eli guveniyorsaniz alin aksi takdirde 32 capli ariyorsunuz zaten ve barska guzeldir almadan once avfoniyi arayarak stok sormanizi oneririm.

Şişe gibi biraz belirgin hedeflere rahatlıkla olur 4x32 fazlasını hiç denemedim,3x9x32 rahatlıkla iş görür ben yine bunu tavsiye ederim,4x32 ile aynı sadece boyu biraz uzayacak compact bakımdan.

Merhaba,3x9x32 durbunu pcp de 75-100 mt ye kadar kullandım bir zaman,piyasadaki markası olmayan 32 caplı durbun bile işgörüyor ama bulabilirseniz barska 3x9x32 plinker'i tavsiye ederim,forumda adı pek geçmesede barska'lar kaliteli ve net, olmadı optima bile güzel sonuçlar veriyor ki hawke,barska,optima bütceye göre üçü'de üzmez.Şahsen barska ve hawkeyi tavsiye ediyorum.

Merhabalar,bence tufeginize fazla eziyet etmeyin cunku yayli tufege sahipsiniz yaptiniz her keceli atis tufeginize bos atis deformasyonu kazandiricak yani piston kecesi yuksek bir hizla hava yastiksiz duvara carpacak,size tavsiyem en zevkli yol ince misina alin ve uzunca 2 parca kesin ortasina namluya sivanacak kadar temiz bir bezi her iki uctan dugumlemek uzere hazirlayin namluyu kirdiktan sonra misinayi salin asagi ve en etkin temizligi yapin.

Evet sokulebiliyor sadece iki adet vidayla ana govdeye bagli bu iki vidayi gevsettiginizde tupunuz bir butun olarak govdeden ayrilacaktir bir dezavantaji ise mesela hatsanlarda tup govdeye cevrilerek yani viralanarak girer ve sikarsiniz is biter caniniz istediginizde sokersiniz tup bosaltma aparatini viralarsiniz havasini bosaltirsiniz,ama puncherde boyle degil yani bosaltim aparati yok olduda tupu sokersiniz icinde 100 bar civari bir basinc varsa heleki sakin tufegi ilkel yollarla bosaltmaya calismayin bu tur seyler profosyonellik isteyenn islemlerdir yardim ve destek yollarini izleyin bu durumlarda.