frog adlı kullanıcının mesajları

yorumu yapanların imzalarında bi çoğunun mevcut hatsanı olmadığını gördüğümden

İşte yanılgın burada.İmzalarda Hatsan'ı görememen bu kişilerin kullanmayıp bilmedikleri anlamına gelmez.Eminim ki birçok kişi almıştır,kullanmıştır ve herhangi bir sebepten dolayı daha farklı ve daha kaliteli silahlara yönlenmişlerdir. İmzasında Hatsan olmayan kişi,bu tüfeği bilmediğinden değil; kullanıp sattığından yazmamıştır.Aksi halde kimse bilmediği şey hakkında yorum yapmaz/yapamaz değil mi?

imkanınız bilginiz varsa silahın yay-piston kısmını yağdan arındırın

Eyvah,eğer doğru anladıysam yanlış bişey yaptım.Birkaç gün evvel Diana'mı altı yani tetik kısmı bana gelecek şekilde ters çevirdim ve yayına yağ sıktım.Nasıl temizlerim?Tekrar aynı yere yağ sökücü sıkayımmı?Şimdiden teşekkürler. g;$i

Sizi 2.000 TL kâr'a geçirdik ;kihhik, gülegüle kullanın. g;$i

Çok teşekkürler.Vallahi doğru.70 TL.ye Pcp sahibi olmuş gibi oldu.Onu da yazacaktım ancak akşam vakti bisürü zamanınızı aldım,üstüne üstlük bide ''şimdilik'' vazgeçinçe size mahçup olduğumdan dolayı yazamadım.Telafi edicem bi şekil.Ama bukadar güzel olacağını tahmin etmiyordum hocam.Saygılarımla. g;$i

Atış yaparken çok fazla ''hatta ateşli silah gibi'' ses çıkaran ve sırf bu yüzden 6 aydır doğrudürüst kullanamayıp soğuduğum ve satmayı dahi düşündüğüm Evanix Ar 6 tüfeğime Sn. Mustafa Serdar ve Kadir Bey'in yönlendirmesi- yardımları sayesinde Yatagun'dan aldığım MODERATÖR'ü almamla sanki bambaşka bir tüfeğe sahip oldum.Oh be dünya varmış.Ses problemi yaşayan herkese şiddetle tavsiye ediyorum.O kadar ses çıkaran bir tüfeğin sesinin bu kadar azalabileceğini tahmin etmemiştim,şüphelerim vardı yanılmışım.Çok teşekkürler. ;dance; ;dance; ;dance;

Pistonlu (yaylı) silahlar konusunda benim kendime sözüm var sökmemek için, çünkü ufak tefek yaralanmalı kazalar olabiliyor, PCP anlamında Hatsan üretimi olmayan silahınız olur ve yardıma ihtiyacınız olursa bedelsiz yardımcı olurum.

İlgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim,İstanbul'a bir fırsat bulup gelirsem hem tüfeklerimi getiririm hem de tanışmış oluruz.Saygılarımla. g;$i

Kadir o milin dış çapı 10mm, ve yay tutucunun da iç çapı 10.10mm yani burada öyle bir hortum takamazsın, yayın dışınada öyle bir hortum takamazsın çünkü o da piston içinde sıkışır kalır, ancak rontgen filmini yayın dışına 1 tur dolandırır piston içine sokarsın,

Metal titreşim seslerini kesmek için öncelikle bu seslerin nereden kaynaklandığına ve bu kaynağın nerelere etki edip yeni sesler çıkardığına bakmak gerekiyor, bu durumda kaynak yay ama yayın oluşturduğu titreşim hem pistonu, hem silindiri, hemde ana gövdeyi etkiliyor, bu durumda sırasıyla yay - piston - silindir ve ana gövde dediğimiz parçaların birbirleri ile iletişimlerinde ses ve darbe emici tedbirler almak gerekiyor ve bu tedbirlerde silahın performansına negatif etki etmemeli.
    Bu durumda yay etrafına rontgen filmi sararak olaya başlayıp, ana yay'ı katranımsı bir gres ile yağlamak, yay ucunda klindirik tabir edilen musluk contası kullanmak, piston eteğindeki şişkin kısma tornada kanal açıp ince bir kestamit yada grafitli kestamit türü bir sekman geçirmek ki bu piston eteğide ciddi titreşime tabi olup karşıda havayı sıkıştırdığında da çevresindeki silindire çarparak ses çıkarıyor, sonrada silindirin ön ve arkasına bu pistona uyguladığımız sekman olayını uygulayıp silindirinde ana gövdeyle ilişkilerinde sesi engelleyebilirsiniz, bu tornalama ve sekman işleri zor derseniz ve sesi azaltmak istiyorum derseniz bu sekman kullanılacak alanlara oldukça katı gres uygulayabilirsiniz.

Mustafa Bey forumdan takip ettiğim kadarı ile havalı tüfekler hakkında gerçekten ve tüm samimiyetimle söylüyorum oldukça derin bilgilere ve tecrübeye sahipsiniz.Kullandığım tüfeklere sizin gibi olacağını sanmıyorum ancak bakım ve kontrol yaptırabileceğim bir yer varmı ya da kendi bünyenizde ve kontrolünüzde böyle bir şey mümkünmü ?Ben kendim; sizler ve örneğin sideprensi arkadaşımız gibi bunları hele ki yayı vs. söküp takamam.Bunları en güvenilir şekilde sizler gibi kişilerin yapacağına inanıyorum.Bana ne önerirsiniz?Gönlümden geçen sizin gibi tecrübeli biri ancak yanlış anlamayın bunu teklif etmiyorum o densizliği yapmam.Tek isteğim tüfeklerimin iyi ellerde bakım görmesi.Beni yönlendirirseniz sevinirim.Saygılarımla. g;$i

Bugün işyerime gittiğimde otururken aklıma tetik yapmak gibi bir düşünce geldi bilgisayarın başına geçtim ve kullanmakta olduğum 5 axix jewellery cnc cihazıma bağlantılı jewelcad programında tetik tasarımını yaparak gümüş levhayı cihazıma yerleştirip start tuşuna bastım tasarımda tetik arkasındaki kıvrımları kabze kıvrımlarına uydurdum gayet şık ve güzel bir tetik oldu.

Gayet güzel olmuş. ;d; ;d; Bülent Ersoy abla'mızın!! altın ve pırlanta mikrofonunun yanına bir de böyle ''Tetik'' yakışır. ;lol;Amaaaa O havalıya bulaşırsa ben bırakırım g;$i

Toplam 9 yorumdan sekiz tanesi. Siz dersenizki kafatası kırmak bizim milli sporumuz birşey diyemem. Son olarak size bir konuda katılıyorum "Birşey söylerken yada yazarken iki kere düşünüp bir kere yazmalıyız."

Gene bunu yapmamışsın. g;$i Ayrıca Beyzbol sopasına bu takıntı neden??? ;lol; ;lol; ;lol;

Sayın Frog, imalatı bile yasak olan bir aletin evde savunma amaçlı bulundurulması nasıl serbest olabiliyor? Kanundaki "savunmada kullanılmak üzere" ibaresini aradan cımbızla çekip evde bulundurmak serbest demek insanları yanlış yönlendirmek oluyor. Emniyet güçlerinin bu tür aletlerin satışına göz yumması bu tür aletlerin satışının, bulundurulmasının veya devrinin serbes olduğu anlamına gelmez. Bu aletlerle bir olaya karışıp hukuki süreç başladığı zaman iş işten geçmiş olur. Kanundaki bu maddeden saldırıda kullanırsan yasak, savunmada kullanırsan serbest gibi bir anlam çıkarılamaz. Eğer ben savcı olsaydım arabasının koltuğunun altında beyzbol sopası bulunduran birisine bu maddeye muhalefetten dava açardım.

Beni yanlış anladınız,evde bulundurulması derken tabii ki savunma amaçlı değil;benim kastettiğim koleksiyon ve hobi maksadı ile.Tabii ki evde kendini savunmak için hiç kimse balta,samurai kılıcı ve pala bulundurmaz.Buradaki herkes aklıbaşında ve silahsever insanlar.Herkesin bıçak olsun,kılıç olsun pompalı-pompasız tüfek olsun bir zevk aldığı koleksiyonu var.Burada herhangi bir forum arkadaşımız 100-150 metreden pcp ile dürbünü vasıtası ile hedefe atıyor,sniper gibi güzel sonuçlar alıyor ve bişeyler öğrenip gıpta ile bakıyoruz,bunu neden yapıyorsun o kadar uzaktan birine kasıt mı yapacaksın diye değerlendirmek yanlış.Merakıdır,yeteneğidir,becerisidir ve hobisidir.Aynı şey bıçak vs.gibi silahlar alan insanlar için de geçerli.Bir kişi bunu aldıysa kötü niyet mi kastediyor diye düşünmek yanlış.Ama alan kişilerin çoğu ki ben buna inanıyorum bunu bir merak ve göz zevki için alıyor,arkasında bir art niyet ararsak bir yere varamayız düşüncesindeyim.Sahip olduğumuz ve satılan her şey sonuçta insanlar için;bunu kötü ya da iyi niyetli kullanmak ta bizim elimizde.Siz savcı olsaydınız o davayı da kaybederdiniz,kesin yargı ve peşin hükümlerle,düz mantıkla hiç bir şey olmaz.Adam belki spora gidiyor ;birşey söylerken ve yazarken 2 kere düşünüp 1 kere yazmalıyız diye düşünüyorum.

''Emniyet güçlerinin bu tür aletlerin satışına göz yumması bu tür
    aletlerin satışının, bulundurulmasının veya devrinin serbes olduğu
    anlamına gelmez.'' Hayır ,tam bu anlama gelir..Bu yazdığınız da yanlış.'''Göz yummak''' istemeden,görmezden gelip müsaade etmek anlamına gelir ki,emniyet böyle birşey yapmaz.Belli prosedür ve kanunları vardır.Ya yasaktır ya değildir.Deviri kanunlar ve ruhsatlar çerçevesinde devredilen aletler vardır,devredilemeyen aletler vardır,bunlar madde madde bellidir.Saygılarımla g;$i

Bu saydığınız aletlerden sustalı çakı,topuz ve boğma teli hariç ;hatta ninjaların fırlattığı yuvarlak altıgen ya da sekizgen kesici aletlerin tümü burada mevcut.Bursa bıçakçılar çarşısında hatta bende 1 Mt.den büyük,su çeliğinden yapılma samurai kılıcı bile var buralardan almıştım.Bu aletlerin taşınması yasak,aktardığınız kanunda ''savunmada kullanılmak üzere''diye bir ibare var ;evde durduktan sonra bir sorun yok. g;$i

bu pelletin .177 si 15.74 gr. ise, .22 si kaç gr. dir acaba.çok etkili bi pellete benziyo.türkiyede satıldığı zaman bende alıcam hemen.merak ettim.

O zaman AA ya da Evanix te almanız gerekecektir. g;$i

Sizin silahınızda tavsiye etmem, bazı silahlarda isabetlilik için olmazsa olmaz gibi örneğin AR6 da, pelet boyu uzun olduğu için AR6 da namluya geçişte yamulmuyor.
    Sizin silahınızda en yüksek isabetliliği AirArms, FX, Falcon da alırsınız, bunların üçüde Çekoslovak JSB üretimidir.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Eunjin'i hatta Gamo TS 22 yi dahi Hatsan'da kullanamazsınız,şarjürün arkasından çıkıyor. g;$i