cmblc adlı kullanıcının mesajları

Tüfeğiniz hayırlı uğurlu olsun.Anlasılan bayi ,iyi hizmet vermis..Türkiyeye boyle hizmetler lazım.Malın değeri ne olursa olsun,memnuniyet hep ön planda olmalı.Tüfeğiniz de güzel bi tüfek çıkmıs anlasılan.İyi atıslar.. Selamlar.. :)

Sevgili Quandoria, teşekkür ederim... Bende iyi atışlar dilerim...

Sevgiler,

Sn. coolasice, teşekkür ederim.

Sn. RaptorX, teşekkür ederim. Ben o kadar kısa süre içinde değiştireceğimi sanmıyorum. Sizinkinde bir problem mi oldu, tatmin mi etmedi acaba?

Sn. glock19c, teşekkürler. Tüfek budur;

[Resim Engellendi: http://img6.imageshack.us/img6/6224/tfeim.jpg]

Kadirciğim sağol... 15 m.'den 3 cm.'ye 10'da 9 atan bir tüfeğin gezi-arpacığı benim için yeterli... Ne de olsa ilk havalı tüfeğim ve ilk atışlarım... Gres uygulamasını da bir Antalya'ya geldiğimde birlikte yaparız, olma mı?

Sevgiler,

Yeni tüfeğin hayırlı olsun kazasız belasız kullanırsın inşallah kral 4.5 mm altdan kurma modeli fiyat + performans fena secim degil kısa mesafelerde oldukca isabetli oldugunu duymuşdum bi av bayisinde inceledim gayet hoş bi silah ...

Teşekkür ederim... Zaten benim istediğim uzun mesafe değil, yüksek isabet oranı... 50 m. yeter de artar bana... Şimdilik :)

Sevgiler,

Selam dostlar,

Havalı tüfeklere karşı oluşan ilgime rağmen, maymun iştahlı biri olduğumdan ve neden, ne zaman, niçin sıkılacağımı bilemediğimden bu güne kadar bir tüfek sahibi olmamıştım fakat şiddetle araştırıyordum... Forumda ikinci el olarak son derece kaliteli olduğunu düşündüğüm bir çok silah olmasına karşın hem fiyatları beni düşündürüyordu hem de hiç birinin sahibi 12 taksitle vermezdi :)

Sonunda, dün internet üzerinden satış yapan bir mağazada, "Yerli malı Türk'ün malı, her Türk onu kullanmalı" mantığıyla, Üzümlü üretimi olan, başlıkta bahsi geçen tüfeği sipariş ettim... Bu gün elime geçti ve beni çok şaşırttı... İlk gün gözlemlediklerimi sizlerle de paylaşmak istedim...

Öncelikle kargo için paket inanılmaz yapılmış, dünyayı 4 kere dönse de emin olun silaha zerre birşey olmazdı... Paketi açıncaya kadar 5' geçti hem de Gerber Jiletimle (neden bahsettiğimi sn. yenilmeztüzün gayet iyi hatırlar, burada kendisine de teşekkür ederim) Kutuyu açmayı başarınca içinden bir tüfek kılıfı çıktı, onu açınca bir havalı naylon koruma çıktı, onun içinden fabrikanın naylonu çıktı ve en nihayet tüfeğe ulaşabildim... Bu derece sağlam bir koruma ile gönderdikleri için firma yetkililerine bir teşekkür maili yazdıktan sonra tüfekle ilgilenmeye başladım...

İkinci sınıf bir sentetik malzemeden yapılmış kundak his olarak fena değil, şekil olarak Gamo CFX'e çok benziyor yani görüntü çok güzel...

Kral, bu fiyattaki bir tüfekten beklenmeyecek kadar dengeli, ele muazzam oturuyor ve yanağa çok güzel yaslanıyor...

Dürbünsüz olarak, 15 m.'ye koyduğum 8 cm. çapındaki ana hedefin içindeki 3 cm. çapındaki sarı bölgeye (benim 18 m. antrenman hedefim olur kendileri) ilk defa bir havalı tüfekle atmanın da heyecanıyla çökerek-destekli 10 adet Gamo TS-10 attım... Sarı yok oldu bir tane de kırmızıya kaçırmışım... Bahsettiğim heyecanla da eve çıkarken hedefi almamışım... Neden sonra aklı ettim, fotoğraflayıp foruma koyayım diye, bahçeyi alt-üst ettim ama maalesef... Bir sonraki denemeyi resimlerim artık...

Tüfeğin sesi de benim çok hoşuma gitti, ne anırıyor ne fısıldıyor, ortada bir ses ama asla gürültü değil...
    4.5 mm
    Yaklaşık 2900 gr. ağırlık.
    1100 mm. toplam uzunluk, 455 mm. namlu uzunluğu.
    305 metre/saniye atış hızı. (emin değilim, sanki biraz daha yavaş)
    Plastik gövde.
    Alttan kurma
    Ergonomik tasarım.
    ISO9001 kalite belgeli.
    Türk malı.

ÜRÜN HEDİYELERİ (fiyata dahildir);

1 adet 4x15 Dürbün
    1 adet Tüfek Kılıfı (standart)
    1 adet Bakım yağı
    2 kutu Gamo TS-10 pellet

Fiyatı: 12,69 TL x 12

Sevgiler,

Yapmayın arkadaşlar o kadar değil ya. Hayvan sadece iri diye böyle düşünüyorsunuz. Emin olun avlanırken bir iki saçma deyip daha çok can çekişen tavşanlar var. Bu kısa ve iyi bir ölüm sayılır

Kesinlikle katılıyorum. Ya bu yediğiniz danalar, koyun ve kuzular daha mı az acı çekiyorlar sanıyorsunuz... Ayrıca ismi lazım değil bir "arkadaşımız" "inşallah o oku atan adam da......." diye ilenmiş, inşallah Allah sizin yaptıklarınızı size reva görmez dostum...

Sevgiler,

Boks tada bunlar çok önemlidir abi :) yegane demişsinde.
    birde okçular vucut ağırlığının 1.5 katını yayla çekebiliyor gibi birşey duymuştum. doğrumudur :)

Haklısın İhsan, "yegane" yanlış olmuş orada... u½%;

Vallahi ben sanmıyorum, kilom 115, bu hesaba göre 170 Kg ~ 200 Lbs çekmem gerekir ki ben 27 Kg ~ 60 Lbs'de bile başka yerlerimden soluyorum ;rofl.; tamamen yanlış bilgi... :)

Sevgiler,

oldukça iyi zaten saçma fişeğinden daha ne beklenirki üstelik o boydaki namludan 60 metre gayet iyi...
    yalnız fişekte falan fark varmı yani mesela tenekeye attığınız saçma kaç numaraydı markası neydi ?
    tek kurşunda ve saçmada önereceğiniz fişekler nedir ?
    sevgiler..

Bu sorularınıza maalesef sağlıklı cevap veremeyeceğim zira atış yaptığım Safir bir arkadaşımın tüfeği ve ilk kez kullandığım için ne tüfeği ne de mühimmatını hiç tanımıyordum... Bu konuda tatmin edici cevapları Safir sahiplerinden almanız daha doğru olur...

Sevgiler,

60 metrede tenekeye bayağı hasar vermiş kaç atış yaptınız

Safirle yaklaşık 120 fişek attık sanırım... Vurduğumuzda teneke bir sopanın ucunda ve son derece dengesiz olmasına rağmen hiç kıpırdamıyordu ve her atış diğer taraftan da çıkmıştı...

Sevgiler,

madem ikiniz de ankara'dasınız irtibata geçip şu işi bir çözün. ;kihhik,

Katılıyorum, ama Yakup_Serdar'a... Safir gerçekten çok güçlü bir tüfek... Bir sürü problemi var ama güç bunlardan biri değil...

http://img190.imageshack.us/img190/3484/cemwsafir.mp4

[Resim Engellendi: http://img13.imageshack.us/img13/225/1003264u.jpg]
    Burası attığımız tenekenin yanı... Mesafe tahmini yapabilmeniz için... 60 m. civarıydı tam ölçmedik...

[Resim Engellendi: http://img3.imageshack.us/img3/6696/1003274n.jpg]
    Bu da teneke...

Sevgiler,

gurupman çalışırken, nişan noktası vurulmaz ki sonraki atışlar için aynı noktaya nişan almaya devam edilebilsin.

Niye, başka hedef kağıdı mı yok? ;$.,

Yani ben bildiğiniz gibi bu işin acemisiyim ama iyi bir okçuyum ve ikisi de nihayetinde atış sporu olduğu için okçuluktan yola çıkarak böyle bir soru sordum... Yanlışsa kusura bakmayın, bilmişlik taslamak için sormadım...

Sevgiler,

:) Estağfurullah sn. anadol... Bilgim dahilindeki sorularınıza cevap vermenin zevk olacağını söylemiştim daha önce...

1- İki çeşit yay var demiştim ya; Makaralı ve Olimpik, Makaralılarda Gez - Göz - Arpacık var ve eğer malzemeniz iyi ayarlanmışsa ve iyi bir okçuysanız menzili dahilinde nokta atış yaparsınız... Olimpik yaylarda sadece Göz - Arpacık var ve nokta atış garantisi yok ve okçunun işini kolaylaştıran bir mekanizmaya sahip değiller o yüzden bu tür yaylar Amatör yay olarak kabul ediliyor ve Olimpiyatlara gidiyorlar... Benim yayımdaki Gez ve Arpacık "Yakın Plan" resminde var... Kiriş üzerinde duran küçük yuvarlak parça Gez... Arpacık ise nişangahın (Sure Loc) ucundaki dürbüne benzer alet... Aslında benzer değil, dürbün... Ama yaklaştırma oranı düşük...

2- Makaralı ve Olimpik yaylar, asıl amaçları oku hedefe göndermek olsa da, birbirlerinden son derece farklı yaylar... Makaralı yaylarda o parçanın adı "Arrow Rest - Ok Yatağı" oku havada tutan bir ucu var ve bu uç küçük bir baskıyla aşağı düşen bir yapıya sahip... Kiriş bırakıldığında ok hareketine başlıyor ancak kirişten kurtulmadığı ve fakat kurtulmak istediği için, o parçanın üzerinde giderken kirişin baskısıyla reste de bir baskı yapıyor ve aşağı inmesini sağlıyor... Bu arada tüyler de yapıştırıldıkları açı itibariyle sabit dursa bile reste temas etmeyecekleri şekilde duruyorlar... Olimpik yaylarda ise durum tamamen farklı... O yaylarla atılan okların tüyleri bambaşka, kağıt inceliğinde ve içe spiral tüyler ve çok yumuşak olduklarından, onlara gelen bir darbe okun yönünü değiştirmekten çok uzak o yüzden ne kadar temas olursa olsun ok atış istikametini bozmuyor... Fakat o tüyler de çok çabuk parçalanıyorlar...

Umarım verdiğim bilgi işinize yarar...

İsterseniz bir antrenmanıma izleyici olarak katılabilirsiniz... O zaman bu soruların cevabını kendinizde görerek anlayabilirsiniz...

Sevgiler,

en güçlü crossbow, streyker adlı bir crossbow dur, 405 fps gider, bu tatar yayı yasağı ne zamana kadar biter? ;grin;

Bu yasak aslında yasak değil, sadece şahısların ithal izni yok... Ve TR'den alacak insanların ateşli silahtan da sıkı bir kimlik tesbiti yapılıyor, ürünün seri numarası 178482 yere birden kaydediliyor ve sadece av için günlük izin alınarak ve bölge belirtilerek gidilebiliyor. Gittiğiniz zaman da oradaki Jandarma Komutanlığına gidip göstermek zorundasınız aksi takdirde yayınıza elveda dersiniz ve ciddi de bir cezası var... Yani aslında yasak olsa daha iyi...

Sevgiler,

Süper tasarım, süper mobility, süper silah... 32 mermiyi ister tek tek, ister darbeli, ister tek tetik 32 şeklinde atabiliyor... Tek kötülüğü "laylon" olması ama o kadar kusur kadı kızında da olur derseniz... E olur...

Sevgiler,

Biraz da genel bilgi vereyim dedim, kendimce...

- Okçuluk; stresli, üzüntülü, mutsuz ruh hallerinde de yapılabilecek bir spordur. (sizi saydığım ruh hallerine sokan kişiyi hedefte hayal ederek atarsanız oklarınızı, atışlar bittikten sonra bariz bir rahatlama hissi duyarsınız) ;)
    - Okçuluk; günün müsait olduğunuz her saati yapabileceğiniz bir spordur.
    - Okçuluk; yaparken hem vücudunuzu hem de beyninizi çalıştırmanız gerektiği için kısa süreliğine de olsa sadece yaptığınız işi (ok atmak) düşündürecek bir spordur.
    - Okçuluk; 3K'nın (Kondüsyon - Konsantrasyon ve Koordinasyon) ön plana çıktığı yegane spor dalıdır. Özellikle cerrahlar için ideal spordur.
    - Okçuluk; en nankör sporlardandır. Siz okçuluğu bir gün bırakırsanız o sizi bir hafta bırakacaktır.
    - Okçuluk; kendinize olan güveninizin sağlam kalmasını sağlar.
    - Okçuluk; lisanslı sporcu olmanız halinde neredeyse tüm Türkiye'yi gezmenizi sağlar, başarılı bir okçuysanız Dünya'yı da gezersiniz.
    - Okçuluk; ata sporumuzdur.
    - Peygamber efendimiz, ok atarken gördüğü insanlara selam vermemiş, nedeni sorulduğunda "Onlar ibadettedirler." cevabını vermiştir.
    - Yine Peygamber efendimiz; "Çocuklarınıza ok atmayı, at binmeyi ve yüzmeyi öğretiniz." diye buyurmuşlardır.

Şimdilik aklıma gelenler böyle, hatırlarsam devam ederim...

Sevgiler,

anadol yazdı:

tekrar teşekkür ederim cem bey.merak etmeyin sonucta ben kaşınıyorum :)
    aslında dışarıdan öyle antreman gerektirmeyen bir spor gibi geliyor ama
    değil.dediklerinizi yapmaya calışacağım yine size danışacağım.tekrar teşekkürler...

Haklısınız, gerçekten de öyle değil hatta ne kadar çok antrenman o kadar çok iyi atış şeklinde bir spor okçuluk... Herhangi bir sorunuz olursa zevkle yanıtlamaya çalışırım, tabii bilgim dahilinde... Rica ederim...

Sevgiler,

Çok şık Yay takımınız var. Kazasız belasız hep 12 den vurun inş.

Teşekkür ederim Cahit bey...

Sevgiler,

Not: Yeri gelmişken bir hatırlatma, Okçuluk hedefinde en yüksek puan 10, mükemmel atış "x" ama "x"in de puan değeri 10'dur.

[Resim Engellendi: http://img268.imageshack.us/img268/720/okhedef.jpg]

FITA (Federation International of Target Archery - Dünya Okçuluk Federasyonu) 90 m. Müsabaka Hedef Kağıdı (110 cm.)

cevabınız için teşekür ederim cem bey.peki başlangıc için ilk atış mesafeleri kaç mt olmalı ve antremanına göre kaçar metre adımla artırılmalı yaa bir sınırı varmı ???...

Şimdi aslında böyle soruları yanıtlamam zira olası bir sakatlık durumunda "abi senin dediğini yaptık bak ne oldu şimdi?" denmesini istemem... Ben sadece okçuyum, antrenör değilim ve ancak kendi antrenman programımı belirleyebilirim çünkü limitlerimi bilirim...

Sorunu yanıtlayacağım ama asla böyle böyle yap demiyorum, onu seninle görüşen bir antrenör diyebilir ancak...

Öncelikle ilk atış mesafesi diye birşey yok zira eğer "hamal" ya da "profesyonel kelebek yüzücüsü" değilsen okçulukta kullanılması gereken kasların hiçbirinin nasıl kullanıldığını bilmiyorsun demektir... Doğal olarak önce bu kasları, doğru teknikle nasıl kullanacağını bilmen gerek yani kaslarına okçuluğu öğretmen gerek...

Önce doğru teknik;

- 150 cm. lik serum lastiği alınır ve ortasından ikiye katlanarak 75 cm. uzunluğunda bir lastik elde edilir... Açık ucu bir düğümle sabitlenir. İşte ilk yayınız...

Çalışma başlarken; öncelikle, olası sakatlık durumlarını bertaraf etmek için en az onbeş dakika açma-germe hareketleri yaparak kaslarımızı ısıtırız. (özellikle boyun, omuz ve sırt kaslarını)

Sonra teknik duruş;

- Dik dur.
    - Bacaklarını omuz genişliğinde aç.
    - Hedefi sol omuzunun karşısındaymış gibi düşün ve ona göre dön.
    - Sol kolunu vücuduna 90 derece açı yapacak ve yere paralel olacak şekilde aç.
    - Başını hedefe döndür ve tam karşıya bak.
    - Lastiğin bir ucu sol elinde olsun, sağ el orta 3 parmağının ilk boğumlarıyla lastiğin boşta kalan ucunu tut, sol koluna paralel çenenin altına kadar çek bu arada sağ başparmağın çenenle tam temas etsin.
    - Çekili halde 10 sn. tut ve yavaşça bırak.

Sonra bu hareketi 10 set x 10 tekrar 5 dakika ara 10 set x 10 tekrar 5 dakika ara 10 set x 10 tekrar 5 dakika ara 10 set x 10 tekrar 5 dakika ara 10 set x 10 tekrar şeklinde toplam 500 kere yap (günde) ve bunu 1 ay tekrar et.

Eğer bir ay sonra da okçuluk yapmayı istiyorsan, artık doğru tekniği otomatikleştimiş ve iyi bir okçu olma yolunda ilk ama en zor ( zira en sıkıcı) adımı atmışsın demektir... Sonra tekrar konuşalım...

Sevgiler,

[Resim Engellendi: http://img199.imageshack.us/img199/7796/at1u.jpg]