serkan78 adlı kullanıcının mesajları

bu dizel konusu her zaman ilgimi çekmiştir. aklıma yeni birşey geldi ve forumun bilimsel yaklaşımlı denemeyi araştırmayı seven arkadaşlarımla paylaşmak istedim. şimdi dizel patlaması sırasında krono ile ölçmedim ama hızın yaklaşık %20-25 arttığını fakat sesin daha fazla oranda arttığını düşünüyorum. yani patlama sırasında basınç benim tahminim 2 yönlü dağılıp saçmayı ileriye pistonu ise geriye doğru itiyor ve basıncın büyük kısmı piston sayesinde emiliyor. dizel araçları ve ateşli silahları düşündüğümüzde bu tür patlamalar çok ciddi enerji üretir. yani tüm enerji saçmaya iletilirse çıkış hızı çok daha fazla artar. bir av tüfeği fişeğinin sadece kapsülünün patlaması bile 16 grainlik saçmayı en az 800fpslere çıkarır. şimdi tam çözemediğim soru şu acaba patlama sırasında gerçekten piston geriye gidiyormu? bunu anlamak mümkünmü? ve piston vurduğunda patlamadan dolayı geriye kaçmasını engelleyen bir kilit sistemi olsa hızımız ne oranda artar? bu kilit sistemi olursa bizim için de tehlikesiz olurdu bence.

hatsanın yaylarını tavsiye edebilirim. saçmaların arkasına herhangi bir sanayi yağı da damlatırsanız dizel etkisi ile tüfeğiniz çok güçlenir bu arada dizel etkisi pek önerilmez tüfeğe zarar verir diye... ben bir sıkıntısını göremedim yıllardır. tüfek yağı patlatamıyorsa saçmanın arkasına oyuncak mantar tabancalarının yakıtlarından deneyebilirsin. daha da faazla güç istersen biraz daha modifikasyonlar gerekecektir.