Kalama Ayarı

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba uzun zamandan sonra tekrar aranıza döndüm g;$i (Tabi 3 ay sonra yine uzun zaman yokum ;()
    Neyse gelelim asıl konumuza. Şu sıralar biraz balıkçılığa sardım:).Ve aklıma takılan birkaç soru var;

Şimdi kalama ayrını yaptıktan sonra ayarı bozmadan oltayı nasıl savuracağız.Oltayı aldığım yerdeki adam kalama ayarının yapıldığı, dönen yeri en sola çevirip oltayı savurmamı söyledi ama kalama ayarıda ordan yapılıyor ve yaptığımız ayarı en sola çevirip atınca eski haline nasıl geri getireceğiz.
    Cahilliğime verin daha olta atmayı bile az buçuk biliyorum varsa bir tekniği anlatırsanız çok sevinirim...

Smk B2 4.5
    Hatsan Mod 125 5.5

• ben yemli avlanırken kalama ayarını oltayı attıktan sonra yapıyorum. tekrar atıcağım zaman sıkıp öyle atıyorum. ayrıca bi tavsiye çok fazla açma kalamayı çok ciddi bir kefal kaçırdım ben bunun yüzünden.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• yakalamayı düşündüğünüz balığın tahmini ağırlığı ve cinsi ile misinanın kalınlığını verirseniz daha sağlıklı tavsiyeler alabilirsiniz

S410

• Cevaplar için teşekkür ediyorum. Sazan avı için düşünüyorum ama malesef misina kalınlığını bilmiyorum :(

Smk B2 4.5
    Hatsan Mod 125 5.5

• Merhaba uzun zamandan sonra tekrar aranıza döndüm g;$i (Tabi 3 ay sonra yine uzun zaman yokum ;()
    Neyse gelelim asıl konumuza. Şu sıralar biraz balıkçılığa sardım:).Ve aklıma takılan birkaç soru var;

Şimdi kalama ayrını yaptıktan sonra ayarı bozmadan oltayı nasıl savuracağız.Oltayı aldığım yerdeki adam kalama ayarının yapıldığı, dönen yeri en sola çevirip oltayı savurmamı söyledi ama kalama ayarıda ordan yapılıyor ve yaptığımız ayarı en sola çevirip atınca eski haline nasıl geri getireceğiz.
    Cahilliğime verin daha olta atmayı bile az buçuk biliyorum varsa bir tekniği anlatırsanız çok sevinirim...

yanlış anlamadıysam anlattığınız tekniği bir arkadaşta görmüştüm. kalamayı sonuna kadar gevşetip atış yapmak hem tekrar kalama ayarı gerektiriyor, hem de misina düğümlenmesine sebep olabiliyor. bunun yerine kalama ayarı ile oynamadan misinayı işaret parmağıyla makaranın tam üzerinden tutup sarma telini açarız. savurma işlemi anında işaret parmağımızı bırakarak tekrar sarma telini kapatırız. bence bu daha kolay. saygılar. :)

• Cevaplar için çok teşekkür ederim ;d; . Bu konu çok kafamı karıştırmaya başlamıştı.Neyseki çözüldü. ;keyf; Cevaplar iftarda soğuk su içmek gibi geldi bana:)
    Son olarak bu sarma telini açınca misinalar boşalıyor bu normalmidir?...

Smk B2 4.5
    Hatsan Mod 125 5.5

• misinanın boşalması normaldir zaten amaç misinayı boşaltmaktır orda. ;tacli#

kalama ayarını açmadan oltayla atış yapabilirsin ancak sonrasında misinanın boşluğunu rahatça alıp ayarlayabilmen için kalama ayarını sıkılaştırman gerekir. yani benim sana tavsiyem oltayı attıktan sonra kalama ayarını gevşetmen.

kadir abi 40lık demiş ama 15 kiloluk sazan almiyacaksan 30 luk fazlasıyla işini görür. ben 4-5 kiloluk sazanı 20lik misinayla almıştım yavaş yavaş. misinayı satın alırken kalınlığı üzerinde yazar zaten.

ayrıca unutma ince misina daha hassas ve avcı olur.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Son olarak bu sarma telini açınca misinalar boşalıyor bu normalmidir?...
    [/align][/quote]

sarma telini, misinayı işaret parmağımızla makinanın tam üzerinden 90 derece dik vaziyette ve gergince tuttuktan sonra açarsak boşalma olmaz.