ORDUMUZA HANGİ KESKİN NİŞANCI TÜFEĞİ UYGUN

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Alıntı

zaten bu svd çok iyi bir tüfek olsaydı tüm dünya kullanırdı... tüm dünya zaten kullanıyo diyeceksiniz ama hiçbir marka bu kadar ayağa düşmedi arkadaşlar... ırakta 20 30 dolar verene veriyolarmış bu tüfeği....rusya'da soğuk savaş biter bitmez yahudi ve avrupalı silah tüccarlarının desteğiyle tüm düynaya yayıldı...hiçbir "elite" birlik bu silahları kullanmıyor...

böyle olduğundan eminsen ben sana 1000 dolar veriyim sen bana getir :D

• KANAS dünyanın gelmiş geçmiş en dandik, en adi, en uyduruk keskin nişancı silahıdır.

Şu kahve köşesi, amcamın oğlu öyle söyledi muhabbetini artık bırakın,
    Beyfendi gayet güzel açıklamış her şeyi
    Okuyun öğrenin
    Ahmet Mehmet ten duyma laflarla eleştirmeyin

Dragunov (SVD) 2 MOA
    Barret XM107 1 MOA
    Tikka T3 <0.8 MOA
    FN SPR <0.75 MOA
    Steyr SSG <0.5 MOA
    Sako TRG-42 <0.3 MOA

• peki şunu söyleyin o zaman türkiye şartlarına en uygun keskin nişan silahı hangisi .

bakın :!: ordumuzun yapısına uygun coğrafik yapıya uygun doğudaki durumada en uygun aynı zaman kullanıcı dostu bir silah tavsiye edin. :thumbup:

hamdım piştim yandım oldum.

• Öncelikle şunu belirtmek isterim keskin nişancılık olayı bizim bildiğimiz, filmlerde gördüğümüz gibi asla ve asla değildir.
    Konsept olarak bambaşka bir yapıdadır. O yüzden kafamızdaki bu nişancı kavramını tamamen unutup olayı kavramaya çalışalım.,

Keskin nişancı tabiri ve hissiyatımızda canlanan figür o kadar popülerdirki ; özellikle Türk insanı abartıyı çok sever, olur olmadık, alakasız bir çok terim ve mevzuat işin içine girmiş, gerçek konsepten çok uzak bir takım fikir ve düşünceler etrafımızı sarmıştır.

Uzak atış ve sniper birbirinden farklı şeylerdir.
    Askeri anlamda sniper tek bir eri asla ifade etmez. Bu bir konsept bir harekat tarzıdır.Bu konu çok geniş bu konuyu ayrıntılarıyla ilerde farklı başlık altında yazıcam(bildiğim kadarıyla)

TÜK SİLAHLI KUVVETLERİNDE KESKİN NİŞANCI

T.S.K. envanterinde hemen her çeşit uzun mesafe atışı için silah bulunur.Eşantiyon niyetine alınan bir takım silahlar.
    Gerçek manada Keskin Nişancı olayını T.S.K. lerinde yanlızca Özel Harp Dairesi icra eder. Birde PÖH lerde çeşitli silahlar vardır Bunun dışında b u konuda yeterli başka birlik yoktur.

Ama tarz olarak farklı olup, uzun menzilli dragunov silahını kullanan Komando Taburları ve Jandarma Özel Harekat Taburları ve gene jandarma sınır karaklolları ve bazı iç güvenlik piyade taburlarında da bulunur.ama bu silahlar gerçek anlamda keskin nişancı silahı gibi değil uzun menzilli bir silah gibi kullanılır.

T.S.K lerinin böyle bir silahtan evvel bir kere bu konuda önce adamakıllı bir konsept oluşturup eğitime başlaması lazım gelir.Yoksa dünya üzerindeki en gelişmiş silah zaten ÖKK envanterine vardır inventory mi ne öyle bişi adını tam çeviremiyorum.

• Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Uzak atış için artık oldukça teknik cihazlar kullanılmakta.Yeni nesil atış kontrol bilgisayarları uzak hedefe rüzgar ve mesafe düzeltmesi yaparak nişancı için hedef düzeltmesi bile yapıyor heleki yeni nesil kargo mühimmatı atabilen 12,7 ve 20 mm lik anti materyal silayhları ise kabus gibi

• bana göre 3 ayrı kalibre olmalı

1.. 7,62
    2.. 12,7
    3.. 20 mm

Bu üç katagoride silahta sniper timlerinde bulunmalı
    Bu timler iki hatta üç kişiden oluşmalı
    Bu timlerdeki personel ciddi olarak KTK (komando temel kursu ) ve KİK ( komando ihtisas Kursu almalı ) Bundan hariç bu personeller arazide hedef bulama ve ilerleme ve meskun mahalde atışta olmak üzere mevcut ne kadar alakalı eğitim varsa hepsini almalıdır.
    Bazı özel görevler için elbette ÖKK kullanılacaktır.

Bu keskin nişancı timlerinden en az iki adedi Bir komando kolunda tertiplenmelidir.Bu unsurlar arazideki görevin yapısına ve şekline göre 7,62 ve 12,7 mm lik mühimmatlarıyla operasyonlara katılabilir.20 mm lik anti materyal silahlarını ise nitelikli görevler için kullanırlar olur biter.
    Güneydoğuda bu tip silahların etkinliği korkunç oluyor.İyşi mevzilenmiş iki kanasçının koca taburları sadetlerce vadilerde çöktürüp bıraktıklarını bizzat bilirim.

• yine aynı noktadayız
    birincisi şunu birkere ayıralım keskin nişancı tüfeği (bolt action)güney doğuda operasyonlarda hiç bir işe yaramaz tek atıştan sonra hedef gözden kaçar bunun için doğuda dragunav kullanılıyor tutukluk yok hafif o bile pusuya düştüğün an işe yaramıyor
    abiçim adamlar depoya götürdüler istediğin silahı seç nişancıya iki seçenek biri dragunav biriside 12.7 mm bolt actions ismini unuttum doçka mermisi atıyor 17 kg adam alırmı nasıl taşıyacak başka timden bir geri aldı 2 ay sonra bel fıtığı
    yani kısacası ne kadar dandik görsenizde doğuda iş yapacak nişancı silahı dragunav"dır keskin nişancılar için söylemiyorum
    bana göre yüksek kalibre silahlar çok ağırsa gezen timlerde (C)işe yaramaz ama biraz daha hafif ve yarım otomatikler acayip iş görür

• O zaman Accuracy International'ın yeni AS50 güzel gider.

Harici İçerik www.youtube.com
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Harici İçerik www.youtube.com

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• hard türk e katılıyorum ve psg 1 çok daha yakışır diyorum

bolt action mış :cursing: her seferinde kaynağını bozuyorsun ikinci atışta mıhlarlar adamı ,doğuda kaynağı bozmadan hedefe baskı oluşturabilacek silah svd veya psg1(h&k ) dir .

bakın kalitesini tartışmıyorum teknolojisini tartışmıyorum yalnızca deneyimlerime dayanarak bizde işe yarayacak silahı söylüyorum. sebebide bizde çatışmalar aniden başlayıp aniden bitiyor yani gerilla savaşı yada asimetrik savaş yada düzensiz ordu savaşı yapıyoruz , bu durumlarda elektronik sistem mistem kullanamazsın herşey göz acıp kapayana kadar olur biter

bu yüzden hızlı ve hafif yarı yolda bırakmayan silahlar kullanmalıyız . ama düzenli savaş olur işte o zaman yukarılarda yazdığınız modern elektronik düzeltmeler yapan 50.lik 308.lik

408. lik her model her tip silah kullanılabilir, düşmana sızacak ekipler bellidir düşman bellidir gidersin işini görür gelirsin . ama biz şu anda asimetrik savaş içersindeyiz bu yüzden saydığım çaptaki boltactionlar tüfekler işi bozar. :thumbup: herkeze sevgi saygılarımla

HERKEZİN BAYRAMI MUBAREK VE KUTLU OLSUN.. :!: :!: :thumbup:

• PSG1 iyi olduğu kadar da pahalı bir tüfektir. Hatta piyasadaki en pahalı tüfek denilebilir. (Birim fiyatı 10.000 usd civarı) Schmidt & Bender 3-12x50 PMII dürbünü tüfeğin yarı fiyatına yakın :D G3 den türetilmiş olduğu için temelde G3 ün zayıflıklarının aynıları onda da mevcuttur.

[Resim Engellendi: http://www.hkpro.com/psg1a1.jpg]

[Resim Engellendi: http://www.hkpro.com/psg1.jpg]

[Resim Engellendi: http://www.hkpro.com/psgcase.jpg]

http://www.hkpro.com/video/PSG1.mov

Hepinize iyi bayramlar...

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• sewgili abilerim türkiyedeki özel birlikler'in (bordo bereliler - fatihler v.b) keskin nişancıları geçtiğimiz 1 ay'a kadar rus yapımı ve kaleşnikof'un uzun menzil için ürettiği dragunov marka tüfeği kullanmaktaydılar (halkımız arasında kanas adıyla bilinen ve pkk nında kullandığı). fakat dragunov un boyu çok uzun olmasından kaynaklanan problemler olabiliyordu diğer bir dezavantaj ise tüfek eski model teknoloji sürekli ilerliyor hafif alaşım silahlar mevcut artık ayrıca yeni sniper türü silahların yiv setleri son teknolojiyle yapılmaları mesafelerini arttırıyor. 1 ay önce yapılan ihalede türkiyenin yeni keskin nişancı tüfekleri fin üretimi olan lapua lar oldu hayırlı uğurlu olsun :)

[Resim Engellendi: http://img291.imageshack.us/img291/6103/74461536rn7.th.jpg] [Resim Engellendi: http://img181.imageshack.us/img181/9255/27389425ft2.th.jpg]

insanı silah değil mke öldürür :D (bu fiyatlar kalpten götürür walla)

• Ya Türkiye bir silah yapsa nasil olur. Allahin finlisi amerikalisi ingilizi almani bilmem baska ne ulke yapiyor da bizim kiler niye yapmiyor. Ne normal tüfek yapiyoru z ne de sniper bildigime göre. Silah yapiyormuyuz bilmiyom. Mühendisimmi yok paramiz mi yok neyimiz yokta biz ite köpeke muhtac oluyoz.

• abim bizdede huğlu ve üzümlü var taş gıbı 8o şaka biyana dragunov iyi tufektir ama hep bı masal anlatıolar 2 km nokta atışı yapıomuş da 4km etkılı menzılı varmış 4km belkı etkılı menzılı olabılır hedef tutmaz o ayrı fakat 2 km dende nokta atışı yapa bılen tufek yeryuzunde mevcut deıl henüz uretılmedı uretılıceınıde sanmıorum 2km mermı gıderken havada bıkaç sn kalacaktır bu esnadada hava sartları mermı çekırdeının rotasını etkıler ayrıca atış yaparken de namlu ucu nun 1mm nın 1000 de 1 kadar bıle oynaması mermı çekırdeının rotasını etkıler ee ozaman 2 km her mermı aynı noktayı vurmaz en ıyı ıhtımal 30 cm capında gruplardır kı bu atışı yapanında tam anlamı ıle prof olması gerek ayrıca gecen gun tv de özel harekatçılarda cheytak gördum vatana mıllete hayırlı olsun zaten yukardada arkladaş vıdeosunda yayınlamış.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• Öncelikle Şunu belirtmek isterimki abilerim pek çoğunuzdan yaşca küçüğüm ve silah konusunda tecrübelerim kısıtlı ama bitakım silahlarla atıs yaptım.konusmalarında sevgili MASTER ustama sonuna kadar katılıyorum.Bunun yanında BAYAYHAN abimede katılıyorum.Aslında farkında olunmadan çok farklı şeylerden bahsediliyor.Aslında çok ince bi çizgiyi kaçırıyoruz.Keskin nişancılık ve sniperlik sizlerinde dediği gibi çok farklı kavramlar.BAYAYHAN abimin söylediği şu bolt action iş görmez ikinci mermiyi sürerken hedef gözden kaybolur meselesi mesela;Sniper in ilk ilkesi herkesin bildiği "One Shot One Kill" bu işin kuralı bu sniper ıskalamaz.Çünkü işi bu ıskalamamak.Gerekirse yıllarca bunun eğitimini alıyor.sadece uzun mesafede değil.sakın bunu unutmayalım elbetteki en cok kullandıkları yöntem uzun mesafe atışları.Ama yeri geliyor bir bıcaklada adam öldürebiliyor.

Bence esas ortalığı karıstıran soru şu; "Ordumuza hangi keskin nişancı tüfeği".Bence hiçbiri.Sniper timleri olmayan bi ordu için sniper tüfeği almak kadar büyük bi mantıksızlık yok bence.

Bu durumda Bayayhan Abime şu hususta katılıyorum.SVD türkiyede terorle mücadelede o yukarıda belirtilen tüfeklerin içinde sadece svd en iyi işi çıkarır.(MASTER ustam kesinlikle en iyi tüfek olduundan bahsetmiyorum.Benim faworim sniper tüfekleri içinde M200 dür.)Bu lafım sakın yanlıs anlasılmasın diğer tüfekler iş görmez diye bi laf söylemiyorum.SVDnin iş yaptıı mesafede ordaki tüm tüfekler SVD den daha iyi isabet sağlar belkide ama Madem aynı işi yaptıracaz neden daha çok para ödeyelim değilmi?Elbetteki belki bordo berelilerimizin arasında wardır sniper eğitimi alan askerlerimiz ama normal er ve komandolarımız için yukardaki hiç bir tüfeğe gerek yok bence SVD hariç.Ama dediğim gibi MASTER ustamın dediklerine sonuna kadar katılıyorm ama burdaki olayın boyutu farklı.Bilmiyorum yanlısmı düşünüyorum.

Bu arada KARTALCİN Cheytac M200 2km nokta atısları yapan bi tüfek. Yani böle bi tüfek yer yüzünde war bnce birazdaha arastırmalısın :) Hatta EXADOR abimin werdii son videoda yapılan 2. grup 2530 yarda dan yapılıyor M200 ile

Herkese Sevgi Ve Saygılarımla.. :)

• bu rock kardeşim anlayışın ve zekanı tebrik ederim güzel tespit yapmışsın :thumbup: . ama şunu ekleyeyim 2000 m atış yapılan yer anladığım kadarıyle atış için hazırlanmış hava durumu genellikle stabil olan yani atış DENEY lerinin yapıldığı bir yer. bu yüzden yaklaşık olarak nokta atışı yapmış sayılır. fakat dağda savaşda hava durumunun 300 500 metrede bir değişen yerlerde 2000 m. nokta atışı neredeyse imkansız denilebilir tamamen şans. bu yüzden o mesafelere atış yapan silahlar mesela 50 bmg. anti materyel olarak isimlendirilirler yani araba tekne helikopter gibi dev noktalara ;tufey# ateş etmek içindirler. :huh: ;atlı{#

kısa mesafe zaten kimse için sorun değil o yüzden yorum yapmıyorum +;tuftabV# . x;.z ;atlı{# £tabanxalı$ ;tufey# (bunlar çok komik yaa)

• Niye .50 bmg anti metaryal muhimmat olarak tanimlanir?
    bunun sebebini anladiginizda neden .50 bmg nin sniper muhimmati olmadigini yani onu kullanan bir silahinda sniper silahi olamiyacagini bulursunuz.
    Lapua cok iyi bir secim 0.56-0.658 MOA araliginda ve orta menzilde seri uretimi yapilan en iyi muhimmat.
    1000 metre ve altinda 6.5x284 0.31-0.365 MOA le mukemmel bir secim.
    uzun menzilli atislarda barret .416 0.42-0.467 MOA araliginda ve 600 metreye yakin mesafeyi duz ucusla kateden bir muhimmat.
    bunlari hangi silahlami kullanacaksiniz? Turk ureticiler arasinda bir ihale acin en az 100 model cikar ortaya.
    Peki yukardakilerden daha iyi muhimmat yapilamazmi ? Isteyin yeter...

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• sayın arkadaşlarım tekrar söyliyorum 2000 m de nokta atışı yapabılen tufek yok olmıcakta öncelıkle nokta atışı nedemek bunu bı anlayalım 2 mermının aynı noktaya ısabetine nokta atışı denıo ama bunuda gecelım 2cm lık grup bıle çıkmaz o mesafeden cheytak ın vıdeosundada nokta atışı yoktu ayrıca 20 cm lık gruplar elde edılıodu sızın hıssedemıyeceınız kadar ufak bı esıntı bıle o mermının yörungesını etkıler bu iş havalı tufekle 80 100 m atış yapmaya benzemez kaldıkı havalı tufek atışlarında bıle 80 m 100m ufacık bı esıntı etkılıo yörungeyı ayrıca hadı dıelımkı tufek 2000 metreden 3cm grup yapıo ama sonuçta bu tufei insan kullanıo omuzunu dıpçiğe dayıyor bu kadar stabıl tutabılırmı sızce bu kadar ınce hassasıyetle tufeğe hakım olacak ınsan yeryuzunde yok 1mm nın 100 de 1 i kadar omuz kımıldarsa yada atış esnasında 100 lerce ms hızla cıkan ekırdek hakımıyeti 1mm nın 100 de 1 i kadar bozarsa sızce kaç cm lık grup elde edılır .ayrıca gelelım doğuya hafıf guçlu ve isabetli 10 atışlı kapasitesi ve seri oluşundan en iyi işi dragunow çıkarır ayrıca kanas dıe bı silah modeli yok dragunov keskin nişancı silahı olmasından dolayı yanı kısacası (kns) denmiştir ve bizim dilimizede kanas dıe yerleşmıştir böle olursa butun yıvlı tufeklere kanas dememiz icab eder cunku hepsi keskın nışancı sılahı olarak kullanıla bılır eskı model bı mauser yada onun kopyası olan kırıkkale bu tufeklerde 2000 m de ınsanı öldurur ama nokta atışı mumkun deıl bı kırıkkale tufeğin 900 m/s hızı ve 4500 m azamı menzili var.cheytak doğuda deılde suıkastte ve özel görevlerde daha çok işe yarar operasyon yapacaınız yere kurarsınız beklersınız hadefi gördunuzde tatıe basarsınız yoksa ağırlığında dolayı elınıe alıpta km lerce yurumek için uygun deıl zaten okdar yoruldunuzda atışlarınızda ıstıkrarsız olur. 8o

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen kartalcin ().

• bu arada MKE nin yeni ürettiği knt leri ve piyade t. lerini gördünüzmü estetik olarak mükemmeller ama performansları hakkında tam bilgim yok fakat testleri çok başarılı deniliyor. 8) ;tufey#

• performanslarını tv de açıklayan adamda bılmıo ama şaşmadım burası tc keskın nışancı sılahının 100 metre etkılı mesafesı var dedı 100 metrde bız havalı tufekle bıle etkılı atış yapıoruz belkı yanlış anlamışımdır dıe tekrar ızledım ama yanılmamışım keşke tv ye bu tufeklerın özellığını gercekten bılen bırısı çıkarsaydılar.Karızmamızı yerle bır ettıler şimdi dış devletler bızımle dalga gecıcek 100 m de ancak etkılı atış yapa bılen snıper tufeı yapmışlar dıcekler.

• başlangıç için iyi diyeceğiz de kurtarmaz be abicim :D