Hatsan mod 125 dürbün sıfırlama ve grup

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Hatsan Mod 125 Th Od tüfeğim ve 3x9-32 optima dürbünüm var, yatagun dampamda var.
    Sorunum şu. Tüfeği, bacakları olan yatay bir tahtanın üzerine koyuyorum, sol elimide tüfeğin üstüne koyuyorum ki tepmeyi azaltsın diye, sonra dürbün ile A4 kağıda yatay ve dikey olarak çizdiğim çizginin ortasına ateş ediyorum. Fakat attıklarım ya çizginin üstüne ya altına düşüyor. İlk attıklarım altına düşüyordu, sonra biraz up yaptım dürbünü, ateş ettim ve tam ortadaki buluşma noktasının hafif soluna geldi. Heh tamam oldu dedim, fakat sonra attığım yaklaşık 10 atış ise hedefin yukarısına sağına ve soluna gitti. Burada yazanlara göre sizler 3-4 pellette bu işi çözüyormuşsunuz :) Elimde çok farklı en kalitelilerinden pellet var. Fakat daha tüfeği tanımadığım için hangisi daha isabetli onuda keşfedemedim. Şimdilik daisy high power ile çalışıyorum.
    Şimdi sorum şu;
    1- Benim bu tüfeği sıfırlama çalışmam niye bu kadar kötü oldu sizce :D ?
    2- Bu dürbünü sıfırlarken nasıl bir düzenek kurmalıyım ki sorunun tamamen bende olduğuna ikna olayım?
    3- 15-20 metre arası mod 125 in grupmanın bu kadar kötü olma ihtimali var mı?

I. Nesil Webley Patriot .22 cal. Tüfek - Hawke Sport HD IR 3-9x40 AO Dürbün
    Daisy Powerline 617x .177 cal. Tabanca
    Optima 3-12x44 AOE Dürbün

• Bendeki eski tüfeği biliyorsun Hatsan Airmax..
    Aynı şeyleri bende yaşıyordum..Sanıyorum bu durum yaylı tüfek olmasından kaynaklanıyor..

Çünkü ne kadar gözünle kaynak yapsanda tetiği çektiğin an ile yayın fırlayıp pelete vurması ve tepme yapması, akabinde peletin namluda yürüyüp dışarı çıkması arasındaki milisaniyelik süerlerde titreme olduğu için çok sıkı bir destek olmadığı sürece kayma oluyor vuruşlarda..

Biraz karışık anlattım ama 1-2 kez okuyunca ne demek istediğimi anlarsın sanırım..

Bu işin çözümü bence PCP satın almak..

HATSAN Airmax Quattro SAS + Optima 3-9x32
    GAMO
    Dynamax + GAMO 4-16x50

• Yok dediğini tek seferde anladım :) Ama bu kadar yüksek bir isabetsizlik sanırım benden kaynaklanıyor. Yarın iş yerindeki marangozhaneye bir tane atış için masa yaptırcam, bugün bir de sürem kısıtlıydım 20 dakika uğraşabildim anca.

• Yok dediğini tek seferde anladım :) Ama bu kadar yüksek bir isabetsizlik sanırım benden kaynaklanıyor. Yarın iş yerindeki marangozhaneye bir tane atış için masa yaptırcam, bugün bir de sürem kısıtlıydım 20 dakika uğraşabildim anca.

Çok karışık gelmişti bana yazdıklarım da :)

Bu arada ben masada destekli bir şekilde bile çok zorlanıyordum bir attığım yere bir daha atmak için..Sağlam bir destekle ve masadan bence çok daha başarılı olursun..
    Yaylının dezavantajı bu işte..Tepme yüzünden, tetiğin sertliği yüzünden, son ana kadar kaynağını bozmaman lazım, çok stabil durmak lazım..

HATSAN Airmax Quattro SAS + Optima 3-9x32
    GAMO
    Dynamax + GAMO 4-16x50

• Bakalım artık bugün iftardan önce baya bi denicem. İşin ilginç yanı bir bidon vardı, şu plastik çeşmesi olan bidonlardan. 20 metreden her atışımda o çeşmeyi vurdum halbuki eni 5 cm boyu 2.5 cm falandı.

• şu saydıklarımı da gözden geçirebilirsiniz.
    Dürbün ve dampa takılırken gevşek takılmış olabilir bundan dolayı dürbünde oynama ve kayma olabilir .
    namluda gevşeme olabilir. atış anında titreme yapabilir.
    atıcı silaha tam hakim olmazsa her atış farklı yere gider. (zamanla alışılır)
    tamamen benim şahsi fikrim:
    (mod 125 lerde pistonun ve namlunun uzun olması, tetiğe basıldıktan sonra pelletin namluyu terk etme süresini uzun tutuyor,pellet namluyu terketmeden geri tepme ve tınlama başlıyor. tetiğe bastıktan sonra silahı çok iyi kavramak gerekir . yoksa her atış farklı yere gidebilir.)

hatsan mod 99 22 cal -
    hatsan at44 s 10 22 cal -

hatsan mod 135 vorteks 22 cal-

hatsan nova compackt 22 cal

hatsan bt 65 elite 22 cal

gamo stutzen 17,7 cal

ersus ers 17 - 36 cal

ata arms neo 12 cal

canik 55 shark fc 9 mm

zoraki ultra 4,5 mm -

• Bu nasıl iş anlamadım az önce 50 metreden soda şişesini vurdum. Bu kadar dağınık grupman yapıp da 50 metreden soda şişesini vurmak biraz garip :)

• ben soda şişesini hatsan mod99 ile 75-80 metre mesafeden dürbünsüz kırabiliyorum o tüfekle daha iyi işler çıkarman lazım atış yaptıkça geliştireceğini umuyorum kendini

• ben soda şişesini hatsan mod99 ile 75-80 metre mesafeden dürbünsüz kırabiliyorum o tüfekle daha iyi işler çıkarman lazım atış yaptıkça geliştireceğini umuyorum kendini

İnşallah da, dürbünü bugün sıfırladım sayılır çizdiğim O noktasının üst kısmını vuruyorum 2-3 cm içinde. Yarın akşama sıfırlanmış olur :) Şimdi ben dürbünü sıfırladıktan sonra dampayı çıkarıp gez göz arpacıkla atışlara baslasam sonra tekrar taksam dampayı, tekrardan sıfırlama yapmam gerekiyor mu :S

• Tamamda dampayı tam arkaya dayadım, dampanın sadece tüfekle birleşen kısmını çıkarcam? Sonra aynı şekilde takınca kayma olur mu ki yine?

• her atışta 50 metreden hedefi vurabiliyormusunuz. onu bi deneyin .

hatsan mod 99 22 cal -
    hatsan at44 s 10 22 cal -

hatsan mod 135 vorteks 22 cal-

hatsan nova compackt 22 cal

hatsan bt 65 elite 22 cal

gamo stutzen 17,7 cal

ersus ers 17 - 36 cal

ata arms neo 12 cal

canik 55 shark fc 9 mm

zoraki ultra 4,5 mm -

• Yok demin baya attık 2 kere vurduk. Gamo pro hunter ile atınca hedefin altına vuruyormuş arkadaşlar öyle diyor, bende gamo raptor altın kaplama olanlarla atıyorum ama bu seferde 2 kere vurabildim 10 atışta falan. Bugün sıfırlamayı tekrar denicem. Sıfırlamanın en kötü yanı her pellet için farklı bir sıfırlama gerekiyor :S

• Çalışma ortamımdan bir resim :)

[Resim Engellendi: http://img714.imageshack.us/img714/9448/calisma.jpg]

Uploaded with ImageShack.us

Buda sıfırlama kağıdım

[Resim Engellendi: http://img132.imageshack.us/img132/1505/14082010064.jpg]

Çalışma yaptığım bidondaki tahribat ;şrofls;.

[Resim Engellendi: http://img267.imageshack.us/img267/7228/14082010065.jpg]

Diana high power ve gamo raptor ile yaptığım hayal kırıklığına sebep olan "grupman" ım.

[Resim Engellendi: http://img225.imageshack.us/img225/7373/ilkgrup.jpg]

Buda air arms diabolo ile yaptığım idare edebilecek "grupmanım"

[Resim Engellendi: http://img12.imageshack.us/img12/9884/14082010067.jpg]

Siz ustalardan öneri ve görüşlerinizi bekliyorum :)

• namluyu o çatalamı dayıyorsun atış yaparken? ayrıca kaliteli pellet in farkını görüyorsun,diğerlerini boş ver kaliteli pellet kullan,

masa tamam da o çatal olmaz,tüfek sehpası benzerini yaptır,nett den incele örneğini yaptır

• Namluyu o çatala koyuyorum nesi var ki? Önemli olan sallanmaması değil mi? Dediğiniz sehpaları nasıl bulabilirm tüfek sehpası diye arattım bulamadım :)

• gamonun silah sıfırlama sehpası var forumda da araştırırsan bulabilirsin

Metin ÇAKIRLAR
    zoraki hp-01 light

£tabanxalı$ +;tuftabV#s;,sm;s,S;tufey#;kovboys;

• Baktımda, onun gibi bir şey yaptırmam zor, belki uç kısmındaki çatal kısmını kundak genişlik ve yüksekliğini ölçüp ona göre içten kesersem, kundak tam oraya oturur sorun kalmaz. Ben namluyu koyuyordum oraya, namlunun üstünede sol elimle bastırıyordum tepme olursa yukarı gitmesin diye :D

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen EFO ().

• Bence buradan öğrendiklerimi dikkate alarak, namluyu biyerlere dayayıp atış yapmak hiçte iyi yorumlanmaz. Dayanacak tek yer kundak altıdır. Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin. Burada bir konuda okumuştum namluyu dayayıp atışlar yapılmış defalarca ve namlu artık kavis almış yani yamulmuş. Belki marka yada kalite fark ediyodur ama ben asla namluyu sabit biyerlere dayayıp ne kuruyorum nede atış yapıyorum. Saygılarımla.

"ÖLÜM" Gaz PedaLına Basan Ayakta,"HAYAT" Direksiyonu Tutan KoLLardadır. Bunun EgLencesi ise; ÖLümüne Gaza Basıp Hayata TuTunMaktır[!]

«Her kim atıcılığı öğrenir de sonra terk ederse bizden değildir.»

Hatsan Mod 125 SaS CAMO 5.5mm + YataGun Dampa + Henkell Civata sabitleyici + Patex Yapıştırıcı + Stoper + Optima 3-9x32 Dürbün

• Anladım, o ihtimali düşünmüştüm, sonra kalitelidir bu ya yamulmaz demiştim ama yok demek ki yapmamak lazım :) Bundan sonra kundak dayıcaz :D