hw 75 için hangisi daha iyidir?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar hw 75 e uzak mesafede en isabetli pelleti chairgun programı kullanarak seçmeye çalıştım. Ama anlamadığım bir durum ortaya çıktı. Benim bildiğim daha hafif olan ve daha yüksek BC değeri olan pellet uzak mesafelerde daha az düşme yapar. Ancak aşağıdaki resimde görüleceği üzerecrosman daha hafif ve BC si daha yüksek olduğu halde jsb pellet daha az düşme yapıyor gözüküyor. Bunun nedenini açıklayabilirseniz sevinirim. Bu durumun sebebi her iki pelleti farklı hızlarda atması mıdır? Ağır olan pelletin enerjisi fazla gözüküyor ama silahın ürettiği enerji pellete göre değişmez diye biliyorum. Kısacası uzak mesafede seçeceğim pelletin özellikleri ne olmalı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    [Resim Engellendi: http://i51.tinypic.com/s6ivf8.jpg]

Air Arms S510 xtra Fac
    BUSHNELL ELITE 6500 4.5-30x 50
    Dan Wesson revolver 6'' 4,5 mm BB (Bozuk)

• Sıfırlama mesafesi ve dürbün yüksekliği gibi mesafeleri eşit girin.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Caner Bey yeri gelmişken söyleyeyim denemek için dahi olsa Gamo Raptor almayın, çünki etek çapının geniş oluşundan mı yoksa pelletin çok sert oluşundan mı bilmiyorum benim HW75'im bu pelleti atmadı. (Pellet namluda 1mm dahi ilerlemedi)

Daystate AirWolf MCT 0.22 & Hawke Sidewinder 30 Tactical SF 8.5-25 X 42 & Draeger 6L 300Bar

Weihrauch HW98 0.177 & Hawke Varmint 6-24 X 44
    Weihrauch HW75 0.177 cal.

Weihrauch HW45 0.177 cal.
    Bushnell Sport 850 Laser Rangefinder

hasag.png

• Teşekkürler Tolga bey.

Air Arms S510 xtra Fac

• benim düşünceme göre de ağır palet daha uzağa gider diye düşünüyorum ama ağırlıkları bukadar yakın olup bukadar fark olması ilginç geldi bana hafif paletin enerjisi daha düşük olduğundan sürtünme direnci daha az olacaktı.

yani aynı hızla giden bir otomobil ve bir kamyon düşünürsek önlerine de su dolu bidonlardan barikat yapıldığını düşünürsen kamyonun aşacağı barikat sayısı otomobilinkinden fazla olacaktır buda ağrlığı dolayısıyla enerjisinin daha yüksek olmasından kaynaklanıyo.

bu şekilde anlatmış olmamın kusuruna bakmayın enerji mantığını kafamda böyle kurarak algılıyorum anca :whistling:

• Bende şöyle düşünüyorum. Silahın ürettiği enerji sabit ve bu enerji hafif pelleti daha hızlı fırlatır. Her iki pellet de aynı zamanda yere düşeceği için hafif pellet daha fazla yol alır diye düşünmüştüm. Yani enerji hafif pelletde daha fazla kinetik enerji olarak ortaya çıkar diye düşünüyorum.

Air Arms S510 xtra Fac

• Hafif pelet yüksek hızda namludan çıksa da düşük ataletinden dolayı hava direncine ağır pelet kadar karşı koyamaz. Yani kısaca taşıdığı kinetik enerjiyi ağır pelete göre çok daha çabuk kaybeder. Bu sebeple özdeş iki silahtan aynı açıyla aynı anda atılan iki peletten hafif olan hızlı bir çıkış yapsa da çabuk yorularak enerjisini daha uzun süre koruyabilen ağır pelet tarafından geçilir ve geride kalır. İki pelet yere aynı anda düşeceği için de hafif pelet daha kısa mesafe katetmiş olur.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• hocam bende bunu anlatmaya çalışıyodum fakat örneklemede yetersiz kaldım ;)

• Hafif pelet yüksek hızda namludan çıksa da düşük ataletinden dolayı hava direncine ağır pelet kadar karşı koyamaz. Yani kısaca taşıdığı kinetik enerjiyi ağır pelete göre çok daha çabuk kaybeder. Bu sebeple özdeş iki silahtan aynı açıyla aynı anda atılan iki peletten hafif olan hızlı bir çıkış yapsa da çabuk yorularak enerjisini daha uzun süre koruyabilen ağır pelet tarafından geçilir ve geride kalır. İki pelet yere aynı anda düşeceği için de hafif pelet daha kısa mesafe katetmiş olur.

Bu mantıklı geliyor. Ama anlamadığım birşey var .Dediğiniz durum örneğin hafif pellet 125m/s ağır pellet 110m/sn hızla namludan çıkıyor ise doğru olabilir. Fakat hafif pellet 125m/sn ağır pellet 90m/sn hızla fırlatılıyorsa doğru olmayabilir. Benzer örnek ağırlık içinde söylenebilir. Aralarında 0.3 dr fark varsa ağır pellet daha uzağa giderde 0,8 gr fark varsa, ağır olanın (atıyorum) 10m de yere çakılması kaçınılmaz olur. Sonuçta ağırlık ve çıkış hızlarının derecesi de önemlidir herhalde ve de pellet ne kadar ağır ise o kadar uzağa gider sonucunu çıkarmamak gerekir diye düşünüyorum. Sanırım bunu net olarak görmek için krono lazım.

Air Arms S510 xtra Fac

• caner abi bu senın dedıgın pelletler degılde aynı sılahla 30 gr eleyı ve 16 gr jsp yı 45 derece atısla attıgımızda eley daha uzaga dusuyor yada eleyı 900 fbs ile 16 gr jspyi 1250 fbs gıbı hızla atarsak 250 metre cıvarında dusme oranları aynı ve daha sonrakı mesafelerde eley daha yavas dusuyor enerjısını korudugundan bu bc degerıyle alakalı bır sey galıba bu yuzden agır pellet daha uzaga gıder mantıgı bana da dogru gelıyor

airarms s410 FP raptor mp8 reticle 6-24x50
    green laser 300 lumen flashlight

B RH +

• Bu mantıklı geliyor. Ama anlamadığım birşey var .Dediğiniz durum örneğin hafif pellet 125m/s ağır pellet 110m/sn hızla namludan çıkıyor ise doğru olabilir. Fakat hafif pellet 125m/sn ağır pellet 90m/sn hızla fırlatılıyorsa doğru olmayabilir. Benzer örnek ağırlık içinde söylenebilir. Aralarında 0.3 dr fark varsa ağır pellet daha uzağa giderde 0,8 gr fark varsa, ağır olanın (atıyorum) 10m de yere çakılması kaçınılmaz olur. Sonuçta ağırlık ve çıkış hızlarının derecesi de önemlidir herhalde ve de pellet ne kadar ağır ise o kadar uzağa gider sonucunu çıkarmamak gerekir diye düşünüyorum. Sanırım bunu net olarak görmek için krono lazım.

Haksız değilsiniz. Bizim bu silahlarda kullandığımız ağırlıklar için genel itibarıyla daha ağır olan daha yüksek menzile sahip oluyor fakat ekstrem noktalarda bu durum muhtemelen tersine dönüyordur. Bununla ilgili bir araştırma yapacağım.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/