AnkaraTeam 4. Geleneksel Silüet Hedef Yarışması

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Bugün yaptığımız mini yarışmanın sonuçlarını yayınlayacaktım, ancak fırsat bulabildim. Buyrun:

[Resim Engellendi: http://img528.imageshack.us/img528/9046/131110siletsonular.jpg]

Sonuçlar evde başka bir proje üzerinde çalıştığım için gecikti, o projeyi de fırsat bulabilirsem ayrı bir konu halinde foruma koyacağım. :whistling:

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Evren günündeydin bugün, tebrik ederim. Osman abi zaten rektifiyeden yeni çıktığı için bomba gibiydi :)

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• ben varken yapamadınız tabi dimi ? ;şrofls;.

hepinize tebrikler ;tese;kkur

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Evren Abi, tebrik ederim, score çok güzel. Osman Amca da; duman etmiş hedefleri. Ahmet; yine aynı yerinde :thumbdown: . Bu gün bende aranızda olmayı çok istedim, hatta bagajı dün akşamdan doldurdum ama gelemedik. Bayramdan sonraki buluşmalarda iddialıyım ama...

• ben varken yapamadınız tabi dimi ? ;şrofls;.

hepinize tebrikler ;tese;kkur

Abi aslında sen yokken yapamadık diyebiliriz. Disiplini sağlamakta sıkıntı yaşadık. ;$.,

Webley Raider 10 .22

• Abi aslında sen yokken yapamadık diyebiliriz. Disiplini sağlamakta sıkıntı yaşadık. ;$.,

Evren haklı bundan sonra Erdem abi olmadan hiçbir yarışmaya katılmama kararı aldım. Katılsam bile hedef sadece hedef düzeltme işine talibim. bundan sonra bu işi asli görevim kabul ediyorum...

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• vay be..eskiden puanlar böylemiydi. ;avci;

FX Revolution PCP 5.5 cal +Nikko Stirling TARGET MASTER 10X50-60 MD

BUREO 30,06 + REDFİELD 3*9-ELİPTİC35

ankarateam.png

• Birhayli rüzgar vardı ve güneş karşıdan vuruyordu. Ayrıca pek de ciddiyeti sağlayamadık.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• fena ıskalamışım ben bu günü gibi geliyor :))

Air Arms S410 Extra B.A 1000 FPS + BSA 8-32x44
    ankarateam.png

• Ellerinize sağlık.
    Evren foto yokmuydu ya keşke bir iki de fotoğraf koysaydınız.
    Aklımızda sürekli var ama kısmet olurda bir gün Çukurova Team olarak gelirsek bir takım müsabakası yaparız.
    Aslında bir field tasget ligi oluşturma fikri var birde aklımda ama kim bilir nasıl olur?

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• Fotoğraf sanırım hiç çekilmedi.

Field Terget aslında benim içimde ukta olan bir şey. Türkiye'de yaygınlaşmasını, müsabakalar düzenlenmesini gönülden istiyorum. Hatta bunun için bir dernek kurmayı düşünmüş, derneklerle ilgili kanun ve mevzuatı falan bulup okumuştum bile.

Fakat yaşadığımız ülkede böyle hayalleri gerçekleştirmek malesef imkansız. İmkansız derken, tabii ki bir şekilde insanların havalı silahlar hakkındaki "kuş tüfeği" algısını değiştirebilir, havalı silah müsabakalarını yayabilirsin fakat özellikle bu gibi konularda bağlı olmak durumunda olduğun atıcılık ve avcılık federasyonu, yönetimi ve yönetmelikleri o kadar çarpık ki, bu sporları yurtdışında yapıldığı şekliyle, o kurallarla, o düzenlilikte ve o zevkle icra etmek imkan dahilinde değil. Paintball sporcuları bu çarpık yapının doğurduğu can sıkan sorunlarla sürekli yüzyüze geliyorlar ve bu sorunlarda dolayı ilk örnek olarak müsabakalarda insanları bu spora teşvik edecek ödülleri veremiyorlar. Sporcular bir sene boyunca binlerce lira harcayarak hazırlandıkları müsabakalardan birer plaket alarak ayrılıyorlar.

Top sporlarının aksine yapılması için bir ön yatırım(tüfek, hedef ve ekipman alımı) yapılması gereken bir sporu bu şartlar altında kitlelere yaymak imkansızdır. Ancak birkaç yerel grubun sürdüreceği ve kimsenin tanımadığı nadir sporlardan biri haline gelebilir ki zaten şu anda da öyle. Hal böyleyken zaten kendi imkanlarımız ve özverimizle ancak sürdürebildiğimiz bu hobiye bir de beslenecek yeni boğazlar eklemenin bir anlamı olmayacaktır.

Ama biraz çaba sarfetsek tabii ki kendi gayretimizle gayrıresmi bir lig oluştumak imkansız değil.

Webley Raider 10 .22

• istek olunca herşey yapılır Evren.
    Türkiyede kimsenin adını bile duymadığı bir sürü spor dalı var veya kimse nin Türkiyede yapıldığını bilmedegı spor.
    Mesela yanlış hatırlamiyorsam adı curling olan bir spor dalı var buz üzerinde mermer disklleri kaydırarak ve bu disklerin önünü resmen süpürerek diski yönlendirme yolu ile yapılıyor.Inan ki o yapıldıysa bu da olur.
    Ama yeter ki yanında seninle beraber bunu isteyecek ve elini seninle beraber taşın altına sokacak dostların olsun.
    Bizde ki havalı tüfek "TEK SAÇMA" olarak görülüp ve hala kuş vurma amacı taşıdığıni düşünen zihniyetler devam ettiği sürece ışte o zaman yol alamayız.
    Yani en azından elimizde ki ekipmanlar ile iller arası bir lig oluştursak belirli zamanlarda sezonlar da maçlar yapılsa.Yani herkes bu spor için başta bir ft silahı olmadan bile bu spor a başlayabilse(Geçen ıngiltere de bir ft müsabakasi incelemesi yaparken Windcity le katılan yarışmacı gördüm.) fena mi olur?
    Ucundan başlamak lazım....

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• ben de bu çalışmanın içinde seve seve yer alırım, her türlü göreve hazırım.

ft (field target), hft (hunting/field target), silüet gibi klasmanların ana fikirlerini yani hangi yetenekleri değerlendirdiğini saptayıp yurdumuza biraz uyarlamak gerekebilir;

malum çoğumuzda güçlü silahlar var, bunlar da standart hedefleri hırpalıyor

katılımcı sayısı keşke çok olsa, ama bu durumda zaman limitleri saptayıp iyi kontrol etmek gerekir

aslında atla deve olmaması gerek, birkaç kişilik kurucu komite oluşturup bir hafta sonu arazide deneye yanıla bir temel yapı tesis edilebilir

sonra zamanla ekle çıkar gerekli ince ayarlar verilir

en önemlisi ithalatçı/distribütör/bayi arkadaşların yarışmalara sponsor olmalarını sağlayarak hem ekipman, hem de katılımı teşvik edici ödülleri kapmaya çalışmak gerek

veya diğer bir yol da dünyada kabul görmüş standartları ve uygulamaları aynen kabul edip o doğrultuda yapılanmak

• başta güç sınırlaması olması gerekir. Bu bile başlıbaşına bir sorun. Pelleti 800 fps ile atmak ile 1050 fps atmak arasında inanılmaz büyük fark var. Özellikle ft için. Bu da mevcut silahlar ile bir yarışma yapılmasını en azından adaletsiz kılıyor.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Merhaba, çok güzel bir düşünce, bu sporu yaparken ayrıca bir amacın da olması daha zevkli olur kanısındayım. Bizim gruptaki (İzmir) arkadaşlarla görüşmedim ama sanırım ki böyle bir oluşuma seve seve destek vereceğimizi düşünüyorum.

Gamo PT-90
    Gamo CFX 4.5 (satılık)
    Gamo 4x32 WR Silver (satılık)
    Gamo DynaMax 5.5
    egeteam.png

• Evet, Murat abinin dediği gibi güç kısıtlaması olması gerekir.

FT sporunun temel dayanağı mesafe tahmini ve poi(vuruş noktası) hesaplamasıdır. FT müsabakalarında kullanılan, güçleri 12fpe'yi aşmayan silahlarda en yakın ve en uzak hedefler arasındaki düşme ciddi boyuttadır. Hal böyleyken atıcının hedef mesafesini ve silahının o menzilde ne kadar düşme yapacağını çok iyi tahmin ve hesap etmesi ve dürbününü ona göre ayarlaması, atışını ona göre yapması gerekir. 12fpe'lik silahlar mesafeden olduğundan daha da fazla rüzgardan etkilenirler. Atış yaparken rüzgarın da hesaba katılması gerekir.

Şimdi biz Ankara'da yaptığımız yarışmalardan gayet iyi biliyoruz ki; kullandığımız güçteki silahlar doğru mesafede sıfırlandığında tüm hedefleri herhenagi bir ayara gerek kalmaksızın düşürebilecek kadar az bir düşmeye sahip. Aynı zamanda rüzgardan da çok daha az etkileniyorlar. Hal böyleyken ft oturma pozisyonunda rahat şekilde atış yapabilen her atıcı çok ciddi skorlara imza atabiliyor ve müsabakanın keyfi de önemli biçimde azalıyor.

Buna karşılık bundan sonra yaptıracağım hedefleri dayanıklı olmaları açısından 5mm sacdan ve daha küçük kill-zone'a sahip olacakşekilde yaptırmayı düşünüyorum. Bu şekilde müsabakalarda "nişan al ve at" basitliğinden biraz uzaklaşılmasını, dürbünle ince ayar yapılmasa bile en azından üst ya da alt tutuş yapılarak atış yapma gerekliliği sağlamayı hedefliyorum.

Kim bilir, belki de zamanla bu şekilde özgün hedeflerle ve belki daha uzak mesafelerde yapılan, kendimize has bir FT stili geliştiririz.

Webley Raider 10 .22

• Evren mesela aklıma başka bir konu da geliyor.16 grain ile 800 fps altı ve üstü diye 2 ayrı klasman oluşturmak.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776