dürbünle en pratik sıfırlama nasıl yapılır?(istek-tecrübe)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • siteden hedefleri yazıcıdan çıkardım. 20 metreye diktim. tam ortayı nişan aldım. ateş ettim. sonra hedefe tekrar nişan alarak bu sefer artıyı vurulan noktaya çekmeye çalıştım. ama kıpırdama oluyor tabi sabit tutcak bişey bulmak burada zor.

sizler nasıl yapıyorsunuz? en profosyonel manada sıfır hatalı yapanlar varmı? tecrübelerinizi paylaşmak istiyorum.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• siteden hedefleri yazıcıdan çıkardım. 20 metreye diktim. tam ortayı nişan aldım. ateş ettim. sonra hedefe tekrar nişan alarak bu sefer artıyı vurulan noktaya çekmeye çalıştım. ama kıpırdama oluyor tabi sabit tutcak bişey bulmak burada zor.

sizler nasıl yapıyorsunuz? en profosyonel manada sıfır hatalı yapanlar varmı? tecrübelerinizi paylaşmak istiyorum.

Şimdi benim yaptıgım yöntemi anlatayım belki yardımcı olur,

30 metreye ortası 1 ytl olacak büyüklükte bir hedef yerleştiririz.10 atış yapıp atışların çoğunluklu toplandıgı yeri vuruş noktası kabul ederiz.Atışlar sağda toplanıyorsa dürbünü left(L) yönünde solda toplanıyorsa leftin tersi yönde çeviririz.Aynı şekilde üste geldiyse down yönünde alta geldiyse de up yönünde ^^ g;$i Ama grup çalışırken benim tavsiyem, artıkılı vurulan yerden aşağıya sıfırlayın nedeni ise, atış yapılan nokta pellet yedikçe büyüyor ve nereye nişan aldıgınızı şaşırıyorsunuz aynı zamanda hedef büyüdükçe psikolojik olarak kendinizi daha az kasıyorsunuz.

Saygılar.İsabetli atışlar.

• dürbün ayarlamakmı bu teknik ile çocuk işi ....sana gerekli olan bir adet mengene yoksa gitt su tesisatçılarına bu işi onların mengenesi ilede yapabilirsin....ve diğer gerekli olan bir adet lazer o ucuz olan anahtarlık lar için işte ondan..namlunun ucundaki varsa susturucuyu sök kardeşim sonrasında o lazeri düzgün bir şekilde yamuk yumuk olmayacak bir şekilde namlunun ucuna bantla (kalem gibi düz dursun namlu ucunda) dürbünü kaç metreye sıfırlamak istiyorsan örnek 30 metre o noktaya bir hedef koy lazer direk o naktanın tam ortasına bakacak şekilde pozisyonu nu al.sonrasıma dürbünden hedefe bak lazer nereyi gösteriyor ise ayarı o yönde yap..... youtubeye bore sighter yaz orda yaşlı üzerinde kırmızı gömlekli bir adamın videosu var bu gerçek yivli tüfeklerde bir tek kurşun atmadan nasıl dürbün ayarlanacağını gösteriyor....pc işinden fazla çakmadığımdan video nasıl indiriliyo bilmiyorum

• dürbün ayarlamakmı bu teknik ile çocuk işi ....sana gerekli olan bir adet mengene yoksa gitt su tesisatçılarına bu işi onların mengenesi ilede yapabilirsin....ve diğer gerekli olan bir adet lazer o ucuz olan anahtarlık lar için işte ondan..namlunun ucundaki varsa susturucuyu sök kardeşim sonrasında o lazeri düzgün bir şekilde yamuk yumuk olmayacak bir şekilde namlunun ucuna bantla (kalem gibi düz dursun namlu ucunda) dürbünü kaç metreye sıfırlamak istiyorsan örnek 30 metre o noktaya bir hedef koy lazer direk o naktanın tam ortasına bakacak şekilde pozisyonu nu al.sonrasıma dürbünden hedefe bak lazer nereyi gösteriyor ise ayarı o yönde yap..... youtubeye bore sighter yaz orda yaşlı üzerinde kırmızı gömlekli bir adamın videosu var bu gerçek yivli tüfeklerde bir tek kurşun atmadan nasıl dürbün ayarlanacağını gösteriyor....pc işinden fazla çakmadığımdan video nasıl indiriliyo bilmiyorum

Teknik doğru, fakat bunun uygalanan yöntem, yani laser pointer'i bant ile namluya sabitlemek çok pratik olmaz,
    özellikle FAC sınıfı güçlü tüfeklerde, tepmenin kuvvetli olması sebebi her atış sonrası laser farklı farklı noktaları gösterecektir.
    Ayrıca bant'ta bulunan kimyasalların, tüfeğin namlu dışındaki boyasına uzun vadede zarar verecektir.
    Bunun yerine 5-10 liraya tornacıda, namluya laser pointer'i sabitleyecek basit bir düzenek yapılması daha
    uygun olacaktır. Neticede dürbün sıfırlama işi en temel amacımız olan hedefi vurmanın anahtarıdır ve dürbün
    sıfırlama işini hemen her atış öncesi yaptığımızı düşünürsek bu çok daha doğru bir çözüm olacaktır.

• Teknik doğru, fakat bunun uygalanan yöntem, yani laser pointer'i bant ile namluya sabitlemek çok pratik olmaz,
    özellikle FAC sınıfı güçlü tüfeklerde, tepmenin kuvvetli olması sebebi her atış sonrası laser farklı farklı noktaları gösterecektir.
    Ayrıca bant'ta bulunan kimyasalların, tüfeğin namlu dışındaki boyasına uzun vadede zarar verecektir.
    Bunun yerine 5-10 liraya tornacıda, namluya laser pointer'i sabitleyecek basit bir düzenek yapılması daha
    uygun olacaktır. Neticede dürbün sıfırlama işi en temel amacımız olan hedefi vurmanın anahtarıdır ve dürbün
    sıfırlama işini hemen her atış öncesi yaptığımızı düşünürsek bu çok daha doğru bir çözüm olacaktır.

dostum sanırım beni yanlış anladın o bahsetdiğim lezeri direk namlunun ucuna ğeçireceğiz sadece dürbün ayarlamak için işimiz bitince lazeri tekrardan çıkaracağız.(not:lazeri namlunun altına yada üstüne deyilde saçmanın çıktğı yere düzgün bir şekilde sabitliyeceğiz sonra hedefe kaç metreye sıfırlamak istiyorsak lazeri o mesafedeki hedefin tam ortasına gelecek şekilde tüfeğimizi varsa mengeneye sabitliyeceğiz.sonrasında bize düşen dürbün den direk hedef noktasındaki lazeri ışığını görüp dürbün ayarını (dürbünün içindeki artı işaretini kırmnızı noktanın üstüne gelenciye kadar sag sol yukarı aşagı ayarını yapmamız gerekecek....avrupa ülkelerinde yivli tüfeklerin dürbünü nü ayarlamak için kullandıkları mermi büyüklüğündeki lazer ışığını namlu içine sürüp( mermi sürer gibi) sonrasında dürbünden bakarak ayar yapıyorlar hiç mermi atmadan..daha sonrasında çok ince ayar gereke bilir bu gerçek yivli tüfeklerde ama havalı tüfeklerde durum değişebilir bende tek ayar yapıyorum sorun yok...ayrıca avrupa ülkelerinde havalı tüfekler için üretilmiş 4.5ml ve 5.5 için ebatında lezer li ışıklar satılmaktadır 10 dolardan başlıyor fiyatları

• Öncelikle dürbün sıfırlaması için ,silahınızın gücüne, kulandığınız pelletin BC sine uygun olan verileri bilmeniz gerekiyor yani altta verdiğim linki kullanarak önce sıfırlama yapacağınız en ideal mesafe yi tespit edelim.

http://www.arld1.com/holdoverunderdonesteve.html

bu programda aynı zamanda namlu çıkış hızından sonra her mesafedeki pelletin hedefe vurduğu andaki hızlarınıda bulabiliyorsunuz mesela silahınız 1000 fps ile çıkış yapıyor fakat 50. yarddaki hedefe vurduğu andaki hızını merak ediyorsunuz işte o zaman verileri girdiğinizde 786 fps olduğunu göreceksiniz.burdaki kullanılan saçma benjamin örneği olup BC si .026 dır.

şimdi gelelim dürbün sıfırlama işine ,ideal mesafeıi bulup yaklaşık 1 ytl büyüklündeki hedef üzerine destekli dikkatli tetik hatasınıda minumum düzeyde olmak şartıyla 3 atış yapıyorsunuz eğer doğru atış yaptıysanız ,3 noktayı ya üst üste bu en idealıdır ,yada buna yakın üçgen olacak şekilde atmışınız demektir.

bundan sonra yapmanız gerekenler:

1 inç boğazlı dürbünler=25.4 mm.

1/4 inç=1 click dürbün üzerindeki ayarlama aparatından (100 yards )

1/4 inç=6.35mm (100 yards )

1 yards =.0635mm=1 click

10 yards=.0635*10=.635mm=1 click

15yards=.0635*15=.95mm=1 click

bu formuller sıfırlama yapacağımız mesafeye göre böyle devam edip gidiyor.

şimdi diyelimki en ideal mesafe 15 yards olsun biraz önce 3 atış yapmıştık ve doğru atışda yapmışdıkya,işte bun atışların ortak noktasından 1 ytlik hedefin tam orta noktasına sağdan, soldan ,yukarıdan ,aşağıdan kaçar cantim sapma olmuş mesela 1 ytllik hedefin orta noktasına göre 3 cm sağdan 5 cmde aşağıdan vurmuş.

yapacağımız tek hareketle sıfırlama işlemi biter, 3cm= 30 mm/.95=32 click ; 5cm=50mm/.95=52 click yani :

dürbün ayarlama aparatından sağ sapma için 32 click left aşağı sapma için 52 click up yukarı alırsak bu işlem biter ve atış yaptığımızda 1 ytl lik hedefin uygun olan şartlara sadık kalarak atış yaptığımızda tam ortasından vuracaksınız teyit etmek için yine 3 atış yapın.

biraz sıkcı bir açıklama oldu ama ben bilimsel olarak böyle yapıldığını biliyorum.

eksiğim yada yanlışım varsa düzeltilmesi ricası ile hoşçakalın........

• Merhaba,

Dürbün sıfırlama ilgili olarak bende bir kaç ekleme yapmak isterim. Öncelikle dürbünüzü tüfeğiniz tam parelel oalrak monte etmelisiniz. İçindeki artikle ile tüfeğiniz birebir parelel olmalıdır. Bu işi biraz aman alıyor işte...

Lazer güzel bir yöntem ancak bu iş için kullanılmayan lazerler tam düz bir hat izlemeyebilir ve tüfeğinize namlu ile aynı hizada monte etmeniz çok zordur. Bu iş için yurtdışında satılan ve 4,5 mm den başlayıp ateşi silahlara uyabilen namlunun içine sokulabilen prof. lazerler mevcut.Opticpalnet de görmüştüm zamanında...

Benim izlediğim yol ise şöyle;
    PCP tüfek kullandığım için ve dürbünüm 10 metreden net bir görüş sağlayabildiği için aşağıdaki tabloyu kullanıyorum. Hedef kağıdını 10-15 metreye koyunuz.(noktalar çok küçük gelebilir bu sebeple daha büyük nokta haline getirmenizde sakınca yok). Daha sonra atış yaptıkça vuruş noktalarınıza göre yukarı-aşağıya ve sağ-sol olarak ayarlayınız. Clik ve MOA ayarlarını uzun uzuna anlatmaya gerek kalmadan deneme yanılma yolu ile kendiniz de bulabilrisiniz. Eğer vuruş aşağıya 1 cm vuruyorsa dürbününüzün üst kısmında bulunan düğmesini "up" yazan ok yönünde (clik) çeviriniz. Yukarı vuruyorsa da tam tersi işlemi yapınız. Vuruşunuz sağ-sol ayarı içinde yine aynı işlemi aynı mantık ile yapınız. Buradaki en önemli hususlar.

1-Tüfeğinizi destekli olarak atış yapmanız. Mümkünse sabit.
    2-Tüfeğinizi sıfırlama yaparken kullandığınız mermiler her zaman kullandığınız mermi olmalıdır. Farklı mermiler farklı vuruş noktalarına sahip oldukları için hangi mermi ile sıfırlama yaparsanız o mermiyi kullanınız.
    3-10 metreye sıfırladığınız tüfeğiniz, tüfeğinizin gücüne bağlı olarak, 20-30 metrede yukarı, 50 metre sonrası da aşağıya vuruş yapabilir. Ama siz her zaman sıfırladığınız mesafeyi baz alıp diğer mesafelere atış yaparken de buna göre hesaplamalısınız. Önemli olan dikine düz bir hat da vuruş yapmanızdır. Sağa ve sola kaçan vuruşlar, düzgün bir sıfırlamadan sonra, rüzgarın etkisi veya merminin yapısından kaynaklanabilir. Sıfırlamanızı bozmadan atış istikrarınızı koruyunuz ve bunlara göre hesaplayınız.

Benim bildiğim bir kaç küçük notu sizinle paylaştım eksiklerim yanlışlarım olursa daha tecrübeli arkadaşların düzeltmelerini rica ederim.

Bu konu ile ilgili Mustafa Abi nin daha önce yayınlamış olduğu yazı çok işinize yarayacaktır.

NOT: DİANA ABİ BEN BU YAZIYI YAZARKEN AYNI ANDA DAHA TEKNİK VE DAHA GÜZEL OLARAK ANLATMIŞ. ANLATIMI ÇOK GÜZEL OLMUŞ. KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDERİZ.

Dürbün Montaj,Ayar ve atış ile ilgili Flash Demoları

airgunturk.com/attachment/1421/

• teşekkür ederim, benimde eksik bıraktığım yerleri tamamlamışsın.

• önce yatay bir çizgi çekip yükseltmeyi ardından dikey çizgi çekip yatayını ayarlayın. Daha sonra tam nokta atışı yapacak kadar ayarlanmamışsa ortaya bir nokta koyup oraya göre ayarlayın. Tüfeğin gücüne, dürbünün büyütmesine ve dürbünün tüfekten yüksekliğine bağlı olarak ideal ayarlama mesafeleri vardır. Bunu da chairgun programı yardımıyla bulabilirsiniz.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• öyle oldu dostum ama deneyeceğim dürbün powerline olunca fotograf makinesindende bakınca dürbünün artı kelini göremiyorsun görüyoruzda eeh işte resim haline getirince gözükmüyor böyle oluncada yaptığım işin detaylı bir açıklaması olmuyacak...neyse şimdilik özür diliyorum geçici bu arıza sebebi ile ama bu arada fikrim geldi...kismetse yarın olacak inşallah

• konu git gide profosyonel oluyor.zannedersem T.C. de bu konuda en güzel dürbün sıfırlama veri tabanı oluşmuş yaw çok teşekkürler. özellikle 10 metreden sıfırlamada 30 metreyi yukarı vurması olayı beni deli etmişti ;( .kağıda çizdim yaw bu nasıl olur diye. tecrübeler iyi konuşmuş.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png

• 10m ye sıfırladığınızda 25-30m de yukarı vurur sonra 40-50-60 m ler 1 dot'a denk gelir hemen hemen. Siz bana dürbününüzün tüfekten yüksekliğini ve büyütmesini , kullandığınız pelleti ve tüfeğin gücünü yazarsanız ideali kaç metre ve kaç metrede yukarı kaç metrede aşşağı atacaksınız söyleyeyim.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• 10m ye sıfırladığınızda 25-30m de yukarı vurur sonra 40-50-60 m ler 1 dot'a denk gelir hemen hemen. Siz bana dürbününüzün tüfekten yüksekliğini ve büyütmesini , kullandığınız pelleti ve tüfeğin gücünü yazarsanız ideali kaç metre ve kaç metrede yukarı kaç metrede aşşağı atacaksınız söyleyeyim.

airarms palet kullanıyorum.diana mod 460 5.5. üzerinde 32 lik zomlu powerline var.

FX Gladiator
    FX GLAD.........
    egeteam.png