FX Gladiatorde Farklı Güçlerde Sıfır Noktası Değişimi.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Selam arkadaşlar. Eminim Chairgun proğramını çok iyi kullanan arkadaşlar vardır. Benim sormak istediğim şey en düşük güçte dürbünümüzü 10 Mt ye sıfırladığımızda orta güçte ve yüksek güçte ilk sıfır noktalarının uzaklığı ne olur? Fx Gladiator .22 cal ve 18 grain AA pellet kullanıyorum. Bilgisini paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Bilmeyen ne bilsin bizi, bilenlere selam olsun...

• şu anki bilgisayarımda chairgun yok, bu nedenle yardımcı olamam. Ancak benim gladiatör'de en düşük güçte 16g FX ile 21-22m sıfırlandığında, orta güçte yaklaşık 50metre, tam güçte yaklaşık 100metreye sıfırlanmış oluyordu.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Sadece farklı güçler değil. Farklı hava basınçları da değiştiriyor. 200 Barda vurduğu nokta ile 150 bardaki aynı olmuyor.

FX Gladiator .22 + NikkoStirling 8-32x60

Bu Vatanın varlığının ve Bölünmez bütünlüğünün bedeli Çanakkale'de Ödenmiştir !

Arabalar ikiye ayrılır. SCENIC ve Diğerleri :) (SCENIC 2.0 16V BVA - Yollar gidişime, Kızlar duruşuma hasta :) )

Kula bela gelmez Hak yazmayınca, Hak Bela yazmaz kul azmayınca, Hak intikamını kuldan kul ile alır. Din, İrfan bilmeyen, bunu kul etti sanır.

• Arkadaslar sorumu cevaplayacak kımse yok mu. Özellıkle guc ayarlı tufek kullanananlar ıcın olmazsa olmaz bır bılgı olacak. Diyorum kı Gladıator + 18 grain AA pellet kullanıyorum. Gladıatorun degısık gucteki hızları ortalama 630-770-980 fts. Diyelim ki en düşük güçte silahımı 9 Metreye sıfırladım. Dürbün ayarı değiştirmeden güç ayarını orta kademe guce yada maksimum güce getirdiğimde dürbün ayarının sıfır noktası kaç metre olur. Atışlarda en düşük güçte 9 metrede tam ortadan vurduğumda orta ve yüksek güce geçtiğimde kaç cm üstünden vuracağımı hesaplamaya calısıyorum. Bu kısa mesafede onemlı degıl ama uzak mesafelerde sorun olacak. İlgilenen ve bilgilendiren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. (Her güç seviyesi için hava basıncı 200 bar kabul edilebilir. Yanı 630-770-980 fts çıkış hızları kullanılabilir.)

• 18g'i 980fps ile atamazsınız, akşam bakmaya çalışayım nasıl olabilir. yalnız yaklaşık değerler olur, veriler doğru olmadığı için.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• güzel soru

ön kabül :

pellet ağırlığı 18 değil de yatagun sitesinde dendiği gibi 16 grain ile hızların 630-770-980 fps olduğunu kabul edelim dolu hava ile

bc : 0.032
    hız 630
    zerorange 10 y
    scope height 2 inch

için

barrel angel : 23.4 moa (namlunun yatayla olan eğimi)

hız 980 için

deneme yanılma ile

yaklaşık aynı namlu eğimini vermemiz için 8.7 yarda sıfırlama yapmalıyız

bu durumda da 10 yard poi (sıfırdan şaşma) 0.274 inch

yani 7 mm üst vurur

aynı işlem orta hız için de yapılır

• İlginiz için teşekkür ederim. Yani özetle düşük güçte 10 yrd sıfırlanmış bir tüfek yüksek güce alınınca 8,7 yrd sıfırlanmış oluyor. Bu arada benımde 16 Grain pellete geçmem gerek :)

• Selam ,

Bir de Gladiator'ün basınç-hız eğrisi hakkında bilgi edinebilirseniz tam olacak. Bir ara forumda gördüydüm, üstadlar yardımcı olabilirler. Örnek vermek gerekir ise benim tüfeğim 190 Bar+-5 bar civarı oldukça stabil .

FX Gladiator
    Diana Mod 48
    Daystate AirWolf MCT FAC 40 fpe, bazen 27fpe
    "Verba volante,Scripta manent"

• ben de 4.5mm 12 fpe pcp tüfeğimde 3 farklı ağırlıkta pellet kullanmaktayım; 7,33 g - 8,44 g - 10,34 g

silahımı 17 yarda sıfırladım, en hafif pellet ile

ayarlarda başka bir değişiklik yapmadan daha ağır pelletler kullanınca durumum ne olur diye merak ettim, ne kadar aşağı-yukarı vurur diye, chairgun pro kullanarak

işin içinden tam çıkamadım, hawke yazdım yardım için

sağolsun chairgun destek dave arkadaşım yardımcı oldu

durum şu (ilk gelen yanıta göre) :

programda 4 tab var, #1-4

her tab'a bir pellet için 17 yard sıfırlama değerleri giriyorsun (chrono olmadığı için hızları eşit enerji ile hesaplatıyorum)

zurnanın zort ettiği yer

configure - compare mode diyorsun

kıyaslama yapmak istediğin tablerin yanındaki kutucukları işaretliyorsun ve

same angle seçeneğini işaretliyorsun

işte sana üç farklı pellet ağırlığı için sapma grafiği

süper yahu...