Gamo CFX 4.5 mm İçin Dürbün Tavsiyesi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Yaza doğru bir Dampa ve kaliteli bir dürbün almayı düşünüyordum ama fiyatların yüksek olması nedeniyle bunların yerine bir Webley Patriot 5.5 mm alayım dedim, tabi CFX de dürbünsüz pek tat vermiyor. Bu yüzden yardımınııza ihtiyacım olacak;

1. Dampa olmadan, ama sağlıklı bir şekilde kullanabileceğim dürbünün mercek çapı en fazla ne kadar olmalıdır (40 mm kurtarır mı mesela)?
    2. Bu şekilde dürbünün ömrü ne kadar olur; Gamo Stoper almak bu ömrü uzatır mı?
    3. RIS şeklinde (tırtıklı kızak) bağlantı aparatı CFX'de işe yarar mı? Bu aparatın faydası olabilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

Nurettin ARIKAN

Gamo CFX .177 + BSA 3-9x40
    Webley Patriot .25

• Ben Remington 3X9 / 40E kullanıyorum ve memnunum. Zaten bu mercek çapından (40 mm) fazlası dampa ayak olmadan uzun ömürlü olmuyormuş. Forumda okuduklarımdan bunu anladım. Fiyatı da uygun ayrıca. Tavsiye ederim.

• Sanırım çift bağlantı ayağı kullanıyorsunuz, hem esnemesi açısından çift ayak daha iyidir (dampa olmayan tek parça ayağa nazaran) diyorlar ama stoper kullanmak gerekir mi (siz kullanıyor musunuz) ? Gerekirse sadece arka ayağa mı gerekir, ön ayağa nasıl bir işlem uygulanabilir?

Nurettin ARIKAN

Webley Patriot .25

• Stoper kullanmak gerekiyor kesinlikle. Ben iki parçalı ayak kullanıyorum. Az önce 45-50 atış yaptım ve dürbün 2mm arkaya doğru kaydı ve sıfırlama da bozuldu doğal olarak. Yarın ilk iş stoper almaya gidiyorum. Ben, ne olacakki altı üstü havalı tüfek dedim ama ciddi bir darbe oluyor her atışta. Dürbünü aşırı sıkmama rağmen kayıyor. Ya dampa ayak derim ya da iki parça ayak ve stoper. Ayrıca stoper arkaya değil de öne takılsa daha iyi olur gibi.Yani iki ayağın ortasında kalması. Gördüğüm tüm resimlerde stoper ön ayaktaydı.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Jay ().

• Stoper kullanmak gerekiyor kesinlikle. Ben iki parçalı ayak kullanıyorum. Az önce 45-50 atış yaptım ve dürbün 2mm arkaya doğru kaydı. Yarın ilk iş stoper almaya gidiyorum. Ben, ne olacakki altı üstü havalı tüfek dedim ama ciddi bir darbe oluyor her atışta. Dürbünü aşırı sıkmama rağmen kayıyor. Ya dampa ayak derim ya da iki parça ayak ve stoper. Ayrıca stoper arkaya değil de öne takılsa daha iyi olur gibi.Yani iki ayağın ortasında kalması. Gördüğüm tüm resimlerde stoper ön ayaktaydı.

Havalı silahlarda stoper arkaya takılır.Cfx royal da ayakların altına derby sürüp iyice sıkarsanız dürbünün kaymaması lazım.Bir de öyle deneyin.(dürbünü çıkardıktan sonra derby iz yapmıyor)

• 2 parça ayak ile stoberi taksan bu kezde ön ayak yerinden oynamıya başlıyabilir şayet tüfeğin çok sarsındı yapıyorsa bu benim başıma geldi tüfek çok sarsıntı yapıyordu tek parça ayak sıpariş etdim takdım 10 15 atış sonrası stoperi topdan vidası ile söktü attı yerinden kopardı bende satdım ohbe rahatladım vallah.

• Dürbün direk tüfeğe bağlı değil benim. Arada pir parça var ve dürbün çıkıkken silahı sildim. Sanırım orayıda yağlı bez deymiş. Kaymayı birazda o yüzden yapıyor olabilir. Dediğiniz gibi stoperi arka ayağa takmadan önce sentetik tinerle iyice silip derby sürücem. Arkaya takıldığını öğrenmem iyi oldu yoksa öne takacaktım :) teşekkürler.

• Dürbün direk tüfeğe bağlı değil benim. Arada pir parça var ve dürbün çıkıkken silahı sildim. Sanırım orayıda yağlı bez deymiş. Kaymayı birazda o yüzden yapıyor olabilir. Dediğiniz gibi stoperi arka ayağa takmadan önce sentetik tinerle iyice silip derby sürücem. Arkaya takıldığını öğrenmem iyi oldu yoksa öne takacaktım :) teşekkürler.

Önemli değil ^^ Sentetik tinerle silmenize gerek yok ıslak mendil yada hafif sabunlu bezle silip kurulayın aynı şey.Kolay gelsin.

• CFX Royallerde var mı bilmiyorum ama o ara parçayı çıkarıp bağlantı ayaklarını takmak nasıl olur? Çift stoper gereksiz midir, yani sadece arka ayağın arkasına stoper koyup diğerini de Engin'in söylediği gibi derbylesek daha mı iyi olur?

Nurettin ARIKAN

Webley Patriot .25

• Bence cfxlerde dürbün durdurmada bu kadar üstüne düşülmemeli.Yanında zaten stoper geliyor takın onu arkaya olsun bitsin.Ha uyanık satıcı yanında stoper vermediyse ayakların kızaga temas yerlerine yapıştırıcı sürün.Fazla taşmasın kötü gözükür.

• Yardımın için sağol Engin, yalnız bir sorum daha var. Bu yöntemle sağlıklı kullanabileceğim dürbünün mercek çapı en fazla kaç mm olmalı (40 kurtarır mı mesela) ?

Nurettin ARIKAN

Webley Patriot .25

• Yardımın için sağol Engin, yalnız bir sorum daha var. Bu yöntemle sağlıklı kullanabileceğim dürbünün mercek çapı en fazla kaç mm olmalı (40 kurtarır mı mesela) ?

Bence
    cfx de ancak 4x15 , 4x20 gibi dürbünler sorun yaratır.3-9x56 güzel olabilir.Çünkü gerçekten çok minik bir tepmesi var.Sınıflandırsak bu sınıfın tepesinde mod 125 olsa ;rofl.; cfx orta-düşük seviyede tepenler arasında olur.

• Veli Bey'in sitesindeki iki dürbün arasında kaldım şimdi.. Remington 3 - 9 * 50 E veya Tasko 3 - 9 * 40 E almayı düşünüyorum, nasıl olur? 50 mm fazla gelmez mi dampasız?

Nurettin ARIKAN

Webley Patriot .25

• Veli Bey'in sitesindeki iki dürbün arasında kaldım şimdi.. Remington 3 - 9 * 50 E veya Tasko 3 - 9 * 40 E almayı düşünüyorum, nasıl olur? 50 mm fazla gelmez mi dampasız?

Bence gelmez.Başka yorum da gelirse sonuca varıcaz ama yorum yok u½%; Ben şöyle örnek vereyim 3.60mm maccari yaylı hw77 üzerinde 3-9x42 dürbün kullandım.Tek parça ile 500 atış hiç oynamadı.(hiç)Weihrauchların dürbün kanalı garip böyle tırtıklı gibi.Onun için kaymadı.Yani kızaktaki sürtünmeyi arttırmanız lazım.

• Dürbün kızağını ve ayakların bu kızağa oturan kısımlarını tırtıklı hale getirmek bir çözüm olabilir gibi geliyor. İnce demir testeresiyle veya törpü gibi birşeyle birbirini karşılayacak şekilde diş açmayı deniyeceğim ben. Olmadı ayakları ve dürbün kızağını değiştiririm en fazla :)

• Gamo için dampa ayak almaya gerek yok açıkçası. Yaklaşık 1 senedir tek parça ayak ile Tasco 3-9x50E dürbünü gayet sorunsuz kullanıyorum.

• Yorumlarınız için teşekkürler. Peki tek parça ayağın arkasına stoper koymak gerekir mi, nasıl bir etkisi olur?
    Mustafa Bey'in de yorumlarını almak isterdim, İnşallah yardımcı olur. :)

Nurettin ARIKAN

Webley Patriot .25

• arkadaşım bende cfx kullanıyorum dampa falan yok tek parça ayakla, kullanmak istediğin dürbün sana kalmış bütçene göre hoşuna giden bi dürbün alabilirsin ama bence mercek çapı çok büyük bişi düşünme tepmesi az diye bildiğimiz cfx ler bakım sonrası şahane dizel yapıyo dürbün sakata gelmesin :thumbup: tek parça ayağın altındaki vidayı cfx in üzerindeki deliğe tam yerleştir ve bağlantı vidalarını iyice sık stoper e bile gerek yok ama sağlam olsun dersen stoperde takabilirsin bende var ama hç kullanmadım.

tüfeğimle ne kadar atış yaparsam yapayım sıfırlamayı hiç bomadı ;tufey#

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• stoper zaten fazla bir para deyil olmazsa onun yerine çelik pul koy şayet elinde stoper yoksa..tek parça ayak ile daha güzel olur sağlam olur kayarsada stoperi takarsın dostum

• Official Post

Yorumlarınız için teşekkürler. Peki tek parça ayağın arkasına stoper koymak gerekir mi, nasıl bir etkisi olur?
    Mustafa Bey'in de yorumlarını almak isterdim, İnşallah yardımcı olur. :)

Nurettin bey,CFX de maksimum 40mm mercek ön çapına sahip bir dürbün için tek parça,dampa olmayan ayak kullanabilirsiniz ama bu da çözüm değil,daha doğrusu dürbün ömrü belki 2000 - 3000 atış olabilir ama eni sonu dürbün dağılır,çünkü dürbün doğrudan şiddete maruz kalıyor,Dampada ise şiddet (darbe) aradaki kauçuk o ringler tarafından absorbe edildiği için dürbünün çok daha uzun bir ömrü olur.