.300 Win Mag - .308 Winchester

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaslar merhaba,
    Bu iki kalibre arasinda kaldim. Av icin degil uzun menzilde atis yapmak icin kullanacagim. (Ciftligimde buyuk bir alan var.) .300 win mag kalibresinin cok tepmesinden korkuyorum. .308 az tepiyor galiba videolardan arastirdim. Sizin de fikirlerinizi almak istiyorum. Her turlu ozellikleriyle beraber nedenleriyle yazarsaniz memnun olurum. Tesekkurler. agt

• uzun menzil için magnum.yalnız tepmesi vardır.

fx revo.

Sumatra 500 .25
    Recluse .357
    mk-390 paladin

• Almayı düşündüğünüz silah şimdiden hayırlı olsun ancak sormak istediğim bir şey var. Aşağıdaki açmış olduğunuz konularda görüş istediğiniz silah ve aksesuarlardan hangilerini aldınız merak ettim doğrusu...

AA S510 Fx Royale
    http://www.airgunturk.com/1297…x-royale-400-m%C3%BC.html

Fx moonson
    http://www.airgunturk.com/12919-fx-monsoon.html#post158560

SchmidtBender
    Schmidt&Bender Durbunler

Daystate
    http://www.airgunturk.com/1307…00cc-pompa-ile-dolum.html

Daystate
    http://www.airgunturk.com/13025-daystate-tufekler.html

Fx Royale
    http://www.airgunturk.com/1299…le-400-22.html#post159280

• Bende bu aralar 338 lapua veya 408cheytac düşünüyorum, yüksek kademe bir akrabam vasıtasıyla yurt dışından getirtebilirim ama mesafe atışı için iç anadolu taraflarında düzlük kesimlere gitmek zorunda kalmak canımı sıkıyor. Malum 3km düz yer lazım şöyle topraklı mermi vurdumu toz kaldırcak yoksa nereye attımız nasıl anlayacaz ;grin;

• 408 chey tac pek mümkün olmasada 338 lapua mühimmatı kullanan tüfekler türkiyede mevcut hatta alıp kullananlarda var.
    Tepme konusuna gelirsek kişisel kanaatim tepmesinden rahatsız olunur diye tüfek alınmamasının pek doğru bir tercih olmayacağı zaten uzun menzil atışları saatlerce sürüp yüzlerce atışı kapsayacak çalışmalar değil en azından türkiyede pek mümkün değil(max 200 mermi) benim tercihim eğer bir yivli tüfek alacaksam ki bu av için olmazdı 338 lapua mühimmatı kullanan tüfekleri tercih ederdim konu magnum sınıfıysa 300 winchester magnum yerine 7000 joullük 338 lapua mühimmatı.
    Bide bahsetmeden geçemeyeceğim adamlar 50kg lık kadınlara barrett m107 verip çatır çatır attırıyorlar sıska 20 yasındaki gençler s&w 500 magnumla karpuz patlatıyor açıkcası şimdiye kadar gördüğüm ve gerçektende tepmesi rahatsız edici olur hassas atış ta pek mümün olmaz dediğim yivli silah furyası az çok heerkesin videolarını izlediği 577 t rex, 680 nitro, 700 nitro express serisi tüfekler işte bunların tepmesinden korkmak lazım :thumbup:
    saygılar.

1.Webley patriot 22cal.(1.nesil) nikula 6*24-40
    2.Mod 140 22cal. tasco 9*40
    3.Mod 125 22cal.busnell 9*40
    4.mod 60 22 cal.tasco 9*32
    5.kral cfx 17 cal.tasco 9*32

• Haklisiniz sayin Dragunow icim rahatladi biraz daha. Bir de .338 lapua mermisi ve tufekleri nereden temin ediyorlar satin alanlar? Tesekkurler. Ah bi Chey-Tac m200 falan alabilsek de nerde o gunler... Accuracy International Aw .338 mesela ulkemizde nerelerden temin edilebilir cunku cok hosuma giden silahlardan :love:

• Bu konuyu görmem iyi oldu, bende .50 cal barret getirteceğim, bende arada kaldım, acaba bolt-action modelini mi tercih etmeliyim yoksa yarım otomatik olanımı?

Birde bana 5km ye net görüntü verebilecek 350 gramdan daha hafif dürbün tavsiyesi rica ediyorum

tavsiyelerinizi bekliyorm

Not: Atışlar tuz gölünde yapacağımdan yer ve mesafe sorunum yoktur

• Guzel ulkemizde sarjorlu, kabzeli veya tactical gorunumlu yivli tufeklerin satisi yasaktir arkadaslar. Yivli ve uzun menzil atisi icin oncelik tufegin veya arazinin degil malumunuz oncelikle atilacak merminin bulunmasidir, o yuzden MKE stoklarinin isiginda 308win kesinlikle su an icin en mantikli secenek.

• +1

FALCON prairie sporter walnut 22 cl.&hawke sidewinder 4-16x50 ir sr6
    WEBLEY
    raider single 22 cl.(4x4)
    FRANCHI black magic D lüx

AIRARMS prosport 177 cl.(cok yakinda)
    & Leapers 6-24X50 AO Mil-dot RGB Zero Locking/Resetting

• Bu tip tüfeklerin tek temini MKE dir ikinci elleri saymazsak tabi.. mühimmat konusuna gelirsel evet 308 winchester en kolay temin edilebilecek mühimmattır fakat 338 lapua mühimmatıda MKE nin tekelinde olup sattığı mühimmatlardandır. fiyatı pahalı ,stok sorunu olur vs. elbette bunlar gibi sorunlar ortaya çıkabilir ama benim ilk tercihim kesinlikle av yapmayacak birisi olarak 338 lapua olurdu.. 1500m rüzgarsız bir hava metalden bir bel hedefi :thumbup: 8.50* 70mm lik mühimmatı namluya sür..... :rolleyes: en büyük hayallerimdendir.
    saygılar.

• Yanlış bilgi vermek istemem.Gerçi büyüklerimiz ve bu işin erbabları bu konuya daha hakimdirler ki şunu belirtmek istiyorum.
    Birkere alıcağınız tüfek hunting modeli olacak fakat siz ise long atışlar yapma düşüncesi içerisindesiniz.Bu yüzden alacağınız tüfeğin üzerinde gez ve arpacık seti olmamalı, gez arpacık setine sahip yivli tüfekler av için üretilmiş tüfeklerdir! uzak atışlar için üretilmemiştirler.
    Türkiyede satışı olan çoğu 300win çaplı tüfekler tamamen maddi amaçlı olarak yurdum insanına satılmak için getirilen modellerdir.Bakınız yurtdışında kullanılan 300 win çaplı tüfeklerin üzerinde gez ve arpacık bulunmaz( uzak atışlar için kullanılanlardan bahsediyorum)!
    Bana kalırsa Dragunow'un dediği gibi 338 lapua çapına sahip bir tüfek seçmenizdir.Mermisini çok rahat temin edebilirsiniz ayrıca ilk defa yivli tüfek kullanacaksanız benim şahsi düşüncem 30.06 mauser yada heym dir.Bu tip kalibre ve markalar ile başlayıp bu işi ileri seviyeye zamanla profesyonelliğe taşımanızdır.Çünkü bu tip silahlar burada kullanılan havalı tüfeklerle hiçbir alakası yoktur.
    Eğer ki Daha detaylı bilgi isterseniz özelden ulaşırsanız sevinirim.Ayrıca istanbulda ikamet ediyorsanız buyrun gelin görüşelim ve elimde ki yivli tüfekleri görerek daha detaylı bilgi sahibi olmuş olursunuz.
    Saygılar.
    Özkan Yiğit

• +1

Bende çok merak ediyorum, bizi aydınlatırsanız sevinirim. Saygılar

• Bu iki kalibre arasinda kaldim. Av icin degil uzun menzilde atis yapmak icin kullanacagim. (Ciftligimde buyuk bir alan var.) .300 win mag kalibresinin cok tepmesinden korkuyorum. .308 az tepiyor galiba videolardan arastirdim. Sizin de fikirlerinizi almak istiyorum. Her turlu ozellikleriyle beraber nedenleriyle yazarsaniz memnun olurum.

hayatınızda herhangi bir yivli tüfekle atış yaptınızmı?

S410

• bu arada 12 kalibre tüfek 40 kg civarında teper.

300 win yanınızda atıldığında da yarım gün kulağınız çınlar

S410

• .308 kalibre cok attim ancak .300 win mag magnum kalibre oldugu icin tepmesi fazla olur mu diye dusunuyordum. 12 kalibre derken .300 mu kastettiniz? Tesekkurler.
    Arkadaslar pcp'ye yurtdisinda yivliye ulkemde devam edicem neden diye sormayin cok uzun hikaye ;şrofls;. Cok merak eden arkadaslar ozel mesaj atabilirler. Tesekkurler.

• Tabii ki .308win.. Sebepleri şunlar;

.308win in namlu atım ömrü ve peşpeşe atımlarda dağılım performansı .300win mag dan daha iyidir. Namlu atım ömrü .308win da uzun mesafe grupman amacı göz önünde bulundurulursa(kıyaslama açısından ort.) 15-20.000 ise .300win mag da 5-10.000 civarı olacaktır. Çünki .300win mag un barut hakkı ve fişek basıncı çok daha fazladır. Bu sebeple namlu ömrü ve namlunun peşpeşe ısınması .308win e göre daha fazla olacaktır. Tepmaside cabası...

Yurt dışında yarışmalarda en çok tercih edilen kalibre .308win dir. Ayrıca MKE de fişeğini bulmak daha kolaydır ve .300win mag a göre daha ekonomiktir.

Bazı forum sitelerinde .300win mag u övücü hatta ülkemizde tek seçenek gibi göstermeye çalışanlar olsada, bu fikirlerinin sebebi herhalde; sahip oldukları tüfek kalibresinde daha çok tüfek satılmasını sağlayıp, MKE de oluşacak fişek sıkıntısını aşmaktır veya kendilerince başka bir sebepte olabilir...

.300win mag un .308win e göre avantajı, enfazla 100mt daha düz uçuş yolu ve sağladığı extra mermi enerjisidir. Neticede iki kalibre ile de 400mt üzeri atışlarda az yada çok ballistik parametreler devreye girecektir. Avcılık açısından domuz-geyik gibi avlardan daha büyük av a gitmiyorsanız, .300win mag un sağladığı extra enerjiyede ihtiyacınız olmayacaktır. Tecrübeli avcılara soracak olursanız zaten avın yaralı gitmemesi veya temiz bir isabet için geneldeatışlarında 300mt de geçmediklerini öğrenebilirsiniz...İnternet ortamında yazılan "600mt şöyle attım domuz yıkıldı vs vs..." tarzında yanıltıcı bilgilerden kafanız karışmasın :)

.308win ile bir sniper 800mt civarlarında uygun şartlarda 1200mt ye kadar isabetli atışlar yapabilmektedir ancak sivil bir kullanıcının 600tm den ötesine çalışması ülkemiz şartlarında boşa fişek israfıdır(şahsi görüşüm)

Özetler benim tercih ve tavsiyem .308win...

• Sivil bir kullanıcının 600m ve ötesi atış yapması boşa fişek israfı gibi bir cümle biraz fazla iddalı olur.Avcılıkla alakalı söylediklerinize tamamen katılmakla birlikte bu işi ciddiye alarak uygun mühimmat ve düşük moa lı bir tüdekle 600m ve üzeri atışlar yapan pek çok sivil mevcut ama dediğim gibi bu söylediğiniz av ile ilgiliyse kesinlikle katılırım lakin amaç hedef atışıysa; örneğin ben 300 winchester magnum mühimmatı kullanan, üzeirnde en az 24 büyütmeli bir dürbün barındıran bir tüfekle 1200m bel atışı büyük bir zevkle atarım elbette 10 atışın 2 tanesi belki denk gelir(benim acımdan en azından) ama bu mesafelerdeki atışların zevkini bana 200m den sigara paketi vurma atışları vermez aynı şekilde avcı olmamakla birlikte 300m nin üzerindeki av atışlarınıda dediğiniz gibi gereksiz bulurum.
    saygılar.

• Bu tip polemiklere ve üsluplara genelde cevap veren birisi değilim lakin sabırda bazen bir yere kadar.... 1. si cümleleri düzgün okumanızda fayda var 10 atışta belki iki tanesi denk gelir lafıyla 10 atışta iki taanesini denk getrebilirim lafı cok farkılıdr.
    2.si ise ben hiç bir zaman sniper düzeyinde bir atıcı olduğumu söylemedim hatta atıcılık konusunda her ne kadar çalışsamda gerçek bir yeteneğimin olmadığının farkındayım yani kısacası çapımı bilmekteyim ama siz şu kullandığınız üsluba bakılırsa tek yivli bilgisi ve atış tecrübesi olan nadir???? şahisyetlerden ve bu işleri başkalarının ne bildiğini yada ne kadar bildiğini BİLMEDEN alay eden yorumlar yazabilecek birisisiniz anlaşılan.... size kolay gelsin

• Ooooof of....Ben ne dedim de alay etmiş oldum, ne polemiği allah aşkına.. Bu kadar alınganlık da fazla. Ama yinede istemeden kırıcı olduysam özür dilerim ama bende sana senin söylediğinin aksini idda etmedim, fikirlerimi yazdım(Mesela 1200mt de 2 isabetin şans da olsa başarı sayılacağı). Artık insanlarımızın alınganlık yapmadan, kendi fikrine katılmayanların polemik yaptığını zannetmeden fikirlerini paylaşabilmesi lazım..Ha birde bilmemek değil öğrenmemek ayıp sevgili kardeşim..selametle.....