chey tac m200 ile 2000m+ ??

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Bu silah yıllardır bizim gibi sitelerdeki hobidaşlarımızı meşgul eder durur hakkındaki temel bilgiler siteden siteye kopyalanıp paylaşılır o bilgilerdeki en temel ve cezbedici bilgi ise 2700m etkili menzilli? bazı kaynaklardada 2400m etkili menzil ibaresidir bu silahla ilgili kafama takılan bir kaç soru mevcut..
    1. Şu aralar keskin nişancı rekorlarına baktığımızda (ki geneli afkanistan ve ıraktaki kanadalı ,ingiliz ,amerikan askerlerinin atışlarıdır ve ne kadar gerçekçidir bilinmez??) 1800m barrett m 107, 2430m mcmillan tac 50 ;,750 Grain Hornady A-MAX very-low-drag adındaki özel 50 bmg mühimmatıyla gerçekleştirildi bunlar gibi bir çok rekor atışının arkasında m200 ne gariptirki yok?
    2.100m deki hassasiyeti 0.7moa olarak belirtilmiş az cok youtube ta her silahı deneyen bi amerikalı (kel olan:) )adamın 2500 yard atışlarında yaptığı grupman yaklaşık 74 cm idi zaten çeşitli kaynaklarda bu mesafedeki grupmanları aşağı yukarı 70cm civarında gösteriyor.
    3. 40.8 kalibreli 77mm kovan boyuna sahip ve yaklaşık 11000 joule lik bir enerjisi olan mühimmat? 1800m+ atışlarındaki rakiplerinden nerdeyse bir dragunov svd nin enerjisi kadar bir farkla düşük enerjiye sahip ama hassasiyeti 50 bmg mühimmatı kullanan rakiplerinden daha yüksek orası kesin.
    4.2000m ve üzerindeki rekor atışlarına baktığımızda en azından bu atışlerı yapan askerlerin videoları mevcut (çokça) hedefin ve nişan alınan dürbündeki mildotların hesaplamalarına büyüklük farkına baktığımızda basit bir örnekle açıklamak gerekirse 2430m atışını yapan adam 2. atışında vurduğunu ve hedefin 15 feet yani yaklaşık 5m üstüne ve 15 feet soluna nişan aldığını söylüyordu?
    5.Günümüz teknolojisiyle ve balistik imkanlarıyla 2500m gibi bir mesafeden rüzgarsız bir havada en iyi grupmanı yapan tüfek 70cm nin üzerinde bir mermi dağalımına sahipse 2000m ve üzeri hassas atış kelimesi ne kadar uygun olur bir silah için ( en azından günümüzde)2400m den yapılan 5 atışta 1 isabet oda düşmanın bacağına yada omuzunun sol yanına gelebiliyorsa bu mesafelerden günümüzde gerçektende hassas atış yağıldığını söyleyebilirmiyiz merak ediyorum haliyle yorumlarınızıda bekliyorum.
    saygılar.

1.Webley patriot 22cal.(1.nesil) nikula 6*24-40
    2.Mod 140 22cal. tasco 9*40
    3.Mod 125 22cal.busnell 9*40
    4.mod 60 22 cal.tasco 9*32
    5.kral cfx 17 cal.tasco 9*32

• 2000+ m den .50bmg mermisi bacagada gelse pek parlak bir kurtulus gozukmuyor benim gozumden, neticede bunlar gercek savas icin uretilen silahlar amac dusmani etkisiz hale getirmek bence hassas atis degil de etkili atis demek daha dogru olur ama hakikatten etkili bu silahlar, aklima takilan seyde, en son bir ingiliz askeri .338 Lapua magnum muhimmat kullanan bir L96 ile 2500m gibi mesafeden bir dusmani etkisiz hale getirdi bu muhimmatta gercekten bu iste parlak gozukuyor ayni zamanda tufekte tabi...

FİLİNTALAR GRUBU
    Daystate Airwolf MCT Tactical .22
    [size=12] [font='Arial, Helvetica, sans-serif'][b]Hawke Sidewinder30 6-24x56 IR SR PRO

• Aslında mesele mühimmatın bu mesafelerdeki tahrip gücü değil yada en azından kafama takılan nokta.50bmg mermisi için barrett m107 de etkili menzil 1800m veriliyor aslında burada etkili menzilden kastedilen silahın hassasiyeti ve belki vururumdan ziyade vurabileceğin mesaeyi adamlar vermiş ama namludan 15000 joule lik bir enerjiyle çıkan 12.7mm lik mermi 3km uzaktaki bir adamın göğsüne gelse adam yerinden kalkabilirmi? kalkamaz ama bu mühimmatla hassas atış 3000m de imkansız yani söylemek istediğim 2000m+ mesafelerde bu silahla başarılı atış dediğimiz şey yaklaşık bir şarjör atış sonucunda (2400m) 2 yada 3 merminin yaklaşık 70cm lik grupman yapmasımı? Açıkcası ordularda bu mesafelerdeki atışların başarılı sayılması için neyi kaç atışta vurmak gerktiği konusunda bi bilgim yok o yüzden merak ediyorum.
    saygılar.

• 12.7 mm lik uçaksavar atışlarında 400 m deki boy hedefine yapılan atışların 1 tanesi isabet ederse görev kabul ediliyor, 300 m deki omuz baş hedefine dürbünlü g3 ile yapılan atışlarda da 1 isabet görev kabul ediliyor. sanırım bu tür atışlarda illede ölümcül noktalardan vurmak değilde etkisiz hale getirecek atışlar yapmanın daha kolay olması göz önüne alınarak değerlendirme yapılıyor.

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• Guzel bir konu. yanliz hatirladigim kadariyla 2430 m den atis yapan sivilde bir polis memuru olan Kanadali hava ind onbasisi Rob furlong 3. atisinda vurmus talibani, ilk atis karavana ama duzeltme yapmis, 2.ci atis talibanin sirt cantasina (mal tanimina tam uyuyor bu taliban, sirt cantasi 50 cal isbet ediyor ama hareketsiz bekliyor) 3. atis ise orta govdeye isabet. arti cekirdegin 2430m de dususunun 83m oldugu gibi birsey diye hatirliyorum ???
    Dediginiz gibi 2430 metrede 5 metre ustune nisan aliniyorsa (sifirlama 200-300 m de yapilir sanirim) namlu cikis hizinin inanilmaz yuksek olmasi (2400m'ye 1 sn de ulasmasi icin >2500-3000 m/sn) gerekirki hatirladigim kadari ile 50 cal namlu cikis hizlari yaklasik 850-950m/sn dir. Aslinda 50bmg 800 m ye kadar daha kucuk kalibrelerden (308, 30-06, 300win mag,...) daha iyi grupman saglamaz hatta cok begenilen barret m82A1 in 100 metrede moa si standart PMKS 7.54x54R fisegi kullananilan bir SVD den bile daha kotudur. ancak yuksek BC nedeniyle daha az drift yapar bu yuzden 1000 m ustunde diger kalibrelerin onune (ozel sniper fisegi kullanilirsa) gecer. Arti 800 kusur m/sn ile atilan bir cekirdek 2430 metreye surtunmesiz ortamda teorik olarak hizi hic azalmadan bile 3 sn yakin bir surede giderki (en kabasindan surtunmesiz sadece yercekimi olan bir ortamda dususu: 1/2g.t2 : 5x3x3=45metre olmasi lazim)
    Aslinda 50 bmg nin o mesafeye ucusu yaklasik 4-4.5 sndir. yani 80 kusur metre dusus ile hedef vurulmustur. Erdinc kardesim bu konuda tam bir uzmandir ona danismak lazim.

• Bu tür vuruşlar tamamen baldır diye düşünüyorum. Ona bakarsanız bir gün sigara izmaritini su birikintisine parmaklarımın arasından tık diye fırlatarak sönsün diye attım, izmaritin üzerine suyun üzerine dik düştü ve öyle durdu sönmedi. Yapılabilir mi , evet , ama balına :)

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Merminin 2430m deki dşüşüyle ilgili bilgim kanadalı onbaşının youtube deki videosundan alınmıştır ama ben videolardan ziyade balistik bilmine daha çok güvenirim ardenne arkadaşımızın dediklerinde de herhangi bir orantısızlık görmedim gayet mantıklı hesaplar
    Bu atışların bal :)
    atışlar olduğu konusunda ben de hemfikirim doğrusu merminin rüzgarssız bir havada bile o mesafeden tam manasıyla hesaplanabilecek bir sapma yapabileceğine inanmıyorum açıkcası, düşme payı evet hesaplanabilir fakat bu mesafelerde kullanılan tüfeklerinde hassasiyetleri, çekirdeklerinin balistik katsayıları belli kişi isterse hiç titremesin o çekirdek 2400m de yine göğsün tam ortasına yapılacak bir atışta adamın sağ yada sol omuzundan 45,50cm lik bir uzaklıkta geçip gidebilir. haa elbette bu mermi omuzuna isabet edip adamın omuzunuda götürebilir fakat bu vuruşa atıcının ne kadar hakim olduğu tartışılır.
    saygılar.

• Benim bildigim ilk rekor efsanevi Amerikan keskin nisancisi Carlos Hathcock tarafindan 2286m daha sonra Rob Furlong (Macmillan Bros Tac-50 .50BMG) 2430m,en son ise Craig Harrison Accuracy International L115A3 (.338 Lapua Magnum ozel olarak keskin nisanci tufekleri icin uretilen ilk mermi bu arkadaslar uzun menzilde .50 bmg den bile etkili oldugunu soyleyenler var) 2475m
    Chey-tac m200 intervention cok isabetli bir tufek ve nerede gorsem uzun menzil atislarinda en iyi olarak gosteriliyor elimde bir kanit yok ( Su Future Weapons'taki kel adam disinda ;şrofls;. )
    http://www.youtube.com/watch?v=wanZWhi2nT0
    http://www.youtube.com/watch?v=zDaj7u-5u1Q
    http://www.youtube.com/watch?v=nEZJ_C4LwzA&NR=1

Bu videolari bulabildim. Saygilar.

• Cheytac ın en meşhur ve sürekli tahmin yürütmemize yardımcı olan videosu.İşin aslı bu videodaki grupmanlar kafayı kurcalıyor
    1. yazımın başındada belirttiğim şu kel:) adam gerçekten iyi bir atıcı sayısız silah denemesi mevcut fakat 800m civarındaki çelik levha atışındaki grupman sizcede biraz fazla dağanık değilmi?
    2.380m den sonra 50bmg mermisinden daha yüksek bir enerji taşıma hadisesinden bahsedildi açıkcası garip ağr çekirdeklerin namlu çıkış hızı daha düşük olur fakat enerjisini daha uzağa ve daha az kayıpla taşıyabilir bilgisini yalanlıyor ve 50bmg ile 408 mermisi arasındaki( 15000 joule---11000joule) yaklaşık 4000joule lik enerji farkını bu mesafede nasıl oluyorda kapatıp geçebiliyor 4000 joule standart 800--1000m atışlarının yapılabildiği orta sınıf silahların enerjisi neredeyse.
    saygılar.

• future weapons sunucusunun anlattığına göre 2000m+ çekirdeğin hala sesden hızlı olmasıyla alkalı. yani buda hız kaybı çok az demek.

hatsan mod125 sas 5.5mm+yatagun dampa+nikula6-24*50AOE

• chey tac m200 ile 2000 m ve üzeri atışlar yapılabildiğini daha öncede okumuş ve incelemiştim. Yakın zamanda askerden geldiğim için TSK da chey tac m200 benzeri bir tüfek var ve 1800 m nokta menziline sahip çok orjinal birşey .338 lapua magnum mermisi kullanıyor. Bulunduğumuz bölge iç güvenlik harekatı olduğu için sık sık 1000 m. atışlar yapılıyordu. 1000 metre atışlarının çoğuda gece termal kamera dürbünlerle sağlanır. Silahın ağırlığı dürbün ve ringefinder tehcizatları ile 14 kg

• silahın adı accuracy türçesi ekurizi diye okunuyor. Özel harekat komandoları ve p. komando rütbelileri 2 yıl eğitim aldıktan sonra kullanabiliyorlar. Hem gündüz görüş hem gece görüş hemde termal görüş dürbünlerini kullanabiliyor. Yardımcı ringefinder ile mesafeyi ölçüp değerleri bilgisayarda girdikten sonra sniper atış hakkı doğuyor

• bir video da m200 un TSK envanterinde yer aldığını gördüm. hatta yunanlılarla ılgılı bır tartısma konusu olmustu.
    Ordumuzda Mcmilan var 50 lık arkadasın bahsettiği 338 lupa var ama ne kadar yaygın yada kullanıma cıkıyor o konuda bılgı sahıbı degılım.
    cheytaca maıl ıle sorarsanız cevap alabılıyorsunuz bilginize..
    bu silahın görev atışı 2000 metre sonrası dalgalanma cok fazla seklınde cevırısını yapabıldım.
    1000 metreye kadar tamamen 308 kullanıyor m24-m40-m700(remıngton)
    sonrasında 338-408-416-50 kalıbreler..
    saygılarımla

• TSK nın envanterinden 11 adet m200 mevcut ayrıca ortalama 1600m menzilli 338 lapua mühimmatı kullanan ve dünyada bu mühimmatı kullanan efsane silahlardan 2. si(1.si AWSM) sako trg 42 de yaklaşık 600 adet TSK envanterinde mevcuttu hatırladığım kadarıyla
    Bakmayın barrett m107,m200, sakotrg 42, psg 1 vs. envanter fena değil lakin kişisel kanaatim yüzde yüz kendi silahlarını üreten bir türkiye modelidir. böyle 3 5 tane üst sınıf silah ithal etmekle olacak işler değil bunlar silah sektörünün her alanında marka olacak silahlar üretecek bir türkiye... millet olarak bunu daha önce başarmıştık ''onlar kadim dünyanın savaş sanatkarlarıydı'' g;$i
    İşin aslı son yıllardaki gelişmeler insanı umutlandırmıyo değil hani piyade tüfekleri,insansız uçaklar,tanklar,envaye çeşit zırhlı araçlar, savaş gemileri....bi gelişme var yeterli mi orası tartışılır.
    saygılar.

• haklısınız bay dragunow TSK kendi orjinal sniper tüfeğini üretmelidir. Benim bahsettiğim tüfek çeşitli ülkelerin ayrı monta üretimleri namlu finlandiya, optik aselsana ait bulunduğumuz dağ üs bölgesinde tüfek olarak 50 bmg. browning uçakvasardan sonra en iyi menzile sahipti. Sonrasında pk-ms ve mg3 üçüncü sırayı biraz daha orta mesafe dragunow 4, bizim timde kullandığım 3. nesil engerek termal keskin dürbünümle 2001 model g3 5. sıradaydı.

• milli projeler kapsamında 308 lık yenı uretım mke ve özel sektorce calısmalar var 1000 metrelık bır 308 calısması gormustum tv de..
    Allahın ıznıyle en ıyısı olacaktır..

• Ne yalan söyleyeyim çok umutluyum yeni üretilen piyade tüfekleri her ne kadar istediğim seviyede olmasada,belirli oranlarda benzetme ihtiva etsede(özellikle h&k firmasından) bu işler bir anda olmaz sayısız deneme yanılmayla olur. Bu konular ne zaman açılsa hep aklıma ingilizlerin porsuk yayından çok basit ve kullanımı zor long bow yayını düşünürüm bide osmanlının efsane kompozit yaylarını düşünürüm konu teknolojiyse bizim yaptığımız yaylar 3 gömlek üstündeydi, şimdi bakıyorum adamlar bizim üç gömlek üstümüzde hep düşünmüşümdür bu millet savaş sanatı dediğimiz ve gerçekte; 50kg lık kung fu ustalarının okları kesip 100 kişiyi biçtiği uzak doğu filimlerindeki gibi olmayan(bu konuda ayrı bi mevzu adamların savaş tarihine baktığımızda savaş meydanlarında bu kerata hareketlerinin mistik feng sui nin pekte işlerine yaramadığıda aşikar neyse) gerçek savaş alanlarında gerek kullandığımız silahlarla gerekse savaş becerimiz ve inancımızla olmayacak imkansız denilen sayısız başarı elde ettik. Geçen hafta bi silah belgeselinde şahi toplarını anlatıyolardı ne gariptirki bi belgeselde ilk kez aslını gördüğüm şahi topunu anlatan adam ingiliz, şahi topunun üzerinde özelliklerini gösterdiği yerde ingilterdeki bir müzeydi.
    Burda saatlerce amerikanın nasıl süper bi güç olduğunu hangi hakla önüne gelen yeri işgal ettiğini konuşabiliriz peki basit bir soru amerikanın ordusu bir brezilya yada bir arjantin ordusunun gücünde olsaydı ama ekonomik gelişmişlik düzeyi aynı kalsaydı şu andaki süper güç olabilirmiydi???
    Kişisel kanaatim amerikayı süper güç yapan asıl şey teknolojiye ama özelliklede askeri teknolojiye ve savaş sanayine verdiği önemdir konu sadece teknoloji ve gayri safi yurt içi hasıla ise yüzölçümü türkiyenin 4 te biri kadar olan japonya niye bu kadar ali kıran baş kesen değil.
    İşin aslı önümüzdeki 1000 yıl dahi savaş yapmayacak olsakta türkiye gibi bir devletin bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetiyle hareket etmesi doğru değildir bu dünyada mazlumun hakkını gözetmek için zalimden daha güçlü daha cesur olmak şart. Kanuni sultan süleymanın fransa kralına yazdığı ve fransa kralının dizlerinin bağını çözen mektubu hep hatırlarım bu tür konularda :thumbup:
    saygılar.