Air Arms Yardım Lütfen

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar öncelikle merhaba. Ben KKTC'den Hasan. Benim silahım Air Arms S410 Xtra Fac 177 cal. Birkaç gündür grupman denemesi yapıyorum ve birşey farkettim. Silahımın içerisindeki hava 140 bar civarına düştükten sonraki atışlarda 50 metre mesafede yaklaşık 3 cm sola kaymaya başlıyor. Tekrar hava basıp atınca sıfırlama noktasına vuruyor. Bunun sebebi ne olabilir yukarı aşağı filan vursa havadandır diyecem ama bir sola bir sağa atınca açıkcası mantıklı bir açıklama bulamadım. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan veya duyan olduysa lütfen yardım edin çıldırmak üzereyim

• Benim aklıma 2 neden geliyor:

1. pellet hızı azaldığından farkedemeyeceğiniz hızda rüzgar yüzünden 4.5mm hafif pellet sapıyor.
    2. hız azaldığında pelletin namlu çıkışında kendi eksenindeki dönüş hızıda azaldığından balistik etkenlerle yönde değiştiriyor.

aynı şeyi gladiatör silahımda gücü düşük güce aldığımda bende yaşamıştım, yani gücü/hızı düştüğünde vuruş noktası sadece aşağı değil, sağa-solada kayabilir.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Benim aklıma 2 neden geliyor:

1. pellet hızı azaldığından farkedemeyeceğiniz hızda rüzgar yüzünden 4.5mm hafif pellet sapıyor.
    2. hız azaldığında pelletin namlu çıkışında kendi eksenindeki dönüş hızıda azaldığından balistik etkenlerle yönde değiştiriyor.

aynı şeyi gladiatör silahımda gücü düşük güce aldığımda bende yaşamıştım, yani gücü/hızı düştüğünde vuruş noktası sadece aşağı değil, sağa-solada kayabilir.

+10000000000
    Daha da başka açıklaması olamaz.

HW-100 T FSB 5,5 mm+IJK 6-24x50 FT
    Hatsan Airmax 5,5 mm+Optima_3*9-32
    Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD
    Zoraki- Hp-01 5,5 mm ULTRA+ADCO Red Dot-1,5 MOA
    Hatsan-AT44+BSA 8-32x44 MD
    Walther CP88 - 6" Competition

• dönmenin etkisiyle değil ise, tüpteki basıncın azalmasıyla oluşan esneme farkının bir şekilde namluyu fiziki olarak etkilemesinden olabilir mi acaba ?

• Benim evanixte de aynı problem mevcut. 200 bardan başladıktan sonra bikaç atış sabit yapıyor. ondan sonra sağa doğru kaymaya başlıyor 150-100 bar arası sabitleniyor. sağa sola kayması banada mantıksız gelmişti fakat mekanik bir problem olsa belirli bir basınç aralığında sabitlenmez diye düşünüyorum. birde farklı ağırlıktaki pelletlerle sağa sola farklı noktaları vuruyor ve bahsettiğim sabitlenme farklı başınç aralıklarında oluyor. örneğin jsb 16 gr ile dürbünü sıfırlıyorum 18 gr.'e geçince 50mt de bikaç santim sağa vurmaya başlıyor. hatta önceleri dürbünün ayarı kayıyor zannettim ama değilmiş. şimdi alıştım sık sık hava basıyorum vuruş noktası sabit kalıyor. pompa kullandığım için bu şekilde hem pompa ısınmıyor hem ben ısınmıyorum ;kihhik,

Evanix Rainstorm + Remington 3x9-32
    Optima Trio 5.5 + göz-gez-arpacık :)

1997 hatsan mod35 emektar..

• Arkadaşlar tüm yorumlarınız için teşekkür ederim. Hepsini dikkate alıp deneyecem çok sağolun.

• Benim evanixte de aynı problem mevcut. 200 bardan başladıktan sonra bikaç atış sabit yapıyor. ondan sonra sağa doğru kaymaya başlıyor 150-100 bar arası sabitleniyor. sağa sola kayması banada mantıksız gelmişti fakat mekanik bir problem olsa belirli bir basınç aralığında sabitlenmez diye düşünüyorum. birde farklı ağırlıktaki pelletlerle sağa sola farklı noktaları vuruyor ve bahsettiğim sabitlenme farklı başınç aralıklarında oluyor. örneğin jsb 16 gr ile dürbünü sıfırlıyorum 18 gr.'e geçince 50mt de bikaç santim sağa vurmaya başlıyor. hatta önceleri dürbünün ayarı kayıyor zannettim ama değilmiş. şimdi alıştım sık sık hava basıyorum vuruş noktası sabit kalıyor. pompa kullandığım için bu şekilde hem pompa ısınmıyor hem ben ısınmıyorum ;kihhik,

16 gn ile sıfırlanmış bir dürübün ile 18 gn pellet atınca vuruş noktası her yöne değişebilir. Pelletin taşıdığı güç arttığı için genellikle rüzgarın estiği yöne doğru kayıyor. yani rüzgardan daha az etkileniyor.
    Moderatör kullanıyorsanız içindeki parçaların hareketinden dolayı da bu tip vuruş noktası değişmileri de olabilir. Eski AT44 ümde başıma gelmişti. Bende moderatörün içindeki parçaları Japon yapıştırıcı ile sabitlemiştim.

HW-100 T FSB 5,5 mm+IJK 6-24x50 FT
    Hatsan Airmax 5,5 mm+Optima_3*9-32
    Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD
    Zoraki- Hp-01 5,5 mm ULTRA+ADCO Red Dot-1,5 MOA
    Hatsan-AT44+BSA 8-32x44 MD
    Walther CP88 - 6" Competition