Airarms Prosport için dürbün

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Herkese merhaba arkadaşlar ;

Çok yakında sipariş edeceğim airarms prosport havalı tüfeğim için bir de dürbün sipariş etmek istiyorum .

Yanlız araştırdığım kadarı ile yaylı tüfeklerde tepmeden dolayı 40 mm çapı geçecek dürbün alınmaması öneriliyor . Lakin aa prosport un videolarından ve kullanıcılarından öğrendiğim kadarı ile tepmesi çok az .Buna istinaden 40mm den büyük dürbün alabilirmiyim , alabilirsem eğer bana 600.00 tl ye kadar 100 mt yi vurabileceğim (birazda benim kabiliyetime kalmış ^^ ) kaliteli ve dayanıklı bir dürbün önerirmisiniz.

Not : Yandan paralaks ayarı olmasını istiyorum .

Şimdiden teşekkürler :)

• Hawke dürbünler, aradığınız özellikleri içeriyor. Airgun rated olmasına rağmen, dampa ayak ile kullanırsanız eminim çok uzun süre dürbün ve silahı zevkle kullanırsınız.

Hawke nin kalitesini çok duydum yanlız fiyat konusunda çok acımasız . BSA markası hawkeye göre çok mu kötü acaba ? , bsa kullanıcıları memnun kaldıklarını söylemişler ,

tabi ben hiç kullanmadığım için yine bir size danışayım .

• [Resim Engellendi: http://img43.imageshack.us/img43/2992/dsci17731024x768.jpg] HW

Yanlış anlaşılmaz sa biraz fikir cimnastiği yapmak isterim.

97k orta tepme sınıfında, hatta yurt dışı forumlarda, bu tüfek ile airrated olmayan dürbünlerle de dampaya gerek duymadığını söyleyenler var. Yani 44 mercek bir dürbün, hw97k da dampa ile bozuluyorsa bu işte bir acaiplik olabilirmi?

Acaba diyorum, dampaya takılan dürbün, dampada ki kauçuklar sebebi ile daha çok öne ve geriye hareket ediyor. Yani silkeleme hareketinin mesafesi dampa ile daha da artıyor. Ama dampasız takılan bir dürbün tüfeğin hareketi kadar ileri geri hareket ediyor, bu daha iyi değilmi?

Resinde de görüldüğü gibi iki adet ufak o ring sanki tepmenin şiddetini fazla azaltmaz izlenimi veriyor bana, aksine bir kırbaçlama hareketine sebep olur gibi. Dünyada da Dampa kullanımı pek yaygın değil, eskiden sportsmatch dan başka dampa yoktu dünya üzerinde diye hatırlıyorum.

Dampada ki bir handikap da eğer bileziklerin vidalarına biraz fazla yüklenirseniz, dürbün tüpü, dampanın o ring olan acık kısmına doğru bombe veriyor, tecrübe ettim ordan biliyorum...

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen mod999 ().

• Aklıma gelen bir kaç şeyi daha yazayım, sonra üstadlarda konuyu değerlendirir zaten.

Hep dampa artı hafif dürbün denirya, acaba tam tersi daha mı iyi? Yani dampa ile tüfeğe bağlı bir dürbün extra salınım yapıyor ve belki tüfek geri teperken dürbün ileri hareketi ile karşılaşıp daha mı kötü oluyor??

Tek parça bir ayakla tüfeğe bağlı ağır bir dürbün, artık tüfeğin bir parçası gibidir, yani tüfeğin ağırlığınıda arttırmıştır. Bu yüzden tüfeğin öne ve geriye hareketi artan ağırlıkla daha da azalmıştır.

Neticede ne olursa olsun pistonlularda bir ileri-geri hareket var olduğundan, Sanki bu işin çözümü Airgun rated bir dürbünden geçiyor gibi.

• Beyin fırtınası için teşekkür ederim okurken bende bilmediğim bir kaç şeyide öğrenmiş oldum . Bunun üzerine daha geniş kapsamlı bir dürbün araştırması yapmaya başlıyorum.

• ben hw97k ile dampa+6-24x42 dürbün kullandım. bir sıkıntıda yaşamadım. iyi bir dampa ve kaliteli bir dürbünle sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• ben hw97k ile dampa+6-24x42 dürbün kullandım. bir sıkıntıda yaşamadım. iyi bir dampa ve kaliteli bir dürbünle sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum.

Bilgi için teşekkür ederim . AA prosport un yanı sıra yatagun dan hediye olarak dampa ayak geliyormuş . Gelen dampa ayak işimi görür mü yoksa önerebileceğiniz bir marka varmı ?

+1
    Benim bahsettiğim dürbün; çok iyi bi dürbün değildi. Ayrıca hatalı üretim olma olasılığıda yüksekti.

• Dampa olayına biraz bilimsel yaklaşayım diyerek, dampaya biraz muhalefet ettim ama amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, dampa ayağın dürbün sağlığına katkısı ortada.Örneğin, Weihrauch bütün tüfekleri için olmasada magnum sınıfı HW90 için dampa ayak önermiş;

http://www.weihrauch-sport.de/…weitschussluftgewehre.htm

• Dampasız kullanımda ister 2 parça ayak olsun ister tek parça dürbün istediği kadar airgun rated olsun, zamanla farkına varılmayan ufak geri kaymalar yaşanıyor. Bu da dürbünün gövdesinde deformasyonlara neden olabiliyor. Benim tecrübeme göre 24 büyütmeye kadar en fazla 50 mercek dürbünler sportsmatch dampa ile sorunsuz kullanılabiliyor. Yatagun dampayı hiç deneme fırsatım olmadığından yorum yapamıyorum. Yalnız sportsmatch in ürünleriyle hiç sıkıntı yaşayana rastlamadım. Hayvani olarak güç harcayarak ya da yanlış ölçüde alyen kullanarak vidalarını yalama edenleri ve hatsanın yamuk rayına takamayıp, ayağı rendeleyenleri kategori dışı bırakıyorum :)

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Dampasız kullanımda ister 2 parça ayak olsun ister tek parça dürbün istediği kadar airgun rated olsun, zamanla farkına varılmayan ufak geri kaymalar yaşanıyor. Bu da dürbünün gövdesinde deformasyonlara neden olabiliyor. Benim tecrübeme göre 24 büyütmeye kadar en fazla 50 mercek dürbünler sportsmatch dampa ile sorunsuz kullanılabiliyor. Yatagun dampayı hiç deneme fırsatım olmadığından yorum yapamıyorum. Yalnız sportsmatch in ürünleriyle hiç sıkıntı yaşayana rastlamadım. Hayvani olarak güç harcayarak ya da yanlış ölçüde alyen kullanarak vidalarını yalama edenleri ve hatsanın yamuk rayına takamayıp, ayağı rendeleyenleri kategori dışı bırakıyorum

Bilgi için teşekkür ederim . Hediye gelen dampayı denerim , güzel sonuçlar alamaz isem sportsmatch a geçerim .

• Tüfeğim geldi hemde çok kısa bir zamanda sapa sağlam bir şekilde . Yatagun a çok teşekkür ediyorum bu hobide en güvenilir olduğu için .

Yanlız dediğim gibi bu dampa olayını tam çözemedim , aa prosport un dürbün yatağında 3 adet girinti delik var . Bende gelecek olan dampada alt kısımda çıkıntılarının olduğunu tahmin ediyordum . Hatta emin olamadığım için yatagun ı aradım sordum bana evet hediye dampada o çıkıntılar var dedi . Sağlık olsun galiba yanlış anladı alyenlerle flan karıştırdı galiba, çünki öyle bir çıkıntı yok .

Zaten bende sadece sportsmatch dürbün fotoğrafında gördüğüme dayanarak konuşuyorum yani şu :

[Resim Engellendi: http://www.scopemounts.co.uk/art/which_mount_1.jpg]

Ray kısmına oturan yerdeki bu çıkıntı benim düşündüğüm şeymi :) . Eğer doğru düşünüyorsam 30 mm tüpü olan bir dürbün için sports match ın hangi dampasını almam gerekiyor .

Üstatlarımdan yardım istiyorum şimdiden tşkler :)

• dampa ayaklarda stop pini yani o çıkıntı olmaz. Gerek de yoktur. Ayağın uzaklığını dürbünü üzerine koyup tüfeğe yanağınızı kaynak yapıp dürbün uzaklığını ayarlayın sonra da o konuma ayağı sabitledikten sonra ayağa dürbünü artıkıl düz olacak şekilde dikkat ederek montajını vidaları çapraz sıkarak monte edin.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• dampa ayaklarda stop pini yani o çıkıntı olmaz. Gerek de yoktur. Ayağın uzaklığını dürbünü üzerine koyup tüfeğe yanağınızı kaynak yapıp dürbün uzaklığını ayarlayın sonra da o konuma ayağı sabitledikten sonra ayağa dürbünü artıkıl düz olacak şekilde dikkat ederek montajını vidaları çapraz sıkarak monte edin.

Abi hızlı yanıt için çok teşekkür ederim . Peki şuan bendeki dampa 25.4 mm , gelecek olan dürbünün ise (henüz gelmedi deneme fırsatım olmadı ondan soruyorum) 30 mm tüpü var . Uyarmı ?

• biraz geç oldu bu sefer ama uymaz diye cevabımı vereyim şimdiden :)

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• biraz geç oldu bu sefer ama uymaz diye cevabımı vereyim şimdiden

Sağlık olsun abi geç olması önemli değil . Normalde fizik kurallarına göre zaten uymayacağı belli aslında :) ama esnermi flan diye düşünmüştüm bilgi için teşekkürler abi .