Otomatik mi? Süperpoze mi?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba arkadaşlar
    Av tüfeği almaya karar verdim ama ne alacağıma karar veremedim.Tüfeği kullanma amacım çoğunlukla hedefe atmak için olacak ama domuz avında da kullanacağım.İlk başlarda otomatik tüfek almak istiyordum ama sonradan dağda gezerken av yapmasam dahi tüfekte takozun takılı olması gerektiği yoksa tüfeğe el konulacağını öğrendim(internetten de bu durumu doğrular bi kaç konu buldum).Bu yüzden otamatikten biraz soğudum.İlla tek kurşun atabileceğim bi tüfek olsun istediğim için (atacağım merminin %90 nı tek kurşun olacak) slag namlulu tüfeklere bakıyorum.Kafamda 2 tüfek belirledim bunlardan hangisi bana daha uygun olur?
    1-) Ata otomatik kombo 61 cm slag namlu ,71 cm şoklu namlu 1450 tl civarı
    Bunla ilgili sıkıntım üstte de belirttiğim gibi takoz ve mermiyi kendisi sürdüğü için güç kaybı olur mu?
    2-) Huğlu model valment 61 cm slag namlu gez, arpacıklı , enjektörlü 1420 tl , enjektörsüz 1200 tl
    Bu huğlunun ürettiği özel bi tüfek ne özelliği varsa arayıp sorcam.Süperpoze diyenlere ikinci sorum var .61 cm mobil şoklu bi Huğlu mu alsam daha iyi olur valment mi?
    Hangi tüfek benim için ideal ? Otomatik ve superpoze tek kurşunda isabet,mesafe,tahribat açısında hangisi daha iyi?

Weihrauch HW 97K .22 Maccari XL-Leapers UTG Bug Buster 3-9*32 AO
    ankarateam.png

• İyi günler, sürekli tek kurşun atacaksanız ve güç istiyorsanız süperpoze size uygundur. Hava almaz basıncı daha yüksektir. Tek kurşunda kurşun sıvaması da çok fazla olur sürekli temizlemeniz gerekir namluyu.

Lâkin domuz avına gidecekseniz otomatik öneririm, güvenliğiniz ön planda olmalı. (Takoz olayı doğrudur, ama can daha önemlidir.)

Şimdiden hayırlı olsun, Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin.

• -otomatik veya pompalının 2+1 avantajı var. kırmalı tüfeklerde hazne 1+1. domuz avında otomatik yada pompalı olmalı.
    -otmatik veya pompalı yerli tavsiye ederim. bazı ucuz yerliler oldukça kaliteli. torun, waltter gibi üzümlü-konya firmalarının iki namlulu otomatik ve pompalıları var, 500-600 lira civarında. mobilşoklu saçma namlusu + slug tek kurşun namlusu. birkaç bin lira verip, doğa şartlarında (kar, yağmur, çamur, düşürme, çarpma) tüfeğime bişey olmasın tedirginliği yaşamaktansa, ucuz yerli alıp keyfine bak derim.
    -saçma avı için kesinlikle çifte tavsiye ederim. süperpozenin nişanı hiçbir zaman oluk bantlı çifteyi tutmaz. en en ideali de sabit şoklu, çift tetikli, enjektörsüz bir çift-kırmadır. gerek süperpoze ve gerekse çift-kırmada tek tetikten uzak dur. tek atışta iki fişek patlatma bunlarda seyrek olmayan bir derttir.
    -sabit şoklu tüfeklerin saçma dağılımı her zaman mobil şoklulardan daha istikrarlıdır.

*bir tane tüfeğim olsun, her ava gideyim: çift namlulu otomatik
    *hem her ava gideyim, hem güvenlik amaçlı bulunsun: çift namlulu pompalı
    *saçma avına giderim, tek kurşun atmam, 9 lu şavrotin yeter:çift kırma, sabit şok, çift tetik, enjektörsüz
    *ava da giderim, trap-skeet de atarım, duvara da asarım, havamı da basarım: çift namlulu (biri mobikşoklu 71cm, diğeri sabit 76 cm), enjektörlü, selektörlü, tam çakmak, garavürlü tercihan kaliteli avrupa (merkel, benelli, simson, franki vs vs) süperpoze.

WEİHRAUCH HW 97 KT .177
    GAMO CFX ROYAL .177
    HAWKE WARMİNT SF 2.5X10-44
    SPORTSMATCH DM 60

• Otomatikte bi sıkıntı çıktı ben solak atıcıyım.Sağlak tüfeği solla atabilir miyim?

ankarateam.png

• Benim oğlan atıyor, sıkıntı olmadı

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• Rıfat abi çocuğun atarken boş fişek ne kadar yakından gidiyor?Fişek rahatsız ediyor mu atarken?

ankarateam.png

• Sordum atmadığını söyledi, ben de rahatsızlık gözlemlemedim zaten.

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• hocam tüfekten önce hangi avda kullanacağın önemli...

bıldırcın keklik domuz gibi avlarda otomatik şart özellikle domuzda 7+1 şart

kaz ördek sülün çuluk gibi avlarda çifte yada poze kullanmanı tavsiye edebilirim...

en güzeli 4+1 mobilşok lu bir otomatik alman çünkü yasa gereği 3 adet fişek takman gerekiyor 7+1 gerek yok hem daha hafif çiftelere göre mobil şok sayesinde de her avda kullanabilirsin... ata nın yada huğlu koparatif tüfeklerini öneririrm...

• Sayın XEagleX;
    Öncelikle otomatik ya da pompalı tüfeklerde takozunuz olsa dahi 2+1 yasaktır. 1+1 ya da 2 adet fişek haznede olacak şekilde yasal düzenleme vardır. 2+1 fişek tüfekte iken ilgili memur tüfeği müsadere eder. Dikkat edin. Maalesef Türkiye gerçeği bu. Otomatik tüfekler iki ayrı sistemde çalışır gazlı ya da kinetik.
    Gaz operasyonlu tüfekler barut gazının bir miktarını hazneden yeni fişeği almak için kullanır. Kinetik sistem diğer adıyla döner başlı sistemde ise geri tepme gücü ile yeni fişek hazneye girer. Bu sistemli tüfekler genelde 28gr ve üstü fişeklerde çalışır daha düşük gramajlarda yeni fişeği hazneye almayabilir.
    Ülkemizdeki yivsiz av tüfekleri ile ilgili kanunlarla otomatik tüfeklerin bir cazibesi kalmamıştır.
    Yani yasa gereği 3 adet değil sadece 2 adet fişek koyabilirsiniz.
    Ayrıca tek kurşunda slug namlulu bir otomatik ya da pompalı daha stabil atışlar sağlar ve namlu ömrü daha uzun dayanır. Bantlı tüfeklerde çok sayıda kurşun atılması zaman zaman bant ayrılmasına sebep olmaktadır. Önce güvenlik derim ben.
    Selamlar Rast Gele

• bence poze ve marka istersen yıldızı kesinlikle ve şiddetle tavsiye ederim

Hatsan Mod.99 Limited Edition .22 cal.