Serdar vs Erdem 100m Puanlı Kapışması (gayriresmi) 11.08.2012

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Bugün Serdar ile biraz atış yaptık. O geldiğinde ben 100m atıyordum. Hava rüzgarlıydı, hem şiddeti hem yönü değişiyordu. Buna rağmen puanlı 100m yarışması yapalım dedik.

İlk atışları Serdar yaptı, (Daystate Panther .22 - Nikko 10-50x60 - 16g AA) :

[Resim Engellendi: http://i48.tinypic.com/z7hic.jpg]

59 puan topladı, ama atışları her ikimizde saymamıza rağmen hedefte 9 vuruş vardı :)

sonra ben attım (Steyr LG110 .22 - Hawke 8.5-25x42 - 18g AA)

[Resim Engellendi: http://i50.tinypic.com/aowbia.jpg]

ben 48 toplayabildim, hedefte yine 9 vuruş vardı :)

aradaki 11 puan kapanacak türden değildi, Serdar 2. tur atışlarını yaptı:

[Resim Engellendi: http://i49.tinypic.com/ofwsaa.jpg]

sonra ben atışlarımı yaptım, dürbünden iyi puan çıkacağını görüyor ama arayı kapatır mı bilemiyordum.

[Resim Engellendi: http://i50.tinypic.com/2rzvx5j.jpg]

sonuçta Serdar 2 turda 121puan ben ise 120 puan toplayabildim.

keyifli bir yarışma oldu, Serdar'ı tebrik ediyorum :thumbup:

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Güzel çalışma ve paylaşım tebrik ederim ellerinize sağlık.
    Yüksek büyütmeli dürbün burada önem kazanıyor galiba, internetten A4 boyutunda hedef bulup çıktı aldım, 100m den 4-12x50 Hawke dürbünümle atış denemesi yapmak istedim, benim gözlerdemi bir problem var bilmiyorum çok uzak geliyor bana o mesafeler, tam boy A4 kağıdı doğru dürüst göremedim 100m de 12x zoomda. kaldıki hedefi iyice görüp atış yapmak, karambole attım.
    yanlıs anlamayın sözüm meclisten dışarıda hobidaşların mesafe ölçümlerinde bir problem olabilirmi? hassas gps kullanarak yada rangefinder ile yada uzun bir çelik şerit metre ile tam olarak ölçülüyormu bu mesafeler??

neden sordun diyecek olursanız forumda 200m den soda şişesi vuranlar onuda geçtim 500m den küp şekere atış yapmayı düşünenler var. 200 m mesafeyi üşenmedim tam olarak ölçtüm acayip ciddi bir uzaklık nasıl bir dürbünle bakılıyor o mesafey soda şişesini görmek için?
    gelelim bombaya arabamın bagajında sürekli duran 5 litrelik küçük su koydugum damacanayı otoyolda emniyet şeridinni kenarına koydum aracımla 500 m uzaklaştım , bırakın kesme şekeri yemin ederim çıplak gözle 5 litrelik bidonu göremedim 500m den tam düz bir hizadaydım üstelik.
    ozaman demiştim o topikte teleskop lazım diye, herkesin gözü şahin gözü ben körüm bunun başka açıkaması yok sanırım.

birde geyik yada ukalalık yapmiyorum gerçekten soruyorum , tam olarak ölçtüğüm 50 m ye, tam boy A4 boyutunda hedef koyuyorum. düz ve aynı hizadan 12x büyütmeyle bile nişan aldıgımda hedef bana çok küçük görünüyor atışlarım karambole oluyor biraz. hedefin bir noktasını göz kararlaması işaretleyip o bölgeye çalişiyorum. bana 50m mesafe dahi uzak geliyor atışlarda ciddiyim, problem bendemi yoksa ekipmanımdamı ?

• İyi akşamlar.Eğer dürbünde mildot var ise mesafeyi kendinizde bulabilirsiniz.Genelde ölçüm öyle yapılır

Hatsan Mod 125 Th kundak .22kalibre Optima 3-9'32 :thumbup:
    Hatsan AT-44 S10 .22 :love::thumbup:

• 25x dürbünüm ile bu hedef kartlarının ortasındaki işareti görebiliyorum. Kartın beyaz kısımlarına gelen vuruşlar zaten görülüyor, siyah kısımlara gelen vuruşlarıda hayal meyal görebiliyorum. Serdar'da yanlış hatırlamıyorsam 18-20x la atışlarını yaptı. Mesafe 100m, ölçtük, biliyoruz.
    bende 200m soda şişesi vurdum, üzerindeki dürbün neydi hatırlamıyorum ama sanırım 10x yada 12x da atıyordum.

.

ankarateam.png

• Rüzgara ve yarışma stresine rağmen güzel atışlar.
    ;grin;

50m ye benim dürbün ile, 10x kullanıyorum. Daha doğrusu, devamlı 10x kullanıyorum. hesabı kitabı daha kolay oluyor. Sadece mesafe tayini için max 24 zoom kullanıyorum. Parallax ayarından sonra tekrar 10x e alıyorum. 50-100m arası mildotlar ile atıyorum ve de hiç te küçük gelmiyor kağıtlar. Hatta, ortasındaki küçük beyaz noktaları bile, 4 e bölüyorum. Fakatt, her dürbünde yakınlaştırma aynı değildir.
    Bu kullandığım dürbünden önce, Nikko 8-32 kullandım. Nikkonun 24 ü ve 10 x 'i bu dürbünden daha uzak yaklaştırıyordu. şimdiki dürbünüm daha fazla yaklaştırıyor.

HW-100 T FSB 5,5 mm+IJK 6-24x50 FT
    Hatsan Airmax 5,5 mm+Optima_3*9-32
    Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD
    Zoraki- Hp-01 5,5 mm ULTRA+ADCO Red Dot-1,5 MOA
    Hatsan-AT44+BSA 8-32x44 MD
    Walther CP88 - 6" Competition

• abiler çok güzel olmuş siz gayriresmi yapmışınız ama ft olayından sonra takımca bi 100m puanlı yapsak fena olmaz
    bu arada 500m atışları meselesi bana ilginç geldi 500mden atış diye birşey bu forumda hiç okumadım ve şundan eminimki imkansız bişey gözümle görsem inanmam göremediğim bir hile vardır derim ben at44 ile 300mde kocaman bir kavak acına nişan aldım ağacın boyunu tam bilmiyom ama en tepesine nişan aldım ağacın yakınlarındaki arkadaşımın 10 atış sonunda gördüğü tek vuruş vardı oda ağacın 25m önünde toprağa gelmiş ben tabi 32x ile hiç bişey görmüyom bide tüfek 150mye sıfırlıydı ve tarretler bitmiş durumdaydı 500mye atış için 25 derecelik açı gerekir 1mlik silahın namlusunu 45cm kaldırdınızda aşya yukarı bu açıyı elde edersiniz bu açı ilede hiçbir nişan tertibatı ile görüş sağlanmaz

• Eline saglik Erdem abi :) ilk atışları 18 zoomda , ikinci karta Yaptigim atışları 15 zoomda yaptım gayette net olarak hedef kağıtlarını ve açık renkli yerdeki vuruşları görebiliyorum , dürbünlerim yüksek büyütmeli olsada genelde 18 zoom üzerinde hic atis yapmadım , 300 metreye atis yapan arkadaslarımız vardı videolarını izledim fakat canlı olarak o mesafeye atis yapan birini görmedim , ama 500 metreyi duymadım bile hele o mesafede kesme seker vuran babayigit kimse tüm silahlarımı ona verip bu ısı bırakayım :) siz bunu nerde okudunuz cok merak ettim dogrusu.
    Arıcılıkta yanlış bilinen birsey var yüksek büyütmeli dürbünle daha uzağa atis yapılır diye birsey yok , yüksek büyütmede titremeyi daha fazla hissedersiniz , titresimi kontol etmek icin daha fazla efor harcarsiniz atis esnasindaki psikolojinizi olumsuz yonde etkiler , netlik azalır , düşük zoomda mildotlari daha rahat kullanirsiniz ( ffp dürbünler hariç )

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• düşük zoomda mildotlari daha rahat kullanirsiniz ( ffp dürbünler hariç )

abi ffp dürbünlerin hepsinde oluyormu bilmiyom ama bazılarında zoomla beraber dotların boyuda büyüyor yani mildotun noktalarından hedefi göremiyorsunuz buyüzden düşük zoom ffplerde dahi iyidir

• Elinize sağlık arkadaşlar güzel yarışma olmuş. Ben bu sabah yaylının dürbününün derdine düştüm. sağolsun Tarık yardımcı oldu da sorun çözüldü.. :thumbup: :thumbup:

Türk'ün Kızıl Elma'sı "BİRLİK" ola ki, Türk yurduna "DİRLİK" gele..

• kullandığınız dürbün ile 100 de pelletin girdiği yeri rahat görürsünüz,,ben hiç kaliteli dürbün ile uzak mesafelere atmadım,zos dürbün haricinde,onu bir 200mt de fx glad ile birde 300de kullandım ve 12 zoom kullandım..yine yaylı ile 200mt ye dandik mildotsuz dürbün ile attım,yine düşük zomda,hatırladığım 12 zoom du,,

vakti zamanında stoeger x20 ile 100mt atışım,8 atış 3 ü arazi,5 i hedef nokta nın civarında,hedef nokta etiket: dürbün 3.9x32 optima ;kihhik, dandik bir dürbün..
    [Resim Engellendi: http://img96.imageshack.us/img96/3125/008elu.jpg]

Uploaded with ImageShack.us

fx gladiator 100mt,dürbün yine aynı dürbün 3.9x32 optima, 3ü aynı delik, sonraki 2 atış benim hatam.hedeften ses gelmiyor diye,nişangah noktamı kaydırdım..iyi bir dürbünüm olsaydı o gün..olayı çok net takip edecekmişim..

[Resim Engellendi: http://img571.imageshack.us/img571/892/166o.jpg]

[Resim Engellendi: http://img836.imageshack.us/img836/6808/169gv.jpg]

buda emaktar diana mod48 ile 100mt atışım.rüzgar sağdan esiyordu o gün.bu nedenle sol tarafa toplandılar..

[Resim Engellendi: http://img404.imageshack.us/img404/6105/dsci06291280x768.jpg]

bunları göstermemin sebebi,bu atışlarda sıradan ucuz dürbün kullanılması,sizdeki dürbün oldukca kaliteli bir dürbün..bende de var aynı marka dürbün,sonradan geldi,
    dürbününüz bozuk olabilir,bir ihtimal , sizin dürbüne nasıl baktığınız önemli, belki başka problem vardır.. bu 3ünden biri kesin...

Erdem abi Serdar kardeşim güzel eğlenceli bir çalışma yapmışsınız,güzel atışlar çıkarmışsınız :) şimdiden hayırlı bayramlar :)

• Öncelikle dürbünüm sağlamdı test edildi, üstelik 0 da almıstım, elimdeki diğer 2 dürbündede aynı problemi yaşıyorum,
    Ben yüksek zoom kullanmayı seviyorum düşük zoomda isabetli olmuyor atışlarım. örnek verecek olursak 20 m de bile 12x zoom kullanıyorum, 9x zoom kesmiyor beni 20 m de şişelere atarken.
    Aynı şekilde 25 m de A4 kagıdına grupmandada 12x zoom kullnıyorum imkanım olsa 16x bile kullanıcam..
    İşte işin diğer yüzü burada mesafe arttıkca hedef küçük kalıyor, çok yüksek zoomlu dürbünlede deneme yaptim 32x hedefi focuslamak zor oluyor tam kaynak alınmazsa dürbünde pek birşey görünmüyor ayrıca çok titriyor. e buda iş değil
    Mesafe arttıkça hedef küçük kaldıgından keyif alamıyorum, 50 m ye bile nadir atarım genelde attıgım mesafe 20-30 m dir elimde hangi kalitede bir silah olursa olsun bu mesafelere atıyorum optik sıkıntımı çözemediğim için.
    Gelelim 200 m şişe olayına 200 m de soda şişesini adam akıllı görmem için 60x zoomlu bir dürbün lazım bana herhal 8o
    bir diğer hoşlanmadıgım hususta uzak mesafeye mesela 100m attım, hedef ufacık karşıda e silahı dikip mildottan neresine gelir hesap yapmaya falan çalışmalar adeta havan topu gibi atış yapmak keyif vermiyor bana pek.

İstediğim fantezi 200 m soda şişesini, optiğimiz şişenin üstündeki etiketteki yazıları okuyacak güçte bir optik, bakarken görüntü kaybı yapmayacak, titremeyecek. birde mildot falan değil artıkılın ortasına getirdinmi hedefi ok gibi çakacaksın, şişenin ortasına, üste at, 2 çentik şöyle -3 çentik böyle rüzgar var biraz sağa, silaha açı ver, bunlar keyfimi kaçırıyor.

o yüzden 20m gibi mesafelere tam o mesafeye ayarlanmıs bir dürbün ve 12x - 16x zoomla atış yapmayı seviyorum. şişenin üstündeki yazıları okurken çakıveriyorum göbeğine peleti.

• 1. İstediğim fantezi 200 m soda şişesini, optiğimiz şişenin üstündeki etiketteki yazıları okuyacak güçte bir optik, bakarken görüntü kaybı yapmayacak, titremeyecek.

2. birde mildot falan değil artıkılın ortasına getirdinmi hedefi ok gibi çakacaksın, şişenin ortasına.

3. üste at, 2 çentik şöyle -3 çentik böyle rüzgar var biraz sağa, silaha açı ver, bunlar keyfimi kaçırıyor.

1. 50x dürbünle soda şişesinin etiketini görürsün , görüntü kaybı ise 2000-3000 USD/euro luk bir dürbün değilse malesef yaşarsın :)

2. 200 metreye tam zumda sıfırlama yapmak imkansız. Ancak arka ayağın altını baya şimleme yapmak gerekir ki dürbün ayarları kurtarabilsin, ama o ayarda da 20-50m mesafelere ayarlayıp-atış yapamazsın.

3. Ama bunu ancak sıfır rüzgarda yapabilirsin, onda bile silahın atış stabilitesi, pellet ağırlığı/deformasyonu nedeniyle 100% başarı sağlayamazsın.

.

ankarateam.png

• Güzel atışlar olmuş Erdem ve Serdar'ı tebrik ederim. Dürbün olayına gelince, çoğu dürbünün üzerindeki büyütme rakamlarının atmasyon olduğunu belirtmek isterim. İsterseniz forumda boyutu sabit bir nesneye aynı mesafeden farklı dürbünlerin aynı büyütmedeki resimlerini koyalım, en çok hangi dürbün atıyor görelim. Özellikle zaten saymıyoruz onu da optima gibi çin mlaı 3-9 dürbünün 9 dediği aslında 4 bile değil.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Alıntı

1. 50x dürbünle soda şişesinin etiketini görürsün , görüntü kaybı ise 2000-3000 USD/euro luk bir dürbün değilse malesef yaşarsın :)

2. 200 metreye tam zumda sıfırlama yapmak imkansız. Ancak arka ayağın altını baya şimleme yapmak gerekir ki dürbün ayarları kurtarabilsin, ama o ayarda da 20-50m mesafelere ayarlayıp-atış yapamazsın.

3. Ama bunu ancak sıfır rüzgarda yapabilirsin, onda bile silahın atış stabilitesi, pellet ağırlığı/deformasyonu nedeniyle 100% başarı sağlayamazsın.

işte o yüzden fantezi dedimya zaten 8o biliyorum süper bir ekipman olmadan bu işi yapamayacağımı hatta havalı ilede pek mantıklı olmaz.
    işte bende 20 m atarak kendimi tatmin ediyorum, istediğim şekilde 200 atamazsam 20 atarım a geliyor olay 8o

• Erdem paylaşım için teşekkürler. Bu konu değişik bilgilerin paylaşılmasına neden olmuş. Daha önce de sormuş bir çizelge paylaşmıştım. Ben 10 mt den ile 180 metreye kadar klik kullanmadan atış yapıyorum. Niye hiç kimse bu şekilde atış yapmıyor. Bir dezavantajı olmalı diyorum ama ben sorun yaşamıyorum. O sorum öyle kaldı bende böyle devam ediyorum. Saygılar

• Erdem paylaşım için teşekkürler. Bu konu değişik bilgilerin paylaşılmasına neden olmuş. Daha önce de sormuş bir çizelge paylaşmıştım. Ben 10 mt den ile 180 metreye kadar klik kullanmadan atış yapıyorum. Niye hiç kimse bu şekilde atış yapmıyor. Bir dezavantajı olmalı diyorum ama ben sorun yaşamıyorum. O sorum öyle kaldı bende böyle devam ediyorum. Saygılar

Yalnız değilsin abi, bende dot kullanıyorum. Kliklerle oynamayı sevmiyorum. Amerikan Hollywood atıcısı mıyım :)

HW-100 T FSB 5,5 mm+IJK 6-24x50 FT
    Hatsan Airmax 5,5 mm+Optima_3*9-32
    Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD
    Zoraki- Hp-01 5,5 mm ULTRA+ADCO Red Dot-1,5 MOA
    Hatsan-AT44+BSA 8-32x44 MD
    Walther CP88 - 6" Competition

• kliklerle ayarlama eğer hata yaparsanız (100m sıfırlayıp unutup 30m ye atarsanız) baya kötü sonuçlar doğurur, ama doğru kullanılırsa nokta atışı yapmayı sağlar. Yarışmalarda bu yöntemi kullanmak daha iyidir.

Mildotlarla atışta ise daha hızlı atış yapabilirsiniz, ve sıfırlama bozulmadığından sıkıntı yaşanmaz, sadece hangi dot nereyi vuruyor onu akılda tutmak lazım. dot arası mesafelerde ise yaklaşık bir yere gider pellet. Plinking ve avda (ülkemizde yasaktır) kullanılması daha doğrudur.

Her iki yöntemde de aslolan silahınızı iyi tanımak ve mesafeyi en doğru kestirebilmektir, rüzgar varsa birde onu hesaba katmaktır :)

.

ankarateam.png

• Tebrikle güzel yarışma olmuş ,enazından 2. Liğin garanti olduğu bir yarışma olmuş...130 metreden kelebeğin kanadından vurmuş biri olarak katılsam kesin 1. Geleceğim bir yarışmayı kaçırmışım . Not: kelebeği vurduğumu o an orda olan arkadaşlar bile inanmamıştı.