AT44 çekiç sesi azaltma

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Sessiz tüfek sevdiğimden dolayı bir süredir moderatörlere sarmıştım. Erhan abi (schfrhnd) benim için standart moderatörlerden daha büyük ebatta özel bir moderatör ürettikten sonra at44 de sadece çekiç sesi duyulmaya başlamıştı.

Bugün söküp çekiçin neden ses çıkardığını inceledim. Hatsan basit bir vida ile çekicin daha fazla ileri gitmesine mani olmuş. Vidayı söküp, aynı çekici tutan vidanın hizasına gelecek şekilde ebatlarda arkası yapışkanlı bir conta taktım.

Şu an çekiç sesinin ç si kalmadı ve tüfeğin performansında en ufak bir değişiklik görünmüyor. Hala kendi kendime düşünüyorum Hatsan bu kadar basit bir işlem yerine neden bize çekiç sesi dinlettirmeyi tercih etti diye.

Şu an bir problem görünmüyor ama belkide yaptığım iş doğru değildir. Koskoca firma bunu yapmadığına göre belkide bir bildikleri vardır ne diyeyim.

• cok zahmetli bir islem degilse su isi ogrenmeye calisan kardesinizede ayni islemi yapsaniz zira o ses sinirlerimi bozmakta

Bir İbrahim kavgası...rocketlauncher.gif

• Official Post

tüfeğe güç ayarı yapmak için kücük allen soktumuz deliğin ynaında küçücük kıçı başı belli olmayan bir vida var orayı söküp yerine farklı vida takmış ağabeyim.

• cok zahmetli bir islem degilse su isi ogrenmeye calisan kardesinizede ayni islemi yapsaniz zira o ses sinirlerimi bozmakta

Kendinizde yaparsınız gayet basit. AT44 kolay sökülen bir tüfektir, ilk önce tüfeği sökecek alet edevatı ayarlayıp boş bir zamanda söküp takmayı öğrenin. Sonrası kolay.

Söküm aşamalarını netten bulabilirsiniz. Olmazsa takıldığınız yerleri resimlersiniz buradan yardımcı olabilirim. Ben her şekilde yardımcı olmaya çalışırım ama her at44 sahibi tüfeği söküp takmayı öğrenmelidir. Tüfeği daha iyi tanımış olursunuz.

Çünkü yaptığım işlem çok basit. Çekicinin daha ileri gitmemesini sağlayan vidayı söküp yerine aynı kalınlıkta sert conta ekledim sadece. Yani çekiç vidaya vuracağına contaya vuruyor ve ses çıkmıyor.

• tüfeğe güç ayarı yapmak için kücük allen soktumuz deliğin ynaında küçücük kıçı başı belli olmayan bir vida var orayı söküp yerine farklı vida takmış ağabeyim.

İşte o vida çekicin daha ileriye gitmemesini sağlıyor, çekiç o vidaya çarpıyor. Onun yerine vida takmadım, onu söküp çekicin vurduğu yere aynı ebatta sert conta koydum.

• Official Post

İşte o vida çekicin daha ileriye gitmemesini sağlıyor, çekiç o vidaya çarpıyor. Onun yerine vida takmadım, onu söküp çekicin vurduğu yere aynı ebatta sert conta koydum.

boş atış yapıp o vidayı kesmiştim oraya derlin den vida çekmşti babam tornada. aynı durumu ben aylar önce bilmeden gidermiştim :)

• Merhaba,

Aynı sorun bende de var. Hafta sonu canım sıkıldı ve söküp bir temizleyeyim güç ayarını kontrol edeyim dedim. Nedense o vida gözüme takıldı ve sökesim geldi :) Kırık olduğunu gördüm. Sesi önlemek için sert conta mantıklı geliyor ancak bir sorum var. Sürekli çarpmaya karşı conta ne kadar dayanıklı olur?
    Teşekkür ederim
    İyi akşamlar

• Merhaba size önerim elinizde negatif film karesi varsa yayın uzunluğunu yarım santim geçecek kadar uzunlukta ve aynı çap ölçüsünde makasla kesmeniz ve yayın çevresine geçirerek tüfeği birleştirmeniz. WD-40 veya benzeri kayganlaştırıcı sürmeyin , ne kadar kuru olursa o kadar iyi. Denedim , çok fark ediyor , ama 4-5 kutu mermiden sonra benimki büzüşüp kurulmasını engellemeye başladı , yenisini taktım yine 4-5 kutu mermide aynısını yaptı , sürtünmeden ötürü belirli bir ömrü var maalesef. İsterseniz daha kalın olan röntgen filmi ile de deneyebilirsiniz , ben denemedim ama şimdi düşününce mantıklı gözüktü :)

filinta

dulce bellum inexpertis

• Cemal derlinden olan civata kirilmadi mi ben kirilir diye yaptirmadim. Benimkinde disler metrik olmadigi icin cikartamam diye cekindim

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• Merhaba,

Aynı sorun bende de var. Hafta sonu canım sıkıldı ve söküp bir temizleyeyim güç ayarını kontrol edeyim dedim. Nedense o vida gözüme takıldı ve sökesim geldi :) Kırık olduğunu gördüm. Sesi önlemek için sert conta mantıklı geliyor ancak bir sorum var. Sürekli çarpmaya karşı conta ne kadar dayanıklı olur?
    Teşekkür ederim
    İyi akşamlar

Conta hiç deforme olmuyor. Deforme edecek sertlikte vurmuyor zaten. Yalnız dikkat etmeniz gereken husus, o vida çekici nerede durduruyorsa ona uygun kalınlıkta conta kullanmalısınız. Birde çekicin valfe vuran bölümü contanın içerisinden rahatça geçebilecek şekilde olmalı.

Conta hava tasarrufuda sağlıyor. Sanırım sadece vida varken oradan hava kaybı yaşanıyordu.

Yukarda Berkehan ın dediğiyse çekiç çınlaması için yapılan işlem.

• Bilgiler için teşekkürler. Müsait bir zamanda deneyeceğim.

• mümkünse bir resim atabilirmisiniz ?

• ben de at44 tayfasına katıldım. ben de bir foto rica etsem? teşekkürler...

• tebrikler elinize sağlık çok mantıklı duruyor çözümünüz.Birde videolu gösterim olursa ses açısından tadından yenmez :thumbup:

Hatsan nova tactical 22.cal
    Daisy powerline 980 177.cal/BBs

Hatsan Nova Compact 22.cal
    Hatsan torpedo 100x 22.cal Trophy 22.cal
    Kral Puncher Maxi .22 cal
    Zoraki Ultra .177 cal
    Hatsan Mod 55s .177 cal
    Hatsan Torpedo 150 snip vortex .22 cal
    Mod 125 Snip Vortex .22 cal

;tufey#

• ben çekici durduran vidayı söküp içeri vidaya kadar 3 tane tam valfin çapı kadar oring dizdim.çekiç bir yere kadar valf ignesine vuruyor bir yerden sonra oringlere vuruyor dolayısıyla çekiç sesi kalmadi.

Kalibrgun Cricket .25 + .22 lw
    Kral Arms Breaker .22