Havalı tüfek kalibre ile ilgli yasaklar kısıtlama(.25cal .30cal .357cal .50cal)

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Bazı konularda geçiyor

Bayiler arasındada yaygın.Kimi bayi elindeki malı satmak için 6.35 yasak veya 6.35mm den sonra kalibreler yasak şeklinde bilgi veriyor.Bildiğim kadarı ile her hangi bir kısıtlama veya yasak söz konusu değil.Bildiğiniz üzere ülkemizde .30(fx boss-yakında daystate) .357(samyang -yakında cricket) ayrıca(cossair .308cal ile 2-3 adet .50 dragon slayer mevcut bunlar nasıl geldi diye sormayın:D) gibi big bore modeller mevcut.Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar buraya paylaşabilir.

Escape .25 + Hawke sidewinder 30 ( 20x mildot)

Husan + Vector optics Reaper 4-14x50

Talon P .22 + Vector optics condor 2x42 reddot

• Benzeri durumu ben de yaşadım. Balıkesir'de yeni açılan bir av bayii (Çardaklı mevkiinde, Balıkesirliler bilir belki) Yüksek güçteki havalı silahlara kısıtlama geleceğini söyledi. Ben adamın yüzüne tuhaf bakınca o da lafı geveledi biraz. Öyle birşey olsa ben zaten duyardım dedim, forumu kastederek. Bir çok av bayii bunu yapıyor ve galiba elindekileri satmak için bu yola başvuruyorlar. Bu arada bahsettiğim bu bayi BT65'i Hatsan'ın paketi (malum optima var pakette) ve pompa dahil olmak üzere 2.000 Liraya satıyor. Küçük bayiler bile bu işteki kârı gördüler, ona göre strateji belirliyorlar sanırım.

Evanix Windy City .22 Leapers UTG 3-9X40 TF2
    Байкал ИЖ-53М .177 Leapers UTG 4x32
    Darne (Saint Etienne) 12ga.

• Yüksek güç derken, bazı bayiler yerli yapım 120TL tüfekler için bile 150 metre #hims gider diyor. Düşük güçteki silahlara bile mavzer muamelesi yapıyorlar. Bana da biri mo125 sniperle domuz vurabilirsin +;tuftabV# demişti de koşarak oradan uzaklaşmıştım.

• Yüksek güç derken, bazı bayiler yerli yapım 120TL tüfekler için bile 150 metre #hims gider diyor. Düşük güçteki silahlara bile mavzer muamelesi yapıyorlar. Bana da biri mo125 sniperle domuz vurabilirsin +;tuftabV# demişti de koşarak oradan uzaklaşmıştım.

Domuzu vurmak mümkün olabilir ama devamı yakın dövüş teknikleriyle gelir galiba. ;duello;

• Ben bu hobiye ilk başladığım zamanlar Eminönü doğubankdan yeni camiye giden yolda sağ tarafta ki av bayinden tasko sabit zoomlu 3*32 ya da 9*32 neyse artık dürbün ve torun 301 tüfeği 300 liraya aldım.

adam bana 200 metreden sıgara dalını vurursun dedi ben de yedim. ama adamın dediğinde şöyle bir doğruluk var köye gittiğimde havaya doğru eğimli atınca namlu ucu güneşe bakacak;avci; 100-150 metre ilerideki evlerin çinko çatılarından ses geliyordu.

Bir İbrahim kavgası...rocketlauncher.gif

domuzu çoğu zaman yivsiz av tüfeği ile atılan ve çok güçlü olan tek kurşun av fişekleri bile tek isabette durduramazken çok ilginç bir iddia olmuş :rolleyes:

Gamo PT 85 Blowback
    Gamo Shadow İGT 4.5
    Air Arms s200 Fac 5.5

• Kafadan vurursan eğer kafa tasını geçip beyne giderse öldürür, ama başka yere denk gelirse fena sinirlendirir hayvanı, sinirden öldürür 8o Eleman gerçekten iyi sallamış domuz öldürür diye.

• Arkadaslar ben pompali ile domuz avi yapiyorum, en kral yabanci slug tek kursunla ava giderim gecenlerde gece bekine gittik agacta oturuyorum 1 metre yuksekteyim yerden koca domuz hava kararmadan onume atladi verdim kursunu tam ust ceneden alt ceneye parcalamis,,sorasinda ayaklarimin altina geldi bildigin agacla bogusmaca,,,,tabi ben de yukarda yusuf yusuf veriyorum kursunu tam 6 tane sorasinda bekledim sesi kesildi senmisin agactan asagi atlayan basladi uzerime atilmaya ama agir yarali gelemedi arkadasta yetisti son noktayi koydu,,, bidaha anladimki bu domuz olayi bambaska ,,, sirtinda kulaginin arkasinda karnindaki deliklerin karsisindan bakip obur tarafi goruyorsun ama nafile cok guclu hayvan oldurucu noktaya gelmedimi ancak top mermisiyle durdurursun

AA S510 Sprlt. Xtra FAC 30 grn, 53 ft/lbr .22 bsa swf (8x32x44)
    colt 1911 45 cal.
    marin guard pomp.

• Ha buarada arkadaslar erdek bandirmada domuz avina gelmek isteyen bu civarlarda olan varsa bekleriz,,ekip saglam kopekler vs,,

colt 1911 45 cal.
    marin guard pomp.

• Biraz konu dışı oldu bu muhabbet ama domuz ve diğer büyük memelilerin avında kafaya nişan alınmaz; Domuzun trofesi dişleri ancak prensip olarak kafa hedef alınmaz diğer memelilerde olduğu gibi omuz hedef alınır. Eğer iyi nişancıysanız omuzdan vurursunuz. Benjamin Rouge ve Sam Yang'ın big bore tüfeklerinde adamlar geyik avında etkili olduğunu idia ediyorlar ama filmlerde Rouge hariç diğerleri hep küçük hayvanlar. domuzun da 20Kg'lığı da var 150 Kg'lığı da. 150Kg'lık domuzu durdurmaya 22LR yetmez kaldı ki havalı. İster en iyi atıcılık performansınla tam kalbinin olduğu hizadan omuzdan vur. Skapulada kalır çekirdek, geçemez... ha dibine gidip ateş edeceksen eyvallah; onun için de havalıya 2000-3000TL vermek gerekmez üzümlüde üretilen en adi otomatiklerden al bitane tanesi de 70-75 kuruştan bi şevrotin, tamam hem daha güvenli hem de yasal av yaparsın!!! Yok 50m'den vuracam tak Slug namluyu, yok 100m'den av yapacam dersen ozaman 20Ga Slug namlu iyi fişek, daha uzak mesafede 150m'ye kadar fully rifled üzerinde de yivliye ihtiyaç duyarsın :)) Havalının domuz avında kullanılması yasak olsun olmasın başta hayvana işkence çektirmek ikinci de kendini ciddi riske atmak...

Blaser R93 Professional .30-06 Springfield
    Browning New A5 12Ga 71cm
    Stoeger MD2000 12Ga 66/Slug Combo
    Wizard Arms Supervision-S 12Ga 66/Slug Combo
    Akus superpoze (coming soon)
    AT44 Long W-10 LW .22

Başarılarda gururu yenmek, felaketlerde ümitsizliğe direnmek lazımdır...
    Mustafa Kemal ATATÜRK

• Şevrotin yasal degil:) yalniz,,, tek kursun yasal,,20 ga dada mesafe 150 metre nasil uzatilir anlayamadim,, sonucta ikiside silindir namlu ha slug derseniz kisa namlu derseniz tamam surtunme vs super cikis olur

colt 1911 45 cal.
    marin guard pomp.

• Şevrotin yasal degil:) yalniz,,, tek kursun yasal,,20 ga dada mesafe 150 metre nasil uzatilir anlayamadim,, sonucta ikiside silindir namlu ha slug derseniz kisa namlu derseniz tamam surtunme vs super cikis olur

şevrotin dediğiniz ne bi fişek türü mü ? 20ga nın enerjisi yüksek olduğundan dolayı gidebilir diye tahmin ediyorum amerikada operasyonlarda o tarz slug fişekler kullanılır genelde

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

• Benim bu domuz olayıyla anlatmak istediğim şu, bazı esnaflar sattıkları havalı tüfeğin gücünü bilmiyor ya da satabilmek için ciddi abartıyorlar. Emniyet vb. resmi kurum görevlilerine de havalı silahlar bu şekilde abartılı anlatılırsa vay bizim halimize. .30 Kalibre de olsa havalı havalıdır bir 36 kalibre av tüfeği gibi olamaz.

• İllaha big bore demek av demek mi?Atış için kullanılamaz mı?Her tüfek bişey öldürmek içinse ohoooho.Konu yanlış yerlere gidiyor.

Escape .25 + Hawke sidewinder 30 ( 20x mildot)

Husan + Vector optics Reaper 4-14x50

Talon P .22 + Vector optics condor 2x42 reddot

• Aman kardesim yanlis anlasilmasin ben sadece ufak bi ani 0aylastim,,, zaten atesliyle yapulan avdan bahsettik braz havali ayri,,

colt 1911 45 cal.
    marin guard pomp.

• Moltak kardesim ozetle:: şavrotin 9 adet bilyenin fisegin icine konmasidir. Avda yasak diye biliyorum yarali birakma olasiligi fazla diye,,yurt disinda pompali vs tufeklerde guv,guclerinin yakin savunma silahi olark kullaniyorlar, 20 ga yada 12 ga sonucta iki fiseginde boyutlari ve sevk barutlari belli mesafe olarak bi degiskenlik yapmalari mumkyn degil,, ama 12 ga nin durduruculugu 20 ga ya gore cok daha iyi,,,sonuc olarak 9 mm ile mi yoksa 45 acp ilemi daha fazla etki yaparsin,,bi dusun

colt 1911 45 cal.
    marin guard pomp.

• Ben de big-bore severim ama BC 'si düşük çap alanı geniş olduğundan , solid 4.5 olsa keşke , rüzgarsız havada daha uzağa gider . Ateşli Hornady .177 var gerçi .

filinta

dulce bellum inexpertis

Şevrotinin yasal olmaması konusunda hiçbirşey duymadım; hoş kendim hiç kullanmam :) 20Ga'da mermi düşüşü sürtünme etkisinin çok daha az olmasından dolayı çok saha az, hoş ben 150m'den 20Ga Slug ile vurabilen babayiğidi tanımadım, vursan da ne derece hasar oluşturur, o mesafedeki balistiği bilmiyorum. ama 20-25 yıldır yivsiz av tüfekleri(Shotgun) için fully rifled namlular yapılmakta. NAmlunun bulucu firması Hastings yani Varney Carron halen de ciddi miktarda üretimini yapmakta ama dünyada en çok fully rifled satan firma sanırsam Remington (Türkiyede de en çok rastlayacağınız). 1999 itibariyle Türkiyeye girdirilmese de ondan önce gümrükten geçen namlular tamamaen yasal sonradan gelenler de kaçak kullanılıyorlar. Bu namlular ile slug ateşleyemezsiniz ve illaki sabot atmanız gerkiro(yivsiz tüfek fişeğinin yapısından dolayı ateşleme anında mermiyi yivlerin girişine hazneye oturtamazsınız dolayısıyla kötü iç balistik nedeniyle yivlerinizi kısa sürede aşındırırsınız. yani bu durumda yivlerde artık kalmasın diye kurşunun üzerine bakır ceket de yetmez. illaki plastik kılıfın içinde olması gerek :) örneğin 12Ga için plastik ceketin içinde .50 (12.7mm) mermi bulunmaktadır. İşte özellikle iyi bir 20 ve bulabilirseniz 28Ga fully rifled ile 150m gibi mesafelere başarılı atışlar gerçekleştiriebilirsiniz. Hele ki Cantilever namlu bulursanız dürbün montajıyla kötü grupmana sahip havalı veya askeri mermi atan bi yivlinin sonuçlarını yakalamanız mümkün ama 150m'nin üzerinde artık o da etkisiz kalır ve yivli ihtiyacı doğar...

Bence de her tüfeği canlı öldürmek üzere düşünmemek lazım. Big bore ile hedef atıcılığı ciddi anlamda uzak mesafe atış kabiliyeti kazandırır bence :))

Blaser R93 Professional .30-06 Springfield
    Browning New A5 12Ga 71cm
    Stoeger MD2000 12Ga 66/Slug Combo
    Wizard Arms Supervision-S 12Ga 66/Slug Combo
    Akus superpoze (coming soon)
    AT44 Long W-10 LW .22

Başarılarda gururu yenmek, felaketlerde ümitsizliğe direnmek lazımdır...
    Mustafa Kemal ATATÜRK