Yeni aldığım AT44' ü kaç metrede sıfırlamalıyım?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Atıştan yeni döndüm. Tüfeği 25 metrede sıfırladım. İzlenimlerimi aktarayım At44 düşünen arkadaşlara. Tüfeğim 200 bardan 90 bara kadar etkili 40 atış yaptırdı. İlk 40 atışı 25 metrede bol şişe kırarak test ettim. Daha önce kullandığım bt65'den daha iyi bir tüfek. Hem daha hafif hem tüpü daha fazla atış yaptırdı. İkinci 40 atışımı 50 metrede bol bol soda şişesi kırarak zevkli dakikalar yaşadım. Tüfek verdiğim parayı sonuna kadar hak ediyor. Düşünen arkadaşlar dürbünü mutlaka 3-9x44 alsınlar, çünkü bu tüfekle çok rahat 50 metre üzeri atışlar yapıyorsunuz, o yüzden 3-9x32 dürbün küçük gelebilir. İyi akşamlar.

• Daha önce bir iki atış yapmış birisi olarak dediklerinize katılıyorum ama 3-9 dürbün bi süre sonra az gelicek çünkü 100metre üzerine de rahatlıkla atarsınız ileride yeterki tüfeğin sevdiği peleti bulun :) Güle güle kullanın beğenmenize savindim

Crosman 2100 .177

Crosman 1077 .177

Webley&Scott Special Edition .22

Torun m210 .22

• Official Post

silahınızı biraz kullanın alışın sonra ayar yaparsınız.
    50 atıs yapabilrsiniz etkili bişekilde..
    güc ayarı var onu bir boşluğumda video şeklinde yayımlıyacagım

• silahınızı biraz kullanın alışın sonra ayar yaparsınız.
    50 atıs yapabilrsiniz etkili bişekilde..
    güc ayarı var onu bir boşluğumda video şeklinde yayımlıyacagım

Güç ayarı videosu gerçekten faydalı olacaktır. Bu sayede tüfeği daha iyi tanımış oluruz sayenizde. Güç ayarı yapıldığında tahribat daha da mı artıyor?

• Official Post

ağabey gücü düşürüp yada yükseltebiliyorsunuz.
    ama güc yükselince atıs sayısı düşecektir düşüncede yükselir.

en ,iyisi 900 fps civarında 30 atıs yapmak
    benim silah 880 fps ile 180-100 bar arası 50 atıs yapıyor cokta yetiyor

• ağabey gücü düşürüp yada yükseltebiliyorsunuz.
    ama güc yükselince atıs sayısı düşecektir düşüncede yükselir.

en ,iyisi 900 fps civarında 30 atıs yapmak
    benim silah 880 fps ile 180-100 bar arası 50 atıs yapıyor cokta yetiyor

Peki şu anda benim elimdeki tüfek değerlere göre 970 fps mi atıyor?

• Cemal kardeş teşekkürler, peki tüfeği atış sonrası kaç barda bırakmam gerekir?

• Cemal beye sormuşunuz ama cevaplayim 190 barda saklayın(ama yinede bir tasdik edilsin bende tam emin değilim)
    Bugün bende atışa gittim her gittiğimde ayrı bir mest oluyorum tüfeğime iyiki almışım
    Bugün 60 metrede soda şişelerine attım 10 9 yaptım o kaçanda sonuncu attığım biraz gevşedim herhalde vuramadım yani benim hatamdı.

Bana tavsiyede bulunan abi ve kardeşlerime çok teşekkür ederim.

Hatsan Mod 125 Th kundak .22kalibre Optima 3-9'32 :thumbup:
    Hatsan AT-44 S10 .22 :love::thumbup:

• Cemal beye sormuşunuz ama cevaplayim 190 barda saklayın(ama yinede bir tasdik edilsin bende tam emin değilim)
    Bugün bende atışa gittim her gittiğimde ayrı bir mest oluyorum tüfeğime iyiki almışım
    Bugün 60 metrede soda şişelerine attım 10 9 yaptım o kaçanda sonuncu attığım biraz gevşedim herhalde vuramadım yani benim hatamdı.

Cemal beye sormuşunuz ama cevaplayim 190 barda saklayın(ama yinede bir tasdik edilsin bende tam emin değilim)

Cevap için sağolun. 190 bar bekleyen tüp için sakıncalı olur mu?

• Ben olmaz diye hatırlıyorum yani farketmez. Ama dediğim gibi bilgili biri daha iyi bilgi verecektir.

• Sağol kardeşim o halde bundan sonra 100 bara çekelim :)

• Arkadaşlar, bugün atış için hatsan pompayla tüfeği dooldururken 150 bardan sonra dolum ucunun olduğu yerden hava kaçırmaya başladı. 150 bardan fazla hava basamadım tüfeğe. Pompanın dolum ucunu tüpe takarken sonuna kadar itiyor muyuz yoksa o ringlere kadar mı itmek gerekiyor?

• Aynı zamanda tahliye vanasınıda açıp 0 bara indikten sonra çıkartın

• Dolum ucunu sonuna kadar itmeniz gerekiyor.Hava kaçağı dolum ucundaki oringlerin aşınmasında olur takıp çıkarırken biraz daha özenli davranın.

Dolum yaparken ilk olarak dolum ucunu sonuna kadar ittim fakat hava basamadım, daha sonra ucu tüpten 1,5cm civarı çekip öyle deneyerek hava basabildim. Dolum ucum sıfır, o ringleri yeni. Yani dolum yaparken dolum ucu tamamen tüpe sokulacaksa benim pompa mı arızalı?

• Official Post

korkmayın ağabey pompada bişey yok oringleri yıpratmışsınız.

oringler deki gözle görünmeyen yıpranma hava kaçağına neden oluyor. değiştirin düzelir.
    sonuna kadar içine itin yoksa yüksek basıncla dısarı felan kaçabilr.
    havayı tahliye etmeden dolum ucunu ckarmayın hemen patlıyor oringler

• dolum probunun dişlerine teflon bant sarın.oradan da kaçırıyor olabilir.

cukurovateam.png

Daystate AirWolf .22
    Hawke Sidewinder 30 8-32x56

• Merhaba arkadaşlar. Hatsan At 44-10 pcp tüfek etkili ve stabil bir nişancı olmak istiyorsanız en iyi 5,5 kalibredir. 4,5 kalibre uzun mesafeli atışlarda sapma değeri çok yüksektir, 6,5 kalibre ise uzak mesafe atışlarında mesafe kaybetmesinden dolayı çok tercih edilmez ama en etkilisidir 6,35. Hedefi parçalayacak kadar ivmesi vardır. Benim tüfeğim 5,5 kalibye yani 0,22. İyi bir atıcı olma yolunda iyi bir tüfektir fakat birlikte verilen optima dürbünlerden 800 ila 1000 atıştan sonra randıman alamazsınız. Dampa ayak alırsanız bu 3 katına çıkar fakat bozulacağı gene garantidir. İyi bir dürbün almak gerekir ve bu marka tercihinde ucuz yollu hawke yada bushnelldir. Biraz pahalıdır fakat uzun yıllar dayanır. İyi de bir dampa ayak alırsanız ama tek parça ayak değil dampa ayak ömür boyu kullanırsınız. 500 ila 700 lira civarıdır dürbün ama aldığınıza değer. İleride tüfeği satarsınız aksesuarlarınızı yeni aldığınız tüfeğe takarsınız birşey kaybetmezsiniz en fazla tüfeği satarken kaybedersiniz. İyi bir dampa ayak ve iyi bir dürbün. Tüfeğe gelelim eğer tüfeği satmam uzun yıllar kullanırım derseniz. http://www.altaros.cz/regulators/hatsan-at44/ 300 ila 350 lira civarı bir regülatör alırsınız ve takribi 120 bara kadar stabil 970 fsp güçle nokta atışı yaparsınız yada benim gibi alışırsınız tüfeğin bar basınç düşüm hızını metre cinsinden hesaplamaya ve dürbün mildotuna entegre etmeye o zaman gerek kalmaz tamamıyla sizin kabiliyetiniz ve öğrenme içgüdünüzle ilgili. Palet seçimininde büyük bir önemi vardır. ispanyollar bu yolda bayağı mesafe katetmiştir. Gamoyu ben tercih ediyorum birçok palet attım fakat gamodan daha iyisini şahsım adına görmedim. Bu tamemen alışkanlıklarla da ilgili. Tüfek normal şartlar altında upgrade etmeden 22 yada 26 arası stabil atış yapıyor 75 metrede taki psi düşmesi başladığı andan itibaren mildotta yukarı çıkmaya başlıyor yani tüfeği yukarı doğru kaldırmaya başlıyoruz. etkili mesafesi palet cinsinden de çok farkeder. Tahrip gücü yüksek bir palet kullanıyorsanız ve uzun mesafelere atış yapacaksanız gamo ts22 palet tercih ederim daha yakın mesafelerde etkili ve güçlü bir palet istiyorsanız gamo pro hunterı tercih etmenizi dilerim yada bu benim kendi fikrim.Program kullanımına gelirsek ben program kullanmadan yana değilim yani herşey doğallığıyla güzel. Şöyle söyleyeyim arkadaşlar arasında gitmizsiniz poligona yada boş bir araziye herkes çıkarmış tüfeğini takır takır atış yapıyor sen almışsın eline telefonu hesapla dur. Biraz bana saçma geliyor program kullanımı yada benim fikrim. En iyi atıcılık kendi fikrime göre tüfeği iyi tanımak, dürbünü iyi anlamak ve paletin neler yapabileceğine inanmaktır. Sonuçta bu bir oyuncak değil. Amerikada satılan tüfeklerin kullanıcı kılavuzlarında Dikkat! Bu bir oyuncak değil ibaresi alır ve her zaman için elimizdeki makinanın hiçbir zaman oyuncak olmadığının farkına varmak. ilk 500 atış hımm anlamaya başlıyorum 1000 atış tamam şimdi oldu 2000 atış bu iş bu kadarmış diyeceksiniz. Dürbün sıfırlamayı unutuyordum. Dürbün sıfırlama birçok yerde anlatılır ama en basitini anlatmak isterim. Kullanmakta olduğunuz tüfeğin maksimim menzili nedir. Misal at 44-10 un maximum menzili 300 metre. Tüfeği sıfırlarken balistik eğri mantığıyla sıfırlamamız gerekir yani oda budur attığımız palet balistik eğriden dolayı mermi hattıyla yada mermi yoluyla her zaman için 2 kere kesişir bu da 2 sıfırlama noktasına denk gelir otomatik. mesela 20 metreden sıfırlama yaparsanız otomatik olarak 200 metrede de kendini sıfırlamış olur. şunuda unutmayın her palet aynı sonucu vermez bu değer ateşli silahlarda sapmalar yapabilir düşük mesafelerde. yada şöyle açıklayayım ateşli silahların sıfırlaması minimum 100 metreden yapılır yivli tüfekler için ama pcp tüfeklerde bu değer daha düşüktür. Sonuç olarak siz 30 metrede sıfırlayın 300 metre ikinci kesişim olsun 190 bardan 140 bara kadar 100 metreye nokta atışı yaparsınız. Elimde çektiğim bir video kaldı harddiskim yandı ve çöpe atmak zorunda kaldım ama en son bu videom kaldı onu da youtube ye attığımdan dolayı hala bende. Bir fikir olsun sizin için bu arada uzun mesafeli atışlarda bipod ayaktan ziyade evden aldığınız anne görmeden kullanılacak bir yastık tercih ederim. Bipoddan daha sağlıklıdır birde yattığınız yere dikkat edin akrep olmasın :) şayet bir gün farkına varmadan karınca yuvasına yattım durum vahimdi ama tabi o heyecanla ilk zamanlardı. Bu da atış videosu http://www.youtube.com/watch?v…p;feature=player_embedded Breaker-Nikula 6-24x50 dürbünle yaptığım sıfırlamadan sonra çektim.Umarım fayda sağlamıştır. Teşekkürler arkadaşlar böyle bir forum yaptığınız için.