At-44 manometre arızası

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Her atıştan döndüğümde yaptığım gibi bugün de tüfeği yağlayıp bakımını yaparken, tüfeğin tüpü yuvarlanıp halıya düştü. Neyse ki bi sakatlık olmadı ancak etrafını incelerken manometrenin sıfırın biraz üzerini gösterdiğini fark ettim. Pompayı takıp kontrol ettiğimde de 110 bar hava olduğunu gördüm. Malum manometreyi bozmuşuz herhalde. :rolleyes:

Böyle birşey başına gelen var mı? Ek olarak tüpü söken üyelerimizin yorumlarına göre bu durum bir sakatlık yaratabilir mi?

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Yok mudur at-44 manometresini kurcuklayan bir üyemiz?

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• manometreler içinde çok ince parçalar vardır, hazne içindeki basınca göre gerilir ve hareket eder, manometrenin bozuk olmasının tek sıkıntısı bulunduğu kapalı kabın içindeki basınç miktarını görememektir..

Zamanında çalıştığım fabrikada;hava hattındaki bu şekilde bozuk olan manometrelerin uzun süreler aynı yerde durduğunu biliyorum..

Ama en büyük sorun o hatta başka manometre yoksa, basıncı bilememektir :)

• Aslında manometrenin göstermemesi benim için büyük bir problem değil. Atış yapa yapa hem sayısal olarak hem de tüfeğin sesinden kestirebiliyorum zaten kalan hava miktarını. Bu haliyle çok dokunmaz yani bana :) Benim korkum herhangi bir güvenlik sorunu yaratıp yaratmıyacağı yönünde. Malum manometrenin bağlı bulunduğu parçayı tapa gibi düşünürsek oradan gol yemeyelim :)

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• yani dediğim gibi yüksek basınçtan bozulunlar, darbeden ötürü bozulanlar, mekanik olarak bozulan ve uzun süre aynı yerde sıkıntısız duran manometreler biliyorum.. bir sonraki duruşa kadar elleyemediğimiz, (bazen 6 ay kadar sürüyordu iki duruş-bakım arası)

Ancak net olarak görmediğim için bişey diyemem, ancak halının üzerine düşürdüğünüzü söylemişsiniz, tüpün ağırlıığnında çok fazla olacağını tahmin etmiyorum.. Bu yüzden bağlantı yerinde mekanik olarak sıkıntı yaratacak bir durum olacağını zannetmiyorum.

içiniz rahat değilse değiştirin isterseniz.
    Şayet değiştirirseniz, manometreyi göstergesinden değilde, altındaki anahtar ağızlı bölümden sıkın bozulmasın takarken.

• forumda okuduğum kadarı ile manometre değişmi garanti dısı ise 50 tl idi at 44 normal tüpünün fiyatı 120 olduğunu varsayarsak yeni bi tüp istemek mantıklı olur hem 2 tüpünüz olur...

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

• Öncelikle cevaplar için teşekkür ediyorum.

yalnızkurt, Herhalde son çare olarak fabrika yolları gözüküyor. Ancak evvela tüfeğin sadece tüpünü göndermek için ikna etmem lazım hatsan çalışanlarını :) Geçen tüp arızasında bütün tüfeği istemişti arkadaşlar o da zahmetli ve riskli oluyor kargodan dolayı.

Valibey, benim de tahminim mekanik yönden bir sıkıntı oluşmadığı yönünde. Az evvel biraz hava pompaladım ve valfte herhangi bir sıkıntı gözlemlemedim. Ek olarak bu tip tapa fırlaması gibi ekstrem durumlarda tapanın bağlı olduğu dişlerin bulunduğu bölgede gözle görülür bir şişme oluyormuş. Malum diş sıyırması yapıyor o bölge. Çok şükür öyle bir şikayetim yok. Bir süre daha böyle idare ederim artık zaman bulunca gönderme niyetindeyim. Bir de tüpün dolum yaptığımız kısmından sökme fikri pek iyi değil.Eski tüpü sökerken orasının çok zayıf olduğunu fark ettim. Ne kadar önlem alırsam alayım izler oluşmuştu. Haliyle dolum hortumundaki o-ringlere zarar veriyordu. Anladığım kadarıyla problem manometrenin içindeki parçalardan kaynaklı. Ne yazık ki sökümlerde ve incelemelerde manometre açılımı olmadığı için hasarı tahmin edemiyorum.

Moltak, geçen sene tüfeği ilk aldığımda tüfeğe tüpün sökülüp takıldığı yerlerinde bulunan dişlerde hata olduğundan tüfeği göndermiştim. Tüpü değiştirip herhangi bir ücret talep etmemişlerdi kargo masrafı hariç :) Tabii ki değişim yaptıklarını unutmamakta fayda var. 2. tüpü yedirmezler öyle :)

Tekrar tekrar kıymetli cevaplarınız için teşekkür ediyorum...

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Yani ordaki dişlerin sıyrılması v.s. çok zor olasılıklar, manometre dediğiniz şey artık bir kör tapa hükmünde, :)
    bence telaş edilcek sıkıntı yok,

Ayrıca illaki göndermek mi gerekiyor, elden, tedrikçiden v.s. bulunamıyormu oraya uygun manometre.. sonuçta sökülür takılır bi şey.

• Yabancı bir forumda manometre değiştireni görmüştüm ancak buradan tedarik edilebilir mi bilmiyorum. Bir de teknik işlere çok yatkın olduğum söylenemez mevcut arızayı daha da büyütüp çeşitlendiriyorum genelde. Parça arttırmalar da cabası ;şrofls;.

Neyse eski webley raiderdan alışığım zaten manometresiz tüfeğe...

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Gepard ().

• o zaman sıkıntı yok,
    parça arttırmalar dedinizde, okuldaki öğrencilik günlerim geldi aklıma :)

ama bulursanız değiştirin siz yinede, manoometrenin altında anahtar ağızlı bölge olacak ordan ssöküp takarsınız.

• :) Cevaplar için çok teşekkür ediyorum tekrardan... Manometre ile ilgil pek konu göremediğimden gelişme ve yeni bilgileri buradan paylaşmaya çalışacağım.

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Arda hocam manometrenin içine müdahale edemezsiniz çok hassas parçalar var ayrıca manometreyi sökmek içinde özel bir anahtarı var en iyisi Hatsana göndermek olacaktır.

Kalibrgun Cricket .25 + .22 lw
    Kral Arms Breaker .22

• Sağolasın ali hocam değerli görüşün için. Peki güvenlik konusunda ne diyorsun?

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Arda hocam tüp yeniyse yani bu dolum yeri tıpasız olanlardansa onlarda manometre sökülebiliyor aliexpress te küçük manometreler var onlardan alıp değiştirebilirsin tabi bu işlemi tüp tamamen boş iken yap. Manometredan hava kaçağı yoksa güvenlik açısından bir sorun oluşturmaz.

Kalibrgun Cricket .25 + .22 lw
    Kral Arms Breaker .22

• Tüp yeni hocam daha 2013 imali zaten :) Bir deneyim olmazsa baktım olmuyor hatsana gönderirim. Çok şükür herhangi bir kaçak yok görünürde. Tahminimce o küçük parçalardan biri kırıldı gitti herhalde.

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Bugün de güvendiğim pompa hava kaçırmaya başladı toptan bakıma girecek herşey anlaşılşan ;şrofls;.

Pcp iyi hoş da basınçdı havaydı iyice sıkmaya başladı artık :) Diana yaylı denemenin zamanı geliyor ufaktan....

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Evet bugün sağolsun Hatsandan kargom geldi. Tüpün manometresi değiştirilmiş ve pompanın bütün contalar değiştirilip yağlanıp bakım yapılmış. Bu arada alıştığım beyaz manometre yerine içi siyah ve çok daha kaliteli duran, kaba olmayan bir manometre yerleştirmişler :thumbup: . Herhangi bir ücret alınmamasının yanında paketleme işini de gayet özenle yapmış servis bölümündeki arkadaşlar. Ayrıca zırt pırt bilgi almak için aramama rağmen çok sabırlı ve ilgili davrandılar doğrusu... :)

Biraz daha dişimi sıkıp ithal pcp almama sebebim de işte bu servis anlayışıydı :) Malum çok profesyonel olmayınca da at-44 yetiyor insana... Ha bu arada tüp garanti kapsamında olduğundan ücrete tabii değildi pompanın ise sadece contalar değiştiğinden ücret alınmıyormuş.

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Bence pcp gibi içinde milyon tane parça bulunan bir silahın garantisi ve özellikle servisi çok önemli...

8o Hatsan mod 125 sniper

Hatsan bt65 5.5 sb lw bullpup

hw97k g;$i