dürbün sıfırlamak

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba arkadaslar
    Geçen sene almış oldugum tüfegin (stoeger x20 combo)
    türbünü’nü bir türlü sıfırlamayı başaramadım geçen hafta yatagun marka dampa
    ayak aldım biraz uğrastım gene beceremedim sıfırlamayı

1) Dampayı vidaları sağ tarafa gelecek şekilde taktıgımda yaklaşım 2 metrede hedeften yaklasık 10 cm kadar yukarı atıyor .

2) Tam tersini yapıp vidaları sol tarafa gelecek şekilde taktıgımda ise 10 cm kadar aşşagı atıyor.

Click vidalarının ayarları sonda. Aslındatamda bilmiyorum Click tuşlarının ayarını

Dürbün markası TASCO 3x9x40

Sorum Şu : Sıkıntı namluda mı yoksa dampa
    damı eger dampada ise dürbün yatağına destekleyici bir cisim koysam tepmeyi
    emme özelligi kaybolurmu. Yada bu sıkıntıyı Click tuşları ile halledebiliryim
    uzun mesafeye atamıyorum çünkü sapma çoğalıyor amacım 2metre de sapmayı azaltıp
    yaklaşık 15-20 metrede tam olarak sıfırlama yapmak istiyorum

NOT: Atışlar kapalı alanda Tüfek sabit değil ama atışları destekli ve her ayarda atışları 10 kere tekrarlıyorum

Sonuç : Tüfegi aldıgımdan beri keyifli bir atış yapamadım :)

• Gez li modeli ise gezle bi sifirlama yapin ki namluda sikinti olup olmadigindan emin olalim
    Not: bende hatsan mod 80 gamo da ayni sikintiyi yasiyorum namlumda sikinti yok durbun deistirdim ve daha atisa gidemedim

• Bende Hatsan BT 65 in dürbünüyle uğraşıyorum. Kliklerisaydım üst 500 yan 500 klik ikisinde 250 ye getirdim ama hala sol aşağı kayma var.

HATSAN BT65 LW

• Gez li modeli ise gezle bi sifirlama yapin ki namluda sikinti olup olmadigindan emin olalim
    Not: bende hatsan mod 80 gamo da ayni sikintiyi yasiyorum namlumda sikinti yok durbun deistirdim ve daha atisa gidemedim

evet gezli model aksam birde öyle deneyim bakalım.

• Merhaba,
    Yatay ve dikey clik sayisini bulun sonra bunu ikiye bolup arti kilin tam merkezde olmasii saglayin
    Tufege baglayin atis yapin namlu hatti ile durbun hatti arasindaki farki gorun ,
    Atisiniz artikilin gosterdigi noktanin soluna vurmussa durbunu sola kacirmaniz gerekir bu kacirma
    İslemini durbun yatagina veya ayaklara sim plakasi koyarak yapabilirsiniz bunun yolu budur
    Ben sim plaksi yerine pelet kutusundan parca keserek kullandim.

Kolay gelsin.

• sol sağ ayarında problem yok yukarı aşşagı ayarında sıkıntı var ayrıca clik en sonda oldugu halde 10 cm aşşagı vuruyor clik i ortaladıgımda bu mesafe daha da yükseliyor

sim plakası koyma işlemini denicem ama 20-25 atış sonra dürbün ayarı tekrar bozulurmu ondan emin değilim .

• Sn Adalya nin harika katkisi sizi oldukca aydinlatacaktir, durbunun ucunu hafif asagiya
    dusurmeniz gerekiyor ki atislar ust e ciksin.
    Arka kelepceyle durbun arasina sim koyarak bunu saglayabilirsiniz.

Durbun isi sabir ister tasimadan veya durbun ic yapisinin kalitesinden kaynaklanan bozulmalar
    olabiliyor.

• Bende Hatsan BT 65 in dürbünüyle uğraşıyorum. Kliklerisaydım üst 500 yan 500 klik ikisinde 250 ye getirdim ama hala sol aşağı kayma var.

Uğur Can aynı sorunla bende ugrasıyorum, simleme yapmak en temiz çözüm anladığım kadarıyla, sen cözebildin mi?? bir müsait zamanda beraber atışa gidelim, yardımcı oluruz birbirimize :)

• sol sağ ayarında problem yok yukarı aşşagı ayarında sıkıntı var ayrıca clik en sonda oldugu halde 10 cm aşşagı vuruyor clik i ortaladıgımda bu mesafe daha da yükseliyor

sim plakası koyma işlemini denicem ama 20-25 atış sonra dürbün ayarı tekrar bozulurmu ondan emin değilim .

sağ sol ayarında problem yoksa şimleme ile uğraşmaya gerek yokki..
    sadece üst turreten, istediğiniz mesafeye ait sıfırlama ayarı yapacaksınız..

edit:en üst noktada da aşağı vuruyormuş, gözden kaçırmışım..
    tersi yönde bişeyler besleyeceksiniz artık,
    ama kurtarması lazım aslında, üst turreti sağdan sola doğru yukarıya yükselecek şekilde çevirdiğinizden eminmisiniz..

• arkadaşlar "şimleme" nedir?...google da yok...forumda aradım eski bir konuda var ama açılmıyor hata mesajı veriyor.

8)