Hawke Chair Gun Pro ile Chrono Olmaksızın Çıkış Hızı Tahmini

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Öncelikle anlatacağım bu yöntemin tam olarak çıkış hızınızı veya stabilitenizi değil de belirli bir pelletle tüfeğinizin ortalama atış gücünü tahmin etmenizi, buna bağlı olarak chair gun hesaplamaları yapmanızı sağlayacağını bilmenizi isterim. Dot hesabı ve optik bilgisi bu hobide ilgimi çeken en önemli unsurdur.

Bu yönteme başlamadan önce bilgisayarınızdaki chair gun programına şu bilgileri kesin doğru biçimde girmeniz gerekmekte.
    1) Scope Height (Dürbün Yüksekliği)
    2) Pellet ve BC değeri (Balistik Katsayı)
    3) Dürbününüzün tam Reticle Türü (Generic Mil-Dot/Diğer )
    4) Sıfırlamayı yaptığınız ve denemeyi yapacağınız zoom değeri.

İşlem bu değerleri doğru bir şekilde girerek başlıyor. Ardından ilk aşama olarak dürbünün optik merkezlemesini yapıyoruz. Bkz: Optik Merkezlemenin Önemi

Ardından tüfeğimizi kesin olarak bir mesafeye (bu örnekte 30 m) sıfırlıyoruz.

Sıfırlama bilgilerini girdikten sonra Programda Poi eğrisini ekrana getirip dürbün dotlarını ve line larını görünür hale getiriyoruz böylece elimizde çıkış hızını bilmediğimiz bir tüfeğin 30 metreye sıfırlı atış eğrisi oluyor.

Eğri1
    [Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/278QBd.jpg]

Ardından bu örnekte 50 metre olarak verilen mesafeye atış yapıyoruz (zoom değeri ya da pellet değiştirmeden) bu atışı bir kaç kez tekrarlayıp pelletin düştüğü yeri iyice belirliyoruz.

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/ydLAd0.jpg]

Bu aşamada programın gösterdiği düşüş noktasının ve pelletin düştüğü dotun kesişmediğini görüyoruz (tabi default olarak girilen değer tesadüfen tüfeğimizin çıkış hızına denk gelmediyse)

Şimdi yapacağımız işlem basit. Program grafik ekranında 50 metrede bizim yaptığımız atıştaki pellet düşme noktası ile programdaki pellet düşme noktası kesişinceye kadar programın çıkış hızı bilgileri ile oynamak yani bir nevi deneme/yanılma yöntemi.

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/BXDRoj.jpg]

50 metredeki iki nokta kesiştiğinde silahımızın çıkış hızı ekranımızda demektir.
    En başta verdiğim bilgiler ne kadar kusursuz girilirse o kadar gerçeğe yakın sonuçlar alıyoruz.

Bir dönem chronom vardı ve deneyerek teyit etmiştim. Sonucun çeliştiğini görünce dürbün yüksekliğini yanlış girdiğimi farketmiştim.
    Burada verilen ikinci dot noktası ne kadar uzakta olursa ölçümün hassasiyeti o derece artıyor.

Liseler için sınav dönemi ve ben bu akşamdan 18:00 den beri yazılı okuyorum :) biraz olsun uzaklaşmak için bu paylaşımı yapmak istedim. Tecrübeli/bilen arkadaşlar zaten bilir. Daha önce denemeyen arkadaşlar içinse vakit geçirecek bir konu diye düşündüm. Keyifli paylaşımlar dilerim.
    Samet

• Paylaşım için teşekkürler hocam. Chrono'm olmadığından bu yöntemi zamanında ben de kullanmıştım. Yalnız anladığım kadarıyla chairgun programı dürbün ile namlu doğrultusunun tam olarak paralel olduğunu var sayıyor. Bu durum ise kricket, edgun gibi dürbün rayı öne doğru hafif eğimli tüfeklerde sorun yaratıyor. Öyle ki scope tape hazırlamak için 10 metreden 100 metreye kadar 5 metre aralıklarla tüfeği sıfırlayarak çevirdiğim klik sayısını not almıştım ama chairgun da bu değerleri bir türlü tutturamadım. Dürbünümün gerçek yüksekliği olan 7 cm yerine 5,5 cm yazdığımda ise cuk diye oturdu.

• Samet hocam eline sağlık, güzel yazı hazırlamışsın. Ankaraya bir bahaneyle bekliyoruz artık, arayı çok açtın.

Ben Nikko 8-32 dürbünümü kullanırken incelediğim, kullandığım Airgun Helper Mobile, Strelok Ballistic Calculator ve Hawke Chairgun Pro yazılımlarının üçünde de farklı atış eğrileri elde etmiştim, özellikle de Hawke yazılımında. Ne var ki Hawke dürbünler ile kendi yazılımını kullandığımda tam olarak uyum sağladığını görmüştüm.

Benim gibi problem yaşayıp bir çözümünü bulan varsa paylaşmasını rica edeceğim bende.

• Samet hocam eline sağlık, güzel yazı hazırlamışsın. Ankaraya bir bahaneyle bekliyoruz artık, arayı çok açtın.

Ben Nikko 8-32 dürbünümü kullanırken incelediğim, kullandığım Airgun Helper Mobile, Strelok Ballistic Calculator ve Hawke Chairgun Pro yazılımlarının üçünde de farklı atış eğrileri elde etmiştim, özellikle de Hawke yazılımında. Ne var ki Hawke dürbünler ile kendi yazılımını kullandığımda tam olarak uyum sağladığını görmüştüm.

Benim gibi problem yaşayıp bir çözümünü bulan varsa paylaşmasını rica edeceğim bende.

Yasin hocam teşekkürler. Ben de sizleri ve sizin ortamınızda bulunmayı çok özledim. Önümüzdeki zamanlarda mutlaka gelecegim . Bahanem de hazır v-mach :)

• İlk dürbünüm 6-24×50 nite digital dı ve programla bitürlü uyuşmuyordu yaptığı m denemelerde hep olması gerekenden 1,2 mildot kat daha fazla mildotta kullandığını. Gördüm mesela programa göre 2 mildot üst vurması gerekirken 2 nin 1,2 katı olan 2,4 mildotta vuruyordu yani dürbünüm 10 kat büyütme yerine 12× gibi çalışıyordu dürbünde böyle bir sıkıntı varmı şöyle anlayabilirsiniz bunu sadece kendi kullandığım dürbün için söylüyorum 1 DOT 100 metre mesafede 10 cm alan kaplar mesela 100 metreyi elle ölçün 20 cm lik bi cisim koyun ve bakın 2 mildot kaplıyormu formül şöyleydi diye hatırlıyorum hedef büyüklüğü×optik büyütme=mildot sayısı×mesafe örnekhedef büyük lüğü 40 cm 10× büyütme 100 metre mesafe olsun
    40×10=mildot×100 mildot=4

Hatsan AT 44 NOVA COMPACT 5.5
    300 bar yarıkarbon luxfer
    Huğlu 104A Süperpoze

• Unutmadan yazdığım 10× büyütme içindi yanlışlik olmasınformülden her büyütme için hesap yapılabiliyor zaten şu anki dürbünüm programla örtüşüyor mesafeyi ölç ve at vuruyor.

Huğlu 104A Süperpoze

• Tüfeği mesela 9 metreye sıfırlayıp sonra uzak sıfır noktasınıda tespit ederseniz programda bu 2 değeri yakalarsanız chronosuzda iyi ye yakın sonuçlar alınıyor mesela benim yakın sıfır 9 m uzak sıfır 80 m 18 grain jsb için bi arkadaşım sağolsun krono yollayacak inşallah atışları dahada iyileştiricez.

Huğlu 104A Süperpoze

• Sayın Everlost bu noktada sanırım şimleme devreye giriyor ve dürbün ayna yöntemi ile alt üst atari halledildikten sonra şimleme yapılabilir. Yalnız alt üst şimleme sonrası gerçek paralel konumu nasıl ay atlatacağım ısı düşünmek lazım zira pellet yolu ile dürbün ekseni zaten kesişmeyecek. Yani bahsettiğiniz durum bu yöntemin zayıf noktası sanırım

Sayın ardaseyhan tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler

• Azda olsa katkımız olduysa ne mutlu bize hayırlı günler.

Huğlu 104A Süperpoze