SR12 artıkıl kullanımı

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Bi konu içersinde görmüştüm bu artıkıl yapısından bahsedildiğini ve ft için en kullanışlısı olduğu ifade edilmişti yanlış hatırlamıyorsam, oysa ben baktığımda hiçte işe yarar gibi birşey görmüyordum cahiliiğinde verdiği etki ile,.. :)

Diyeceğim o ki; bu artıkıl nasıl kullanılır ki optimum seviyede, en faydalı olacak şekilde; zira o bildiğimiz dotlardan oluşan yapıdan çok uzak, ayrıca alt taraftaki alfabetik kodlamalar nasıl kullanılır, maksadı nedir acaba..

Cevaplar için şimdiden teşekkürler..

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/djV8dn.jpg]

• abi fikir yürütecek olursak ft de atışlar 9-50 metre arasında olduğu için ve artıkıl da aşağı doğru olduğu için en yakın mesafe de en üst nokta ya ayarlanıp mesafeye göre aşağı noktalara inmek gerekiyo. mesela 10 metre için en üst nokta 20 metre için bir alta 30 metre için bir alt noktaya, 40 metre için üç 50 metre için dört nokta alta nişan almak gerekiyo diye bir düşündüm ama mantıklı mı oldu bilemedim :D :D

vazgeçilmezlerim;

BARNETT WİLDCAT CROSSBOW 160 lbs (USA) x2 ;keyfs;

2x PiSTOL CROSSBOW 80 lbs (TAİWAN)agt

Hatsan Mod 125 Sniper 5.5+Dm60+Optima 3-12x44 ;tufey#

Hatsan Mod 99 5.5 kısa namlu + 1250lik yay+ Optima 3-12x44 ;tufey#

ARANIYOR!! HATSAN MOD 95 ARANIYOR !!

Hatsan Mod 25 Supertact 4.5 + Red Dot 1-22x33 s;,s

Crosman Vigilante 4.5mm + Red Dot ;kovboys;

Umarex Walter Cp88 Full Metal + Red Dot £tabanxalı$

• Ferhat hocam,
    Hedefin boyunu cm cinsinden dürbün büyütmesi ile çarpıyoruz, ardından çıkan sonucu:
    Hedef a çizgisine sığıyorsa 2'ye
    b çizgisine sığıyorsa 4'e
    c çizgisine sığıyorsa 6'ya
    d çizgisine sığıyorsa 8'e
    Bölerek mesafe hesaplanıyor. Eğer düzgün bir şekilde titretmeden hesabı yaparsak çok net sonuçlar alıyoruz.

Bir başka yöntem ise BRC programı.
    Bu program içinde sr12 reticle ı seçtikten sonra range finder fonksiyonu ile hedef boyunu girdikten ve dürbün büyütmesini girdikten sonra hedefi sığdırdığımız çizgiye göre çok net mesafe tahmini alıyoruz. Kendi telefonumda benim dürbünün bir örneği için. FT hedefinin merkezindeki delik 4cm olmak üzere

[Resim Engellendi: http://i.hizliresim.com/krPbXv.png]

• Dahası dedin yazayım o zaman :)
    Sr12:areticle in ana mantigi ve yapilma sebebi ft turnuvalaridir. Hawkenin pellet yoluna en uygun reticle i olarak bilinir ve ana uretim mantigi budur. Son olarak ruzgar hesabi yapmak kolaydir ve 10 km/h esen ruzgar esas alinarak yan dotlar konulmustur bu reticle a.

• Hedefin boyunu cm cinsinden dürbün büyütmesi ile çarpıyoruz, ardından çıkan sonucu:
    Hedef a çizgisine sığıyorsa 2'ye
    b çizgisine sığıyorsa 4'e
    c çizgisine sığıyorsa 6'ya
    d çizgisine sığıyorsa 8'e
    Bölerek mesafe hesaplanıyor. Eğer düzgün bir şekilde titretmeden hesabı yaparsak çok net sonuçlar alıyoruz.

oldukça pratikmiş öyleyse.. cevap için çok teşekkür ederim hocam, elleriniz dert görmesin.
    peki sadece ft ile sınırlandırmak doğrumudur bu artıkıl için, yoksa genel anlamda (daha uzak mesafeler) da başarılıdır, diyebilirmiyiz?..

• Son olarak ruzgar hesabi yapmak kolaydir ve 10 km/h esen ruzgar esas alinarak yan dotlar konulmustur bu reticle a.

anladım hocam, peki şiddetini bildiğimiz bir rüzgardan bahsedersek, yine mesafeyide bildiğimizi varsayarak, bu yan dotlar için nasıl bir mantık-formül geçerlidir..

• Hocam mutlaka pelletin düşme istinatı çok tutulmuş ancak bence bir mil dot reticle uzak mesafe atışlarına daha uygundur. Özellikle genisletilmis olan exthended mildot. Bu yanilmiyorsam nikkonun target master serisinde mevcuttu.
    Hawkenin son urettigi sr pro retivle da bu uzun mesafe olayina noktayi koydu zaten.
    ama benim favorim yine de sr12 :)

• anladım hocam, peki şiddetini bildiğimiz bir rüzgardan bahsedersek, yine mesafeyide bildiğimizi varsayarak, bu yan dotlar için nasıl bir mantık-formül geçerlidir..

Ferhat hocam bu hesapta elbet yapilabilir ancak ben hesabi manuel olarak yapmaya haiz degilim. Yine de bir ugrasirim kagit kalem.
    Ancak balistik programlariyla hesaplayabiliriz ornegin hawke chair gun pro.
    Ruzgar yonunu ve siddetino girdikten sonra vurus noktasini veriyor

• teşekkürler :)

hani ben acaba mesafe hesaplamadaki gibi, pratik bir hesaplama formülü hızı belli olan rüzgar etkisi içinde varmıdır diyecetim ama.. şimdilik kafi hocam, yormayalım sizi daha fazla,
    cevaplar için çok teşekkürler
    ama foruma zenginlik katması ve bilmediklerimiz öğrenmek açısından fikirlerinizi ve bilgilerinizi zaman buldukça paylaşmaya devam ederseniz sevinirim,

• işte ben buna cevap derim elinize sağlık :D :D :thumbup:

vazgeçilmezlerim;

• Rica ederim Alperen bey isinize yaradi ve begendiniz ise ne mutlu bana

öğrenmiş olduk abim teşekkürler tekrar hiç böyle düşünmemiştim =)

vazgeçilmezlerim;

• Samet eline sağlık, çok güzel açıklamışsın. Ben yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum ve çok memnunum. Tek eksiği 32 büyütmenin 40 m ve sonrasında yetersiz oluşu.

Steyr Challange FT 4,5 mm + Falcon 10-50 / 60
    Cricket 5,5 mm PLB

• Yanılmıyorsam Sr12 12fpe ve 5.5 için Sr6 da 12fpe 4.5 için düzenlenmiş reticle diye biliyorum.

Steyr lg110

HW100s .177

Huglu Px5 pro .22

Nikko 10-50-60

• Samet eline sağlık, çok güzel açıklamışsın. Ben yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum ve çok memnunum. Tek eksiği 32 büyütmenin 40 m ve sonrasında yetersiz oluşu.

Erdinç abi rica ederim. Ben 24 kullanıyorum ama aynen söylediğin gibi sanırım ft de ne kadar zoom olursa o kadar iyi.

• hocam sarjınız bitecek :)

hatsan mod 125 CAMO .177 (kalıbına göre dürbün arıyorduk en sonunda biz yaptık )

İNANIYORSANIZ SATEN İŞ BİTMİŞTİR...

• Şimdi netten bilgilerimi tazeledim.sr12 ve sr6 recticle 12fpe için dizayn edilmiş ft recticle. sr12 5.5 sr6 4.5 kalibre için.İki recticle da da mesafe tahmini aynı ölçülerde(sevgili arkadaşların verdigi bilgiler bu yönde doğru) fakat recticle tamamen farklı.olay mesafe tahminini durbunun altındaki bölümden yapıp uygun recticle dan atış yapmak.Yani paralax ve click yapmadan.Bu bakımdan önemli olan iki şey var paralaks ve click yapmayacagımız dogru yere nisan almak şart! birincisi tüfek gücü kesinlikle 12fpe olmalı.ikincisi kullandıgınız kalibre.yani misal tüfek 12fpe olup kalibre 4.5 sa sr12 yanlış bir seçim olur.

Steyr lg110

HW100s .177

Huglu Px5 pro .22

Nikko 10-50-60