Hatsan mod 75 ve 35 metre

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Geçen gün arazide grupman denemesi yapmak istedim kağıt bulamadığım için renkli paletlere 3 er atış yaptım. 2 çeşit pellet kullandım biri jsb straton jumbo digeri avsan. Avsandan beklendigi üzere dağınık bir grupman çıktı . Jsb ise 2si tek delik 1 i 2 cm sağında . Dürbün 3-9x32 optima ve nikko stirling tek parça ayak.

Zoraki Hp-01 Light 4.5mm :love:

• Gayet iyi tüfege alistikca daha iyi de olur. Jsb de farkini konusturmus zaten. Ben bu yerli ucuz sacmalari deneme amacli bi kullanayim dedim. Maksat 30 metreden sise kirmaksa eger kullanilabilir ama jsb nin tek delik grubuna yaklasamaz bile. Bir de pelletlerin yapisi sert bence hem yive zarar kursun kalintisi birakir hem de etekler tam sismeyip namluyu kapatmadigindan isabet sorun. Jsb nin de en guzel olayi bu zaten tam kivaminda etekler dome yapinin aeorodinamigiyle birlesince en iyi isabeti veriyor.

• aslında o çok ucuz saçmalar alınacağına, mesela crosmanın 500 lüğü plastik kutuda olanı 10 lira civarında, bence diğeri adet olarakta az olduğundan, hem keyif vermiyor, hem pahalıya geliyor belki..

bu dediğim tarz peletler seçilebilir, sadece fiyat baz alınacaksa.

• Ferhat hocama kesinlikle katılıyorum üzerinde ağırlığı yazmıyor ama 7,4 yada 7,9 grain diye bulmuştum yurt dışı sitelerde. Gayette temiz pelletler. Benim zorakide çok fazla kullandığım bir pelletti.
    Hatta geçmiş tarihte karlı tipili bir A takımı buluşmasında Hüseyinle birlikte 60 metreden gez göz kola kutularına taklalar attırmıştık.

• Alıntı

shooter54 Hatta geçmiş tarihte karlı tipili bir A takımı buluşmasında Hüseyinle birlikte 60 metreden gez göz kola kutularına taklalar attırmıştık.

ama işin bu kısmı peletten ziyade, sizin atıcılık kabiliyetinizi gösteriyor hocam :D

• peki öyle olsun :) ama sizinde hakkınızı yememek lazım, ki foruma ilk üye olduğum zamanlarda, hatırlıyorumda çok güzel paylaşımlarınız vardı.. :)

hatta yine bekleriz , sizler paylaştıkça keyifle seyrederiz hocam..

• Benim de bir an önce jsb almam gerek demek ki :) avsanı görünce sorayım dedim de bu pelletler gözüme çok düzgün göründü hiç ezilme falan yok gibi neredeyse peki isabetsizlik sorunu ne sebeple oluyor bu pelletlerde? Fark nerede?

"Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)

• Gayet iyi tüfege alistikca daha iyi de olur. Jsb de farkini konusturmus zaten. Ben bu yerli ucuz sacmalari deneme amacli bi kullanayim dedim. Maksat 30 metreden sise kirmaksa eger kullanilabilir ama jsb nin tek delik grubuna yaklasamaz bile. Bir de pelletlerin yapisi sert bence hem yive zarar kursun kalintisi birakir hem de etekler tam sismeyip namluyu kapatmadigindan isabet sorun. Jsb nin de en guzel olayi bu zaten tam kivaminda etekler dome yapinin aeorodinamigiyle birlesince en iyi isabeti veriyor.

cevap burda alioavcı...

Kral Np01... 4.5 - 5.5 ;tacli#  2.5-10x50 Sf

• Bana biraz daha avam lisanıyla gerekiyor sanırım abi :)

"Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır." (Bediüzzaman Said Nursi-Mektubat)

• Avam lisani mubalag olmus estagfurullah. Soyle soyleyeyim o zaman jsb pelletler yumusak yapidadir ve olcu olarak 4,51-4,52 mm dir. Bu sebeple yivlere tam oturur. Pistonu koyverdiginizde yumusak etekler siserek yivlere tam olarak yapisir ve yivin seklini alir bu sayede tufegin verdigi donus oranini tam olarak yakalar tam bir donusle namluyu terkeden pellet her yerine esit dagilmis stabil agirligiyla namluyu alabilecegi en guzel sekilde terkeder. Ornegin tufeginiz ile suya bj her iki pelleti atarak yiv izlerini karsilastirabilirsiniz. En keskin ve duzenli cizgileri namlunun el verdigi olcude bu pelletler aliyor.
    Zaten piyasada en kaliteli saydigimiz fx, aa, gibi pelletler bu firmaya urettiriliyor.

• Yiv setin pellete etkisi ne kadar iyi olursa o kadar iyi isabet sağlanıyor ve daha yumuşak olan jsbler bu işi hakkıyla başarıyor anladığım kadarıyla. Teşekkür ederim ayrıntılı açıklama için. Peki yumuşaklığı aynı olan pelletlerde neyin karşılaştırması yapılır?(Pellet şekillerinin düzgün olduğu varsayımında?)

• O zamanda pelleti oluşturan kurşun ağırlıklı alaşımın içindeki maden oranlarına, bir pelletin her noktasına eşit oranda veya istenen bölgeye istenen oranda dağılmasına yani homojen olmasına, bir kutudaki pelletlerin kafa çapı-etek çapı-ağırlık yönünden stabilitesine bakılıyor. Özellikle ağırlık namlu çıkış hızını etkilediğinden sabiliteye doğrudan etkili.
    Pelletler arasındaki farkın bir diğer sebebiyle kalıp özelliği. Aynı firma aynı kalıpla bir kaç seri pellet üretiyor ve bu serilere seri numaraları veriliyor. Yurt dışında bir müşteri sipariş verirken pelletin kalibre ve ağırlığından ziyade bu pellet seri numaralarını da girebiliyor.
    Kalıplarda ilk üretilen pelletler genel olarak en kalitelileri denilebilir.
    Örneğin fx pelletler ile hatsan jsb pelletlerin aynı fabrikada aynı kalıplar kullanılarak üretildiğini düşünün. Ancak gerek okuduğum gerekse sorduğum kadarıyla fx pelletler kalıpların ilk ürünleri. Hatsan pelletlerde ise bir şekilde etekler incelmiş.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• yani az daha özetlersek :)
    kalıplar kullanıldıkça yıpranıyor, ve ilk basılan ürünle son basılan aynı olamıyor..
    mümkünse tamir edilir, değilse yapacak bişey yok :)

• Bilgiler için çok teşekkür ederim abi çok güzel anlattınız. Anladığım kadarıyla seri numarası inceleme gibi bir fırsatımız ülkemizde olmaması sebebiyle tecrübelerden ve tecrübe edenlerin bilgilerinden faydalanmak en doğrusu görünüyor. (Bu bahsettiğiniz husus yiv set çekilmesinde de geçmişti bir yerde aynı durum galiba)

• yani az daha özetlersek :)
    kalıplar kullanıldıkça yıpranıyor, ve ilk basılan ürünle son basılan aynı olamıyor..
    mümkünse tamir edilir, değilse yapacak bişey yok :)

Aynen Ferhat hocam olay budur :)
    Ama kendi adıma derim ki "JSB Candır" :)

• Konuyu açtıktan sonra foruma giremedim bayadır . Kesinlikle iki pellet arasındaki fark yan yana koyularak bile anlaşılabilir.

Zoraki Hp-01 Light 4.5mm :love: