AT44 Dürbün Sorunu

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba arkadaşlar yeni almış bulunduğum at44 tactical tüfeğimde atışlarda ciddi bir sapma meydana geliyor, buda epey can sıkıcı..

60-70 metredeki 20 cm lik hedefe 3*9-32 optima dürbünle atış yaparken. pellet hedefin 1.5- 2 metre sol altının az çaprazına düşüyor. (bar hava basıncı 180-190) evde yaptığım 10 metreden atışlarda ise resimdeki gibi aynı sapmalar mevcut. dürbünün yanındaki ve üstündeki ayarlar ile oynadım ama pek bir netice almadım. yardımcı olursanız sevinirim, saygılar..

hatsan at44
    hatsan bt65
    hatsan galatian
    hatsan barrage
    Hatsan nova
    Hatsan herkül

Kral Pro
    Kral puncher bulpup
    Kral puncher maxi
    kral puncher jumbo

AA s510
    etc..

• dürbünü henüz sıfırlayamamışsınız, kısa mesafede de aynı sapma meydana geldiğine göre..

aşağıdaki resimdeki yere düşyor galiba pelet anladığım kadarı ile.. sıfırlayana kadar gösterdiğim şekilde turretleri çevirin
    başparmağınız şekildeki gibi bakacak şekilde yerleştirin elinizi, diğer parmaklarınızın yönü turretleri çevirme yönünüz olacak..

bu arada forumda optik merkezin önemi diye bir konu var araştırsanız faydalı olacaktır, oda ayrı bie sıkıntı zira, kolay gelsin

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen valibey ().

• Arkadasim forumda optik merkezleme, optik merkezlemenin önemi diye birbirine yakın iki konu var onlar sana ışık tutacaktır

Cricket .22 wst

8-32x44 AO BSA swt
    6-25x56 Vector optics FFP Counterpunch
    10-40x50 Vector optics Sentinel

• teşekkür ederim Valibey dediğiniz şemadaki gibi yaptım, epey bir düzelme oldu. deneyerek hedefi vuracağım bu gidişile :)

peki dürbünden kaynaklı bir sorun olabilir mi ? yada kullandığım pellet in kalitesizliğinden ? spotOn diye bir marka..

karamurat. teşekkür ederim hocam.

hatsan at44
    hatsan bt65
    hatsan galatian
    hatsan barrage
    Hatsan nova
    Hatsan herkül

Kral Pro
    Kral puncher bulpup
    Kral puncher maxi
    kral puncher jumbo

AA s510
    etc..

• rica ederim :)
    kısa mesafede pelet etkisi çok fazla hissedilmez herhalde..
    ama kısa mesafeden ve tüfeği mümkünse sabitleyerek sağ-sol turretleri kullanarak, istediğiniz noktaya atış yapana kadar yukarıda bahsedilen mantıkla çevirin turretleri.. istediğiniz düzelme olacak..hatta tamamen sıfırlayacaksınız tüfeğinizi..

Asıl sorun çok daha uzak mesafelerde ortaya çıkacak, burdada optik merkez devreye giriyor.. bu anlamda da forumdaki konuda yeterince bilgi verilmiş zaten.. g;$i

• dürbünü 10 metreye iyi bir şekilde sıfırladım. saçma 50 metredeki hedefin yarım adım önüne düşüyor. forumda mevcut konuları okudum. 100 metre için 10 mtreden sıfırlayın diyor.

şimdi 30 metre için ayrı, 60,100 metre için ayrımı sıfırlama yapacağım ?

hatsan at44
    hatsan bt65
    hatsan galatian
    hatsan barrage
    Hatsan nova
    Hatsan herkül

Kral Pro
    Kral puncher bulpup
    Kral puncher maxi
    kral puncher jumbo

AA s510
    etc..

• ferhat (valibey) üstadımızın dediği gibi turret vidalarından ayarlayarak dürbünü 10-15 metrede sıfırladıktan sonra iş bitmiyor. ama 30 metre için ayrı, 60 metre için ayrı ayar yapılmaz. bir kere ortalamayı yakaladıktan sonra o ayarda kendin mantık çerçevesinde biraz aşağı biraz yukarı atarak zamanla çözersin. (ayrıca o dürbünden de pek bişey bekleme, bende 3-9x44 var o bile yetersiz kalıyor uzun menzil atışlarında) (bende de at44 tac long lw var) hedefte sapmalara etken 2-3 konu tespitlerim var,
    *pellet seçimin ve pelletlerin eteklerindeki eziklik, yamukluklar etkiler, (hatsan-jsb 18 grains kullandığım ve en verimli pelet benim için)
    *tüfekte regülatör uygulaman yoksa 200 barda farklı 140 barda sapmalar yaşarsın, ben genelde 180-120 bar arası hedefi yakalayabiliyorum.
    *hava şartları(rüzgar, sıcaklık, nem vs) çok az etkisi olsa bile, atış menzilin uzadıkça etken oluyor sapmada.
    *tüfeği iyi sabitlemek ve tetiği ezerken dikkat etmek,
    vs yazdıklarıma mutlaka ilave edilebilecek başlıklar çıkabilir. başlıca aklıma gelenler bunlar. umarım katkım olmuştur...
    bol isabetli atışlar...

Hatsan Mod 125 Camo
    Daisy Powerline 008 £tabanxalı$
    AT44 Tacticak Long LW
    Hill Pompa (SATILIKTIR 300TL) ;director;
    Sıradaki 6 LT Scuba ;)

• Teşekkür ederim tecrübelerinizi, görüşlerinizi paylaştığınız için. evet regülatör yok tüfekte.

bende bu tüfekle 100 metrede her attığımı vuracağım sanıyordum almadan önce, daha neler öğreneceğim :)

Dürbünü değiştireceğim, en azından 80-100 metrede işe yarar sanmıştım. beklentilerimi karşılamıyor.

hatsan at44
    hatsan bt65
    hatsan galatian
    hatsan barrage
    Hatsan nova
    Hatsan herkül

Kral Pro
    Kral puncher bulpup
    Kral puncher maxi
    kral puncher jumbo

AA s510
    etc..

• airgunpazarda uygun fiyata dürbünler var. bende tüfek satılmazsa bi tane alacağım. en azından 100 metre atışlarında vurduğun hedefi görebilecek birşey olması gerek. mesela 6-24x50 çok güzel olur...

Hatsan Mod 125 Camo
    AT44 Tacticak Long LW
    Sıradaki 6 LT Scuba ;)

• 160 barda 50 metreden yan yatan soda şişesini çok istikrarlı şekilde vurabildim.
    tüfeğin sapmasız atışı 160 bar anlaşın. hedefi çok iyi 12 den vuruyor şu an.. saçmalar SpotOn 16.5 gr.

hatsan at44
    hatsan bt65
    hatsan galatian
    hatsan barrage
    Hatsan nova
    Hatsan herkül

Kral Pro
    Kral puncher bulpup
    Kral puncher maxi
    kral puncher jumbo

AA s510
    etc..

• airgunpazarda uygun fiyata dürbünler var. bende tüfek satılmazsa bi tane alacağım. en azından 100 metre atışlarında vurduğun hedefi görebilecek birşey olması gerek. mesela 6-24x50 çok güzel olur...

6*24x50 dürbünü tüfek için fazla diyenlerde var, bu ebatlarda dürbünü test etme şansım malesef olmadı. Antalyada atış yapan toplanan bir gurup yok. satın alarak tecrübe edeceğim artık..

hatsan at44
    hatsan bt65
    hatsan galatian
    hatsan barrage
    Hatsan nova
    Hatsan herkül

Kral Pro
    Kral puncher bulpup
    Kral puncher maxi
    kral puncher jumbo

AA s510
    etc..

• 50 mt den eriği 150-160 barlarda sırayla vurabiliyor. ama dediğim gibi dürbün olayı değiştiriyor.
    ayrıca hatsan-jsb 18 grains peletleri denemeni tavsiye ederim. daha kaliteli sonuçlar alacağına inanıyorum. ayrıca kullandığın peletin kalitesinden de şüpheliyim. (kullanmadım)

Hatsan Mod 125 Camo
    AT44 Tacticak Long LW
    Sıradaki 6 LT Scuba ;)

• 6*24x50 dürbünü tüfek için fazla diyenlerde var, bu ebatlarda dürbünü test etme şansım malesef olmadı. Antalyada atış yapan toplanan bir gurup yok. satın alarak tecrübe edeceğim artık..

at44 de fazla gelebilecek bi dürbün değil aslında. forumda neredeyse 150-250 tl arasına bulunabilecek bir ürün. bence at44 için değer. imkanım el verse daha da üstünü alırdım ;)

Hatsan Mod 125 Camo
    AT44 Tacticak Long LW
    Sıradaki 6 LT Scuba ;)

• Dürbün için yeni başlık açık tecrübeli hobydaşlardan yardım isteyeceğim :)

pelletlerden forumda memnun kalanlar var, memnun olmayanlarda var. gamodan iyimiş diye aldım, orta sınıfın üstünde sanırım, tecrübeli arkadşlar paylaşımda bulunur belki bu konuda..

At44 ün Kralı JSB 16- özellikle 18 grains miş. forumda çok övülüyor, vakit bulunca alıp deneyeceğim..

hatsan at44
    hatsan bt65
    hatsan galatian
    hatsan barrage
    Hatsan nova
    Hatsan herkül

Kral Pro
    Kral puncher bulpup
    Kral puncher maxi
    kral puncher jumbo

AA s510
    etc..

• abim dürbün olarak 6x24*40 veya 6x24*50 uygundur nikula veya tasco markalar baslangıc için iyidir zaten at 44 gibi bir tüfeğe barska,hawke,nikko gibi markalar hakaret olur bence ben at 44 umde çin malı olan 6x24*40 kullanıyorum 18-20 zoom arasında rahatlıkla 200 metre atısları yapıyorum kalın buyuk sarap sisesi gibi.... pellet olarak jsb 16-18 grain idealdir

AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo :thumbup: :thumbup: :love: :love:
    Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40

AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2

• regulator duzenleyici demek.Normalde tufekle atis yaptikca tupun icindki hava basinci dusuyor.(bu sebeple namlu cikis hizi hep degisken oluyor reg.siz bi pcpde.)
    reg. hangi basinca ayarliysa cekic valfe vurdugunda o basinc namluya iletiliyor ve namlu cikis hizi cok cok az degisiyor.
    tupun basinci reg.in basincindan daha alta indigi an reg. devre disi kaliyor ve islevi bitiyor.
    daha acik nasil anlatilir bilmem. benden bu kadar :)

İsmail D.

bs,;s At44-w .22 reg. + AIM XPF 10-40x50 + Webley Tripump bs,;s
    ;kovboys; Zoraki Hp-01 Ultra .177 + Leapers Bugbuster 3-9x32 ;kovboys;

Firefox CB5 Camo Makaralı Yay -65-55 lbs
    Samick Polaris klasik yay -34 lbs

Camo hawk klasik yay-40 lbs(SATILDI)
    Hatsan MOD90 .22(SATILDI)
    Gamo Bull Whisper .177(SATILDI)