Dolum aparatı yavaşlatma -setskur modu-

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Değerli dostlar merhabalar, elimdeki dolum aparatı yavaş dolum yapamadığından, forumdan Zafer arkadaşımın önerisi üzerine setskur modu yapmaya karar verdim.
    Modu yaparken bir yandan da fotoğraflayarak aşamaları sizlerle paylaşmak istedim. İhtiyacımız olan malzemeler;

• Dolum aparatı
    • Kumpas
    • Kılavuz kolu
    • 2mm allen
    • M4 kılavuz
    • M4 setskur vidalar
    • Mengene

1634-28924273.jpg

1635-941df6ac.jpg

Öncelikle dolum aparatının scuba tankına giren ağzını mengeneye dikkatlice bağlıyoruz. Mengenin çenelerinin malzemeyi ezmemesi için ahşap parçalar kullanıyoruz

1636-8627ad9c.jpg

Bendeki dolum aparatının iç kısmında gördüğünüz delik çapı 3mm, dış delik ağzı 6mm, iç deliğe 4mm kılavuz ile diş açacağız.
    Elimizdeki M4 diş açma kılavuzunu, kılavuz koluna takarak dik bir şekilde deliğe döndürerek oturtuyoruz.

1639-7b1412c3.jpg

Kılavuz kolunu yavaşça her iki kolu da tutarak saat yönünde çeviriyoruz ve yaklaşık 15mm kadar aşağı salıp diş açıyoruz.
    Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta yavaş ve dikkatli hareket etmek kılavuzun kırılmasını istemeyiz.
    Daha sonra kolu ters tarafa çevirerek kılavuzu çıkartıyoruz.

1638-3f32c672.jpg

Üstteki fotoğrafta gördüğünüz üzere dişleri açtık sıra temizlikte.
    Diş açtığımız parçayı ters çevirerek tokatlayıp içindeki tüm çapakları çıkartıyoruz.

1642-acf0a60e.jpg

Tüm çapakları çıkarttıktan sonra pamuklu çubukla diş açtığımız yeri iyice temizliyoruz

1637-c00f0810.jpg

M4 setskur vidalardan 12mm uzunlukta olanı diş açtığımız yuvaya yerleştiriyoruz.

1640-918ba7a2.jpg

1641-42bc5663.jpg

M4 setskuru tamamen deliği kapatacak şekilde takabilirsiniz. Dişler ve vida arasındaki boşluklardan basınçlı hava kontrollü olarak geçeceğinden dolum işlemini daha yavaş yapabilirsiniz. Ne kadar diş vida ile örtülürse o kadar yavaş dolum yapacaktır. Bu moddan sonra tüfek dolum denemesinde öncekine oranla çok daha yavaş ve kontrollü dolum yapabildim. Umarım faydalı bir çalışma olmuştur. Bir sonraki çalışmamda görüşmek üzere.

Katkılarından dolayı Zafer ve Yasin'e teşekkürler...

Air Arms S510 Xtra FAC SuperLite .22 Cal
    Hawke Sidewinder 30 Tactical SF 8.5-25x42, ½ Mil Dot 20X,

Leapers UTG 4-16x44 AO SWAT AccuShot, 9x Mil Dot,
    Dräger 6L
    300 Bar Scuba,

• ellerinize sağlık, güzel iş olmuş..

bi öneri kabul ederseniz, dolum aparatının temizliği ile ilgili olarak;

Aparatı sadece scubaya bağlayarak, tüfeğe bağlanacak kısmı boşta bırakarak, ve varsa-mümkünse bu arada çıkışı daraltan (hortum v.s.) çıkartılarak..ve setskur vidayıda tabiki çıkartmış olarak..
    scubayı bir miktar aparatın diğer ucu boştayken açarsanız, aparatın içinde kalan görünmeyen talaşlar tamamen temizlenir böylece..
    diye düşünürüm ;)

paylaşım için teşekkürler..

• Çok güzel anlatım ve temiz işçilik olmuş. Elinize sağlık. Ufak bir öneri de benden; kılavuzu kullanırken iki tur ileri bir tur geri hareket ettirirseniz ve bu işlem sırasında yağ kullanırsanız hem çapakların dişi tıkamasını hem de kılavuzun kırılmasını engellemiş olursunuz.

• Açık bir anlatım,güzel bir sunum

:thumbup: g;$i Air Arms S510 XTRA FAC .22 5.5mm Walnut + HAWKE SIDEWINDER SF 6-24x56 SR PRO IR

:thumbup: g;$i Weihrauch HW97 KT .22 @ Hawke Nite Eye Digital 6-24X50 SR12

• Elinize sağlık. Bu uygulama bana da fikir verdi teşekkürler.

• hocam mükemmelsin süper bi yazı olmuş. benm scuba tüpün vanası bozulmuştu. bende tüpe yeniden klavuz çektirip sanayi vanası taktırmıştım. onunda ayarı olmadığı için birden dolduruyordu. şimdi başka yerdeyim ankaraya döndüğümde mutlaka uygulucam. elimde tüm ekipmanlar var. bu paylaşım için çok teşekkür ederim :)

gamo PT-85 blowback £tabanxalı$

hatsan at44 long ;tufey#
    Walther FT8-32-56
    Hatsan Optima Silver Sentetik Ejektörlü Süperpoze ;avci;
    SAFİR T14 m;s,S
    hatsan dominatör 200s :thumbup:

• Mutlaka deneyip sonucu yazacagim, elinize saglik.

• Ellerine sağlık abi tam ihtiyacım olan bir çalışma ama yapabilirmiyim bilemiyorum bende kontrollü bir şekilde yavaş yavaş dolum yapıyorum ama ne kadarda olsa ihtiyaç duyulan bir aparat tekrar ellerine sağlık çok faydalı

AT44 WX-10 long LW Bushnell 6-24x50 aoeg ;tufey#
    6 lt 300 bar Drager
    Hatsan mod 75 optima 4*20 ;avci;

Bu gün ALLAH için ne yaptın...?

• Ellerinize saglık hocam gayet başarılı ve zekice bizim türk milletinin yapamıyacagı iş yok inanıyorum buna bırak arabayı uçagı istesek ay'la dünya arasına günlük mekik seferi koyarız
    • Official Post

Arkadaşlar konuyu bilerek hortlatiyorum. Elimizdeki dolum aparatlarinda yavaş dolum özelliği (wrangler marka da ) var. Olmayanlar ve elinden gelenler bunu yapabilir. Tüp ve sizin sağlığınız için önemli

agt agtagt

• Benim dolum aparatı kral marka ve sıfır aldığımda içinde bu şekilde yavaş dolum için ayar vidası var ve kendime göre ayarladım dolum hızını çok kullanışlı