Namlu çıkış Hızları

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Kafama takılan bir soruya daha cevap bulmak adına bu konuyu açıyorum.
    Şimdi birçoğumuzun bildiği ve kabullendiği üzere namludan ses hızına 1125fp/s(343.2 m/sn) yakın veya daha hızlı çıkan pellet,bulletlerin sonik sınırda oluşan kırılmadan (Sonik patlama) dolayı yörüngesinden sapıyor ve bu nedenle isabeti azalıyor,isabet için ideal hız aralığının 850-800 fp/s (260-274 m/sn) olduğu söylenir.Ancak Ateşli yivlilerde örneğin Barrett M82'nin namlu çıkış hızı 2952 fp/s(900 m/sn) ye kadar çıkıyor ve bilindiği üzere kilometrelerce mesafeden yüksek hassasiyetle atış yapabilen çok başarılı bir keskin nişancı tüfeğidir.Aradaki tek fark çekirdek ağırlığı gibi geldi bana ve bu çekirdek ağırlığı farkının bu konuda etkin olduğunu sanmıyorum sonuçta bu mermilerde ses duvarını aşınca bir sonic patlama yaşıyorlar.bu konuda bilgili okuyuculardan yorum bekliyorum.

-Armsan A612 Carbon Combo-hawke red dot
    -Hatsan mod 90-optima 3-9x44

-Air Arms S510 Xtra Fac.

^Ya Susmak,Yada Suskunluktan daha Değerli Bir Söz Söylemek Gerekir^

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen DarkDagger ().

• Limit hız kavramını inceleyin lütfen :)

Hatsan Torpedo 155 .22 cal - Kol Kaslarının Baş Düşmanı :D

• 2950 fps hızla çıkan bir merminin etkili menzili, o çekirdeğin balistik katsayısına (ve balistik katsayısından göreceli olarak daha önemsiz bir kaç faktöre) bağlı olarak ses hızına ulaştığı mesafedir.
    Kısacası:
    1. Çekirdek sıfırıncı metrede namludan 2950 fps hızla çıkar.(Örnek bu olduğu için 2950 dedim, başka hızlarda da çıkabilir tabii ki).
    2. Havanın sürtünmesi nedeniyle yavaş yavaş hız kaybeder.
    3. Hız kaybetmesinin nedeni hava sürtünmesidir, ama çekirdek ne kadar aerodinamik ise hava sürtünmesi daha az olur.
    4. Çekirdeğin aerodinamik olması demek balistik katsayısı değerinin yüksek olması demektir.
    5. Hava sürtünmesinin miktarını etkileyen diğer nedenler de vardır. Basınç, havanın sıcaklığı, nem oranı vs. vs. gibi.
    6. Bir an gelir ki çekirdek ses hızına düşer. İşte o mesafe o silah mermi kombinasyonunun etkili menzilidir.
    7. Çekirdek tabii ki daha uzun süre havada kalabilir, ancak artık vuruş hassasiyetini kaybetmiştir.

Be yourself, no matter what they say...........

Zor olduğu için cesaret edemediğimiz şeyler, aslında biz cesaret edemediğimiz için zordur..!

• kısacası;mermi hızı ses hızına düşmeden çoook daha önce hedefe ulaşmış oluyor.tabi 6-7 kilometreye atış yapmıyacaksak :)

• Bir merminin namludan ne kadar hız ile çıktığının çok önemi yok. Hava direnci gereğini yapar :) Hava direnci, hava içerisinde hareket eden cisimlere hava tarafından uygulanan ters yönlü, sürtünmeden kaynaklanan kuvvettir.

Hava, herhangi bir cisme her yönden baskı yaparak, değişik yönlerden farklı kuvvetler uyguladığı için cismin şekli süzülme hızı ve menzili açısından çok önemlidir.

hava direnci = 1/2 * d * a * cd * (vt + vr)^2

d=havanın yoğunluğu
    a=cismin hava içinde ilerlediği izdüşüm (projeksiyon) alanı
    cd=cisim hava sürtünme katsayısı (aerodinamik katsayı)
    vt=cismin hızı
    vr=taşıta karşı yönden esen rüzgarın hızı

Baskı uygulanan cismin yoğunluğu eğer havanınkinden düşük ise (uçan balonlarda olduğu gibi), bu durumda havanın kaldırma kuvveti nedeniyle cisim yukarı doğru yükselir.Havanın bu kaldırma kuvvetinden uçaklarda faydalanmaktadır. Fakat bizim konumuzda buradaki sorun ise yoğunluğu havadan düşük olan cisimleri belirli bir hıza ulaştırmak için daha fazla enerji gerektiğidir.

Temelde teoride limit hızı (düşey eksende) düşük yatay eksende ise hava direncinden daha az etkilenen cisimler oluşturmak mümkündür. Bunun hepimizin bildiği en önemli örneği "OK"tur.

Düzenleme: Çocuklar için videosu bile varmış :)

Hava Direnci -
    7. sınıf -
    Konu Anlatımı | Vitamin

Hatsan Torpedo 155 .22 cal - Kol Kaslarının Baş Düşmanı :D

• Sertaç bey bahsettiğiniz limit hız kavramını biliyorum evet ama benim sorduğum soru ile arasında direkt bir bağlantı kuramadım,Diğer cevaplardan anladığım ise yörünge sapmasının merminin ses hızını aşması sırasında değilde yavaşlayıp ses hızının altına düşerken aynı çıkarken ki gibi ama tersi şekilde sesin mermi hızı geçmesi sırasında meydana gelen patlama efekti nedeniyle kaynaklandığı,çekirdeğin zaten namluyu terk etmeden ses hızını aştığı için ses üstüne çıkmasının yörüngede sapma meydana getirmeyeceği kısaca ne kadar ses üstü hızda giderse o ana kadar istikrarını koruduğu altına düştü mesafede ise istikrarının bozulduğu anlamını çıkardım bu durumda bir çıkarım yapmak gerekirse sonik hızlara çıkılacaksa oralarda uzun süre kalınmalı ki uzak mesafede istikrar sağlanabilsin öyle tam kritik 1300 fps hızla sonic hıza çıkıp 50 metre sonra altına düşeceksek hiç çıkmamak daha iyi en az şöyle bir 2000-2300 fp/s lazım. :!:
    Doğru anladıysam cevabımı aldım.Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

-Air Arms S510 Xtra Fac.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen DarkDagger ().

• Bu arada Sonik patlama efektini görmeyenler ve görmek isteyenler için güzel bir video paylaşayım.

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Burda ise ilk başta wanter filmi mermiye falso verme efsanesini test ediyorlar sonrasında ise düşük irtifada sonic hıza çıkan uçakların bir kulübe ve içerisindeki eşşeyalara verdiği hasarı gösteriyor.(Kusura bakmayın Türkçesini Bulamadım)
    Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

-Air Arms S510 Xtra Fac.

Mesaj 3 düzenlendi, son düzenleyen DarkDagger ().

• cnc torna makinasında 4.5 veya 5.5mm bronz malzemeden 10-12mm uzunluğunda birkaç tane pellet yaptırıp deneyebilirsiniz. pelletin arkasındaki delik çapı 3.5mm olacak. cfr whisper tüfekle abartmıyorum 150 metreye net ve etkili atış yapılabilir. yani çekirdek ağırlığı en önemli etkendir.

• bronzun ne gibi bir getirisi-götürüsü olur bilemem ancak 10-12 mm yani 1-1.2 cm biraz çok geldi bana,yiv-setlere uyum sağlayacağını sanmıyorum.

-Air Arms S510 Xtra Fac.

• 1. Ben olsam tüfeğimin namlusuna böyle bir malzeme sokmam. Her ne kadar bronzdan palletler piyasada satılsa da onlarda sadece iki noktadan çok ince bir kesitte yivlere temas var. Bu sayede namlu yıpranması minimumda tutmaya çalışmışlar. 10-12 mm boyunca silindirik bir bronzun namlu içinde hareket etmesini akıllıca bulmuyorum.

2. Yivlerin tur sayısı çekirdeğin boyuna göre yapılır. Bir çekirdeğin namlu içinde hareket ederken, kaç inch yol aldığında bir tam tur (360 derece) dönüyorsa o sayıya yiv tur sayısı (rifle twist rate) denir. Çekirdekler uzadıkça dengelenmesi zorlaştığından tur sayısı azalır. Yani daha uzun çekirdek için daha hızlı dönen yivlere ihtiyaç vardır. Aksi taktirde atış hassasiyeti bozulur.

3. Pellet ne kadar yoğun malzemeden yapılırsa birim ağırlığa göre hacmi, dolayısıyla dış yüzey alanı artar. Bu da sürtünmenin artması anlamına gelir ki, pelletin hızı çok çabuk düşer. Hele hele 150 metre gibi havalı tüfek için uzak sayılabilecek mesafelerde hafif çekirdeğin şansı yoktur.

Be yourself, no matter what they say...........

Zor olduğu için cesaret edemediğimiz şeyler, aslında biz cesaret edemediğimiz için zordur..!

• içi dolu bronz malzemeyi namluya sürmek ?
    1 nasıl süreceksiniz dışında kurşun bir ceket olması lazım
    2 havalı silah namluları (dianalar hariç ) görece ateşli silahlardan daha yumuşaktır ve bronz gibi hatırı sayılır sertlikteki bir malzemenin o namluda aşırı derece aşınmaya yol açacağı aşikardır.
    4 eğer niyetiniz slug namluya sahip bir havalı tüfek elde etmek değilse bu işe girmeyin derim
    5 bence en ideal hız havalılarda 750-850 fps dir . gerisi fan fin fon dur
    saygılar

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen ZETAX ().

• ...
    5 bence en ideal hız havalılarda 750-850 fps dir . gerisi fan fin fon dur
    saygılar

Emir abi söylediğin solidler için geçerli değil.

• Kendim sanayi ortamında cnc makinalarla uğraşıyorum geçen yıl 10 adet bronz pellet yaptım ve başarılı sonuç aldım ayrıca bronz malzemenin savurma sistemi ile üretildi ise brinnel biriminden sertliği 7000 serisi alüminyum ile aynıdır yani binlerce defa atılsa sementasyon çeliğinden üretilen namluya hiç bir zararı olmaz

• Merak ettiğim birşey var pcp çıkış hızı ve vortex çıkış hızı birbirine yakın ama etkisi daha farklı mi? Arkadaşin pcp belli mesafede cami kırıyor ama benim vortex şişeyi iz yapıyor neden acaba? Yani çıkış hızı ve etki arasında bir ilişki var mı yok mu ?

• bu konuda daha önce bir çok yazı oldu ancak ben formülüne filan takılmadan bir daha yazmış olayım . notmalde şu aklınıza gelmesin pcp nin 900 fps si vortexin 900 fps sinden daha güçlüdür falan gibi çünkü fps değerleri yerine joule yani güç değerleri fiilen daha belirleyicidir. aynı pelleti aynı hızda atan vortex yada yaylı ile pcp silah aynı güçtedir. ve aynı etkiyi yaratırlar.

Kabaca diyelimki elimde hatsan mod55 s vortex var ve satıcı bunu bana 900 fps ile atıyor diye sattı bir şekilde doğrudur.

ben mod55 de 900 fps yi görürüm ancak 7.7 grain bir pellet le oda bana 19 joule gibi bir güç verir

birde hatsan at44 pcp silah aldım diyelim satıcı bunuda 900 fps ile atıyor diye satmış olsun oda doğrudur

siz 900 fps ile 10.5 grain pelleti atarsınız diyelim orda da almış olduğunuz güç 26 joule gibi bir rakamdır.

yani önemli olan aldığınız güçtür. şişeyi delen faktörde o andaki vuruş gücüdür fps yada hız rakamları satıcıların bir çeşit satış aracı haline gelmiştir konuyu tam bilmeyen vatandaşlar genellikle bu fps hikayesine kanar. siz size şu kadar fps ile atar diye jan jan çeken satıcıya kardeş kaç grain pelleti atarken bu hızı görür yada bırak fps yi bu silahın namlu çıkışında kaç joule güç verir derseniz doğru bilgiyi almış olursunuz. tabi onu söylerse yada söyleyebilirse.

hız faktörü heyecandır joule değerleri candır

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Merak ettiğim birşey var pcp çıkış hızı ve vortex çıkış hızı birbirine yakın ama etkisi daha farklı mi? Arkadaşin pcp belli mesafede cami kırıyor ama benim vortex şişeyi iz yapıyor neden acaba? Yani çıkış hızı ve etki arasında bir ilişki var mı yok mu ?

birde arkadaşının pcp sini ve sizin vortexli silahı aynı ağırlıkta ki pelletle chrono da ölçüm yapmalısınız gerçekten bir birine yakınmı hızları bir bakın yani aynı güçtelermi bir bakın bence

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Emir abi söylediğin solidler için geçerli değil.

zaman baya olmuş ama genede diyeyim burda diabol pelletlerden bahsediyoruz solidlerden değil tabiki solidlerin farklı olur yapılarından dolayı bc değerleri farklı külah gibi diabolo pelletle mermi çekirdeği şeklindeki soliti karşılaştırmayalım

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

• Kendim sanayi ortamında cnc makinalarla uğraşıyorum geçen yıl 10 adet bronz pellet yaptım ve başarılı sonuç aldım ayrıca bronz malzemenin savurma sistemi ile üretildi ise brinnel biriminden sertliği 7000 serisi alüminyum ile aynıdır yani binlerce defa atılsa sementasyon çeliğinden üretilen namluya hiç bir zararı olmaz

Şakamı bu yahu aman Allahım diyorum neler yazılmış diyorum . başka birşey demiyorum. Allahtan üzerinden zaman geçmiş

bronzla alüminyum sertlik dercesi aynımı !!! alüminyum HB sertlik değeri 15-20 hb bronzun ise en yumuşak kızıl bronz karışımı 70-80 !!! , mangan bronzu 105-130, alüminyum bronzu 170 hb sertlik değerindedir. semente çelikte türüne göre ortalama 170 ila 200 hb ,4140 çelikte 214 HB serliğindedir aman ha... en basitinden motorlarda bronz yataklar çeliklerle birlikte çalışırlar hocam sen o metali bakır yada kurşun kaplama olmadan yivli namluya nasıl sürersin yivlere veda edersin slug namluya merhaba dersin arkadaşım aman sana uyupta bronz pellet yaptırmaya kalkar millet namlularından olurlar. kaldıki firmasına göre değişir fakat ortalama bir havalı namlusunun çeliğide çok sert değil

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

Webley raider .177 cal.
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j