dürbün ayar

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar biri dürbün ayarlamayı öğretebilir mi bir kutu jsb pellet harcadım daha ayarlayamadım 30 metrede hedeften bir karış yukarı 4 cm kadar sola vuruyor

• yandaki tekeri yaklaşık 3-4 çıt aşağıya üstteki tekeri ise 1 çıt sağa (saat yönünün tersine) çevirerek dene kaymalara göre 1 veya 2 şer çıt ilave et ve ayarını sonlandır.

Kral Breaker Bullpup 5.5 mm 3,5-10x50 ;tufey#
    Mod 125 Sniper Vortex 5.5 mm 3-9x44E ( Satıldı )
    ;kovboys; £tabanxalı$

• Deniyorum bulamıyorum alta vuruyo alta alıyorum sola vuruyo lefte kaydırıyorum bu sefer sağa vuruyo veya saçma bi sekilde uste vuruyo durbun mu oynuyo diye tam vurdugu yeri arti kila hesaplayip ortaladim tam ortadan vurdu yani durbun oynamiyor veya hatali degil ama gel gelelim arti kili ne asagi yukari ayarini ne de sag sol ayarini ayarlayamiyorum su anda bir karis alta 5-6 cm kadar soluna vuruyor

• Deniyorum bulamıyorum alta vuruyo alta alıyorum sola vuruyo lefte kaydırıyorum bu sefer sağa vuruyo veya saçma bi sekilde uste vuruyo durbun mu oynuyo diye tam vurdugu yeri arti kila hesaplayip ortaladim tam ortadan vurdu yani durbun oynamiyor veya hatali degil ama gel gelelim arti kili ne asagi yukari ayarini ne de sag sol ayarini ayarlayamiyorum su anda bir karis alta 5-6 cm kadar soluna vuruyor

dürbünde bi bozukluk olmasın ?

https://www.youtube.com/channel/UCjQg6CUWJXHv3VB2ZYFZ9DQ

Air Force Condor Bullpup-Made by Kas Bay&berkman(Gunpower SSS)-5.5 mm-(HAWKE Nite Eye Digi IR SF 6-24x50 SR12 Scope)
    M.Ekiz regülatör

Hatsan mod 125-5.5 mm

Kral-4.5 mm-(ahşap kundak)

Zoraki (ATAKARMS) HP-01 Light 4.5 mm (Nikula red dot)

• Hayir vurdugu yeri hesaplayip vurdugu kil noktasini hedefe koyunca tam ortadan vuruyor hicbi sapma oynama yok ama dampam falan olmadigindan biraz sıkıntılı agac catal yaptim onla atiyorum attigi yere ayarlamaya çalışıyorum elim hareket ediyor kaciriyorum ust alt sag sol ayar videosu veya anlatimi varsa bildiginiz yollar misiniz

• sıfırlama atışı için tüfeğini sabitlemen gerekir en ufak bir sarsıntı hedefte kayma yapar ve neredeyse her atış aynı tarafa kayar. (bende öyle oluyor :) )
    ayrıca atışlarının hepsini aynı pelletlemi yapıyorsun ?

Kral Breaker Bullpup 5.5 mm 3,5-10x50 ;tufey#
    Mod 125 Sniper Vortex 5.5 mm 3-9x44E ( Satıldı )
    ;kovboys; £tabanxalı$

• Dürbünü söküp, zoom'u minimuma paralaksı sonsuza ayarlayın. Işıklı bir ortamda dürbünü aynaya dayadığınızda reticle'ın yanı sıra bir tane de onun gölgesi gibi bir şey göreceksiniz...Gölgeyi aslının üzerine gelecek şekilde ayarlamaları yapın...bu şekilde reticle'ı optik merkeze almış olursunuz. Bu zor gelirse aynı işlemi sağ-sol ve alt-üst ayarları için kullandığınız turret'lerin var olan tüm cliklerini sayarak, çıkan rakamın tam ortasına da alıp gerçekleştirebilirsiniz.
    sonra güzel bir montaj yapın..ayarlama atışlarına bundan sonra başlayın...gerekirse duruma göre shimleme yapaiblirsiniz.
    tüm bunlara rağmen eğer klikler en sona gelmişse ve hala hedefi bulamadıysanız, belki de dürbün kanalınız namlu ile hizalı olmayabilir...

Daystate Airwolf MCT Tactical .22
    Hawke Sidewinder 8-32x56 (SR PRO)
    Dräger Scuba (300 bar)
    Weihrauch HW45 .22
    CP88 Competition .177
    ASG CZ75 Duty .177
    BBSafir T14 36G
    Akkar Karatay 12G

"Oysa defalarca sormuşlardı: büyüyünce ne olacaksın? diye.. 'mutlu' diyemedik. çünkü, çocuktuk; akıl edemedik."

• Yarın deneyecem saymadan ortalama yapilabiliyor sayilari var ortalamaj icin 1000lerde click cok fazla :)

• Çoğu dürbün üzerinde her click için 1/8" yada 1/4" şeklinde bilgi vardır.BU hesap 100 yard(yaklaşık 90 metre) için hesaplanmıştır.

Kendime göre bir referans tablosu hazırlamıştım belki sizde yardım olur.Hedef aldığınız nokta ile pelletin çarptığı nokta arası sizin sapma mesafenizdir.

100 yard 91,44 metre
    1/4 inç 6,0 mm (100 metre için 6,5 mm)
    1/8 inç 3,1 mm (100 metre için 3,4 mm)

dürbündeki sağ sol ince ayar kısmındaki inç ayarı 100 yard'a göre hesaplanıyor.
    Her klik sesi 91,44 metredeki sapmayı ayarlıyor

1/4 inç 6,0 mm (100 metre için 6,5 mm) 10 klik 6,5 cm
    (50 metre için 3,3 mm ) 10 klik 3,3 cm
    (25 metre için 1,7 mm ) 10 klik 1,7 cm

1/8 inç 3,1 mm (100 metre için 3,4 mm) 10 klik 3,4 cm
    (50 metre için 1,7 mm ) 10 klik 1,7 cm
    (30 metre için 1,0 mm ) 10 klik 1,02 cm

Ben bu verileri referans alarak kendi tüfeğimin dürbün ayarını 50 mt için sıfırlamıştım.Küçük dürbünlerde genelde 1/4" oluyor(4x32 veya 3-9x40).Daha büyük büyütme oranı olanlarda(bendeki 6-24x52) 1/8" olabilir.
    Hiç birşey yazmıyorsa deneme yanılma yoluyla yapılabilir. 50-60 pellette istediğim seviyeye getirmiştim.
    Bende mod 125 sniper vortex var.Geri tepmesi olan bir tüfek.Ama unutmayın ne olursa olsun sarsıntı gevşemeye veya zamanla ayarın kaymasına sebep olacaktır.Kolay gelsin

• çok güzel anlatmışsınız benimkinde 1/8 yazıyor da ben pek anlamadım ben opik merkezlemeyi yapamadım :) nabıcam bilmiyorum bore sight lazer biley varmış onunla deneyecem heralde

• Arkadaşlar biri dürbün ayarlamayı öğretebilir mi bir kutu jsb pellet harcadım daha ayarlayamadım 30 metrede hedeften bir karış yukarı 4 cm kadar sola vuruyor

şu sıfırlamayı daha yakından yapsan daha kolay ve mantıklı olmazmı..

• Sıfırlama yı yapabildinizmi ChairGun programında tools-quick zero bölümünde her cm düşen clik sayısından faydalanarak sapmaya göre aşağı yukarı yapabilirsiniz

AT44 FT 0.177 +TAC Vector Optics Sentinel 10-40x50
    Hawke Sidewinder 8-32×56 20x ½ Mil Dot
    BSA 8-32×44
    Zoraki HP 01 Ultara 0.177 + Red Dot + Wragner Moderatör+ Zoraki Dipcik
    Beretta Elitte II 4,5 + Red Dot Laser Sight
    Bushnell 10x25 Rangefinder
    Seben kamera aparatı
    The Beta Shooting Chrony
    iNTERSPiRO 6lt 300 bar Scuba Tüp

Optima 3x12-44 AOE
    Sniper 4x32 Compact Işıklı (MilDot)
    Stoeger X20 Suppressor 0.177
    Stoeger 4x32 Compact Işıklı
    Hatsan PCP Pompa

Tekparça Ayak

https://www.youtube.com/channel/UC1k_dMslFEFRSxrrc7R7NCw

• Ayarlayamadım durbun ayari icin lazer sighter varmış ondan alcam galiba

• Evet işe yarayabilir yanlız çok gereklimi tartışılır. Bu arada tüfeğiniz yaylı mı pcp mi dürbün sıfırlamada kullandığınız büyütme miktarı nedir kullandığınız peletin özelikleri açılarsanız faydası olabilir.

BSA 8-32×44
    Seben kamera aparatı
    The Beta Shooting Chrony

Optima 3x12-44 AOE
    Hatsan PCP Pompa

Tekparça Ayak

• Çok basite indirgeyelim.
    1/8 inç 3,1 mm (100 metre için 3,4 mm) 10 klik 3,4 cm
    (50 metre için 1,7 mm ) 10 klik 1,7 cm
    (30 metre için 1,0 mm ) 10 klik 1,02 cm
    Hedefle atış yaptığınız nokta arasında 30 mt varmış gibi hesap ediyoruz.Yani 30 metreden atış yapıyorsunuz.
    Peki 30 metreden nasıl emin olacağım.Kolay.Normal bir adım atın.metreyle ölçün.Atıyorum 20 cm çıktı.150 adım x 20 cm = 30 mt.

Siz hedefin ortasına +'ya nişan aldınız.ateş ettiniz.Aşağı,yukarı sağa,sola hiç farketmez mantık aynı.hedefin yanına gidin basit cetvelle nişan aldığınız ortadaki +'dan ,vurduğunuz noktayı ölçün.Örnek olsun yukarıya doğru 6cm fark çıktı.Bu ne demek.Sizin gördüğünüz yerle silahın attığı yer arasında 6 cm var.Buna kesinlik kazandırmak için 3 el ateş edin.hepsinde yakın noktayı vuruyorsanız.Nişan almanız düzgün,dürbün ayarsız demektir.Titremeyi hesaba katmalısınız.3 atış bu yüzden.

Elimizde neler var? Mesafe 30 mt.Hedefteki sapma 6 cm.
    Geldik dürbün kısmına.Genelde "up -->" kısmı okla tarif edilir.6 cm fark için siz ters yöne 60 klik çevirirseniz.Dürbündeki + yaklaşık 6 cm aşağıyı hedef almaya başlayacaktır.
    Dürbünlerde ayar vidalarını bir noktadan sonra sıkamayabilirsiniz.Bu dürbün düzgün takılmamış demektir.Böyle birşey olursa dürbünü ayaklarından söküp vidaları sağ sol sırasıyla eşit aralıklarla sıkmak gerekebilr.Veya tam tersi ayağa göre eğim vermek zorunda kalabilirsiniz.
    Anlatırken uzuyor ama dakikalık olaylar bunlar.
    Şu anda dürbünü sökeyim dağıtayım tekrar toplayıp monte edip sıfırlamasını yapmak 20 dk sürmez.
    Son birşey yanınızda 5 10 50 kuruş bozuk para bulundurun.niye olduğunu ayar yaparken anlayacaksınız :)

• yarın deneyecem ama ümidim yok tüfeği sabitleyecek bişey lazım yoksa olmuyor

• yarın deneyecem ama ümidim yok tüfeği sabitleyecek bişey lazım yoksa olmuyor

daha yakın mesfeden dene..evde dene...

ama sabitleyecek illaki bişeyler bulursun.. nomal bir yastık, yada 5-6 paket peçeteyi atış yastığı formunda paketleyebilirisin-bantlayıp birleştirebilirsin mesela..

yeter ki sen iste ;) neler yaparsın..

• abi 20 metreden sıfırlıycam o zamanda sürekli 50 metrelere atacağım için düşme olcak o bakımdan o mesafeden ayarlamaya çalışıyorum

• Güzel bir anlatım oldu bir sorum olacak dürbün klik sayıları tüfeğin pelet hızından etkilenir diye düşünüyorum. Yani farlı hız değerlerinden klik değerleride değişecektir Bundan dolayı tüfeğin hız değerlerine göre Hedefteki 1cm düşen klik değerleri bilinmesi gerekir sanıyorum.

BSA 8-32×44
    Seben kamera aparatı
    The Beta Shooting Chrony

Optima 3x12-44 AOE
    Hatsan PCP Pompa

Tekparça Ayak

• Düşmede zaten hız değerlerine göre olacağından, sıkıntı olmaz hocam..
    yani ;
    800 fps ile atan 5cm düşüyorsa
    700fps ile atan 7 cm düşsün sorun değil ;)

önemli olan düşmenin o dürbündeki klik karşılığını bilmekti, bence bu anlamda işe yarar bir paylaşım olmuş ..